Aileena Aileena komentáře u knih

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Tak už se nám to s tou filmovou podobou pěkně rozjelo. Na škodu to ale není. Naopak. Baví mě sledovat, jaká je knižní předloha a jak se s tím páni filmaři popasovali. Vzali si toho hodně, jen to poskládali trochu jinak a obojí stojí za to. Uhtred mě stále baví, i jako "křivopřísežník". Holt i v roce 123 (či spíše 898, nebo tak nějak) museli lidé dělat nelehká rozhodnutí a věci, které jim nebyly zrovna po chuti. Když se nad tím člověk zamyslí, v principech chtěl bych..., ale musím... se za těch tisíc a něco let zase tak moc nezměnilo.

04.07.2019 4 z 5

Vikingové Vikingové Claudia Banck

Poměrně slušný všeobecný základ pro seznámení se skutečnými vikingy - seveřany ve středověku.

19.04.2019 3 z 5

Stmívání / Život a smrt: druhý pohled Stmívání / Život a smrt: druhý pohled Stephenie Meyer

Zcela zbytečný autorský počin. Přemýšlela jsem nad důvodem, proč tohle paní Meyer vůbec napsala a napadl mě jeden jediný. Pomsta nenechavým fanouškům, kteří ukradli a dále šířili Půlnoční slunce. Něco jako: "Kradli jste a koupí této knihy za to zaplatíte..." Já naštěstí nekupovala. Díky za městskou knihovnu.
Ve vedlejších postavách jsem měla neustále zmatek, hádala jsem, kdo je původně kdo. Beau byl pouze nepovedenou zženštilou karikaturou Belly. Buď se autorka neumí vžít do mužské postavy (což si nemyslím), nebo to byl záměr k dokonání pomsty. Nevím. Pořádně jsem se začetla až v posledních dvou kapitolách, které se od původní předlohy lišily. Za lepší nápad bych považovala, kdyby autorka těmito kapitolami začala a napsala alternativní pokračování. Co by se stalo, kdyby se z Belly stala upírka, hned po napadení ve Phoenixu...? To by mne bavilo mnohem víc. Takže jakkoliv hodně mám S. Meyer jako autorku ráda, tuhle pomstu za mne rozhodně NE.

11.07.2018 2 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Co se týče řemesla, velmi pěkně napsaná kniha. Střídání hlubší minulosti s přítomností až do konečného prolnutí času mě vážně bavilo. Čtivé, napínavé, zkrátka hodně dobré čtení. Slabší povahy bych možná upozornila na místy vyšší psychickou náročnost tématu.

09.05.2018 5 z 5

Jediné, co mi uniká, proč si nikdo nedal trochu té práce a nepředělal tu šílenou scénářovou formu na normální čtení?! Já jsem to dělala tak nějak on-line při četbě dceři, aby pochopila a fakt to nebyla taková dřina. Dějově se mi knížka docela líbila, nápad dobrý, ten scénář mě ale po celou dobu rušil. Taky mi bylo dost fuk, co se děje v hledišti a na jevišti... A závěrem se podle mě poněkud netrefili s výběrem povolání u dospělých postav.

25.03.2018 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Místy opravdu vtipné, ale jak zde bylo již vícekrát psáno - v podstatě bez nějakého velkého děje a humor se po několika stranách stává snadno předvídatelný a víceméně se opakuje. Dvacetkrát opakovaný vtip přestává být vtipem a zatím se mi ani nechce do pokračování, které odsouvám na neurčito... Buď silnější tři, či slabší čtyři... Napadne tu už někoho, aby se daly hvězdičky i rozpůlit? :-D Vzhledem k tomu, že mi humor sedl lépe, než u opěvovaného Vejce a já, přikláním se k slabší čtyřce...

25.09.2017 4 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Začala jsem číst původně "jen" dítěti před spaním. Rozjezd mi přišel trochu pomalejší, ale potom mě děj chytil a dočetla jsem sama asi o čtrnáct dní dříve, než pak po večerech nahlas... ;-)

17.03.2017 4 z 5

Dva lelci ve skříni – o Karlíkovi nemluvě Dva lelci ve skříni – o Karlíkovi nemluvě Pavel Šrut

Pěkná knížka pro děti, ke které bych se nebýt čtenářské výzvy pravděpodobně nikdy nedostala a jeden ze vzácnějších případů, kdy jsem ráda, že se tak stalo.
Knížka mě i dceru dost pobavila a pro děti cca prvního stupně ZŠ bych ji rozhodně doporučila. Příběh je milý, zábavný i poučný, poměrně krátký - zkrátka přesně takový, jaký má správný příběh pro děti být.

