Roxolana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha je poutavým životopisem jedné z nejzajímavějších žen žijících v období renesance, ukrajinské zajatkyně Anastázie, která se dostane do osmanského zajetí a žije pod jmény Hürrem, Haseki a Roxolana v sultánském harému. Stala se manželkou sultána Sülejmana Nádherného a matkou jeho dětí; musí však bojovat nejen o sultánovu přízeň, ale někdy i ve víru intrik a boje o moc i o holý život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25579/big_roxolana-Ndm-25579.jpg 4.453
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Lidové nakladatelství
Originální název:

Roksolana, 1980


více info...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Roxolana

haki34
16.11.2020

mno..konečně jsem se k Roxolaně dostala, přiznávám, čekala na přečtení v poličce skoro 3 roky..navnadila mě na ni DK, ale poté, co jsem ji sehnala, nějak nebyla na téma chuť...
a teď přišla..
Knížce neupírám její obsah. Podrobné vykreslení světa nádhery a lesku, a zároveň osamění a brutality. Život Nastassje, alias Roxolany byl zajímavý. Ale zároveň útrpný, neúpřimný, těžký a depresivní. Neustálý strach o něco...boj se ztrátami sebe sama, rodné vlasti, rodiny, blízkých.
Trpící dívka, žena, matka. Hezky ukázané toxické prostředí harému. Krutý svět sultánů, kde bratři vraždí bratry, otcové syny...
Z hlediska historického a obsahového naplněná.
Nicméně díky Zahrebeľného květnatému stylu se mi nečetla moc dobře. Neustále dookola opakoval, jaká má křehká ramínka, jaké jsou měděné - zlaté vlasy, velké zelené oči, neustále ji pojmenovával různými jmény...filozofoval nad jejím osudem, nad jejím hořem. A zároveň vlastně ani nevím, jaká byla..opravdu tak zahleděná do sebe ? Plačící jen nad svým osudem ? k dětem se stavěla od určitého věku poměrně vlažně..opravdu byly tak neduživé, tak nedonošené ? a ona opravdu i po 6 porodech tak dokonalá ? A co ten sultán - milovala ho ? nebo jen nenáviděla ? A stále dookola...Nastassja, ptáček v kleci. Kdyby půlku opakování vypustil, kniha by byla o 200stran kratší.

Zhrnu : zajímavé přiblížení tajemného světa harémů, pozlátka a bojových praktik Osmanů, kteří nám Evropu poměrně dlouhou dobu drancovali...Reálie ze života Sülejmana a Haseki Hürrem. . Za Zahrebeľného styl však ubírám hvězdu..kdyby šlo, dám poctivě 3,5*...

Martin1974
01.11.2020

Svet nádhery, brutality a utrpenia v paláci sultána Sulejmana. Vydarený historický román. Konečne som si mohol prečítať o dobyvačných vojnách tureckej ríše z pohľadu dobyvateľov. Mimo iného to bola bitka pri Moháči a následná bitka pri Viedni.


katka134
24.04.2020

Krásný román o krásné otrokyni, která měla štěstí, že k ní sultán choval náklonnost celý život.
Protože jsem před čtením knihy viděla seriál o Hürrem, který se historických faktů celkem držel, tak mi zdlouhavé pasáže tolik nevadily a věděla jsem jak to s kým dopadne.

Leona333
10.03.2020

Skvěle napsaná kniha o mladičké Anastázii - Roxolaně, která přes veškeré harémové a státní intriky té doby, získá srdce samotného sultána. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem dostala jako dárek.

Tirisa
03.08.2019

Bohužel zatím odkládám. Kniha je opravdu krásně napsaná, ale občas zdlouhavá a teď na to prostě nějak nemám náladu. Věřím ale, že se k ní jednou vrátím a potom také změním hodnocení.

IvetaKrat
24.03.2019

Tuto knihu opakovaně moc ráda čtu...škoda, že není ve formátu e-knihy.

knihovniceVS
19.08.2018

Tak k této knize jsem se v životě také mockrát vrátila...

kocourjulie
15.11.2017

Jeden z nejlepších historických románů, které jsem četla.

1