Lidice - Zrození symbolu

Evropská společnost vzpomíná zločinů druhé světové války už sedm desítek let. Každý národ má místo, které se pro něho stalo symbolem utrpení. Jen málokteré dosáhlo světového věhlasu, byť by si to svým významem zasloužila všechna. Lidice byly zničeny v pomstě za smrt velitele Říšského bezpečnostního úřadu a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v červnu 1942. Vražda téměř všech mužů, kteří by udrželi zbraň, děsivá smrt nevinných dětí i krutý osud lidických žen zůstávají mementem lidické tragédie s nadnárodním významem. Předválečný, válečný i poválečný příběh Lidic nebyl dosud odborně zpracován. Nové dokumenty z českých i zahraničních archivů, svědectví pamětníků i dokumenty dochované v rodinných archivech představují Lidice jinak, než jak je známe z knih a filmů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295923/lidice-zrozeni-symbolu-Q06-295923.jpg 3.910
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Academia

Kniha Lidice - Zrození symbolu

konicekbily

Sleduji práci a názory autorů knih související s druhou světovou válkou a hodnotím jejich práci. U této knihy musím poznamenat, že obsahuje spoustu nepřesností a nedotažených tvrzení, která se autor ani nesnaží nějak doložit a tak nemám přehled co je literatura faktu a co je zkresleno. Celá kniha na mne působí jako sběr nějakých tvrzení bez souvislostí.

21.11.2019

Česká televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT reportáž “V předvečer tragédie”, o které musela vědět, že nemá oporu v důkazech. Zveřejněné bulvárního tvrzení mladého, ambiciózního historika Vojtěcha Kyncla (36), že byla matka paní Marie Šupíkové udavačka židovky, je zcela bezprecedentním útokem veřejnoprávní televize na památku Lidic. Mnohé nasvědčuje tomu, že jde o ideologicky motivovaný útok.

icewind
10.06.2019

Příběh zde zmiňovaného udání dnes (10.6.2019) odvysílán v pořadu Reportéři ČT.

16.08.2018

Tak nejen lživé tvrzení v anotaci, ale něco daleko horšího: Nepravdivé obvinění z udavačství lidické ženy Alžběty Doležalové. Archivář hlavního města Prahy pan Mgr. Vojtěch Šustek Ph.D. prostudoval Kynclovu knihu Lidice – zrození symbolu a s překvapením zjistil takovou nehoráznost ze strany Kyncla, že sepsal obsáhlý článek o jeho nevědeckém postupu a krutém, bezcitném přístupu k lidické ženě, která se ničeho nedopustila, přežila koncentrační tábor a jejíž dcera ještě v Lidicích žije.

Anie94
09.07.2018

Kniha je velmi hezky a poučně zpracována a popisuje všechny souvislosti v přehledné linii, které více či méně, přímo či nepřímo souvisejí s lidickou tragédií. Autor zde přehledně sepsal vše, co se tohoto tématu týká.

martinbenjaros
24.04.2018

Máte na mysli pana PhDr. Vojtěcha Kyncla, Ph.D.? Pokud ano, dá se předpokládat, že oba pánové jsou alespoň ve formálním kontaktu a nijak si své odborné znalosti navzájem nezpochybňují, jak vyvozujete... ale to je celkem nepodstatné. Čím více knih na toto téma a odborné(!) diskuze, tím lépe ;)

21.11.2017

Pana plukovníka PhDr. Eduarda Stehlíka, MBA by určitě mrzelo, že nějaký Vojtěch Kyncl nepovažuje jeho práce za odborné.

divisak
31.01.2017

Srovnávat knihu Vojtěcha Kyncla s prací Eduarda Stehlíka je trochu nešťastné, jelikož obě se vyznačují odlišným pojetím. Zatímco -Lidice. Příběh české vsi- zachycují dějiny obce výhradně "ve fotografii", titul -Lidice. Zrození symbolu- je čistě odbornou historickou prací, která opravdu snad jako jediná svým rozsahem a zpracováním zohledňuje předválečné, válečné a poválečné osudy této vsi. Díky práci s prameny a jejich následné interpretaci se v autorovi nezapře historikova profese. Už jen pro tyto dva argumenty si kniha zaslouží lepší hodnocení než odpad. Nemluvě o tom, že dané téma čekalo dost dlouhou dobu na takovouto knihu.
Dodatek: Jestliže pan Kyncl konstatoval, že v tuzemsku doposud nebyla napsána na toto téma odborná literatura, nebylo to jistě myšleno zle vůči panu Stehlíkovi, ale spíše míněno proto, že dosavadní literatura (ať již publikovaná v obodobí komunismu, respektive v polistopadové době) neodpovídala striktně vědeckému rázu, tzn. postrádala analýzu a kritické zhodnocení historické události. Jednoduše řečeno, je potřeba rozlišovat mezi populárně naučnou literaturou a literaturou odbornou. Naopak spatřuji v kombinaci obou titulů skvělou příležitost studia a seznámení se s lidickou tragédií, kde na jedné straně máme zdroj s obsáhle fundovaným textem a na straně druhé doplněný jedinečným souborem fotografií.

Byly jsme tam taky
Byly jsme tam taky