Alizon Alizon komentáře u knih

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Souhlasim s uzivatelem OldaB, z cele knihy primo cisi laska Davida Sucheta k postave Hercula Poirota. Knihy od Agathy Christie mam velmi rada a cely serial s Poirotem povazuji za uzasny, takze koupe teto knihy byla naprosto nutna. A musim rict ze me knizka nezklamala. Moc se mi libilo jak David Suchet postavu Poirota podrobne zkoumal a snazil se zahrat ho takoveho jak ho zname z knizek, coz se mu opravdu povedlo. Pro fanousky Poirota primo povinna cetba! Jen ta "dama Agatha" mi take cuchala nervy, ale za to autor nemuze. Diky seznamu dilu na konci knihy mam konecne poradek v tom co vsechno bylo s Poirotem natoceno a co jsem jeste nevidela (moc toho neni:).

01.03.2017 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

V zivote jsem precetla jen par knih, ke kterym bych pripojila oznaceni "zvlastni", protoze se vetsinou drzim svych osvedcenych typu knizek. A tech nekolik malo, ktere bych jako zvlastni oznacila, si u me strany neziskalo vetsi hodnoceni. Ruze pro Algernon je snad prvni kde adjektiva zvlastni a skvela pouzivam spolu. Asi uz jsem trosku cynicka, protoze me pribeh na rozdil od nekolika ctenaru nerozplakal, dokazal vsak mnohe jine. Donutil me povzdechnout si: "no a neni nakonec nejlepsi byt uplne hloupy? - nerikala jsem si to kolikrat v zivote sama?" Donutil me u pasaze "s vetrnymi mlyny" zamyslet se, jak je na tom moje intelligence - "pochopila jsem urcite vsechno co chtel autor sdelit?". Veta o tom ze "vsichni vime, ze na konci bludiste zivota je smrt, ale to co jsme z nas cini cesta bludistem" me ohromila svoji krutou pravdou. Aby to nebylo tak depresivni, kniha me i pobavila pri sledovani zmen pisemneho projevu. Je tezke ted shrnout vsechny moje myslenky, tak tu mozna jen blabolim, kniha me ponekud rozhodila, zajimalo by me precist si pribeh v povidkove forme, ale asi se ted budu muset odreagovat nejakou lehci cetbou.

26.02.2017 5 z 5

Kolotoč Kolotoč Rosamunde Pilcher

Tohle jsem kdysi davno behem nudneho vikendu vytahla z mamciny knihovny. Oddychovy romanek pro zeny, nicim vyjimecny, ale cist se dal.

24.02.2017 3 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Vyborna knizka ze zajimaveho obdobi dejin starovekeho Rima. Je pravdou, ze zejmena na zacatku je trosku narocnejsi se zorientovat v poctu postav a jejich vzajemnych pribuzenskych vztazich a byla jsem tak vdecna za tabulku/rodokmen na zacatku knihy. Robert Graves naprosto uzasnym zpusobem priblizuje styl zivota, vztahy, zvyky a trenice tehdejsi doby z pohledu budouciho cisare Claudia, kteremu k preziti dopomohlo to, ze ho okoli dlouho pokladalo za naivniho hlupaka (a Claudius se tomu naprosto prozirave vube nebranil). Knizka patri mezi poklady me knihovny. Mam i druhy dil, ktery je take velice dobry, ale osobne davam prednost prvnimu, ktery postihuje cele Claudiovo detstvi a dospivani a zachycuje vladu hned nekolika jeho predchudcu - byl pro me tedy trosku zajimavejsi.

23.02.2017 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Vyborne napsana knizka, kterou jsem precetla se zatajenym dechem. Atmosfera 50. let je popsana naprosto brilantne. Zacala jsem knihu cist s tim ze pujde o klasickou detektivku, coz vlastne neni, i kdyz detektivni linka linka je take zajimava, ale mnohem dulezitejsi je v knize boj hrdinu se systemem. Pri cteni mnohdy ctenar jen bezmocne skripe zuby. Rozhodne si poridim i navazujici Utajovany projev.

