Roxolana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha je poutavým životopisem jedné z nejzajímavějších žen žijících v období renesance, ukrajinské zajatkyně Anastázie, která se dostane do osmanského zajetí a žije pod jmény Hürrem, Haseki a Roxolana v sultánském harému. Stala se manželkou sultána Sülejmana Nádherného a matkou jeho dětí; musí však bojovat nejen o sultánovu přízeň, ale někdy i ve víru intrik a boje o moc i o holý život. Identifikační číslo tohoto vydání knihy je 23-002-86 ....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25579/big_roxolana-Ndm-25579.jpg 4.463
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Lidové nakladatelství
Originální název:

Roksolana, 1980


více info...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Kniha Roxolana

Allla9
13. dubna

Kniha nás seznámí s Roxolanou - Ruskou, která byla unesena ze své rodné země a stala se manželkou tureckého sultána Sulejmana Nádherného. Osmanská říše byla v 16 století rozsáhlá a mocná. Ale život hlavní hrdinky nebyl jednoduchý, bylo mě jí líto. Kniha mě mile překvapila a jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

Ajrad1981
31. března

Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy pouze z toho důvodu, že ji měla máma v knihovně a tím mi odpadl problém se sháněním, ale neměla jsem vůbec tušení, co od ní čekat (informace na přebalu mi moc nepomohly).
Na rovinu musím říct, že jsem byla příjemně překvapená (opět se potvrdilo, že je lepší nemít žádná očekávání), ale taky že jsem si nedokázala najít k žádné postavě vztah - a to ani k Roxolaně. Měla to opravdu těžké, o tom žádná, z mých pocitů vůči ní jsem asi nejvíc cítila lítost, že osud jejích synů je kvůli nějakému pitomému zákonu předem daný a prakticky nevyhnutelný a že to není v jejích silách změnit.
Na knize mě trochu mrzí jen to, že nebyla víc popsána bitva u Moháče, ve které padl český král, ale protože to nebylo hlavním tématem (ani vedlejším), nemám si co stěžovat.


Jara.v
18.11.2022

Na tuhle knihu jsem se těšila kvůli tématu. Osud této ženy byl opravdu neuvěřitelný. Intriky, brutalita a boj o místo v životě. Příběh je opravdu velkolepý. Co jsem ale doslova přetrpěla byl styl jak byl kniha napsána. Nedokázala jsem se začíst tak poutavě, jak jsem očekávala. Tohle u mě hodně ztratilo na celkovém hodnocení.

haki34
16.11.2020

mno..konečně jsem se k Roxolaně dostala, přiznávám, čekala na přečtení v poličce skoro 3 roky..navnadila mě na ni DK, ale poté, co jsem ji sehnala, nějak nebyla na téma chuť...
a teď přišla..
Knížce neupírám její obsah. Podrobné vykreslení světa nádhery a lesku, a zároveň osamění a brutality. Život Nastassje, alias Roxolany byl zajímavý. Ale zároveň útrpný, neúpřimný, těžký a depresivní. Neustálý strach o něco...boj se ztrátami sebe sama, rodné vlasti, rodiny, blízkých.
Trpící dívka, žena, matka. Hezky ukázané toxické prostředí harému. Krutý svět sultánů, kde bratři vraždí bratry, otcové syny...
Z hlediska historického a obsahového naplněná.
Nicméně díky Zahrebeľného květnatému stylu se mi nečetla moc dobře. Neustále dookola opakoval, jaká má křehká ramínka, jaké jsou měděné - zlaté vlasy, velké zelené oči, neustále ji pojmenovával různými jmény...filozofoval nad jejím osudem, nad jejím hořem. A zároveň vlastně ani nevím, jaká byla..opravdu tak zahleděná do sebe ? Plačící jen nad svým osudem ? k dětem se stavěla od určitého věku poměrně vlažně..opravdu byly tak neduživé, tak nedonošené ? a ona opravdu i po 6 porodech tak dokonalá ? A co ten sultán - milovala ho ? nebo jen nenáviděla ? A stále dookola...Nastassja, ptáček v kleci. Kdyby půlku opakování vypustil, kniha by byla o 200stran kratší.

Zhrnu : zajímavé přiblížení tajemného světa harémů, pozlátka a bojových praktik Osmanů, kteří nám Evropu poměrně dlouhou dobu drancovali...Reálie ze života Sülejmana a Haseki Hürrem. . Za Zahrebeľného styl však ubírám hvězdu..kdyby šlo, dám poctivě 3,5*...

Martin1974
01.11.2020

Svet nádhery, brutality a utrpenia v paláci sultána Sulejmana. Vydarený historický román. Konečne som si mohol prečítať o dobyvačných vojnách tureckej ríše z pohľadu dobyvateľov. Mimo iného to bola bitka pri Moháči a následná bitka pri Viedni.

katka134
24.04.2020

Krásný román o krásné otrokyni, která měla štěstí, že k ní sultán choval náklonnost celý život.
Protože jsem před čtením knihy viděla seriál o Hürrem, který se historických faktů celkem držel, tak mi zdlouhavé pasáže tolik nevadily a věděla jsem jak to s kým dopadne.

Leona333
10.03.2020

Skvěle napsaná kniha o mladičké Anastázii - Roxolaně, která přes veškeré harémové a státní intriky té doby, získá srdce samotného sultána.
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem dostala jako dárek.

Tirisa
03.08.2019

Bohužel zatím odkládám. Kniha je opravdu krásně napsaná, ale občas zdlouhavá a teď na to prostě nějak nemám náladu. Věřím ale, že se k ní jednou vrátím a potom také změním hodnocení.

1