16.05.2024 4 z 5

Chladná spravedlnost Chladná spravedlnost Ant Middleton

Skvělá jízda! Od čtení jsem se nemohla odtrhnout a knížku jsem si opravdu užila! Je vidět, že autor ví, o čem mluví a k tomu ještě umí poutavě psát - super kombinace. Přiznávám, že schopnosti hlavního hrdiny někde dost nadsadil, zejména v úplném závěru, ale to mi na čtenářském zážitku ani trochu neubralo - je to fikce, a v té je leccos povoleno.
Jediné, co mi trochu kazilo dojem, jsou ony již zmiňované chyby v textu, nebo překladu, což je ovšem nedostatek na našem hřišti, za který autor nemůže.
Pozor spoiler:
Nemyslela jsem si, že bude pokračování, ale zmrtvýchvstání Westwicka mluvilo jasně, takže jsem trochu googlila a jo! Jediný problém je, že český překlad překlad zatím neleží na pultech knihkupectví! Pokud se s tím budou dlouho crcat, mám dalšího adepta, který mě možná konečně donutí dokopat se ke knize v originále... ;-)

27.04.2024 5 z 5

Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Alena Damijo

Jednalo se o druhou knížku od paní Damijo, takže už jsem věděla, do čeho jdu. Četla se poměrně dobře - krátké kapitoly pomáhají. Jde o nenáročné oddychové rozptýlení, i když některé vtipy jsou podle mého vkusu zbytečně trochu na sílu. Celkově hodnotím poměrně kladně a někdy příště se nejspíš pustím i do dalšího dílu.

29.01.2024 4 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Uf... s knihou jsem se prala půl roku a neustále ji odkládala a prokládala jiným čtivem. Vůbec mi nesedla. Ani nevím, jak hodnotit, protože nic tak divného jsem snad ještě nečetla.
Začátek mě navnadil, pak se to zvrtlo do dlouhé nudné pasáže, následovala málo uvěřitelná a fakt divná smrt Ódina (to jako vážně?!), po ní přišel (přiznávám možná mým nesoustředěním) lehký chaos. V druhé půlce se to trochu vylepšilo, aby nastal za mě pochybný a neoslovující konec.
K žádné postavě jsem si za celou dobu nedokázala vytvořit sympatie, což je za mě další problém. Zkrátka pardon, ale příště zůstanu raději u staré dobré severské mytologie nepokažené pochybnými LGBT pseudo-hrdinkami a bohy do jednoho skrz naskrz prolezlé pouze špatnými lidskými vlastnostmi...

07.01.2024 2 z 5

Docela fajn knížka. Místy zábavné, občas překvapivé (někdy více jindy méně). Každopádně zajímavé čtení. Dá se číst i s přestávkami, když máte zrovna náladu. Na další díl se ráda někdy mrknu.

13.08.2023 4 z 5

Morana Mařena Morana Mařena H:o)nza Vojtko (p)

Pěkné to bylo, ač dávno nejsem v cílové skupině, velmi oceňuji příběh zmiňující slovanskou pohanskou mytologii a tradici. Někdy zhruba uprostřed mi vyprávění kolem Pepy přišlo dokonce dost strašidelné. Moc se mi líbil závěr. Předala jsem dceři, tak uvidíme, co na to cílovka.
Já si ráda přečtu pokračování. S Moranou a Vesnou jsem vychytala i příznivé roční období, takže s Polednicí, možná ještě chvilku počkám. Je fajn mít zážitek četby umocněný tím, co se děje venku. Morana v záři srpnového slunce by mohla ztratit část svého kouzla.
Co se týče ilustrací jsem rozpolcená. Některé byly docela pěkné, jiné trochu nejasné, moc se mi nelíbila Kája s pusou jak žába od ucha k uchu a Morana měla zmiňovanou osobitou krásu opravdu jen v textu, na obrázku byste ji hledali marně.
Mínus vidím ve vazbě ne úplně tenkého paperbacku v menším formátu, který se hůře čte, aniž by člověk knížku zohýbal a poškodil.

12.03.2023 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Slušný námět, vyhovaly mi krátké kapitoly. Vrah mi došel s mírným předstihem (ono tam těch možných kandidátů zase nebylo tolik), to však příběhu neubíralo na kvalitě.
Co mě rušilo byl přítomný čas vyprávění. Některé věci při něm totiž sednou jako pěst na oko (např. ...rozletí se dveře, kácím se k zemi, hlavou narazím do stolu a krev mi stéká po obličeji. Vykřiknu.), Výkřik na samém konci nezapadá, a to že mu teče krev si člověk obvykle také neuvědomí právě v tu danou chvíli. Vím, jsem detailista, ale mám za to, že právě tyto drobné detaily dělají z dobré knihy skvělou. Také mi trochu vadilo nelogické chování hlavní postavy obviněného sloužící pouze svému účelu, ale jinak naprosto nedostatečně odůvodněné.
Vezmu-li v potaz, že jde o prvotinu, celkově hodnotím kladně a další autorčině knize dám určitě šanci.