18.02.2017 5 z 5

Nejznámější mýty Nejznámější mýty Gerold Dommermuth-Gudrich

Hledala jsem nejakou knihu, ktera by prehledne podala ty nejznamejsi myty v popularne naucne forme. Narazela jsem na jiste vyborne, ale az prilis "naucne" knihy, nebo na prilis nekvalitni "popularni publikace". Vzdycky neco prebyvalo nebo chybelo. Potom jsem dostala pod stromecek tuto knihu a byla jsem konecne spokojena. Krome 50 mytu me zaujaly hlavne doprovodne poznamky. Po kazdem pribehu nasleduje stranka, kde je odkaz na dalsi dila (literatura, malirstvi, film atd.) ktera byla timto dilem inspirovana a pro zajemce o hlubsi studium daneho mytu jsou tu odkazy na dalsi literaturu. Moc se mi libily i fotografie krasnych obrazu a soch, ktere byly jednotlivymi pripady inspirovany a ktere je ted v knize doprovazi. Vizualni stranka knihy je opravdu moc pekna.

17.02.2017

Mráz Mráz Bernard Minier

Nazev opravdu sedi, protoze tato kniha ma vazne mrazivou atmosferu. Pro me prijemna zmena po severskych detektivkach, ktere jsou sice vyborne, ale casem se preji i to nejlepsi jidlo. Libil se mi jak samotny napinavy pribeh, tak sugestivne popsane prostredi. Neni to sice nedostizny thriller, ale na prvotinu je to opravdu dobre. Komentar pisu se zpozdenim, ted uz mam precteny i Kruh i Tmu a mohu tak napsat, ze se mi Mraz zatim libil nejvic. Pokud budou dalsi dily hodlam ve cteni serie pokracovat.

14.02.2017 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Kdyby roman s takovym dejem napsal kdokoliv jiny nez King (tedy kdyby to nebylo napsalno tak skvele) urcite by to spousta ctenaru zhodnotilo jako "nerealny blabol" ;) King si ovsem tak skvele pohrava s detaily a vytvari takovou atmosferu, ze je realnost pribehu vedlejsi.
Z cele trilogie se mi asi nejvic libil prvni dil, ovsem v tom mi prisel detektiv Hodges takovy neslany nemastny, tady uz se mi libil vic a spolecne s Holly tvorili sehrany tym. Ale Mercedesovy vrah a jeho myslenkove pochody zustavaji hlavnim tahakem knihy.

13.02.2017

Šaman Šaman Noah Gordon

Ranhojic se mi asi libil o trosku vic (coz asi bylo dano i vice atraktivnim/exotictejsim prostredim), ale i tak mohu hodnotit Samana velmi dobre. Krasny roman sledujici zivotni pout hned dvou hlavnich hrdinu zasazeny do neklidneho obdobi poloviny 19 stoleti zahrnuje pestrou paletu postav a udalosti. Noah Gordon opet ctenari predklada poutavy dej, zajimave postavy, a jak je uvedeno v anotaci, mame od kazdeho trosku - historie, politika, osudy indianu, valka jihu proti severu, pronikani osadniku dal a dal na zapad, nabozenske a politicke trenice, boj s handicapem, touha jit za svym snem a laska k tomu. Vaham ted zda se pustit do tretiho dilu trilogie "Doktorka", asi necham "Samana" chvili odlezet, abych nesrovnavala - knizka z 20 stoleti uz musi byt svoji podstatou jina, tak se nechci dockat zklamani. Jak uz tu psali jini ctenari, libil by se mi jeste jeden dil Dynastie Coleovych zasazeny casove mezi Ranhojica a Samana, treba takove 16 stoleti v Anglii se nabizi samo, ovsem to asi zustane jen pranim ctenaru. Kazdopadne Samana radim do doporucenych.

10.02.2017 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Klasika vsech klasik, ke ktere se budu vzdycky rada vracet a na jejiz postavy nikdy nezapomenu. Kdyz mi bylo asi 9 rodice mi povolili divat se na britskou adaptaci teto knihy. Uz vubec nevim, kteri herci tam hrali, ale dej si pamatuji dokonale a pan Rochester se stal moji velkou tajnou detskou laskou:) Kazdy tyden jsem od rana nedockave cekala na dalsi dil serie a po jejim skonceni jsem z maminciny knihovny sebrala knihu a celou ji precetla. Pochopitelne jsem v tomto veku hlavne soucitila s malou sirotou a pri cteni pozdejsich kapitol snila o tom, jak jednou budu velka a nejaka laska me take potka. Od te doby se k Jane Eyrove pravidelne vracim, namatkove nalistuji nejakou kapitolu a ponorim se do cteni. Neni to tak davno co jsem tu u jine knihy napsala, ze u ni citim, jak zub casu zahlodal. U Jany Eyrove toto urcite nenapisu, tato romance se bude cist krasne i za 100 let.

