666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Další strašidelné zrnko temnoty, tentokrát o vztazích mezi mužem a ženou, ponižování, hrubosti, lžích a tvrdé pomstě, která si vyžádá pomoc prastaré pohanské bohyně Devany a její suity - bytostí, se kterými není radno si zahrávat - aneb historie se ještě krutěji opakuje. Povídka nebyla špatná, ale přišla mi poněkud nedotažená, jako by jí něco k vyššímu levelu chybělo.

13.11.2023 3 z 5

Horory na dobrou noc 3 Horory na dobrou noc 3 Anthony Horowitz

Je nutné míti na paměti, že jsou tyto hororové povídky psány pro děti a mládež. Pokud si toto člověk uvědomí, musí autorovi přiznat nápaditost s adekvátní dávkou hrůzy a mírou strachu, kterou jednotlivé strašidelné historky vyvolávají. Souhlasím, že dodatek na konci knihy působí poněkud trapně, ale i tak se mi tato antologie jeví jako zdařilá.

13.11.2023 4 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Velmi jsem si oblíbila sérii Žatva smrti a proto jsem se těšila i na povídky o některých Smrtkách. Zajímavé příběhy ze světa Smrtek i (ne)obyčejných lidí se mi četly skvěle a s potěšením jsem se do tohoto Shustermanova světa vrátila. Příběhy jsou rozmanité a každý má něco do sebe. Musím přiznat, že i když jde o literaturu spíše pro mladé, tato řada si mě opravdu získala. Určitě si přečtu i další autorovy počiny.

13.11.2023 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Román o osudech čtyř generací beskydských žen zaznamenává období od roku 1890 až 2010, což je pro tuto knihu stěžejní, neboť právě díky tomuto časovému rozpětí můžeme sledovat, jak to Marýna, která prožila dvě války, měla v životě nesrovnatelně těžší, než další postupně nastupující generace, které v souvislosti s dobou a "pokrokem" řeší úplně jiné problémy a mají zcela jiné starosti. Zajímavý poslech jsem si dopřála díky Můj rozhlas Dvojka.

Na krchově koná se slavnost Na krchově koná se slavnost Václav Votruba

Pochmurná, melancholická, nostalgická a citlivá poezie Václava Votruby mi zpříjemnila deštivá rána. Autorovy pocity, vzpomínky a nálady často korespondují s těmi mými. Potěšily mě verše věnované undergroundové scéně a velmi silně na mě zapůsobila báseň věnovaná nedávno zemřelé první dámě českého undergroundu Daně Němcové. Také musím pochválit obálku knihy - je vskutku krásně romanticky posmutnělá. Děkuji za pozvání na krchovskou slavnost, kterou jsem si náležitě užila.

A tak blíží se má poslední hodina
jen pojďte dál, už se pro vás chystá hostina...

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Tak tohle byla bestiální vražedná jízda, která otřásla samotnými základy Pekla. Na Kuffenbacha a jeho komando si industriální knížata se zástupy tisíců démonů a jiných obyvatel Pekla za zády rozhodně nepřijdou, spíš naopak - tato partička žoldáků předvede něco, co se v těchto prokletých končinách ještě nikdy nestalo. Knize nechybí kulometný akční náboj, notná dávka černého humoru a rozhodně je celá prošpikovaná autorovou bizarní fantazií, která Vám do hlavy pošle nejrozmanitější tvory a netvory jako je např. Chorozon, který mě osobně zaujal nejvíce. Vtipných hlášek je v knize požehnaně a to jí samozřejmě dodává šmrnc, stejně jako kalhoty jemně vydělané z muslimských předkožek. Poslouchala jsem v naprosto úžasném podání Ludvíka Krále.

03.11.2023 4 z 5

Čhávata z manéže: S romským rodinným cirkusem Amerikou třicátých let Čhávata z manéže: S romským rodinným cirkusem Amerikou třicátých let Gary G. Steele

Knihu jsem poslouchala ve skvělém podání Miroslava Táborského, který nám svým příjemných hlasem předčítá velmi laskavým a vlídným způsobem napsanou knihu o romském kočovném cirkusu, v níž autor čtenáři přiblíží nelehké životy světských ve třicátých letech minulého století v období americké hospodářské krize. V románu se nejenom dočteme, jak takový cirkus funguje, ale hlavně též o mezilidských vztazích, lásce k lidem a ke zvířatům, vzájemné pomoci, pochopení a úctě, ale také o závažných a velmi smutných tématech jako je například rasismus nebo vyvražďování Indiánů.

