Andyska007 Andyska007 komentáře u knih

Rabínka v zácviku Rabínka v zácviku Kamila Kopřivová

O judaismu si čtu ráda. O Kamile jsem se dozvěděla v rozhovoru s ní v jednom časopise. Její životní příběh mě moc zaujal. Česká dívka, která nemá židovské kořeny, se rozhodne konvertovat k judaismu a pak se dokonce stane první českou rabínkou! Už to není rabínka v zácviku. 4. září 2023 byla v londýnské Westminsterské synagoze ordinována rabínkou. Škoda jenom, že zatím nepůsobí v Česku...
Kniha je zajímavá, včetně krásných ilustrací. V nevelké knize se o židovství dozvíme opravdu hodně. Autorka věci vysvětluje srozumitelně, z pohledu dnešního člověka, důraz dává na reformní židovství. Dozvěděla jsem se, že člověk může být věřící Žid a přitom žít moderní život a mít moderní uvažování.

21.01.2024 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Svižný, napínavý děj. Kriminalisté, jako skoro vždy, komplikovaní. Možná nějaký "normální" člověk takovou práci ani dělat nemůže. Knížka se mi líbila, autorce fandím a těším se na její další knížky.

12.01.2024 4 z 5

Nový Svět na Hradčanech Nový Svět na Hradčanech Jan Blesík

Knihu jsem si koupila přímo na Novém Světě. Je moc zajímavá. Jan Blesík popisuje historii Nového Světa a fakta i zajímavosti o zdejších domech poutavě. Sám na Novém Světě 25 let žil. O současnosti je pak část, kterou napsal Dan Hrubý. Fotografie jsou nádherné.

05.01.2024 5 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Aňa Geislerová (p)

Povídky se mi líbily. Kdysi jsem četla i knihu P.S. a ta mě zaujala natolik, že jsem si tuto knihu přála k Vánocům. A nelituji. Souhlasím, že recyklované povídky jsou podvod na čtenáře, ale pro mě byly naštěstí všechny nové.

02.01.2024 4 z 5

Uličník: Praha 9 Uličník: Praha 9 Miroslav Froněk

Na Prahu 9 jsme se kdysi stěhovali dost neradi... A po deseti letech jsme se stejně neradi stěhovali pryč. Minimálně jednou za rok se tam vracíme na krásné akce Svatováclavskou pouť a vinobraní na Máchalce. Letos na podzim jsem tam získala tuto knihu a nelituji.
Uličník je kupodivu čtivé dílko, člověk se dozví zajímavosti o historii ulic, o vzniku jejich názvů. V knize je i bohatá fotodokumentace.

18.12.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Krásná, oddechová romantika. Nenáročné čtení, nechala jsem se unést atmosférou. Hezké odreagování v ponurém listopadu.

25.11.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Přiznám se, že je toto teprve třetí kniha od Michaely Klevisové, kterou jsem četla. První byla Prokletý kraj a tu snad už nic nepřekoná, Ostrov šedých mnichů se mi líbila méně. Ale Vraní oko se mi četlo samo, bylo napínavé, postavy zajímavě vykreslené... Mám teď touhu si přečíst i předchozí díly této série.

19.11.2023 5 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Když mi bylo náct, teta mi půjčila štos papírů, na kterých byly strojopisně napsané verše Václava Hraběte. Okamžitě jsem se do nich zamilovala a vracela je nerada. Po revoluci jsem si koupila už hezky vydanou knihu Blues: Blues pro bláznivou holku. Když bylo synovi náct, půjčil si ji a už nevrátil, zůstala na jeho nočním stolku. A protože je syn tak trochu bibliofil, koupil si letos nejnovější vydání této knihy. A tu jsem si teď od něj půjčila a s chutí jsem se zase ponořila do syrových a zároveň teskných i líbivých veršů. Možná teď kniha zůstane na mém nočním stolku...

13.11.2023 5 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

Uf, dočteno a byla to zase jízda. Rychlý spád děje, zajímavá zápletka zločinu, dobře vykreslené postavy... Na této sérii mě baví, že můžu sledovat soukromé osudy Lottie, Boyda i dalších vyšetřovatelů. Problematickou Lottie miluju a Boyd je miláček. Doufám, že to všechno konečně nějak dobře dopadne.

07.11.2023 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Patricia Gibney

Četla jsem všechny knihy této série a všechny se mi líbily. Ale Zlomené duše možná nejvíc. Je tam hodně postav, člověk nemůže číst jenom povrchně, musí se do děje hodně ponořit. A to mě bavilo.

