AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

Útěk z koncentračního tábora Natzweiler Útěk z koncentračního tábora Natzweiler Josef Mautner-Brixi

Pro mě osobně další přečtená kniha na toto téma a opět jiný styl, jiný pohled, jiné informace. V úvodu čtenář získá jak představu o autorovi, tak o táboře jako takovém, což potom vlastní zpráva perfektně doplní. Text se může jevit neosobní, vesměs ryze faktický, ale to je pochopitelné vzhledem k účelu, jaký plnil. Pro mě to byl skvělý zdroj nových informací o poměrně neznámém táboře a zároveň jsem v něm objevila odkazy na další oblasti, ke kterým si chci něco přečíst.

07.08.2021 5 z 5

Vyhlazovací tábor v Bełżci Vyhlazovací tábor v Bełżci Robert Kuwałek

Velmi podrobně napsaná publikace, která nabízí rozsáhlé množství informací k tomuto méně známému vyhlazovacímu táboru. Byť se jednalo o odborný text, byl psán velmi přístupně a srozumitelně, je výborným zdrojem informací. Myslím, že k této problematice nelze mít nikdy přečteno dost.

14.06.2021 5 z 5

Čtvrteční klub amatérských detektivů Čtvrteční klub amatérských detektivů Richard Osman

Pohodová oddechová kniha se zajímavým a překvapivým koncem. Oceňuji vtipné komentáře a celkový nadhled, který asi do daného prostředí patřil.

01.06.2021 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Začátek byl skvělý, pak jsem se do čtení musela nutit :(

15.05.2021 3 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Opět můj oblíbený Theo, opět svérázný humor a rostoucí napětí s každou další kapitolou. Jednu hvězdu ubírám kvůli zvláštnímu začátku, kdy jsem moc nevěděla, co od případu čekat a vše se rozjíždělo pomaleji a poté za konec, který mě hlavně co do vztahu s Jillian zklamal. Prostřední část neměla chybu a i díky ní jsem knihu za den a půl doslova zhltla :)

19.04.2021 4 z 5

Děvčata z Osvětimi Děvčata z Osvětimi Sylwia Winnik

Pro mě další z mnoha knih s tématikou holocaustu a opět jsem při čtení téměř nedýchala. Tím, že jsem zároveň četla Dějiny Polska, pro mě bylo nesmírně přínosné zkombinovat si informace o polském odboji a osudech polských žen, které do něj byly více či méně zapojeny. Nesmírně oceňuji fotografie doplňující text, mnohé z nich jsem neznala. Byť příběhy mnohdy popisovaly tytéž momenty a aspekty, zároveň byly unikátní. Každý by si měl alespoň jednu podobnou knihu přečíst.

04.04.2021 5 z 5

Praha v srdci Praha v srdci Renáta Fučíková

V knize jsem si mnohé připomněla, mnohé se dozvěděla, lépe se zorientovala v mém oblíbeném městě a naladila se na další návštěvu. Grafická úprava nemá chybu.

20.03.2021 4 z 5

Belzec, Sobibor, Treblinka Belzec, Sobibor, Treblinka Jicchak Arad

Kniha je nabitá fakty a díky neosobnímu jazyku a stylu na mě dané informace působily ještě intenzivněji. O těchto třech táborech jsem měla jen běžné povědomí a přečtení této publikace mi mnoho dalo včetně tipů na další obdobné tituly.

26.02.2021 5 z 5

Ilustrované dějiny českého národa Ilustrované dějiny českého národa Alena Křivánková

Z prvních kapitol knihy byla patrná závislost na kronikách dané doby, ale postupně se to zlepšovalo. Kniha je psaná krásnou češtinou, ilustrace jsou perfektním doplňkem a byť je mnohdy přítomen silný národní akcent (jak je patrné i ze samotného názvu), je kniha výbornou kombinací odborného a populárního.

