Ajrad1981 Ajrad1981 komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Už během čtení jsem věděla, že napsat komentář bude dost oříšek. Ne že by nebylo co říct, hlavou se mi hodilo milion myšlenek, ale jak vybrat jen některé, nic neprozradit, aby se to nezvrtlo ve slohovou práci (např. na téma zkostnatělost římskokatolické církve) a zároveň aby to mělo hlavu a patu? Snad se mi to nakonec povedlo.
Na samém začátku mě víc než pohnuté osudy jeptišek zajímala Lena - co se mohlo stát tak hrozného, že jediná alternativa k smrti je klášter? Postupně, jak se odhalovaly střípky Lenina života, mě víc přitahovaly události z 50. let, protože u Leny to nijaká extra hrůza nebyla (zatím). V jednu chvíli mě pak opustila ta nedočkavost při čtení, to když do kláštera přibyla jistá osoba, to jsem prostě jen četla, ale posledních cca 300 stran už to zas valilo.
Některé věci jsou celkem předvídatelné, třeba kdo je matkou Jana Jezbery nebo koho Tobie určí jako další Matku představenou (i když jsem dost dlouho nedokázala odhadnout, zda to ta osoba vezme). Dost dlouho jsem netušila, co jsou ti démoni z minulosti jeptišek a Lenina osudu, o kterých se píše v anotaci, ale docvaklo mi to hned, jak se objevilo to jméno, nemusela jsem ani čekat na autorčino vysvětlení.
Hrozně mi nesedlo to, jak se mezi Anežčiny panny dostala Paulita. Sice věřím, že se člověk může od základu změnit, ale to, co k tomu vedlo ji, mi přišlo už dost přitažené za vlasy. A na konci mi chyběl nějaký bližší popis konfrontace Leny s "havrany", jak je přiměla přestat krákat - i když to by tu knihu asi pokazilo.
Jo, a taky jsem měla trochu problém s Marií - ta snad byla všudezdejší! Ale i to se na konci osvětlilo. No, osvětlilo - racionální myšlení se tomu vzpírá. :-)

Celkově je kniha super, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Pět hvězdiček je málo! Podle je výrazně lepší než Gerta a i lepší než Žítkovské bohyně. A na závěr musím ocenit tu práci, co si s tím autorka dala, hlavně s vyhledáváním informací. A mám i pár tipů na výlet.

18.07.2023 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Docela jsem byla zvědavá, jak Nesbo zvládne krátké povídky, když si libuje v psaní tlustých bichlí a do každé nacpe několik báječných zvratů a ještě víc mrtvol. Bohužel jsem byla zklamaná. Přestože v každé povídce byla (minimálně jedna) mrtvola a zvraty. Nejlepší byla hned první povídka, ta byla fakt super, a pak ještě poslední. Žárlivost mě zklamala na celé čáře, byla zbytečně dlouhá, takže mi to celé stihlo docvaknout a odhalení mě už nemělo čím šokovat. Odpad byl jasný hned, Přiznání zbytečně ukecaný, Fronta mě nezaujala a Odd, no dobře, tam mě ten zvrat trochu překvapil, ale v druhé půlce jsem Odda považovala za debila, což mi dojem zkazilo.
Ale i přes to, že nemůžu dát vyšší hodnocení, ty povídky nebyly špatné a Krysí ostrov si taky někdy přečtu.

04.07.2023 3 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Možná jsem byla moc nabuzená prvním dílem, ale tohle bylo docela zklamání. Jasně, z mé strany byla blbost očekávat, že se hned naváže v tempu, v jakém se předtím skončilo, ale i tak. Daenerys byla nuda sama, Aryin příběh byl zajímavý cca do toho požáru, kupodivu ani za Zdí se toho moc nedělo. A u Tyriona se pořád nemůžu rozhodnout, jestli ho mám chtít vidět mrtvého či ne. Jenže v jeho kapitolách se hlavně kuly pikle, obvyklé i neobvyklé, a to mně nelezlo do paty. Zajímavé mohly být bitvy - ovšem když jeden díky magii vyhraje dřív, než bitva vůbec stihne začít... Fakt napínavá byla až ta poslední, ovšem tam mi zase vadily jiné věci - vyhrála ta strana, které nefandím, a člověk, co tak magicky předtím vyhrával, se nechá úplně normálně zabít (teda pokud v příštím díle zázračně nevstane z mrtvých).
Jen tak na okraj bych ráda věděla, jestli Starkovic děti měly mezi předky nějakého herce, protože se musí dobře přetvařovat - nejdřív Sansa, teď Arya a v dalším díle to čeká Jona. A to ještě netuším, co Bran a Rickon - to ví snad jen bohové. A autor. A samozřejmě taky ti, co četli další díly.
Každopádně pokračování si taky přečtu, mohlo by být napínavější než tenhle díl. Třeba se objeví Jiní.

