aamis aamis komentáře u knih

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Je to jako číst normální příběh, ale být naprosto našrot. Ožralej, sjetej. Čtete to, ale smějete se tomu, co je to za kravinu. Ale baví vás to. Přemýšlíte, jestli je to vůbec možné. Kocour co mluví? Nahé dívky, kterým fosforeskují oči a některé dokonce létají? Hlava bez těla, která mluví? Blbost. Řeknete si, že je to blbost a že knížka musí být taky hrozná pitomost. Absurdní. Ale společně to tvoří ďábelské dílo! Je to dřina - číst tuto knížku. Ale stojí to za to!

29.10.2014 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Při čtení téhle knihy jsem se na chvilku odpoutala od běžného světa, kde se toho děje tolik, že ve výsledku nestíháme ty nejdůležitější věci. V této knize je to úplně opačně - děje se toho docela málo, takže je dost času na to, přemýšlet o hlubším významu. Dokážu si představit, že kniha někoho absolutně nebavila, ale možná je to tím, že se zaměřuje na dějovou linii. Ta je hodně prostá - starý rybář vyrazí sám na moře, kde chytí velkou rybu a dlouhé dny s ní zápasí. To je, dá se říct, vše. Ale především je nutné se zabývat právě tím hlubším významem. Souboj člověka a přírody a také vnitřní souboj člověka, kdy se starý rybař snaží přesvědčit sám sebe o tom, že vše zvládne a že není ještě tak starý. Má totiž obrovskou duševní sílu, protože se tolik snaží přemoci stáří a nakonec se to z vyčerpání nepodaří a myslím, že to na závěr i pochopí. Také se mi líbí ta jednoduchost, skromnost a chudoba starce. Takovýmto životem se, myslím, stal tak úžasnou postavou. Dokáže žít život, který ho naplňuje a potřebuje k tomu doslova jen pár lan, loďku a postel vystlanou starými novinami. Pěkné čtení, na jeden večer. Stojí to za to!

04.09.2014 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Super! Děj je na tu dobu originální a myslím, že dost nadčasový, protože v knize nacházím mnoho (především záporných) prvků dnešní společnosti. Vztahy postav i jejich psychologii a charakter se dají rozebírat snad do nekonečna; ale jak brilantně, nevtíravě, zvláštně a zároveň decentně (no prostě "wildovsky") je v knize vše napsáno, to zapomenout nesmím. Kniha jako celek mě nadchla o něco méně, než jsem čekala, ale i přes to se k ní určitě vrátím, protože to stojí za to.

25.08.2014 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Úžasný román! Dle mého poměrně netradiční téma - tedy křesťanství a Bůh. A hlavně neobvyklé vyobrazení Trojice, což může být prohloubením víry pro křesťany, nebo může sloužit pro lepší představivost ateistům i ostatním. Zapojení kriminality do příběhu je také rozhodně oživující a poutavé. Zajímavé je to podle mě i z toho hlediska, že čtenáře tento román "nutí" přemýšlet - o Bohu, o sobě ... Občas se to hodí. Pasáže dialogů Macka a jednotlivých postav v chatrči byly občas zdlouhavé, ale vždy tyto úseky doplňovaly další události, do kterých se čtenář prostě musel vžít a číst jedním dechem. Celkově hodnotím knihu kladně a v blízké době se k ní chci znovu vrátit.

14.06.2014 5 z 5

Absolone, Absolone! Absolone, Absolone! William Faulkner

Knihu jsem četla asi 3 měsíce, jelikož jsem ji přečíst musela a neustále jsem se k ní musela přemlouvat. Na mě to bylo velmi těžké čtivo - rozsáhlá souvětí, prolínání časových rovin, změna vypravěčů a mnoho dalšího. Jinak v celku pěkný příběh plný psychologie postav, amerického Jihu a nekončících vět s pomlčkami, závorkami atd. .. Jen pro ty, kteří si vážně troufnou!

30.03.2014 3 z 5

Ještěrka Ještěrka Iva Sanetrníková

Kniha se mi moc líbila - téma bylo totiž poměrně aktuální a velmi chytlavé s nezvyklým koncem. Knihy tohohle typu mám moc ráda a rozhodně doporučuji mladým, kteří mají pomyšlení na to zkusit si zahrávat s něčím takovým. Navíc má kniha příjemných 85 stran. Rozhodně doporučuji!

30.03.2014 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Výborná kniha s originálním příběhem. Pro čtenáře naprosto něco jiného, když si představuje atmosféru míst pomocí pachů. Patrick Süskind popisuje všechny vůně, jako by tam snad byl a občas mi i nějaká ta vůně zašimrá u nosu. A navíc, hlavní hrdina Grenouille není vůbec typickým vrahem, jak by se mohlo zdát. V průběhu čtení měl mé sympatie a tak trochu jsem mu i fandila. Jen závěr byl poněkud nečekaný a .. podivný. Ale v celku je to naprosto jedinečný příběh. Doporučuji.

22.03.2014 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Knihu jsem četla v originále, tedy v angličtině a musím říct, že to je naprostá paráda. Humor, zápletky, nějaká ta romantika, vztahové komplikace, vše o čem rádi čteme. Jako plus i téma a závěr celé hry - velmi originální a nápadité.
Já mám moc ráda Algernona, který mluví úplně výborně - miluju jeho humor - například věta: \"You are the most earnest-looking person I ever saw in my life.\" No paráda! Rozhodně doporučuji přečíst, stojí to za to.

24.09.2013 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Nikdy jsem neměla ráda horrory. Asi by mě nikdo nepřemluvil, abych se podívala na filmové zpracování, ale do knihy jsem se velmi ráda 'pustila'. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Velmi se mi líbily všechny ty psychologické zápletky, napínavé-děsivé scény a atmosféra. Žádný zmatek v postavách, chvilkami příjemné oživení vtipem, ale stále si kniha držela svou atmosféru. Bavilo mě, jak si s Clarice Dr. Lecter pohrává a vůbec jejich rozhovory stojí za zmínku. Výborné, výborné.

03.08.2013 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Velmi dobrá kniha! Patří k takovým těm klasikám, které by si člověk měl přečíst - nejlépe už kolem 15. roku života. Knihu jsem přečetla jedním dechem, snad i kvůli ní jsem začala číst a vyhledávat podobnou literaturu. Velmi se mi líbily všechny postavy - neztrácela jsem se ve jménech, v ději ani v textu. Velmi pěkně napsané, poměrně jednoduché čtení. Přiměřený počet zápletek, snad žádný moc nudný úsek.
Kniha určitě stojí za to si ji přečíst :))

03.08.2013 5 z 5