09.11.2022 4 z 5

Tajný život nacistů Tajný život nacistů Paul Roland

Jak již bylo uvedeno, knížka je na svůj žánr velmi čtivá. Docela dost se toho dozvíme, i když místy nutí text k zamyšlení, zda ještě čteme literaturu faktu, nebo bulvár z období druhé světové.
Stále mě nepřestává udivovat, jak mohlo celé tohle prohnilé, přetvářkou a falší nasáklé soukolí fungovat tak dlouho a dotáhnout to k tak tragickým koncům. Kolik jedno narušené a zakomplexované individuum dokáže nabalit sympatizantů a rozšířit logice zcela odporující svinstvo do tak obludných rozměrů.
Ve finále se vlastně nemůžeme divit, že co zástupce tehdejšího režimu- to nepovedený přírodní úkaz. Když je shnilý kmen, těžko očekávat zdravé listy nebo plody...

19.09.2022 4 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Jak už bylo mnohokrát zmíněno, příběh je natahovaný jak stoleté kšandy po dědečkovi. Ubrání plus mínus dvou set stran by mu každopádně prospělo. A rozhodně by se nemusely vynechávat zajímavé dějové linky vedlejších postav, stačilo by ubrat na košatosti a rozvláčnosti popisů.
Pár věcí mi nepřišlo příliš logických.
SPOILER: Například chování jedné ze záporných postav Elysey, popisované celou dobu jako rozrušené a nejisté ženy, která by vzápětí, bez mrknutí oka vraždila. To ještě budiž, ale podivuhodné zvednutí se stážistky Juliette, která vlastně není kvadruplegik, ač je tak celou knihu popisována. Zvraty tohoto typu nemám ráda, ale to už je zajisté věcí názoru. KONEC SPOILERU.
Poslouchala jsem jako audio a obávám se, že s papírovou knihou bych se nehorázně trápila a možná, ač se děje zřídkakdy, bych ani nedočetla, a to by byla škoda, protože příběh je pěkně vymyšlený a zajímavý. Díky stylu psaní popisů autora na něj ovšem potřebujete až neúměrné množství trpělivosti při čtení.

29.01.2022 3 z 5

Jací jsou? – Dánové Jací jsou? – Dánové Helen Dyrbye

Ve srovnání s brožurkou 'Jací jsou Češi' jde o vskutku příjemnější čtení. Nemyslím si, nebo možná spíš doufám, že by Dánové byli zase o tolik lepší, než Češi, ale v této řadě je o ních psáno rozhodně "laskavějším" perem. Snad je to pro jejich zmiňovaný odlišný smysl pro humor, či rovnostářskou povahu, aby to čtení vůbec unesli... ;-)
Jsou prostě v mnohém jiní než my, a je na každém, aby posoudil, s čím se dokáže ztotožnit, a co je mu naopak proti srsti. Každopádně jde o zajímavé okénko do odlišné povahy a kultury, které přečtete raz dva a pro odreagování mohu vřele doporučit.

21.12.2021 4 z 5

Tyran Tyran T. M. Frazier

Četla jsem již před nějakou dobou. Vulgarismů požehnaně až zbytečně - pravda, ale po prvním díle už víme co čekat. Ohledně děje to do sebe celé zapadlo a hlavní otázky se konečně dočkaly svých odpovědí. Stále si myslím, že kniha King a Tyran měla být jednou jedinou, protože nesnáším otevřené konce, tak jako to bylo u prvního dílu a jedničce i dvojce samostatně něco chybí.

14.03.2021 4 z 5

Žárlivka Žárlivka Lenka Pastorčáková

Bože! A já si doteď myslela, že mám sklony k žárlivosti... No, evidentně buď ne dost, nebo žárlivost statečně válcuje hrdost. Dostatečně na to, abych někdy v životě předváděla takovéto ubohosti.
Možná naivně věřím, že na každou nemoc existuje lék, a pokud má tahle choroba tak umně vykreslené obludné rozměry, musí mi někdo, nebo něco pomoci. Když ne první tři psychiatři, tak třeba desátý, či patnáctý... lepší to nikdy nevzdat, než nechat zajít až do všeho toho tak dokonale popsaného hnusu.
Nemůžu tuhle knížku ani hodnotit hvězdičkami, ač je napsaná opravdu skvěle a dojmy jsou hluboké. Dát jí pět hvězd se mi příčí úplně stejně, jako dát na FB palec nahoru videu zachycujícímu pomoc záchranářů při nějaké tragické obří havárii. Doufám, že mi rozumíte...

10.01.2021

Láska a tetování Láska a tetování J. D. Hawkins

Nenadchne ani neurazí. Osobně mám raději, když je do tohoto žánru vetknuta i trocha humoru, jako to umí např. Ward s Keeland, ten mi tu scházel. Byla jsem zvědavá, jak píše ženskou literaturu muž, ale výrazný rozdíl oproti autorkám jsem nezaznamenala. Možná už jsem přesycená, ale četla jsem i lepší.
Jedna klasická zápletka, žádný velký děj nečekejte, co mě vysloveně nebavilo, bylo zaměstnání hlavní hrdinky. Přeslazený konec, na mě asi až příliš, i když u této oddechovky se to jaksi očekává.

28.12.2020 3 z 5