Nejkrásnější české knihy roku

literární ceny

Soutěž pořádá Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví. Je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok. Ceny NČKR se udělují v sedmi kategoriích: 1. Odborná literatura -- 2. Krásná literatura -- 3. Literatura pro děti a mládež -- 4. Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky -- 5. Knihy o výtvarném umění -- 6. Katalogy -- 7. Bibliofilie a autorské knihy. V každé kategorii jsou vyhlašována první tři místa, přičemž 1. místo je honorováno částkou 50 000 Kč. Soutěž se vyhlašuje v listopadu, uzávěrka přihlášek je v polovině ledna a slavnostní vyhlášení výsledků probíhá v dubnu. (Zdroj: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz)

2019 - Bibliofilie a autorské práce - 1.místo - Malíř a mor (P. Pazdera Payne)
2019 - Bibliofilie a autorské práce - 2.místo - Auta (V. Jirásek)
2019 - Bibliofilie a autorské práce - 3.místo - Lolita (V. Nabokov)
2019 - Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod - Houby z Yuggothu / Fungi from Yuggoth (H. P. Lovecraft)
2019 - Cena Unie grafického designu - Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi (O. Tuček)
2019 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 1.místo - Vzpoura sládků (V. Effenberger)
2019 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 2.místo - Katedrála viditelná a neviditelná (J. Maříková-Kubková)
2019 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo (Práh, 2019) - Labyrint světa a ráj srdce (J. A. Komenský)
2019 - Katalogy - 1.místo - Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny (M. Doležal)
2019 - Katalogy - 2.místo - Devětsil 1920 - 1931 (L. Česálková)
2019 - Katalogy - 3.místo - A cool breeze (P. Nedoma)
2019 - Knihy o výtvarném umění - 1.místo - Posel z Dálného východu (M. Pejčochová)
2019 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (L. Česálková)
2019 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Pracoval jsem mnoho - Soupis výtvarného díla Josefa Čapka: Díl první: Kresba (P. Pečinková)
2019 - Krásná literatura - 1.místo - Možnosti milostného románu (J. Němec)
2019 - Krásná literatura - 2.místo - Struska (I. Motýl)
2019 - Krásná literatura - 3.místo - Muž na pokraji vzplanutí (J. Hájíček)
2019 - Literatura pro děti a mládež - 1.místo - To je metro, čéče! (M. Rezková)
2019 - Literatura pro děti a mládež - 2.místo - Tonča a krasojezdec (A. F. Holasová)
2019 - Literatura pro děti a mládež - 3.místo - Klub divných dětí (P. Soukupová)
2019 - Odborná literatura - 1.místo - Jdi na venkov! (T. Winter)
2019 - Odborná literatura - 2. místo - Jaroslav Benda 1882–1970 (P. Dočekalová)
2019 - Odborná literatura - 3.místo - Umění loutky (M. Jirásková)
2019 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 1.místo - Jak to ruplo (M. Konečný)
2019 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 2.místo - Dvanáct ověřených metod pro rozvoj kolegiální spolupráce (A. Babanová)
2019 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3.místo - Proč umění? (M. Freitagová)
2019 - Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů - Posel z Dálného východu (M. Pejčochová)
2018 - Bibliofilie a autorské práce - 3.místo - Hvězdy Tabooku (K. Černá)
2018 - Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod - Tweety 1956-1963 (V. Jirousová)
2018 - Cena Unie grafického designu - Hrdinové kapitalistické práce (S. Uhlová)
2018 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 1.místo - Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934—1942) (L. Kořínková)
2018 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 2.místo - Pocta suknu - textil v kontextu umění (M. Vinglerová)
2018 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo - Podivuhodný svět Zdeňka Buriana (Z. Burian)
