Abia Abia komentáře u knih

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Tato kniha u mě doplatila na to, že jsem poslední dobou četla dost knih s podobnou tématikou a jsem jimi poněkud zahlcena. Pořád stejný koncept, kdy se vezmou dějinné události a na ně se našroubuje příběh někoho, mě vlastně už nebaví. Proto jsem dala o jednu hvězdu méně, i když kniha není špatná. Moje poslední kniha do výzvy, proto jsem jí i dočetla, i když v první půli jsem to chtěla vzdát. Pak se děj trochu vylepšil, poválečné kapitoly se mi líbily více a pak už jsem to dočetla ze setrvačnosti.

14.12.2019 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Už jsem četla několik knih od Picoultové a asi proto mi připadalo, že je tato kniha stejná jako ty ostatní. Úplně stejný koncept, vybrané kontroverzní téma, dobře zpracované, ale zrovna pro mě nějak neuvěřitelné? Hlavně závěr, na šťastné napravení padoucha nevěřím. Další knihu od této autorky už asi číst nebudu...

09.12.2019 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kunderu jsem zatím asi nečetla. Sáhla jsem po něm díky výzvě a byla to dobrá volba. Podařilo se mu na příbězích několika lidí výborně zachytit to nadšení začátku komunismu u nás, hledání nepřítele i další změny. Nejvíc mě zaujal ten povinný optimismus, který museli všichni ukazovat, aby nebyli podezřelí, že se dostatečně neradují z nových pořádků. A také manipulace vším i sám sebou, kterou si ale nikdo neuvědomoval.

08.12.2019 4 z 5

Návrat čistých radostí Návrat čistých radostí Jan Šmíd

Stále krásné popisy přírody a milý hlavní hrdina, jen už ten příběh neběží tak zlehka, už se dějí i věci nemilé, ale bavilo mě to moc.

29.11.2019 5 z 5

Půlnoční gang Půlnoční gang David Walliams

Krásná kniha pro děti, u které se dost zasmějete a i se dojmete. Bavila nás moc.

28.11.2019 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Hezká detektivka, podobná severským detektivkám. "Divná" hlavní hrdinka, která si získá sympatie, protože není tak hrozná, jak se snaží tvářit a protože k tomu má důvod.

25.11.2019 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ach jo, přečteno za jeden den. U části, kdy všichni bojují ve tmě, byl popis tak skvělý, že jsem sotva dýchala a byla s nimi. Já jsem se zamilovala a to asi tak, že si ty knihy koupím, což je opravdu výjimka, nestačí mi v knihovně, kde jsou pořád někým rezervované. Čekám netrpělivě na další díly a jdu číst knihu ještě jednou (to se mi taky nestává), abych si to víc užila, než jí vrátím do knihovny.

20.11.2019 5 z 5

Smrtonoš Smrtonoš Andrew McDonald

Dětem 14, 11 a 7 se líbila, četli jsme jí společně. Já jsem párkrát musela trochu omezit louže krve, protože se mi to zdálo moc. Každopádně k újmě dětí nedošlo, i jsme se pobavili, ale mám ráda jemnější knihy pro děti.

18.11.2019 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Hájíčkovi hlavní hrdinové (muži) opravdu nejsou žádní super hrdinové a to se mi líbí. Mají své problémy, které se jim promítají do práce, do vztahu. Román od ženy by byl napsaný jinak a to mě na tom baví. V této knize se mi líbil i větší rozpor mezi vesnicí a městem, jako by to byly snad jiné planety vzdálené tisíce kilometrů. Knihám Hájíčka rozumím, jsme na jedné vlně, to jsem očekávala a také se to splnilo. Tentokrát jsme byli více ve městě a tak nebylo tolik popisů krajiny, ty mám od Hájíčka ráda.

12.11.2019 4 z 5

Hrad Hrad Jennifer Egan

Skvělá kniha. Autorka dokázala tak dobře popsat místo včetně vůní, pocitů a různých stavů. Moc mě to bavilo a to, že se nakonec vše spojilo do jednoho příběhu, to byl super bonus. Chce to jen vydržet začátek, kdy se ještě moc neorientujete, ale vydržte, stojí to za to.

09.11.2019 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Velmi zajímavá kniha, která je nejen o osudu jednoho mladého muže, ale najdete v ní i další zajímavé informace o Aljašce, o různých dalších dobrodruzích i o autorovi samotném. Pro mě je Chris opravdu zajímavá osoba a vlastně ho chápu, mám k tuláctví a minimalismu obecně kladný postoj. Jen si prostě myslím, že před něčím utíkal a to se autorovi objevit nepodařilo, protože to Chris skrýval sám v sobě, a možná také nechtěl Krakauer zranit jeho rodinu. I když já asi tuším.

