Lidice - Zrození symbolu

Evropská společnost vzpomíná zločinů druhé světové války už sedm desítek let. Každý národ má místo, které se pro něho stalo symbolem utrpení. Jen málokteré dosáhlo světového věhlasu, byť by si to svým významem zasloužila všechna. Lidice byly zničeny v pomstě za smrt velitele Říšského bezpečnostního úřadu a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v červnu 1942. Vražda téměř všech mužů, kteří by udrželi zbraň, děsivá smrt nevinných dětí i krutý osud lidických žen zůstávají mementem lidické tragédie s nadnárodním významem. Předválečný, válečný i poválečný příběh Lidic nebyl dosud odborně zpracován. Nové dokumenty z českých i zahraničních archivů, svědectví pamětníků i dokumenty dochované v rodinných archivech představují Lidice jinak, než jak je známe z knih a filmů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295923/lidice-zrozeni-symbolu-Q06-295923.jpg 3.613
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Academia

Kniha Lidice - Zrození symbolu

Lenka4

Monumentální dílo mající obsáhnout vše o Lidicích se díky nesourodosti materiálu, tápaní při jeho zpracování, nedržení časové roviny, kolísání mezi uváděním detailů, mnohdy nepodstatných a obecných celků, mnohdy též nepodstatných, používání jednotlivých prvků bez zasazení do souvislostí a objasnění významu, hroutí. Méně je někdy více. Autor představuje směsici různých dokumentů a informací, z nichž některé mají k tématu hodně daleko. Příkladem budiž náklad zbraní převážený lodí Lidice, nebo konstrukční detaily plynových vozů v Chelmnu. O samotné lidické tragédii a osudech obyvatel lépe vypovídají úžeji zaměřené publikace. Kladně lze hodnotit pokus o zachycení obnovy Lidic v poválečném období.

simonit
22.12.2020

Nelze popsat slovy, jak hluboce na člověka tato knížka zapůsobí...
Nikdy bychom neměli zapomenout na minulost naší země a na to, co se zde odehrávalo v dobách 2. světové války...
Knížka perfektně a detailně popisuje veškeré události spojené s lidickou tragédií.
Doporučuji si přečíst...

konicekbily
22.02.2020

Sleduji práci a názory autorů knih související s druhou světovou válkou a hodnotím jejich práci. U této knihy musím poznamenat, že obsahuje spoustu nepřesností a nedotažených tvrzení, která se autor ani nesnaží nějak doložit a tak nemám přehled co je literatura faktu a co je zkresleno. Celá kniha na mne působí jako sběr nějakých tvrzení bez souvislostí.

Jitka Kotková
21.11.2019

Česká televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT reportáž “V předvečer tragédie”, o které musela vědět, že nemá oporu v důkazech. Zveřejněné bulvárního tvrzení mladého, ambiciózního historika Vojtěcha Kyncla (36), že byla matka paní Marie Šupíkové udavačka židovky, je zcela bezprecedentním útokem veřejnoprávní televize na památku Lidic. Mnohé nasvědčuje tomu, že jde o ideologicky motivovaný útok.

icewind
10.06.2019

Příběh zde zmiňovaného udání dnes (10.6.2019) odvysílán v pořadu Reportéři ČT.

Jitka Kotková
16.08.2018

Tak nejen lživé tvrzení v anotaci, ale něco daleko horšího: Nepravdivé obvinění z udavačství lidické ženy Alžběty Doležalové. Archivář hlavního města Prahy pan Mgr. Vojtěch Šustek Ph.D. prostudoval Kynclovu knihu Lidice – zrození symbolu a s překvapením zjistil takovou nehoráznost ze strany Kyncla, že sepsal obsáhlý článek o jeho nevědeckém postupu a krutém, bezcitném přístupu k lidické ženě, která se ničeho nedopustila, přežila koncentrační tábor a jejíž dcera ještě v Lidicích žije.

Anie94
09.07.2018

Kniha je velmi hezky a poučně zpracována a popisuje všechny souvislosti v přehledné linii, které více či méně, přímo či nepřímo souvisejí s lidickou tragédií. Autor zde přehledně sepsal vše, co se tohoto tématu týká.

martinbenjaros
24.04.2018

Máte na mysli pana PhDr. Vojtěcha Kyncla, Ph.D.? Pokud ano, dá se předpokládat, že oba pánové jsou alespoň ve formálním kontaktu a nijak si své odborné znalosti navzájem nezpochybňují, jak vyvozujete... ale to je celkem nepodstatné. Čím více knih na toto téma a odborné(!) diskuze, tím lépe ;)