Akula Akula komentáře u knih

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knih o koncentračních táborech jsem již pár přečetl. Tato kniha té vší popisované hrůze dává další rozměr. Přivést na svět dítě v těchto podmínkách a přežít i s dítětem je obrovský zázrak. Knihu jsem četl skoro jedním dechem a jako otce dvou dětí mě to silně zasáhlo. Nelze než doporučit.

25.08.2017 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Přečteno jedním dechem. Lépe řečeno, za dva dny. Pak následovaly dvě noci s nočními můrami. Knížek s tímto tématem jsem již pár přečetl. U této knihy jsem měl několikrát slzy v očích a mnohokrát jsem se otřásl hnusem. Čím víc toho o holocaustu čtu, tím méně chápu kam až lze ve své nenávisti a zaslepenosti zajít. Další z knih, které by měly být povinnou četbou a to i za cenu nočních můr našich dětí.

04.02.2018 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi silný zážitek. Kniha je výborně napsaná a čte se v podstatě sama. Člověk hltá další a další stránky i přes mnohdy pokročilou noční hodinu. Pak číst přestane a uslzenýma očima zírá přes okraj knihy někam do dáli. A před očima mu probíhá nejen příběh Violy Sternové, ale i dalších lidí, kteří si za války prošly peklem. Další z knih, které by měly být povinnou četbou. Já ji svým dětem určitě doporučím. Protože na tyto hrůzy se nesmí zapomínat.

06.06.2020 5 z 5

Přes krvavé řeky Přes krvavé řeky Karel Richter

Východní odboj byl nejdříve heroizován, po roce 1989 zatracován. Málokteré historické události s sebou nesly propagandistické pozlátko tak jako působení Československého vojska na východní frontě. O tom jak to bylo doopravdy bez cenzury a legend, jak zní podtitul knihy si můžete přečíst právě zde. Přitom boj našich vojáků na východní frontě, jejich touha a odhodlání osvobodit svou Vlast od okupantů žádné pozlátko nepotřebuje. I zde naši vojáci uspěli se ctí. Bohužel už zde byl znát stín nastupujícího režimu a mocenské zájmy Sovětského Svazu tomu velmi napomáhaly. Kniha parádně čtivá od začátku do konce.

15.02.2019 5 z 5

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Filip Müller

Nikdo z nás si nedovede ani náznakem představit, čím si museli řadoví vězni projít v Osvětimi. Natož pak členové Sonderkomanda. Jak velká musela být vůle žít, podporovaná štěstím, že autor dokázal v tomto pekle přežít tři dlouhé roky? Kniha, přes všechnu hrůzu co vypráví, se velice dobře čte. Podle mne jeden z titulů, které by si měl přečíst každý.

05.11.2020 5 z 5

Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Jaroslav Čvančara

Vynikající kniha. Jako obvykle v knihách pana Čvančary je i zde obsáhlá obrazová příloha. K tomu strhujících 250 stránek textu. Smícháme to dohromady a výsledek opravdu stojí za to. Četl jsem jedním dechem. Škoda že obecné povědomí o lidech jako byl Pravomil Raichl není takové, jak by si zasloužili.

10.12.2018 5 z 5

Svědkové z továrny na smrt Svědkové z továrny na smrt Eric Friedler

Viděno dnešní optikou je naprosto nepochopitelné co všechno museli vězni "zvláštního komanda" vydržet. Počínaje nelidskými podmínkami a konče tím že byli přinuceni podílet se na vražedném běsnění nazvaném konečné řešení. Všem zájemcům o toto téma mohu jen doporučit.

04.11.2017 5 z 5

Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Jiří Plachý

Ke knize jsem se dostal víceméně náhodou.A náhoda to byla šťastná, protože po přečtení jsem rád, že je v mé knihovně. Paměti jsou sepsány jednoduše a čtivě. Obdivuji co vše pan Sedláček zažil a stejně zůstal nezlomený.

13.09.2019 5 z 5

Apokalypsa v Karpatech Apokalypsa v Karpatech Karel Richter

Krásně, přehledně podaný obraz karpatsko - dukelské operace a Slovenského národního povstání očima přímých účastníků bojů. Nyní již bez propagandy, která s těmito válečnými událostmi byla spojena. V mnoha směrech mě překvapil přístup sovětských orgánů k nám jako spojenci, kdy nebyly respektovány ani řádné smlouvy, ani společný cíl (porážka nacistického Německa). Vše bylo podřízeno sovětským mocenským zájmům. Za mne plný počet.