09.11.2019 4 z 5

Černé ovce a beránek boží Černé ovce a beránek boží Joanna Cannon

Tato kniha mě neoslovila. Opravdu divní lidé v divné ulici, kteří se divně chovají. I ty děti nejsou vlastně děti, říkají věci, které jejich věku nepřináleží. Kniha je vymyšlená na efekt, chrlí na vás rádoby moudra, ale ten příběh je tak nevěrohodný a první polovinu knihy i dost nudný. Ani to, co se lidem stalo a postupně se to odkrývá, mě nepřesvědčilo, že by to mohlo vést k tomu, aby lidé byli takto postižení a zlí. Skvělý nápad, který ale není dostatečně vytěžen, a absence nějakého poučení nebo rozuzlení na konci to ještě zhorší. Vracet se k této knize určitě nebudu.

09.11.2019 2 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Moc milá, jemná a pomalá kniha. Příběh je zdánlivě obyčejný, ale plný krás přírody. Je mi líto, že nerada sedím u počítače, protože tahle kniha by se dnes dala číst s Google maps a bylo by to velmi zajímavé. Ideální kniha na dovolenou nebo když máte pocit, že jste přeplnění a moc zrychlení.

24.10.2019 5 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Já nemám moc ráda, když z knih čouhají okatě nějaká ponaučení. Evidentně to vadí asi jenom mně, děti si toho až tak nevšímají. Kniha je bavila, je vhodná pro společné čtení, protože si jí užije i dospělý, když přehlédne dodaná moudra.

21.10.2019 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Vlastně se mi nejvíc v celé knize líbili ti vlci. Popis jejich života je úžasný, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Příběh je o něčem nevyřčeném v rodině, o přenášení zodpovědnosti na děti, které na to ještě nejsou zralé, protože rodič prostě taky dospělý není. Za konec děkuji, jiný by byl opravdu hloupý. Kniha se četla výborně, nemohla jsem se odtrhnout.

09.10.2019 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kniha se mi líbila. Pomalý příběh, který postupně ukazuje, kde jsme, co se děje. Poznáte to stejně postupně a pomalu jako hrdinové. Vlastně to má celé působit idylicky, jenže ten rozměr za tím, je děsivý. Pro mě osobně bylo nejhorší, jak pasivně hrdinové knihy svůj osud přijímají.

09.10.2019 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Přečteno za jeden den. V jedné chvíli jsem chtěla knihu odložit, protože postava matky byla pro mě nepřípustná. Opravdu se mi dělalo špatně z celého příběhu, jenže jsem chtěla vědět, jak to dopadne. Druhá půlka už nebyla tak surová, četlo se mi to snadněji. Za konec děkuji, naprosto mu rozumím, pro všechny velké poučení.

Kniha je skvělá, jen se může číst těžce.

01.10.2019 4 z 5

Agatha Raisinová a zločin na ostrově Agatha Raisinová a zločin na ostrově M. C. Beaton (p)

Na začátku knihy jsem přemýšlela, zda tuto knihu napsala stejná autorka. Kniha je jednoznačně nejhorší z celé série, která u nás vyšla. Dlouhé popisy památek snad sloužící k tomu, aby měla kniha více stránek. Od druhé půlky kniha konečně začala mít trochu spád, ale často jsem nechápavě kroutila hlavou.

01.10.2019 2 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Všechny předchozí knihy jsem četla jedním dechem a během dvou dnů. S touto to tak nešlo. V určité chvíli už toho na mě bylo nějak moc, musela jsem si dávkovat přestávky. Prostě Jurek je pro mě už za nějakou čárou a setkání s ním je fuj. (Spoiler: o to trapnější je výměna Jurka za Bobra aneb každý policista musí mít svého fanatického vrahouna). Hlavně se ale celý děj dostal opravdu za hranu uvěřitelnosti. Ke konci jsem to četla jako temné, hnusné a drsné sci-fi.

Tentokrát se po dočtení nedostavil pocit - jupí, kdy bude další díl, ale spíše - uf, to jsem ráda, že to skončilo. A ani zvědavost na Sagy osud (který stejně tuším) a dalšího psychopata za patami Lumi mě nepřesvědčí.

11.09.2019 3 z 5

Stíny nad Notre Dame Stíny nad Notre Dame Herbert Schauer

Kniha mi připadala s ohledem na rok vydání poměrně akční. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, např. o působení fašistické propagandy před válkou, o tajných skupinách. V druhé půli poněkud vylézala komunistická propaganda, ale možná jsem jen na toto citlivá. Hodně se mi líbil popis novinářské práce před válkou, velmi hezky popsané, dnes už nepředstavitelné. Určitě kniha, kterou mohu doporučit.

05.09.2019 4 z 5