25.06.2023 3 z 5

Nenuťte mě na nočník! Nenuťte mě na nočník! Miloš Velemínský ml.

Knihu jsem si kupovala v domnění, že tam najdu návod, jak zapůsobit na dítě, aby přestalo čůrat do plínek. Nic takového tam není, kromě sdělení, že ho nemám nutit. To jsem věděla i bez literatury. Jednu hvězdičku dávám za snahu, druhou za to, že podle autorů nedělám nic špatně, i když ve 2,5 letech ještě nechodí na nočník.

01.06.2023 2 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Autor si vybral zajímavé téma s potenciálem, ale styl psaní byl takový - jednoduchý. Určitě to šlo zpracovat líp. Nakonec dávám 4*, díky konci - ten se mi fakt líbil! Otevřený i uzavřený zároveň.

19.05.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Klasika - ale nic jsem o ní nevěděla. Jo, stydím se, ani film jsem neviděla. I když asi se ke mně někdy nějak pokoutně pár informací dostalo, jméno Darcy znělo jaksi povědomě.
Samotný příběh mi přišel celkem průhledný, bylo mi naprosto jasné, koho si Darcy vezme, jak to bylo s Wickhamem a kdo zaplatil Wickhamovy dluhy. Jinak nebýt Lydie, nebylo by tam ani kapku vzrušení - jen je škoda, že se o to musela postarat taková hloupá holka.

Po přečtení knihy poněkud nechápu, proč jsem ji pořád odkládala, ona fakt není špatná! Pravda, není tak napínavá jako moje thrillery, ale to jsem ani nečekala. (Ale rozhodla jsem se to napravit, už mám koupenou Emmu). Mám jen jedinou výtku - čekala jsem, že se stane něco, co přinutí Lydii nebo Wickhama sklapnout patky a ono nic. Tak snad někdy příště. ;-)

13.05.2023 5 z 5

Smrtící zrada Smrtící zrada J. D. Robb (p)

Vůbec jsem si nejdřív nedokázala vybavit, že už jsem to četla, anotace mi nic neříkala a ani první kapitola se mi nevybavovala. Až na začátku té druhé přišlo osvícení, vzpomněla jsem si, kdo byl zrádce i v v čem ta zrada spočívala. Ale vzájemné propletence jsem si musela osvěžit, nicméně čtení jsem si užila tenkrát i teď.

28.04.2023 4 z 5

Přemyslovci: Zrození království Přemyslovci: Zrození království Ludmila Vaňková

Tak tohle mi dalo zabrat. A nebylo to jen tím, že spíš čtu thrillery a detektivky, historické romány mám taky ráda. Ani stránky mě neděsily, na takové Pilíře země to počtem stran opravdu nemá. Důvod je jinde. Hlavně v systému, jakým se učí dějepis (nebo tedy aspoň za nás) - ten vládl od do, další zase od do - a dnes z toho nevím lautr nic. V některých obdobích už jsem si díky četbě udělala trochu jasno, ale zrovna tohle bylo pole nezorané. I když některá jména jsem znala, zas takový ignorant nejsem. A za druhé, tahle doba mi přijde jakási divoká, za těch pár let se na českém trůně vystřídalo vládců zbytečně moc.
Kniha jako taková je krásná a zajímavá a většinou se i dobře čte. Ta menšina jsou pasáže, kdy nás autorka seznamovala s osobami, jejich rodem a vtahy s dalšími jedinci, podle mého dost zvláštně. Na začátku stránky měla popisovaná osoba pohřeb, ale v půlce strany teprve svatbu. Tyhle části se mi četly těžko, špatně jsem se v nich orientovala a stejně si nic moc nezapamatovala. Ono to nakonec nevadilo, to hlavní autorka opakovala a to vedlejší nebylo potřeba.
Bylo tam pár zajímavých osobností, o kterých jsem dosud neměla ponětí, třeba Eleonora Akvitánská nebo Saladin. Vůbec celé tažení do Svaté země je super, o to jsem vůbec nic nevěděla, teď už aspoň chápu, o čem to ten Landa zpíval. :-) A asi nepřekvapí, že nejvíc jsem si oblíbila Přemysla, i když i k němu by se našly výhrady. Na konci mi bylo strašně líto Adléty Míšeňské.

