Nejkrásnější české knihy roku

literární ceny

Soutěž pořádá Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví. Je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok. Ceny NČKR se udělují v sedmi kategoriích: 1. Odborná literatura -- 2. Krásná literatura -- 3. Literatura pro děti a mládež -- 4. Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky -- 5. Knihy o výtvarném umění -- 6. Katalogy -- 7. Bibliofilie a autorské knihy. V každé kategorii jsou vyhlašována první tři místa, přičemž 1. místo je honorováno částkou 50 000 Kč. Soutěž se vyhlašuje v listopadu, uzávěrka přihlášek je v polovině ledna a slavnostní vyhlášení výsledků probíhá v dubnu. (Zdroj: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz)

2020 - Bibliofilie a autorské práce - 1.místo - Chvála stvoření (Petr Borkovec)
2020 - Cena PNP A UPM pro mladé úpravce do 30 let - Svátosti / Sacraments (Lucie Králíková)
2020 - Cena Unie grafického designu - Výstava jako médium: České umění 1957–1999 (Terezie Nekvindová)
2020 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 2.místo - Krotitel šneků (Pierre Henri Cami)
2020 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo - Děvčata první republiky (Dita Pepe)
2020 - Katalogy - 1.místo - Móda v modré: Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu (Markéta Vinglerová)
2020 - Katalogy - 2.místo - Obrazy konců dějin. Česká vizuální kultura 1985-1995 (Pavel Vančát)
2020 - Katalogy - 3.místo - Sudek a sochy (Hana Buddeus)
2020 - Knihy o výtvarném umění - 1.místo - Private views: a high-rise panorama of Manhattan (Andi Schmied)
2020 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Codex Aigas (Michaela Kukovičová)
2020 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Příběhy laku (Milan Houser)
2020 - Krásná literatura - 1.místo - Vedle mne jste všichni jenom básníci (Miloslav Topinka)
2020 - Krásná literatura - 2.místo - Salty Mascara (Valentýna Janů)
2020 - Krásná literatura - 3.místo - Překročit hranice - Antologie současného německojazyčného dramatu (Dagmar Haladová)
2020 - Literatura pro děti a mládež - 1.místo - Safíroví ledňáčci a Glutaman (Bogdan Trojak)
2020 - Literatura pro děti a mládež - 2.místo - Předpovídej počasí (Dagmar Honsová)
2020 - Literatura pro děti a mládež - 3.místo - Nad večerní černí (Michal Štěpánek)
2020 - Odborná literatura - 1.místo - Výstava jako médium: České umění 1957–1999 (Dagmar Svatošová)
2020 - Odborná literatura - 2. místo - Chrám umění Rudolfinum (Jakub Jareš)
2020 - Odborná literatura - 3.místo - BUM! 75 x Champagne (Klára Vorlíčková)
2020 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 1.místo - Typokniha: Průvodce tvorbou tiskovin (Filip Blažek)
2020 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 2.místo - Vyjmenovaná slova : obrázkové karty s texty k hravému učení vyjmenovaných slov (Kristýna Bartoš)
2020 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3.místo - Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka (Osamu Okamura)
2020 - Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů - Setkání se Zrzavým (Martina Havlínová)
2019 - Bibliofilie a autorské práce - 1.místo - Malíř a mor (Petr Pazdera Payne)
2019 - Bibliofilie a autorské práce - 2.místo - Auta (Václav Jirásek)
2019 - Bibliofilie a autorské práce – 3. místo - Lolita (Vladimir Nabokov)
2019 - Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod - Houby z Yuggothu / Fungi from Yuggoth (Howard Phillips Lovecraft)
2019 - Cena Unie grafického designu - Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi (Josef Platil)
2019 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 1.místo - Vzpoura sládků (Vratislav Effenberger)
2019 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 2.místo - Katedrála viditelná a neviditelná (Jana Maříková-Kubková)
2019 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo (Práh, 2019) - Labyrint světa a ráj srdce (Jan Amos Komenský)
2019 - Katalogy - 1.místo - Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny (Miloš Doležal)
2019 - Katalogy - 2.místo - Devětsil 1920 - 1931 (Petr Ingerle)