2018 - Katalogy - 1.místo - Pocta suknu - textil v kontextu umění (E. Hanzlíková)
2018 - Katalogy - 3.místo - Nula jedna (J. Horáková)
2018 - Knihy o výtvarném umění - 1.místo - Epos 257: Kořeny, větve, šlahouny (E. 257)
2018 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Napřed uhořet (P. Vaňous)
2018 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Katharina Grosse: Wunderbild (A. Budak)
2018 - Krásná literatura - 1.místo - Moc a vzdor (I. Trojanow)
2018 - Krásná literatura - 2.místo - Stín kapradiny (J. Čapek)
2018 - Krásná literatura - 3.místo - Ruzká klazika (D. Majling)
2018 - Literatura pro děti a mládež - 1.místo - Bydlíme! (J. Dvořák)
2018 - Literatura pro děti a mládež - 2.místo - Cukrárna U Šilhavého Jima (M. Toman)
2018 - Literatura pro děti a mládež - 3.místo - Byl jednou jeden zázrak (P. Chamoiseau)
2018 - Odborná literatura - 2.místo - Ilustrovaná Ústava České republiky (A. Berka)
2018 - Odborná literatura - 3.místo - KdF Typ 60L 1941 (O. Brom)
2018 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 1.místo - ABCZ aneb H jako Havel (D. Šedivá)
2018 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 2.místo - Pohádky o kolečkách a nekonečnu (Z. Demlová)
2018 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3.místo - Nebojme se bát (J. Marešová)
2017 - Bibliofilie a autorské práce - 3.místo - Kůň a had (K. Zahrádková)
2017 - Cena PNP a UPM pro mladé tvůrce do 30 let - Neradost (K. Novotný)
2017 - Cena za vynikající polygrafické zpracování - 1.místo - Magdalena Jetelová - Dotek doby (M. Kalinovská)
2017 - Cena za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo - Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (V. Mašek)
2017 - Katalogy - 1.místo - Magdalena Jetelová - Dotek doby (M. Kalinovská)
2017 - Katalogy - 2.místo - Nic si o tom nemyslet (K. Kintera)
2017 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Zobrazení bez reprodukce? Fotografie a performance v českém umění sedmdesátých let 20. století (H. Buddeus)
2017 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Bonjour, Monsieur Gauguin (A. Pravdová)
2017 - Krásná literatura - 1.místo - Paci, paci, pacičky (F. Růžička)
2017 - Krásná literatura - 2.místo - Ztracený deník profesora z Essexu aneb podivuhodná zvířena (O. Černá)
2017 - Krásná literatura - 3.místo - Do vesmíru! (J. Čermák)
2017 - Odborná literatura - 1.místo - Cirkus pictus - Zázračná krása a ubohá existence (k. autorů)
2017 - Odborná literatura - 2.místo - Paneláci 2: Historie sídlišť v českých zemích 1945-1989 - Kritický katalog k výstavě Bydliště - panelové sídliště (L. Skřivánková)
2017 - Odborná literatura - 3.místo - Digitální černoši: etnografický slovník (D. Knapp)
2017 - Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů udělená za speciální knihařské zpracování - Řez kočkou (R. Král)
2015 - Odborná literatura - 1.místo - Co je designér: věci, místa, sdělení (N. Potter)
2015 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3. místo - Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách (P. Chrastil)
2011 - Odborná literatura - Pavel Jirásek
2011 - Odborná literatura - 1. místo Loutka a moderna - Marie Jirásková
2006 - Krásná literatura – 3. místo - O muži, který si koupil svědění - Laponské mýty, pohádky a pověsti Sámů (J. K. Qvigstad)
2006 - Vědecká a odborná literatura – 1. místo - UB 12: Studie, rozhovory, dokumenty (M. Slavická)
2006 - Vědecká a odborná literatura – 2. místo - Cesta Karla IV. do Francie (F. Šmahel)
2005 - Bibliofilské tisky – 1. místo - Elly (W. Faulkner)
2005 - Bibliofilské tisky – 2. místo - Slavná Nemesis (L. Klíma)
2005 - Cena Arna Sáňky, studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol – 1. místo za diplomovou práci Intelektuální abeceda DDT - Jana Dolanská-Hrachová
