Albina Albina komentáře u knih

Svatopetrský jarmark Svatopetrský jarmark Ellis Peters (p)

Slova, slova, slova ....
Knihami EP se prokousávám pomalu a ztěžka, protože jsou plné zbytečných popisů, zbytečných scén s epizodními postavami, zbytečných prázdných dialogů, které nemají na nic vliv a děj nikam neposunují.
Troufám si vzhledem k vysokému hodnocení od jiných čtenářů až rouhačsky tvrdit, že EP má grafomanské sklony. V této knize je obzvlášť patrné.

13.11.2017 2 z 5

Rubáš pro arcibiskupa Rubáš pro arcibiskupa Peter Tremayne (p)

Přečetla jsem už několik knih s Fidelmou a Eadulfem, ale navzdory tomu, že autor označuje Eadulfa jako člověka s bystrou myslí a schopností odhadnout lidi, se on často chová jako úplný hlupák.
V tomto případě se napřed okamžitě ztotožní se závěrem, že opata zavraždil a okradl irský mnich, a neústupně ten postoj hájí. No a potom ještě několikrát zbrkle a zcela nesprávně vyhodnotí skutečnosti s případem spojené. To není projevem ani bystré mysli, ani schopnosti odhadnout lidi, ale spíš dokladem tuposti
Kostrbatý překlad knize taky hvězdičky nepřidává.

10.10.2017 3 z 5

Slovácko sa súdí Slovácko sa súdí Zdeněk Galuška

Skvělá kniha, která mi dělá radost už téměř padesát let. Nejen vtipně podanými historkami, ale i nefalšovaným nářečím. Zdeněk Galuška je navíc taky skvělý vypravěč. V Supraphonu vyšly povídky v jeho podání, a to je teprve bomba! Poslouchat třeba Nascípaný chlap je enom na zlobení donutí smát se nahlas, ať chcete, nebo nechcete.

23.06.2017 5 z 5

Naše dítě Naše dítě Miroslava Klímová-Fügnerová

Mým dětem už táhne na čtyřicítku, a tak si nepamatuju kapitoly o těhotenství, ale moc dobře si vzpomínám, že mě kapitoly o "výchově" upřímně poděsily. Autorka jako by nevěděla, že dítě má potřeby nejen fyzické (jídlo, pití, teplo, pohodlí), ale taky emocionální, že potřebuje pocit jistoty a ten mu dává matka svou přítomností. Při čtení o tom, jak se přesvědčit, že je dítě najezené a přebalené, když pláče, a pak je nechat dál plakat/křičet samotné v sousední místnosti, mě napadalo, že autorka děti nesnáší nebo přímo nenávidí. Jestli toto je výchova, tak je to výchova k citové oploštělosti, prázdnotě a bezcitnosti. Hnus.

27.05.2017 odpad!

Dáma v modrém Dáma v modrém Naďa Horáková

Jsem zcela pro českou detektivku, protože české prostředí jí dává další rozměr. Tato je docela povedená, i když je hodně zalidněná a místy jsem se trochu ztrácela.

14.12.2016 4 z 5

Tajemství císařovy milenky Tajemství císařovy milenky Naďa Horáková

Souhlasím s astroweb. Dospěla jsem ke stejnému závěru.
Ale na druhou stranu si říkám, že i takové knihy mají svoje místo na slunci, právě pro to šťastné vyznění. Zvlášť v dnešní době, kdy se na nás z médií dennodenně hrne lavina tragédií a často je nám navíc podprahově podsouváno, že na nich máme svůj podíl.

14.12.2016 3 z 5

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Solidní detektivka s archeologickou a muzejní tematikou ze současnosti s přesahem do minulosti. Vyšší level než romantické historické romány.

14.12.2016 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

No nevím, kdybych si chtěla přečíst válečný román, nesáhnu kvůli tomu po detektivce. Z recenzí ostatních čtenářů vyplývá, že Červenka je klíčem k porozumění dalších knih v sérii, ale risknu to a přeskočím ji. Nehodnotím hvězdami, tato kniha nebyla napsána pro mě.

Poznámka k překladům: Čtu tu sérii popořádku a vidím, že doposud každý díl překládal někdo jiný a že kvalita překladu výrazně kolísá. První díl se v překladu jmenuje Netopýří muž, je přeložený z němčiny a překlad je ubohý jazykově i věcně, překládal Marek Pavka.
Druhý díl přeložila brilantně Kateřina Krištůfková, třetí díl je opět přeložený těžkopádně - přeložila Štěpánka Horáková.
Na překladu hodně záleží, a tak propříště sáhnu po překladech KK.