30.10.2023 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Kniha je velice dobře a čtivě napsaná, děj odsýpá a člověk se nestačí divit, jak to mohlo těm klukům, teda jenom třem z nich, vyjít, když proti nim stáli tisíce vojáků s kulomety a další vojenskou technikou. Muselo to být opravdu šílený se takto dostat do západního Berlína, a v tom právě hlavně tkví ta "frajeřina", která stála plno lidí zbytečně život. Otázka je, jestli je toto opravdu hrdinství. Mám ve velké úctě Josefa Mašína staršího i jeho manželku, oceňuji, co udělali kluci jako malí poškozením zbraní německé armády, ale tento "slavný" útěk, mi přijde jako dost sobecká záležitost, přesně jak je v knize několikrát psáno "no a co", bez ohledu na to, co se stane jejich příbuzným a kamarádům, které svým konáním vystavili utrpení, odsoudili je k životům ve vězení, nebo na okraji důstojnosti, pokud o život přímo nepřišli. Tím se v žádném případě nechci zastávat tehdejšího politického a soudního systému, jde mi jen o to, že pro vlastní sobecká rozhodnutí, nechali trpět ostatní - "no a co". Toto je však jenom můj názor a zde hodnotím knihu jako takovou, a ne činy bratří Mašínů a spol.

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

(SPOILER) Oprava Rohatce, vypořádání se s dalším šmejdem, otcovství, ale hlavně splnění slibu králi Janu Lucemburskému v podobě tří tažení do bitev po jeho boku. Opět čtivě napsaný příběh a ano souhlasím, že je hlavní hrdina Ondřej z Rohatce, tak trochu až moc superman, i když má v tomto díle na kahánku. Dočteme se o slavné smrti jednoho z největších rytířů všech dob, o tehdejší politické situaci a čachry s mocí. Opět mě kniha ihned vtáhla do děje a bylo mi líto, že jsem tak rychle na konci.

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

(SPOILER) Opět jsem velmi spokojená - mě prostě tento uvolněný Niedlův styl psaní sedí, nepotřebuji, aby byly knihy plné krve a akční od začátku do konce. Líbí se mi, že je i v této sérii ode všeho něco - ať už životy a práce obyčejných lidí, tak popis stavby nového hradu nebo scény, kdy se Ondřej z Rohatce se svými věrnými musí chopit meče na obranu svého majetku a zájmů. Chval z Valdéře a jeho kumpáni dostanou, co si zaslouží a Ondřej má zase alespoň na nějakou dobu klid, ovšem jen do okamžiku, než mu zkříží cestu další lump.

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Příběh o obyčejných lidech, kteří žijí své stereotypní a nudné životy pořád dokola a snaží se jim každý po svém dávat různými způsoby smysluplný směr. Řekla bych, že takových Fleischmanů, Patků, Jégrů a holek jako Ilja nebo Zuzana je mezi lidmi většina, každý se snaží najít sám sebe a nějakým způsobem se vypořádat se svou samotou. Pokud má člověk štěstí, najde toho správného parťáka pro svou životní cestu anebo jí alespoň udá hlubší smysl.

30.10.2023 4 z 5

Obětiny Obětiny Robert Marasco

Vynikající horor ze "staré doby", dá-li se rok 1973, kdy byl román poprvé publikován, takto označit, je přesně to, co mám na podobných příbězích ráda. Notná dávka tajemství, plížící se temnota, která postupně získává navrch nad hlavními postavami. Netečou zde potoky krve, což je za mě velké plus, naopak mrazení v zátylku a strach knihou ke čtenáři prostupují postupně, a pomalu a jistě se mu vkrádají pod kůži. Kniha pro mě byla vynikajícím čtenářským zážitkem.

30.10.2023 5 z 5

Regentka Regentka Leopoldo Alas «Clarín»

(SPOILER) Poslouchala jsem jako audio verzi ve výborném podání Marie Marešové. Drama z prostředí upadající španělské šlechty, kterou pomalu, ale jistě začíná nahrazovat buržoazní smetánka, je oprávněně nazýváno španělskou Paní Bovaryovou. Mladá a citlivá Ana, která je nucena se z povinnosti provdat za staršího muže, jehož však nemiluje, čelí svým nenaplněným touhám různými způsoby. Svou útěchu nachází dokonce i ve fanatické víře, kterou však následně vymění za náruč mladého milence. Tento románek je však jejím mužem, kterého považuje spíše za otce, odhalen a končí tragickými následky. Nedovedu si představit, že bych měla žít jenom podle toho, co ode mě očekávají druzí, bez možnosti vlastní sebereflexe.