2005 - Cena Arna Sáňky, studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol – 3. místo za vyšívanou knihu Snítky - Darja Čančíková-Bogdanová
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 1. místo (Tiskárna Flora s.r.o.) - Mimolimit 2003–2005 (F. Šlapal)
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 1. místo (Tiskárna Flora s.r.o.) - Sketches 1941-2005 (J. Kaplický)
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 2. místo (Východočeská tiskárna, spol. s.r.o.) - České středohoří (L. Hájková)
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 3. místo (Tiskárna Protisk, s.r.o.) - Barrandov II. (P. Jiras)
2005 - Cena ŠČUG Hollar –⁠ Markéta Prachatická za ilustrace - Proměna (F. Kafka)
2005 - Cena Typodesignklubu –⁠ Zuzana Lednická za grafickou úpravu publikace - Mimolimit 2003–2005 (F. Šlapal)
2005 - Katalogy – 1. místo (časopis Atrium) - Radim Peško
2005 - Katalogy – 2. místo - Mimolimit 2003–2005 (F. Šlapal)
2005 - Katalogy – 3. místo - Papež kouřil trávu (Z. Primus)
2005 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 1. místo - Vídeňská secese a moderna 1900–1925 (P. Jirásek)
2005 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 2. místo - Czech 100 design icons (J. Králíček)
2005 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 3. místo - Bohemia (J. Reich)
2005 - Knihy pro děti a mládež – 1. místo - Šmalcova abeceda (R. Malý)
2005 - Knihy pro děti a mládež – 2. místo - Kozí knížka (T. Říčanová)
2005 - Knihy pro děti a mládež – 3. místo - Křesadlo a další pohádky (H. C. Andersen)
2005 - Krásná literatura – 2. místo - Andělíčku, můj vrchní strážníčku (J. Šalamoun)
2005 - Krásná literatura – 3. místo - Marťan (S. Lem)
2005 - Vědecká a odborná literatura – 1. místo - Sketches 1941-2005 (J. Kaplický)
2005 - Vědecká a odborná literatura – 2. místo - Jules Verne v nakladatelství Jos. R. Vilímek (V. Horák)
2005 - Vědecká a odborná literatura – 3. místo - Dějiny českého výtvarného umění V (M. Platovská)
2005 - Zvláštní cena - Work! (R. Vaněk)
2004 - Bibliofilské tisky – 1. místo - Máj (K. H. Mácha)
2004 - Cena Arna Sáňky, studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol – 1. místo - Texty (H. Heissenbüttel)
2004 - Cena ŠČUG Hollar - Strom života (P. Sís)
2004 - Cena Typodesignklubu - Flashback: Český a slovenský filmový plakát 1959 - 1989 (M. Perůtka)
2004 - Katalogy – 1. místo - Sport & móda (K. Hlaváčková)
2004 - Katalogy – 2. místo - Libeňský plynojem (K. Srp)
2004 - Katalogy – 3. místo - Cesta časem – cesta do budoucnosti (P. Babák)
2004 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 1. místo - Heroes (I. Pinkava)
2004 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 2. místo - František Skála (F. Skála)
2004 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 3. místo - Černé práce - Black works - Linolea 2000-2004 (V. Karlík)
2004 - Knihy pro děti a mládež – 1. místo - Říkadla a kecadla (I. Diviš)
2004 - Knihy pro děti a mládež – 2. místo - O Sasance - dokument z pohádky o Sasance (J. Černický)
2004 - Knihy pro děti a mládež – 3. místo - Kouzelná baterka (O. Černá)
2004 - Krásná literatura – 1. místo - Pohádky (H. Hesse)
2004 - Krásná literatura – 2. místo - Faráři a fanatici (O. Pilný)
2004 - Krásná literatura – 2. místo - Vyhnanství (P. Ó Conaire)
2004 - Krásná literatura – 3. místo - Nanobook (. Mardoša (pseudonym))
2004 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky – 1. místo - New Czech Step by Step (L. Holá)
2004 - Vědecká a odborná literatura – 1. místo - Česká architektura a její přísnost (R. Švácha)
2004 - Vědecká a odborná literatura – 2. místo - Octobriana a ruský underground (P. Babák)
2004 - Vědecká a odborná literatura – 3. místo - Sen neboli měsíční astronomie (J. Kepler)