2019 - Katalogy - 3.místo - A cool breeze (Petr Nedoma)
2019 - Knihy o výtvarném umění - 1.místo - Posel z Dálného východu (Michaela Pejčochová)
2019 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (Kateřina Svatoňová)
2019 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Pracoval jsem mnoho - Soupis výtvarného díla Josefa Čapka: Díl první: Kresba (Pavla Pečinková)
2019 - Krásná literatura - 1.místo - Možnosti milostného románu (Jan Němec)
2019 - Krásná literatura - 2.místo - Struska (Ivan Motýl)
2019 - Krásná literatura - 3.místo - Muž na pokraji vzplanutí (Jiří Hájíček)
2019 - Literatura pro děti a mládež - Nikola Logosová
2019 - Literatura pro děti a mládež - 1.místo - To je metro, čéče! (Milada Rezková)
2019 - Literatura pro děti a mládež - 2.místo - Tonča a krasojezdec (Aneta Františka Holasová)
2019 - Literatura pro děti a mládež - 3.místo - Klub divných dětí (Petra Soukupová)
2019 - Odborná literatura - 1.místo - Jdi na venkov! (Pavla Machalíková)
2019 - Odborná literatura - 2. místo - Jaroslav Benda 1882–1970 (Petra Dočekalová)
2019 - Odborná literatura - 3.místo - Umění loutky (Pavel Jirásek)
2019 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 1.místo - Jak to ruplo (Michal Konečný)
2019 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 2.místo - Dvanáct ověřených metod pro rozvoj kolegiální spolupráce (Anna Babanová)
2019 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3.místo - Proč umění? (Ondřej Horák)
2019 - Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů - Posel z Dálného východu (Michaela Pejčochová)
2018 - Bibliofilie a autorské práce - 3.místo - Hvězdy Tabooku (Kateřina Černá)
2018 - Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod - Tweety 1956-1963 (Věra Jirousová)
2018 - Cena Unie grafického designu - Hrdinové kapitalistické práce (Saša Uhlová)
2018 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 1.místo - Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934—1942) (Lucie Kořínková)
2018 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 2.místo - Pocta suknu - textil v kontextu umění (Markéta Vinglerová)
2018 - Ceny za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo - Podivuhodný svět Zdeňka Buriana (Zdeněk Burian)
2018 - Katalogy - 1.místo - Pocta suknu - textil v kontextu umění (Markéta Vinglerová)
2018 - Katalogy - 3.místo - Nula jedna (Jana Bernartová)
2018 - Knihy o výtvarném umění - 1.místo - Epos 257: Kořeny, větve, šlahouny (Epos 257)
2018 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Napřed uhořet (Eliáš Dolejší)
2018 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Katharina Grosse: Wunderbild (Adam Budak)
2018 - Krásná literatura - 1.místo - Moc a vzdor (Ilija Trojanow)
2018 - Krásná literatura - 2.místo - Stín kapradiny (Josef Čapek)
2018 - Krásná literatura - 3.místo - Ruzká klazika (Daniel Majling)
2018 - Literatura pro děti a mládež - 1.místo - Bydlíme! (Jiří Dvořák)
2018 - Literatura pro děti a mládež - 2.místo - Cukrárna U Šilhavého Jima (Marek Toman)
2018 - Literatura pro děti a mládež - 3.místo - Byl jednou jeden zázrak (Patrick Chamoiseau)
2018 - Odborná literatura - 2.místo - Ilustrovaná Ústava České republiky (Adam Berka)
2018 - Odborná literatura - 3.místo - KdF Typ 60L 1941 (Ondřej Brom)
2018 - Studentská kategorie - Nikola Logosová
2018 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 1.místo - ABCZ aneb H jako Havel (Denisa Šedivá)
2018 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 2.místo - Pohádky o kolečkách a nekonečnu (Zuzana Demlová)
2018 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3.místo - Nebojme se bát (Jana Marešová)
2017 - Bibliofilie a autorské práce - 3.místo - Kůň a had (Klára Zahrádková)
2017 - Cena PNP a UPM pro mladé tvůrce do 30 let - Neradost (Karel Novotný)
2017 - Cena Vojtěcha Preissiga - Záhořovo lože (Karel Jaromír Erben)
2017 - Cena za vynikající polygrafické zpracování - 1.místo - Magdalena Jetelová - Dotek doby (Milena Kalinovská)
2017 - Cena za vynikající polygrafické zpracování - 3.místo - Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (Vojtěch Mašek)