24.02.2021 5 z 5

Střepy života Střepy života Brian Wallace

U knih na téma holocaustu navíc ještě psaných přímými účastníky se dává velmi těžko nižší počet hvězd než 5. V úvodu knihy jsem měla pocit, že v tomto případě tomu bude nejinak. Začátek byl strhující, nevadily mi střídavé kapitoly z pozdější doby. Od poloviny knihy ovšem na mě zápisy působily zmateně, neorientovala jsem se a kapitoly v USA se začaly ve svém poselství opakovat. Po velkém množství přečtených knih na toto téma jsem musela uznat, že se jedná o průměrnou publikaci.

01.02.2021 3 z 5

Nočník neohrožené ženy Nočník neohrožené ženy Eva Benett

Některé myšlenky mě zaujaly, některé rozesmály, nad některými jsem kývala souhlasně hlavou. Celkově mi však chyběla nějaká dějová linka, důvod, proč knihu znovu otevřít.

27.11.2020 3 z 5

Hlas a jiné povídky Hlas a jiné povídky Petr Vydra

Velmi příjemné, čtivé jednohubky, úsměvné, člověk se mnohdy sám poznal.

06.11.2020 4 z 5

I slunce vychází I slunce vychází Ernest Hemingway

Kniha se mi četla poměrně dobře, byť dějově byla stále se opakující, což pravděpodobně bylo pro poválečnou generaci příznačné. Hlavně se mi líbily popisy míst, atmosféry. Vadily mi scény s býky, krásu v této zábavě nespatřuji, ale jsem ráda za zkušenost s Hemingwayem, kterého jsem znala jen teoreticky.

04.11.2020 3 z 5

Prošel jsem peklem Osvětimi Prošel jsem peklem Osvětimi Kazimierz Tymiński

Velmi stručná a jednoduchá knížka, dokážu si představit, že bych jí dala za úkol žákům jako úvod do problematiky, nebo pro sebe jako jednu z prvních na toto téma, ale po těch všech knihách, které jsem četla to bylo na mě moc stručné, jakoby vyprávění vzdáleného pozorovatele. Moc se mi líbil popis života před zatčením, obrazová příloha.

30.10.2020 4 z 5

Dějiny Česka Dějiny Česka Jiří Štaif

Volnější styl mi v některých úsecích vyhovoval, u jiných knih světových dějin se často v datech a jménech ztrácím, ale tady mi zase kolikrát vyloženě chyběly konkrétní fakta a události a místy jsem byla znechucená redundantní implementací honosných slov a frází. Kapitola věnovaná 20. století, na kterou jsem se moc těšila, mě zklamala a jednu hvězdu dávám hlavně za úvodní části.

15.09.2020 1 z 5

Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Matthew FitzSimmons

První polovina mě vyloženě nudila, pak jsem se přinutila knihu naráz dočíst a druhá část byla o něco lepší, ale tak nějak jsem to tušila úplně od začátku a ke konci mi to přišlo už spíš nereálné a překombinované. No, uvidím, co další kniha od autora, ale tato pro mě byla průměrná.

06.09.2020 3 z 5

Pět proti gestapu Pět proti gestapu Radomír Seďa

Pro mě, jakožto obyvatelku Třinecka a učitelku dějepisu, to byla nesmírně přínosná kniha. Oceňuji detailně popsané osudy jednotlivých aktérů i širší souvislosti. Výborné a určitě pár odstavců využiji v hodinách.

19.06.2020 5 z 5

Piercing Piercing Rjú Murakami

Zápletka mě zaujala, zvláštní bylo prolínání hlavních postav a jejich pochodů, ale nevím proč, četlo se mi velmi špatně, těžkopádně a závěr byl takový nijaký.

12.06.2020 3 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Ke knize jsem se vrátila po 15 letech v rámci čtenářské výzvy. Užila jsem si ji naplno a vůbec mi nevadilo číst ji podruhé. Výborná, napínavá kingovština :)

09.05.2020 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Dočetla jsem jen díky tomu, že si knihy jen kupuji, takže by mi bylo líto peněz. Kdyby se odmyslela ta část o umírání a byl to jen fantasy thriller, tak ještě by se to sneslo, napínavé okamžiky tam byly, ale takhle jsem byla hodně rozpačitá a skeptická :( Dvě hvězdy dávám za krátké kapitoly, díky kterým to alespoň odsýpalo a za krátké chvilky napětí.

15.04.2020 2 z 5