07.02.2017 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Krasna kniha s atmosferou tak uzasne vykreslenou, ze bych ji prirovnala k obrazu, kde ma kazdy tah stetcem svoji dulezitou roli a prave to spravne misto. Vsechny ctenare mozna neoslovi a nebudou je bavit historicke, nabozenske a filozoficke odbocky, ale prave ty davaji knize neopakovatelnou atmosferu. Spanelsko je moje srdcova zalezitost, v jiznim Spanelsku jsem mela moznost nekolik tydnu pobyvat a na vlastni oci tak videt pozustatky prolinani se tri kultur a roman je tak pro me osobne jeste vic pritazlivy. Nadherne vyliceni vzajemnych stretu kultur, hodnot, lidskych povah. Pres pomalu plynouci dej se dostavame ke znacne dramatickemu zaveru. Rozhodne doporucuji k precteni.

06.02.2017 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Jen úplnou náhodou, při pátrání po knihách z Francie 16/17 století, jsem se dostala k Dědictví otců. A po pár stránkách mě měl Robert Merle v hrsti. Tolik úsilí k tomu, abych shromáždila všech 13 dílů jsem ještě nevěnovala žádné knize. Pan Merle si určitě potrpel na něžné pohlaví, je to vidět i v jeho dalších knihách. Ale všechny ty milostné eskapady jsou podané proste kouzelně.
A znalcům díla bude určitě dle mé přezdívky jasné, která z Petrových lásek patřila mezi mé oblíbené postavy.

04.02.2017 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Co napsat a neopakovat komentare ostatnich uzivatelu. Nechapu jak mi mohly knihy od Johna Steinbecka tak dlouho unikat. Na vychod od raje je nadherny roman s uzasnymi postavami, hlubokymi myslenkami a sugestivnim popisem prostredi - ja se tam proste videla, jak ziju mezi nimi. Na jedne strane az komorni roman, i kdyz se v knize potkame se tremi generacemi, pocet postav je omezeny a vetsina deje se odehrava "doma". Na strane druhe je tam tolik vrstev, propletencu a emoci ze mohu jen pomyslne smeknout klobouk.

27.01.2017 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Jedna z nejlepsich knih s Poirotem. Vyborna zapletka, exoticke prostredi, skvele postavy a jako vzdy genialni detektiv. Cetla jsem ji vicekrat, k tomu videla film, ale I kdyz vite jak to cele dopadne, celkova atmosfera je neprekonatelna.

17.01.2017 5 z 5

Hotel Bertram Hotel Bertram Agatha Christie

Pro me nejslabsi slecna Marplova. Mozna mi chybelo to, ze se slecna Marplova nepohybuje ve svem typickem prostredi a nemame zde vsechny ty sousedske trenice, zahradniky a stare panny z okoli, hlavne jsem ale kratce po docteni knihy zapomnela o co v knize vlastne slo.

17.01.2017 3 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Jedna z mych oblibenych detektivek od A. Christie. Ja mam proste slabost pro starosvetskou slecnu Marplovou, malomestskou atmosferu a dobu sluzebnych a zahradniku. Tady se vse co je typicke pro pribehy se slecnou Marplovou poji s opravdu vybornou a originalni zapletkou a zajimavou plejadou postav.

17.01.2017 5 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Z knihy mam rozporuplne pocity. Dve dejove linky mi prisly spojeny tak nejak chaoticky a vlastne z toho mohly byt dva samostatne pribehy, konec byl trochu naprehledny a Corso byl docela nesympaticky macho. Na druhou stranu se mi libila tajemna atmosfera, literarni a historicke odbocky a napad s Dumasovym klubem, ktery musi u vsech nadsencu Tri musketyru vyvolat nadseni. Zacatek me trochu zklamal (mela jsem jina ocekavani), potom me kniha zacala bavit, konec opet vyvolal drobne rozcarovani. S odstupen hodnotim knihu jako originalne pojatou a davam 4 hvezdicky.

