Petra Soukupová životopis

česká, 1982

Životopis

Petra Soukupová (*25.7.1982) je česká spisovatelka a scenáristka, laureátka literárních cen Magnesia Litera 2010 v kategorii Kniha roku za prózu Zmizet a Ceny Jiřího Ortena 2008 pro mladé literáty za knihu K moři.

Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice, scenáristicky se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010). Dosud vydala čtyři úspěšné knihy pro dospělé (K moři, Zmizet, Marta v roce vetřelce a Pod sněhem) a jednu knihu pro děti (Bertík a čmuchadlo). Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen. Žije a pracuje v Praze. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko (později zařazené do knihy Zmizet) získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění – Kniha roku. Román Pod sněhem se od svého vydání v březnu 2015 držel na předních pozicích celostátního žebříčku prodeje knih nepřetržitě po několik týdnů a stal se nejprodávanějším beletristickým titulem knižní distribuce Kosmas za rok 2015.

Knihy Petry Soukupové vyšly v překladech již v šesti zemích, ve Slovinsku, Polsku, Itálii, Bulharsku, Chorvatsku a Bosně a Hercegovině, práva jsou prodána také do Maďarska, Srbska a Makedonie. (zdroj životopisu: http://nakladatelstvi.hostbrno...)

Ocenění (3)

2019 - Nejkrásnější české knihy roku (Literatura pro děti a mládež - 3.místo) - kniha Klub divných dětí
2010 - Magnesia Litera (Kniha roku) - kniha Zmizet
2008 - Cena Jiřího Ortena - kniha K moři