22.04.2023 5 z 5

Roxolana Roxolana Pavlo Zahrebeľnyj

Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy pouze z toho důvodu, že ji měla máma v knihovně a tím mi odpadl problém se sháněním, ale neměla jsem vůbec tušení, co od ní čekat (informace na přebalu mi moc nepomohly).
Na rovinu musím říct, že jsem byla příjemně překvapená (opět se potvrdilo, že je lepší nemít žádná očekávání), ale taky že jsem si nedokázala najít k žádné postavě vztah - a to ani k Roxolaně. Měla to opravdu těžké, o tom žádná, z mých pocitů vůči ní jsem asi nejvíc cítila lítost, že osud jejích synů je kvůli nějakému pitomému zákonu předem daný a prakticky nevyhnutelný a že to není v jejích silách změnit.
Na knize mě trochu mrzí jen to, že nebyla víc popsána bitva u Moháče, ve které padl český král, ale protože to nebylo hlavním tématem (ani vedlejším), nemám si co stěžovat.

31.03.2023 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Mia abstinuje - super, snad se zbavíme toho otravného Pojď, Mio. (No, sem tam to zazní, ale dá se to přežít.)
Příběh je fajn, svižně ubíhá, asi tak do doby, než se na scéně objeví ten namyšlený novinář. Pak to začalo drhnout. Konec zas letí jak splašený, ale je pěkně odfláknutý. Jak hlavní vražedná linka, tak ta vedlejší drogová. Curry tam tak sedí a najednou se lidi kolem něj kompletně vymění, aniž by nějak blíž bylo popsáno, jak k tomu došlo. Nevíme ani, jestli distributory chytli (btw, tady jsem o pachateli neměla pochyb, vraha jsem ale klasicky neuhodla). A ta hlavní linka? Být to film, tak odhalení pachatele bude detailní, podrobné, tady k němu došlo tak nějak mimochodem, se zdá. A štve mě, že tam není blíž vysvětlená ta žena v kšiltovce - kde se tam vzala, proč dělala, co dělala...

05.03.2023 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Kdysi v minulosti jsem viděla viděla film a ten byl teda fakt hustej, prostě horor. Teď jsem si ale zaboha nedokázala vybavit jednu jedinou scénu, naštěstí. Pro Kinga typický pomalý rozjezd, seznámení s některými obyvateli si mohl odpustit, stejně se mi někteří pletli, tedy spíš jsem si nebyla jistá, kdo to vlastně je, ale kupodivu se něco zajímavého začalo dít dřív, než jsem čekala. Jedině mě mrzí, že jsem nezvládla poslední stovku stran naráz, takhle nakouskované tomu chyběla ta správná šťáva (ale za to samozřejmě nemůže autor).

24.02.2023 5 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Taková pohodovka. Tady jsem kupodivu i odhalila pachatele a dokonce i některé souvislosti (všechny ne, to bych si zas moc fandila), přišlo mi to míň zamotané než příběhy Oldřicha z Chlumu. Akorát mi na mysli vytanul název jednoho z příběhů (hříchů) pro pátera Knoxe - proč tolik nebožtíků?

31.01.2023 4 z 5

Jablko nepadlo daleko od stromu Jablko nepadlo daleko od stromu Vlastimil Vondruška

Já si nelibuji v hledání nelogičností v detektivkách, kolikrát až koukám na komenty ostatních, že tam byla nějaká blbost. Tady na mě vyskočily rovnou dvě a doslova mě práskly do očí. Zeď a závora. Pokud byla zeď taková, jak ji autor popsal, muselo se přes ni lézt dost blbě, bez žebříku nebo aspoň nějaké bedničky pod nohama by to možná zvládl Ota, ale ta osoba, která přes ni měla lézt, no, představuje se mi to dost těžko. A že nikomu nepřišlo divné to s tím otevíráním/zavíráním brány na závoru, hm. Třeba mě by asi opravdu překvapilo, kdybych musela odemykat dveře, které jsem určitě nezamkla.
A ani jinak na mě Oldřichovy děti nějak extra dojem neudělaly. Radši se při čtení vrátím k jejich otci.