27.10.2023 5 z 5

Moje roky v Izraeli Moje roky v Izraeli David Borek

Davida Borka mám ráda jako blízkovýchodního zpravodaje ČT. Má rozvláčný styl v reportážích i v této knize, ale mně to takto vyhovuje. O Izraeli jsem viděla několik filmů a četla jsem knihy jak beletristické tak reportážní. Takže izraelské reálie i zajímavosti už trochu znám. Proto mi vyhovovalo právě to, že se autor zabývá politikou a srozumitelně vysvětluje složité soužití Palestinců a Židů.

21.10.2023 5 z 5

Muzeum Auschwitz-Birkenau průvodce Muzeum Auschwitz-Birkenau průvodce Jaroslaw Mensfelt

Publikace dobře popisuje exponáty muzea a přidává historické souvislosti a zajímavosti. Návštěva muzea i čtení knihy je smutné, ale expozice i kniha jsou moc hezky udělané. Jenom škoda, že pokulhává český překlad.

08.10.2023 4 z 5

Krakov do kapsy Krakov do kapsy Mark Baker

Průvodce po Krakově je sice z edice Do kapsy, ale vešlo se do něj velké množství užitečných informací. Pomohl nám při výletě do Krakova, ale to jsme v něm vyhledávali jenom konkrétní informace o památkách, které jsme chtěli navštívit. Teď jsem si ho přečetla hezky od začátku do konce a dozvěděla jsem se ještě spoustu zajímavostí. Proč jsem si ho jen nepřečetla předem? Teď asi budu muset jet do Krakova ještě jednou...

05.10.2023 5 z 5

Kajmani píšící, čtoucí 5 Kajmani píšící, čtoucí 5 * antologie

V tomto již pátém almanachu jsou verše i próza, texty humorné i poetické. Sdružení dnes již kamarádů, dříve spolužáků z kurzu tvůrčího psaní, se stále setkává a stále tvoří. A když toho vytvoří dost, vydají sborník. Také pořádají autorská čtení. Dílka jsou to hezká a hlavně psaná s radostí a láskou...

26.09.2023 5 z 5

Dějiny české - chronologický přehled Dějiny české - chronologický přehled Stanislav Soják

Knížka je útlá, jde o stručný přehled našich dějin. Na konci je přehled panovníků a hlav států v okolních zemích a popis stavebních slohů. Vše je přehledné, lze si udělat ucelený přehled o české historii.

11.09.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Milá, laskavá kniha s úžasnými myšlenkami a nádhernými obrázky. Budu si v ní i v budoucnu často listovat...

05.09.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení dcery a nelituji. Autora obdivuji, že text dokázal sepsat nedlouho po propuštění z koncentračního tábora. Je to silná výpověď a zároveň psychologické pojednání. Čtení to nebylo lehké, ale bylo pro mě obohacující. Frankl odmítá kolektivní vinu a říká, že i v utrpení je smysl života...

31.08.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla rychle, protože: 1) je velmi čtivá, hezky napsaná, metafory se mi líbily, stejně tak vyprávění už dospělé cácory o době dětství 2) chtěla jsem mít tu hrůzu co nejrychleji za sebou! Příběh je hrůzyplný, snad žádná kladná postava, včetně té hlavní, je strašné pomyšlení, že se toto děje často i ve skutečném životě...

24.07.2023 5 z 5

Co v učebnicích nebývá aneb Čeští panovníci jak je (možná) neznáte 1. Co v učebnicích nebývá aneb Čeští panovníci jak je (možná) neznáte 1. Stanislava Jarolímková

Po přečtení historického románu Král železný, král zlatý o Přemyslu Otakaru II. jsem si chtěla ujasnit a osvěžit informace o našich panovnících - Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci... A Habsburkové se stále snažili na náš trůn dostat, až se jim to povedlo... Kniha je psaná zajímavě, čte se lehce. To mi vyhovovalo.

16.07.2023 4 z 5

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Mám doma vydání z roku 1988, poprvé jsem knihu četla jako náctiletá. Děj mi připadal krásně romantický, četla jsem jedním dechem. Teď, po mnoha letech, jsem nečetla tak plynule. Stále jsem si vyhledávala na wikipedii, jak že to bylo doopravdy. Přibližně v třetině knížky jsem se ale opět nechala strhnout, Ludmila Vaňková píše zajímavě a čtivě, nechala jsem se přenést do doby statečných rytířů.

10.07.2023 4 z 5