19.08.2016

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Fascinující kniha. Ostatní už řekl de_baques.

13.02.2016 5 z 5

Sedmilháři Sedmilháři Zdeněk Jirotka

Ne všechny historky jsou stejně vtipné a zábavné, ale přesto je ta kniha výborná. Moje nejoblíbenější je ta o rybáři a muších larvách.

13.02.2016 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Výborná kniha, skvělé počtení.

Slovácké povídky a humoresky Slovácké povídky a humoresky František Zýbal

Zýbalovy povídky ze Slovácka podávají barvitý obraz regionu dob už dávno minulých, ale bohužel jsou psány spisovným jazykem, jen postavy mluví nářečím a nářeční slova použitá ve spisovném textu působí neústrojně.

Cesta slávy Cesta slávy Jeffrey Archer

Kdyby mi někdo nabídl, ať si přečtu knihu o horolezcích, s díky bych odmítla. Naštěstí v tomto případě jsem přečetla první odstavec a už jsem knihu nedokázala odložit. Mallory byl úžasný člověk a Archer o něm napsal poutavý a velmi čtivý příběh.

08.02.2016 5 z 5

Stopka & spol. Stopka & spol. Rudyard Kipling

Tato kniha mě provázela koncem dětství, bavil mě autorův humor, a teprve v době googlu jsem si ujasnila, co znamenají japonské výrazy TOKONOMA a ŠIBUIČI a jak vypadá HLODÁŠ.

08.02.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Thrillery nejsou velká literatura, je to literární spotřební zboží, tudíž je poněkud naivní očekávat od nich hlubokomyslné myšlenky nebo se chtít k nim vracet.
Tato kniha je v rámci svého žánru dobré počtení, s osobitými postavami a zajímavě vystavěným dějem. Všechny tři hlavní postavy jsou nešťastné, upínají se ke snům a falešným nadějím, lžou sobě i okolí, hroutí se pod tíhou minulých skutků, o kterých se čtenář dozvídá pomalu a postupně.

01.02.2016 4 z 5

Konec civilisace Konec civilisace Aldous Huxley

Dnes mě ta kniha děsí míň než kdysi, protože Huxleyova vize budoucnosti se současnými geopolitickými změnami bledne.

01.02.2016 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Hm, tu knihu jsem četla na doporučení, ale po přečtení jsem byla v rozpacích - líbila se mně? Nepřišlo mi, že se Hitlerovi podařilo strhnout masy, řekla bych, že ho většina fakt považovala za komika a vážně ho bralo jen pár jednotlivců.
Pokud tedy ta kniha má být varováním před návratem nacismu, tak na mě tak nepůsobila, a podle mě se autorovi záměr nepodařil. Mnohem silněji na toto téma na mě zapůsobila kniha Iry Levina Hoši z Brazílie.
Tři hvězdy za Vůdcovy projevy.

01.02.2016 3 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Výborná kniha, člověka z ní mrazí, protože to, co se děje ve Stepfordu, nápadně připomíná skutečnost - akorát na unifikaci žen v reálném světě tlačí módní a lifestylové časopisy, reklama, celebrity apod. Podobné téma, jen zasazené do reálného světa, je i v knize Sinclaira Lewise Hlavní třída.

01.02.2016 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Rozhodně nejlepší z autorčiny tvorby. Odpozorováno ze života, postavy jsou reálné, motivace jejich jednání a vzájemné vztahy uvěřitelné.

31.01.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Možná by stálo za připomínku těm, co je zaráží vědecké a technické pasáže v knize, že sci-fi neboli science fiction znamená česky vědecká fantastika. V této knize konkrétně je hrdinova znalost fyziky a chemie jádrem celého příběhu. A sledovat ho, jak využívá svých znalostí k přežití v téměř beznadějné situaci, je to největší dobrodružství.
Jedna hvězda dolů za švindl s deníkem - aby překvapil čtenáře, vynechá autor některé hrdinovy zásadní myšlenky a nápady. Hrdina se například vydá na cestu a my se až z pozemských pozorování dozvíme, že směřuje jinam, než jsme očekávali. Možná je to efektní, ale psychologicky zcela nepodložené.

31.01.2016 4 z 5