28.01.2023 2 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Dost blbá knížka. Jako fakt. Já jsem zvyklá na série (krimi, thrillery), kde jedna knížka rovná se jeden příběh. A když se rozhodnu se sérií skončit (nebo ani nezačít, pokud mě první pokus nezaujal), nemusí mě žrát, že o něco důležitého přijdu. A tady? Začalo zde několik dějových linií (které se nejspíš někdy protnou), zajímavých, ale žádná NESKONČILA. Teda kromě těch, kdy hlavní osoba té linie umře. Takže pokud chci vědět, jak to bylo dál například s Aryí, musím, prostě MUSÍM, přečíst další díl. Nebo spíš všechny další díly. No, ještě že aspoň nemusím čekat, než vyjdou (protože už jsou vydaný, že).
Vzhledem k tomu, že se mi tenhle příběh líbil, tak tahle výtka je taková jen naoko, ale asi bych přesto radši měla uzavřenou kapitolu. Je tam totiž dost, ale fakt dost postav, takže dát si mezi díly třeba rok pauzu, asi by se mi špatně vracelo. Ale mám už domluvené půjčení dalšího dílu, tak se mi snad podaří navázat, aniž bych musela těžce vzpomínat, kdo byl kdo a co tam dělal.
K příběhu samotnému, snad jen pár poznámek. Ned byl tak čestný, až byl blbý, což je škoda. Sansu měli naučit používat hlavu k přemýšlení a ne k opakování frází slušného vychování. Některé jednotlivé pasáže mi přišly zbytečné (i když u některých se ukázalo, že zbytečné nebyly). A nakonec to autor zvrtal. Čekala jsem, že se tam ta "zvířata" objeví, ale ten způsob mi přišel vypracovaný dost na efekt (a na mě to efekt nemělo) a jejich krmení jako dost ujetý. Já je prostě považuji za ještěrky, takže tak.
No, ale na další díl se opravdu těším!

24.01.2023 5 z 5

Atlas majáků na konci světa Atlas majáků na konci světa José Luis González Macías

Jsem suchozemec a majáky mě míjely. Ale po přečtení této knihy mám i chuť nějaký navštívit! Nejvíc mě lákají ty opředené nějakým tajuplným zmizením.

10.01.2023 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Tentokrát mě nějak absolutně Kimino vyšetřování nezajímalo. A to až tak, že jsem se ani nenamáhala hádat, kdo za tím stojí. Ano, hádat, protože to bylo jaksi překombinované. Víc mě zajímal Pennův starý případ a tady jsem měla hned jasno - a kupodivu správně.

30.12.2022 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Tak já nevím. U mě se to asi nějak minulo účinkem. Bylo tam pár zajímavých zvratů, ale vzhledem k autorovi bych čekala, že mě budou víc šokovat. A zůstává mi jen otázka: fakt existuje někdo jako Roy? Někdo, kdo kryje svého bratra, pomáhá mu takovým způsobem, přestože ten bratr je pěkný parchant?!

27.12.2022 3 z 5

Bez plenky Bez plenky Ingrid Bauer

Dala jsem průměr, protože nemůžu hodnotit použitelnost návodu na bezplenkování. Něco mi přijde logické, něco zajímavé, něco v praxi nepoužitelné - třeba časování, můj syn čůrá pokaždé jinak, podle toho, kolik toho vypije, ale u miminek je to možná jinak než u akčních batolat. Nechávat miminko hned od narození nahaté na podložce, abych mohla pozorovat jeho čůrání, se mi bije s doporučením z jiné knihy, a to zavinovat děťátko (a zavinování bych dala určitě přednost, minimálně první 3 měsíce.
Pokud se mi podaří znovu otěhotnět, budu možná i uvažovat nad tím, že to zkusím.

27.11.2022 3 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

První kniha od autorky, nějak se mi povedlo začít pátým dílem. Nějaké výhrady mám, k ději i k Josii, ale určitě tuto sérii nezavrhuji a přečtu si i další díly, pokud se mi dostanou pod ruku. Ale takový ten pocit, že tuhle sérii nutně musím vlastnit a hned se vrhám do knihkupectví, ten nemám.

11.11.2022 4 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

No, tak tady se autorovi fakt nepovedlo mě zaujmout.
Zcela proti očekávání mi byl Franz víc sympatický než Milena a to už samo o sobě je špatně. Milena mě děsně štvala. Na jednu stranu byla odvážná, hrdá, tvrdohlavá, což bych normálně obdivovala, ale v jejím podání to kolikrát hraničilo s nedostatkem pudu sebezáchovy. Může být ráda, že za to svoje vystoupení na Franzových narozeninách nešla ke zdi! Franze naopak do jeho postavení dohnal jeden blbý kněz, kdyby zůstal katolíkem v malém rakouském městečku, nikdy by se z něj vrah nestal.

Co mi na knize ale vadilo nejvíc, je absolutní absence prožitku, je to spíš popis než vyprávění. A vzhledem k tomu, jaké téma kniha zpracovává... Byly tam občasné záblesky, například když byl Franz poprvé vybrán do popravčí čety nebo když v Osvětimi potkal řádovou sestru (plus pár dalších momentů, ale to bych vyzradila děj), ale to je dost málo. Za mě tak 2,5 *.

01.11.2022 3 z 5