Slovácko sa súdí

Slovácko sa súdí https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71428/bmid_slovacko-sa-sudi-6Ih-71428.jpg 5 164 25

Nové vydání souboru krátkých příběhů z moravského Slovácka, podávaných jak v autorské řeči, tak v dialozích slováckým nářečím a zachycujících v mezních situacích, končících mnohdy u soudu, řadu rázovitých slováckých strýců, povídavých tetek, vesnických furiantů, šohajů a děvčic. Kniha ryzího venkovského humoru z pera brněnského malíře, humoristy a publicisty, rodáka z Uherského Ostrohu.... celý text

Elea
22.12.2023 4 z 5

Příjemná předvánoční oddechovka ve slováckém nářečí.

Meda77
06.11.2021 5 z 5

Skvost. Není nutno komentovat. Povinnost pokud si chce čtenář káknout smíchy nebo cvrknout ze stejného důvodu.

Har.Monika
17.02.2021 3 z 5

Příjemné zpestření - krátké příběhy se Slováckým nářečím. Čtenář (především Čech) se v tu ránu dostane do venkovské moravské vesnice, lidové příběhy, vtipné popisy situací či přirovnání.
Chce to malinko více pozornosti právě pro to nářečí.
Odpočinková četba. Díky množstvím příběhů nejste vázáni na dlouhý děj jako u klasické prózy.

Čoklitka
09.01.2021 5 z 5

To je prostě skvost!

Corso
16.06.2020 5 z 5

Serial som videl uz asi 10x, knihy citam pravidelne, ked som to objavil nacitane p. Liskou, odvtedy si to davam tiez dookola ked mam chut ja uzasny jednoduchy etnicky folklorny krasny ludsky starosvetsky vonavy humor. Lidicky, tohto malo byt napisane omnoho viac!!! Uz to totiz poznam naspamat.

Mirka2778
29.02.2020 5 z 5

Slovácký kmen je zřejmě dosti temperamentní a i drobné neshody končí v soudní síni. Ještě že se na přelíčení nečeká nijak dlouho a tak poškození, pachatelé i sousedé mají vše v živé paměti. Půvab téhle knížky je především v nářečí, kterým je napsána. Tolik krásných, jadrných výrazů a slovních spojení! Knížka patří k těm které spolehlivě zahánějí chmury z obličeje.

helmiczka
09.03.2019 4 z 5

Ten jazyk je jednoducho nádherný. Hoc' som z "uherského" Slovenska, pri čítaní o tom moravském som si pripadal ako doma.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Tahle kniha se za ta léta, co ji opakovaně čtu, stala mou nedílnou součástí. Proudí mi v žilách a je to nejlepší lék na špatnou náladu. Jazyk knihy je dokonalý. Svému muži láskyplně říkám "kameňu na hrobě mojej mladosti".

Usignolo
05.10.2018 5 z 5

Asi není potřeba nějakých větších komentářů, je to klasika. Vtipné krátké povídky ze života na Slovácku. Občas nakouknete do slováckého slovníčku vzadu, ale většinou se dopídíte. Já se teda nasmála hrozně :-)

Romžiry
20.06.2018 5 z 5

Nepřekonatelné

n.ezn.amy
20.05.2018 5 z 5

tak u téhle knihy se budete zaručeně bavit a nejednou smát i nahlas. Strýček Pagáč a jeho historky vás velmi pobaví a k této knize jsem se mockrát vrátil a četl jí znova

Kuža007
31.03.2018 5 z 5

Stařeček Pagáč a Jura Klásek nezapomenutelná dvojica na Slovácku. Zdeněk Galuška je nejlepší lidový spisovatel.

jana4086
10.01.2018 5 z 5

Skvělé odpočinkové čtení

niknikita
29.11.2017 5 z 5

Jak jsem mohla zapomenout dát do svých přečtených /a ne jedenkrát/ , tento poklad ze Slovácka? Vždycky budu s láskou vzpomínat na svoje kantorské začátky v krajině maléreček a lahodného vína.

ddkk
22.11.2017 5 z 5

Přivdala jsem se do tohoto malebného kraje s lidem svérázným, bohabojným (to podle okolností) a veselým (to za všech okolností), za muže jsem pojala vinaře a sadaře se sklépkem a jadrnou mluvou, naučila jsem se ctít místní neprolomitelné zvyklosti a povinnosti (aby ludé neřékli...)...a Galuška se mi stal jakýmsi prvním průvodcem. U mně vždy za pět....:-)

Teron
24.09.2017 5 z 5

Platí stejný komentář jako u Slovácka sa súdí aj nesúdí

m_friedlova
01.09.2017 5 z 5

Opravdu humorné historky, u kterých jsem se usmívala. Jen ta Slováčtina se mi pomaleji četla.

Jacck
24.07.2017 5 z 5

Šak ja ... slivovica a kapku čaje do ní, to je ten pravý medikament!

Albina
23.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha, která mi dělá radost už téměř padesát let. Nejen vtipně podanými historkami, ale i nefalšovaným nářečím. Zdeněk Galuška je navíc taky skvělý vypravěč. V Supraphonu vyšly povídky v jeho podání, a to je teprve bomba! Poslouchat třeba Nascípaný chlap je enom na zlobení donutí smát se nahlas, ať chcete, nebo nechcete.

Damato
10.07.2016 5 z 5

Po "prodělané" dovolené se s touto knihou dá velice dobře léčit deprese z návratu do stereotypu- , ranní vstávání, zahrada, práce.... nejlepší odpoledne před nástupem do práce, které jsem zažila - vykulila jsem se na zahradě na deku a bylo mi do smíchu. Co na tom, že doma čeká fůra žehlení, zahrádka volá po odplevelení - , občas jsem si připadala jak stařeček Pagáčů a ta jeho Katuška mi zas připomínala mého drahouše, který se po stoosmdesátýsedmý během odpoledne ptal: " a ty nebudeš plít tu zarostlou spoušť? A ty nepujdeš dom žehlit? Odpověď - Ne,jsem v podovolenkové depresi a jestli nechceš vedle sebe neurotika, tak to neřeš. Kniha skvělá, už jsem ji četla v mládí- ale teď mi připadala snad ještě lepší :-)