17.03.2019 5 z 5

Zlato se čistí v ohni: O životě, oběti a smrti pravoslavného kněze ThDr. Vladimíra Petřka, jeho rodičů a sourozenců Zlato se čistí v ohni: O životě, oběti a smrti pravoslavného kněze ThDr. Vladimíra Petřka, jeho rodičů a sourozenců Vojtěch Šustek

Vladimír Petřek byl statečný a obětavý člověk. Gabčíka a Kubiše lidé znají. Za jejich jmény a činy je ale spousta obyčejných lidí, bez jejichž pomoci by se neobešli. A Vladimír Petřek je jedním z nich.

30.06.2018 5 z 5

Smrt v týlu nepřítele Smrt v týlu nepřítele Jitka Gruntová

Moc hezky zpracovaná kniha. Dva výsadky, které na samém konci války seskočily na území tzv. sudet. Vztah místních k parašutistům byl úplně jiný než v tzv. protektorátu. Osudy výsadků Komenský a Spartakus byly krátké a bouřlivé. Na knihu jsem narazil víceméně náhodou a byla to šťastná náhoda. Jsem rád že je v knihovně.

25.04.2020 4 z 5

Hlasy z hořících domů Hlasy z hořících domů Roman Cílek

Lidice zná v naší zemi asi každý, Ležáky už méně. A co další místa, která tolik vytrpěla během druhé světové války. Další kniha z těch, které by měly být povinnou četbou. Na tyto příběhy se nesmí zapomenout.

21.07.2019 5 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

Moc mile napsaná kniha. Přečteno jedním dechem. Normálně čtu spíše literaturu faktu. Zde autorka líčí, jak asi mohly vypadat dny v kryptě kostela v Resslově ulici podle jejích představ. A dle mého se jí to moc povedlo.

26.08.2018 5 z 5

Děti Antonína Kaliny Děti Antonína Kaliny Stanislav Motl

Antonín Kalina byl člověk, o kterém se bohužel u nás moc nemluví. Přitom jeho zásluha na záchraně stovek životů v koncentračním táboře Buchenwald je nepopiratelná. S podivem je již jeho schopnost přežít celou válku v prostředí koncentráku. Při popisu záchrany stovek židovských dětí mi šel kolikrát mráz po zádech. O hvězdičku méně dávám kvůli pro mne nepříjemnému způsobu psaní. Příběh samotný se hvězdičkami nedá docenit.

14.08.2018 4 z 5

...a v zádech měli smrt ...a v zádech měli smrt Karel Richter

Velmi čtivě napsáno. Po dřívější glorifikaci se na ty, kteří osvobozovali naši vlast "z východu" trochu zapomíná. Příjemně se četlo, doporučuji.

16.06.2018 5 z 5

Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Jana Vrzalová

Naprosto zapomenutá část historie odboje. Alespoň pro mne. Po přečtení této knihy se za to skoro stydím, že jsem o panu Preissigovi a jeho dceři nevěděl. Takovíto lidé nesmějí být zapomenuti. Ze začátku jsem si chvilku zvykal na autorčin styl, pak mě kniha pohltila. Nelze dát jiné hodnocení. 100%.

06.01.2018 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Skláním se před paní Věrou. Za její vytrvalost a touhu přežít to peklo, které ji život nachystal i za její odvahu otevřeně o tom podat svědectví. Je neuvěřitelné jak malou hodnotu má obyčejný člověk v jakémkoliv totalitním režimu.

25.06.2017 5 z 5

Operace Spelter Lenka-Jih Operace Spelter Lenka-Jih Vlastislav Janík

O Spelteru se toho moc nenapsalo. Stejně jako o dalších paraskupinách druhé a třetí vlny. Proto jsem hltal každé slovo. Děkuji, za mne čtivé.

05.03.2017 5 z 5

Dělostřelecká tvrz Hůrka - Muzeum opevnění Dělostřelecká tvrz Hůrka - Muzeum opevnění Pavel Minařík

Hezky zpracovaný průvodce tvrzí.

18.08.2021 4 z 5

Válka začne až zítra Válka začne až zítra Karel Richter

Cesta obyčejného kluka z vesnice do zahraniční armády. Útěk do Polska a všechny strasti na cestě do Buzuluku. Velmi čtivé.

24.11.2020 4 z 5