AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Perfektně napsaná kniha bez příkras, po mnoha podobných jsem ocenila i historické souvislosti Řecka za války a nesmírně na mě zapůsobily doprovodné obrazy. Nejsilnější moment knihy pro mě bylo vyprávění o přeživším miminku v komoře, neboť v tu chvíli jsem kojila svou 3 měsíční dceru a byť mám za sebou velkou řádku knih o holocaustu, v tento moment to se mnou velmi otřáslo.

07.05.2022 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

To byla tak milá knížka. Povídky se četly samy, báseň na závěr neměla chybu. Nejvíce se mi líbila povídka Okénko a Pes, jako majitelka border collie jsem se u odstavce o hlídání borderky od srdce zasmála.

02.05.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Perfektní kniha! Poměrně sympatické postavy, poutavý příběh, děsivé prostředí, nečekané zvraty. Krátké kapitoly nutí číst dál, což je ještě umocněno různými pohledy postav. Kniha mi v něčem připomínala Mayneho Šelmu, která mě dostala, a o to víc jsem si ji užila.

30.04.2022 5 z 5

Češi proti Hitlerovi Češi proti Hitlerovi Eduard Stehlík

Toto byla naprosto dokonale napsaná kniha, nabitá známými i neznámými fakty, ale především plná myšlenek, které by se měly tesat do kamene. Na přednášce pana Stehlíka jsem měla to štěstí být v rámci letní školy historie a už tehdy mě styl jeho prezentace faktů uchvátil svou jasností a přístupností. Kdyby se takto psaly všechny knihy o historii, věřím, že by povědomí naší společnosti o dějinách bylo někde jinde.
Na závěrečných stránkách, které se věnovaly přesahu do současnosti mě až mrazilo, když beru v potaz, v jaké situaci a době se nacházíme nyní.
"Proto bychom si našeho života v současné Evropě měli vážit a snažit se, aby toto z historického hlediska nenormální období míru trvalo co možná nejdéle. Nejen kvůli nám samotným, ale hlavně kvůli našim dětem."
Děkuji za tuto knihu!

29.04.2022 5 z 5

Dívka, která utekla z Osvětimi Dívka, která utekla z Osvětimi Ellie Midwood

Velká je zem, šplouchá na ni voda, co je však největší, ta lidská svoboda. Překrásně napsaný příběh, založený na skutečných událostech, o neutuchající naději v místech, kde je těžké nejakou mít.

25.04.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Je úžasné, jak se na tak málem prostoru odehrál tak neskutečně smutný příběh. Barči mi bylo strašně líto, přála jsem jí, aby vše dobře dopadlo. Kniha mě zasáhla o to víc, že jsem ji přečetla během dvou dnů vesměs u kojení dvouměsíční dcerky.

20.04.2022 5 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Kniha měla úžasný spád umocněný krátkými kapitolami. Děj byl zajímavě konstruován a byl napínavý. Sice nerozumím přirovnání ke Stephenu Kingovi, kterého zbožňuji a mám komplet přečteného, ale to je vedlejší :)

18.04.2022 5 z 5

Historie gulagu Historie gulagu Oleg V. Chlevňuk

Kniha byla souborem číselných údajů a nudných, opakujících se zpráv a dokumentů úřadů. Velmi špatně se četla, odnesla jsem si jen minimum nových informací vzhledem k záplavě čísel a jmen funkcionářů a poukazování na obtíže práce s prameny, na které byl kladen důraz především. Publikace je asi určena hodně odborné veřejnosti a byť mám historii vystudovanou, jsem velmi zklamaná.

17.04.2022 2 z 5

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Filip Müller

Neosobní styl zaměřený na fakta se k popisovaným momentům hodil a ještě více umocnil hrůzy této mašinérie. Jedna z nejlepších knih k tématu šoa, která by měla být povinnou četbou.

14.04.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavě pojatá kniha, která mi na jednu stranu dala mnoho zajímavých a nových informací, na druhou se příběh četl hůř, děj nebyl úplně poutavý a velké množství postav a prolínání různých období čtení komplikovalo. Vzhledem ke známosti této knihy jsem čekala více.

10.04.2022 4 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Po Karikových knihách asi dlouho do Tater nepojedu. Vytváří tak neskutečně mrazivou a děsivou atmosféru, že i doma v pohodlí mám strach :) Skvělý námět, napínavé až do konce. Jednu hvězdu ubírám jen za místy mně nepříjemný jazyk (kombinace zdrobnělin a vulgarit) a za to, že filosofování bylo místy moc a opakovalo se. Jinak jsem opět velmi spokojená.

03.04.2022 4 z 5

Kouzelník z Osvětimi Kouzelník z Osvětimi José Rodrigues dos Santos

Oba příběhy mě neskutečně bavily, kniha byla napsaná velmi čtivě, jen jsem si měla předem ujasnit, že se jedná jen o první díl, závěr jsem totiž hltala, a když bylo na poslední stránce napsáno, že se jedná o konec první části, byla jsem rozčílená :)

31.03.2022 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Hodně zajímavé charaktery postav, jednotlivé epizody i jazyk. Čtení mě bavilo :)

25.03.2022 4 z 5

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Nesmírně zajímavé čtení, pro nás je asi nepředstavitelná každodennost v takových podmínkách. Doufala jsem, že mi kniha trošku vyjasní současnou situaci, ale stále si na ni moc názor vytvořit neumím a i z knihy je patrné, že nic není černobílé :(

25.03.2022 5 z 5

Anonymita Anonymita Arno Strobel

Případ a hlavní dvojice vyšetřovatelů měli pro mě obrovský potenciál, zvlášť v dnešní době, čtivosti trošku ubíraly opakující se momenty, které byly líčeny z obou úhlů pohledu, závěr jsem trošku čekala, ale myslím, že to dopadlo tak nějak moc jednoduše a rychle. Určitě si budu případnou další knihu chtít přečíst, budou mě zajímat osudy hlavních postav.

17.03.2022 4 z 5

Vzpoura pražské kavárny Vzpoura pražské kavárny Dominik Landsman

Plný počet hvězd dávám proto, že kniha splnila přesně to, co jsem čekala. Humor byl klasický, jak jej člověk, který tvorbu Landsmana a TMBK sleduje, zná, chvílemi jsem se smála nahlas, jednotlivé postavy jsou vykresleny parádně a celý děj mě bavil, závěr byl fajn :)

11.03.2022 5 z 5

Jasně, není to klasický Harry Potter tak, jak ho člověk zná. Postavy se za těch 20 let změnily, tím, že je to formou scénáře, čte se kniha jinak, ale na druhou stranu po těch 7 knihách, které čtu každoročně zas a znova, člověk cítil dlouho absťák a i takový mininávrat zpět do Bradavic byl skvělý.

08.03.2022 4 z 5

Lidice - Zrození symbolu Lidice - Zrození symbolu Vojtěch Kyncl

Kniha je důkazem neskutečně mravenčí práce, nabízí obrovské množství detailů a fotografií, přitom se čte velmi dobře a je srozumitelná. Byla pro mě obrovským přínosem.

06.03.2022 5 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Nebyla to převratná kniha, ale fakt mě bavila. Kapitoly byly velmi krátké, děj měl spád, takže se mi příběh četl velmi dobře a svůj účel splnil.

04.03.2022 4 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Velmi originální a ponuré, v dnešní době hodně nutí k zamyšlení. Konec byl hodně zvláštní. Knihu jsem četla v angličtině a velmi se mi líbil poměrně jednoduchý jazyk, který neubíral vážnému tématu.

03.03.2022 4 z 5