17.01.2017 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Komentar pisu se zpozdenim a casovy odstup ho tak trochu ovlivni. Knihu jsem doslova hltala, cetla se velice dobre a rychle. Cela kniha kniha je vypravena z pohledu 4 hlavnich postav, pricemz kazda z nich ma na prevypraveni sveho pohledu 1 - 2 stranky. Myslenky a pohled jedne z nich jsou tak rychle vystridany nahledem a komentarem druhe osoby (mnohdy tak dojde k zajimavemu porovnani jak situaci vnima jeden a druhy), dej rychle plyne (cela kniha se odehraje behem nekolika malo dni) a knizka se tezko odklada. Autorka zvolila na jednu stranu mnohokrat zpracovane obdobi, na stranu druhou mene znamou epizodu z tohoto obdobi a krasne tak priblizila masam ctenaru, jak konec druhe svetove valky prozivali lide ruznych narodu, ktere kruty osud svedl dohromady. Knizka si rozhodne zaslouzi vysoke hodnoceni a mohu ji s klidnym svedomim doporucit. Ted k tomu "casovemu odstupu" - kdybych komentar psala tesne pote co jsem knihu zavrela bylo by tady jen same ach. S odstupem musim rict, ze ackoliv ve me z knihy mnohe zustalo (celkovy pribeh) na konkretni hrdiny jsem nejak zapomnela. Tady byl mozna "telegraficky" styl knihy trosku na skodu a autorka se mohla trochu vic rozepsat. Hrdiny knih si vetsinou nejak predstavuji, tady uz nevim, vybavuji si jen to ze Emilia byla blond. Hrdinove tak pro me zustali trosku anonymni, spise jako reprezentanti urciteho pribehu nez konkretni osoby. Kazdopadne dalsi knizky od Ruty Sepetys uz jsou na seznamu.

10.01.2017 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Knizku jsem si opravdu uzila. Tema, ktere by svadelo k tomu byt jednim velkym klise, bylo popsano poutave, z pohledu nekolika osob, nelehke tema je odlehceno mnohdy vtipnym tonem. Je videt ze autorka castecne cerpa ze sveho zivota, i kdyz 60 leta primo nezazila, v Missisipi zila a i v jeji dobe byly jeste urcite dozvuky drivejsi doby patrne. Vetsinou si oblibim v knize urcitou postavu, tady jsem si hned zamilovala jak Skeeter, Minny (jeji vtipne postrehy me opravdu bavily) tak Aibileen. Rozhodne doporucuji k precteni.

09.01.2017 5 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

Uz dva uzivatele tu pouzili slovo telenovela:) a maji tak trochu pravdu. Jedna se ale o telenovelu na urovni, ktera se vyborne cte a tak nemohu nez hodnotit pozitivne. Fanouskum Kena Folletta se nemuze nenabidnout srovnani s jeho Padem titanu, byt posunutym o nekolik desetileti zpet a geograficky a poctem osob omezenych. Alespon mne to prislo jako takova "rozcvicka" na pro me genialni Pad titanu, ale bylo by nefer srazet kvuli tomu hodnoceni, knizka je sama o sobe opravdu dobra. Kolo stestneny se omezuje na jednu zemi (a okrajove na jihoamerickou Kordovu) a osudy hlavne 3 ze 4 spoluzaku ktere spojuje stara "nehoda". Pokud budu srovnavat s Padem titanu, tady nenajdete tolik historie a mezinarodni politiky, dej je zameren ciste na vztahy mezi cleny rodiny a jejich zname, jejich intriky, lasky a touhy. Pilasterovi jsou bankeri a ackoliv jsou udalosti ve svete bankovnictvi nerozlucne spojeny se soukromym zivotem akteru nebojte se zadnych slozitych bankovnich operaci, vse je podano velice prehledne. Knizku radim mezi lehke ctivo nabizejici prijemny ctenarsky zazitek - i pres rozsah 500 stran jsem ji precetla velice rychle, Ken Follett vi jak prinutit ctenare otacet stranky.

09.12.2016 4 z 5