19.10.2023 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Tato až mysteriózní série o obyčejných životech lidí žijících v zoufalých stereotypech svých všedních dní, jakoby tak trochu byla výpovědí o každém z nás. Ano je pravda, že kniha působí až depresivně, ale podle mého názoru autorka velmi zdařile na pozadí propletených příběhů několika postav až do samého jádra obnažuje člověka se všemi jeho úzkostmi, strachem, pocity, strastmi, potřebami a touhami. Anna Bolavá nenosí své jméno zbůhdarma, protože se dokáže ponořit až na dno lidských povah a čtenáři tak poskytnout nevšední pochmurný literární zážitek.

19.10.2023 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Autobiografický román o mladé tatarské ženě jejíž život ve víře v Alláha s mnohem starším mužem a jeho zlou matkou je jenom slabým odvarem toho, co jí ještě řízením osudu a politické situace v životě potká. Zulejka se ocitne v mašinérii spojené s odpornou politikou Sovětského Svazu pod vládou monster jako byl Stalin, kde platí, jsi-li nepohodlný a nejdeš s námi, patříš do gulagu na Sibiř a postarej se o sebe sám, jak umíš, člověku navozuje pocit úzkosti a zoufalství, ale zároveň i obdivu a naděje . Velice silné dílo, které sahá až na dno lidské duše, srdce, odvahy a odhodlání přežít. Vždy, když čtu podobné počiny, zamýšlím se nad tím, jak je dnešní člověk rozhýčkaný a řeší úplné blbosti, které v porovnání s opravdovými strastmi a bojem o holý život, nejsou vůbec podstatné, ba naopak se jeví směšně.

19.10.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Díky komentářům zde na DK jsem objevila pro mě nového autora historických detektivek. Kniha je čtivě a působivě napsaná, děj má spád a rozhodně nenudí. Zajímavá kombinace tří různých charakterů hlavních postav, které jsou sledem okolností svedeny dohromady, aby spolu vyřešili zločiny a záhady okolo Pekelného vrchu, přidává knize šťávu. Ráda jsem se s autorem na stránkách jeho knihy vydala na Slovensko, někdejší součást Horních Uher, a seznámila se prostřednictvím příběhu s pro mě novými literárními postavami, se kterými jsem se určitě nepotkala naposledy.

Jak je důležité mít Filipa Jak je důležité mít Filipa Oscar Wilde

Poněkud potřeštěná divadelní hra plná omylů a nevinných lží čtenáře zcela jistě potěší svým osobitým humorem a odvede jeho pozornost od starostí a stresu. Divadelní hra, která se oprávněně dočkala bezpočtu divadelních představení snad po celém světě, nepřestává lidi bavit dodnes.

18.10.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

(SPOILER) Záměrně jsem si počkala, až budou venku alespoň tři díly této série, protože kdykoliv se začtu do knih Františka Niedla, jsem tak pohlcená dějem, že potřebuji hned číst pokračování. Další hrdina autorových historických románů Ondřej z Rohatce je opět velký sympaťák, který má, mimo svoje válečné zkušenosti, také srdce a rozum na pravém místě. Líbí se mi, že je to opět příslušník nižší šlechty, protože díky tomu se může děj odvíjet tak, aby byl čtenář seznámen se životem obyčejných lidí a jako obvykle s řemesly a obchodem své doby. Tentokrát se dozvídáme podrobnosti o těžbě železné rudy, jejím zpracování a následném prodeji. Je dobré se při četbě knih dozvídat zajímavé nové poznatky z naší historie. Je také moc fajn, že je život Ondřeje z Rohatce propojený s některými rytíři z Vřesova - ráda jsem si oblíbené hrdiny této ságy připomněla.

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Mlčení jehňátek jsem si vychutnala jako četbu na pokračování na Českém rozhlasu a opravdu to stálo za to. Je sice pravda, že snad každý zná dnes již kultovní film a tudíž ho kniha, pokud ji nečetl dříve než viděl film, nemůže překvapit, ale přesto jsem si poslech v podání Davida Viktory vskutku užila. Samozřejmě mi automaticky naskakovaly k postavám v knize tváře herců, ale to už z hlavy člověk prostě nevyndá. Rozhodně byla tato kniha, potažmo film, oprávněně trhákem své doby snad na celém světě.

Farma zrůd Farma zrůd Martin Štefko

Druhý díl série Hank Giorgio se rozjíždí pozvolna, aby postupně gradoval a vyústil v naprostou hnusem a krutostí oplývající odpornost, které jsou "lidské" bytosti schopny, mají-li peníze nebo moc uskutečňovat věci, které dokáže páchat jenom jediný druh na světě a sice "člověk". Vůbec nepochybuji, že se takováto zvěrstva, i když se jedná o velmi silnou kávu, která může člověku navodit strašné pocity až k zvracení, dnes a denně dějí a budou dít, dokud bude člověk "člověkem". Jsem zvědavá na další pokračování a doufám, že jednou Hank konečně odhalí také totožnost Fotografa.