Pět proti gestapu

Pět proti gestapu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233650/mid_pet-proti-gestapu-WSE-233650.png 5 6 4

Publikace se zabývá pětičlennou odbojovou skupinou Karla Břenka, která vstoupila do historie zapálením kartotéky Úřadu práce v Moravské Ostravě (18. 5. 1943). Většina členů byla brzy zatčena a jeden se dokonce stal konfidentem gestapa. Nacistům unikl pouze Karel Břenek, jenž okolo sebe shromáždil další vlastence. Dne 7. 7. 1944 unikl během přestřelky na hřbitově ve Vratimově, kde se mu navíc podařilo zastřelit gestapáka Heinzeho. O pár dní později Karel Břenek spáchal spolu s dalšími odbojáři sebevraždu. Kniha obsahuje i kapitolu, uvádějící podrobný přehled odboje v Ostravě a okolí. Zabývá se rovněž osobou konfidenta gestapa Horymíra Reclíka.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Montanex

Pět proti gestapu - Příběh diverzní skupiny Karla Břenka a odboje zaměstnanců Vítkovických železáren v letech 1943-1944 , 2014

lady.k
21.04.2024 5 z 5

Měli jsme lidi co neměli strach jít proti říši, bohužel většina zaplatila to nejcennější co měla:-(
Kniha je velmi čtivá. V knize najdete fota aktérů.
Vřele doporučuji.

AlbionFoxyFox
19.06.2020 5 z 5

Pro mě, jakožto obyvatelku Třinecka a učitelku dějepisu, to byla nesmírně přínosná kniha. Oceňuji detailně popsané osudy jednotlivých aktérů i širší souvislosti. Výborné a určitě pár odstavců využiji v hodinách.

Pfrydr
04.05.2018

Jsem vzdálený příbuzný Karla Břenka, mohl by mě někdo kontaktovat na mail pfryd@gmail.com? Rád bych zjistil víc informací

Kakho-Oto
27.12.2014 5 z 5

Vhodné minimálně pro dvě kategorie čtenářů:
1. Opravdoví zájemci o domácí protinacistický odboj v protektorátu
2. Osoby, které si myslí, že atentát na Heydricha byl jediný čin našeho odboje
K úspěšnému zapálení kartotéky (pro nacistický režim velmi důležité) došlo v našich podmínkách pouze v jednom případě a právě tomu se kniha věnuje. Obdobný čin vykonali (rovněž v roce 1943) odbojáři v Oslu, což je i zfilmováno ve snímku Max Manus (2008).
Karel Břenek zastřelil příslušníka gestapa, což se v našich podmínkách nestalo mockrát. Sám znám jenom sedm dalších případů.
Publikace se nevyhýbá ani problematice konfidentství. Obecně řečeno - Ostrava a okolí byly významné po odbojové i kolaborantské stránce. Platí to o celé Moravě - více se angažovala, ať již v pozitivním či negativním slova smyslu, než Čechy. Toto tvrzení berte s rezervou, jde o můj osobní názor. Dospěl jsem k němu po přečtení desítek prací na téma protektorát Čechy a Morava.