Hlasy z hořících domů

Poslední výstřely druhé světové války dozněly na evropských a zanedlouho i na asijských bojištích před šestašedesáti lety, v roce 1945. Lidé na celém světě vydechli úlevou. Skončila do té doby největší a nejkrvavější válka, která stáhla do svého ničivého soukolí téměř dvě miliardy lidí a stála lidstvo 50 milionů mrtvých a 35 milionů raněných a zmrzačených. Zvlášť bolestnou součástí této války je utrpení a smrt bezbranných obyvatel obcí a měst, které se v jeho rámci staly oběťmi nacistických barbarů a vrahů. Patří k nim i sedm českých obcí - Lidice, Ležáky, Český Malín, Ploština, Prlov, Zákřov, Javoříčko. Za každým z těchto názvů se skrývá vzrušující válečný příběh, bolestné osudy desítek a stovek lidí, mužů, žen i dětí. Odehrály se v průběhu války za různých okolností a každý z nich i všechny v souhrnu, jak následovaly po sobě jeden za druhým, jsou pro nás nepomíjivou výzvou, abychom si v bezpečí a pohodlí mírových časů uvědomovali cenu obětování životů prostých lidí a abychom těmto padlým hrdinům prokazovali nepomíjivou vděčnost tím, že na ně nezapomínáme. To je důvod, proč se skupina zkušených autorů literatury faktu, Roman Cílek, Karel Richter a Přemysl Veverka, inspirována trvale platným odkazem hrdinných obcí, ujala vytvoření souborného uměleckodokumentárního literárního obrazu závažných odbojových událostí s nimi spjatých. Autoři znovu prozkoumali známá historická fakta z nadhledu současnosti a doplnili je novými poznatky, jež umožnily prohloubit dramatičnost a výstižnost jejich zobrazení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80040/hlasy-z-horicich-domu-s0j-80040.jpg 4.622
Literatura česká
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Hlasy z hořících domů

Kakho-Oto

Velmi čtivá kniha o krajně tragických a smutných událostech. Na druhé straně kniha na všech příbězích demonstruje i statečnost řady Čechů a Moravanů. Řada obyvatel osad Ležáky, Ploština, Prlov i obce Javoříčko podporovalo protinacistický odboj (v prvním případě parašutisty, v dalších partyzány), téhož byli schopní i obyvatelé Zákřova, avšak ti, kterým chtěli pomoci, nebyli sovětští partyzáni, nýbrž příslušníci kolaborantského kozáckého praporu. Lidice a Český Malín jsou ukázkou totálního nacistického barbarství, poněvadž obyvatelé těchto obcí byli vyvražděni jako shodou náhod a okolností vybraná oběť za likvidaci Heydricha, případně za útok banderovců na nacisty v oblasti ukrajinské Volyně. Masakr v Českém Malíně hrál roli v masovém vstupu volyňských Čechů do naší východní armády (v konečné fázi 1. čs. armádní sbor). Nejvíce se mi líbilo zpracování příběhů Ležák (autor P. Veverka, rovněž zpracoval Lidice a Javoříčko), Ploštiny a Zákřova (autor R. Cílek, rovněž zpracoval Prlov). Do kapitoly o Českém Malíně (autor K. Richter) jsem se musel začíst, ale nakonec se mi i tato líbila. Kladně hodnotím rovněž pasáže o důležitých událostech v tzv. protektorátu Čechy a Morava (autor R. Cílek).

evakmoch
29.07.2020

Naprosto skvělá kniha, která mě vtáhla do sebe a chvílemi jsem nedýchala. Nechápu, že ji nezná více lidí.

Akula
21.07.2019

Lidice zná v naší zemi asi každý, Ležáky už méně. A co další místa, která tolik vytrpěla během druhé světové války. Další kniha z těch, které by měly být povinnou četbou. Na tyto příběhy se nesmí zapomenout.

Felsenberg
12.07.2014

Skvělá kniha o nevinných zmučených obyčejných lidech, kteří ničím neprovinili. Jsou zde i postavy nelidsky brutálních a zvrácených Němců, zrádců i obyčejných hrdinů, o kterých dnes nikdo neví, ale kteří své hrdinství prokázali tak obyčejně na hraně smrti. Fascinující je, jak se někdo někdo mohl dopustit takových brutalit na starých lidech, těhontných ženách, dětech, lámáním všech steheních kostí mužům vesnici, probodávání dětí bajonetem, házení živých do ohně a po akci to bujaře slavit. Neuvěřitelné. Skvělé kniha. Vřele doporučuji k přečtení a děkují pánům Cílkovi, Richterovi a Veverkovi za tuto knihu

Ella
10.02.2012

Naprosto neskutečná kniha, člověka jen mrazí když si čte tyto výpovědi očitých svědků... Tuhle knihu by si měl přečíst každý, aby si uvědomil jaké zvěrstvo je válka

jsou to čtivě popsané příběhy, které jsou prokládány daty a popisem událostí

Ploština Lidice Ležáky Prlov Zákřov fašismus protifašistický odboj historie

Autoři knihy

Roman Cílek
česká, 1937
Karel Richter
česká, 1930
Přemysl Veverka
česká, 1940 - 2016

Kniha Hlasy z hořících domů je v