2017 - Katalogy - 1.místo - Magdalena Jetelová - Dotek doby (Milena Kalinovská)
2017 - Katalogy - 2.místo - Nic si o tom nemyslet (Krištof Kintera)
2017 - Knihy o výtvarném umění - 2.místo - Zobrazení bez reprodukce? Fotografie a performance v českém umění sedmdesátých let 20. století (Hana Buddeus)
2017 - Knihy o výtvarném umění - 3.místo - Bonjour, Monsieur Gauguin (Anna Pravdová)
2017 - Krásná literatura - 1.místo - Paci, paci, pacičky (František Růžička)
2017 - Krásná literatura - 2.místo - Ztracený deník profesora z Essexu aneb podivuhodná zvířena (Olga Černá)
2017 - Krásná literatura - 3.místo - Do vesmíru! (Jakub Čermák)
2017 - Odborná literatura - 1.místo - Cirkus pictus - Zázračná krása a ubohá existence (kolektiv autorů)
2017 - Odborná literatura - 2.místo - Paneláci 2: Historie sídlišť v českých zemích 1945-1989 - Kritický katalog k výstavě Bydliště - panelové sídliště (Lucie Skřivánková)
2017 - Odborná literatura - 3.místo - Digitální černoši: etnografický slovník (Dalibor Knapp)
2017 - Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů udělená za speciální knihařské zpracování - Řez kočkou (Tereza Vostradovská)
2016 - Cena Svazu polygrafických podnikatelů - Proměna (Franz Kafka)
2015 - Odborná literatura - 1.místo - Co je designér: věci, místa, sdělení (Norman Potter)
2015 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky - 3. místo - Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách (Pavel Chrastil)
2011 - Odborná literatura - Marie Jirásková
2011 - Odborná literatura - Pavel Jirásek
2011 - Odborná literatura - 1. místo Loutka a moderna - Marie Jirásková
2006 - Krásná literatura – 3. místo - O muži, který si koupil svědění - Laponské mýty, pohádky a pověsti Sámů (Just Knud Qvigstad)
2006 - Vědecká a odborná literatura – 1. místo - UB 12: Studie, rozhovory, dokumenty (Milena Slavická)
2006 - Vědecká a odborná literatura – 2. místo - Cesta Karla IV. do Francie (František Šmahel)
2005 - Bibliofilské tisky – 1. místo - Elly (William Faulkner)
2005 - Bibliofilské tisky – 2. místo - Slavná Nemesis (Ladislav Klíma)
2005 - Cena Arna Sáňky, studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol – 1. místo za diplomovou práci Intelektuální abeceda DDT - Jana Dolanská-Hrachová
2005 - Cena Arna Sáňky, studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol – 3. místo za vyšívanou knihu Snítky - Darja Čančíková-Bogdanová
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 1. místo (Tiskárna Flora s.r.o.) - Sketches 1941-2005 (Jan Kaplický)
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 1. místo (Tiskárna Flora s.r.o.) - Mimolimit 2003–2005 (Filip Šlapal)
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 2. místo (Východočeská tiskárna, spol. s.r.o.) - České středohoří (Ludmila Hájková)
2005 - Cena svazu polygrafických podnikatelů –⁠ 3. místo (Tiskárna Protisk, s.r.o.) - Barrandov II. (Pavel Jiras)
2005 - Cena ŠČUG Hollar –⁠ Markéta Prachatická za ilustrace - Proměna (Franz Kafka)
2005 - Cena Typodesignklubu –⁠ Zuzana Lednická za grafickou úpravu publikace - Mimolimit 2003–2005 (Filip Šlapal)
2005 - Katalogy – 1. místo (časopis Atrium) - Radim Peško
2005 - Katalogy – 2. místo - Mimolimit 2003–2005 (Filip Šlapal)
2005 - Katalogy – 3. místo - Papež kouřil trávu (Zdenek Primus)
2005 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 1. místo - Vídeňská secese a moderna 1900–1925 (Miroslav Ambroz)
2005 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 2. místo - Czech 100 design icons (Jan Králíček)
2005 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 3. místo - Bohemia (Jan Reich)
2005 - Knihy pro děti a mládež – 1. místo - Šmalcova abeceda (Petr Šmalec)
2005 - Knihy pro děti a mládež – 2. místo - Kozí knížka (Tereza Říčanová)
2005 - Knihy pro děti a mládež – 3. místo - Křesadlo a další pohádky (Hans Christian Andersen)
2005 - Krásná literatura – 2. místo - Andělíčku, můj vrchní strážníčku (Jiří Šalamoun)
2005 - Krásná literatura – 3. místo - Marťan (Stanisław Lem)
2005 - Vědecká a odborná literatura – 1. místo - Sketches 1941-2005 (Jan Kaplický)
2005 - Vědecká a odborná literatura – 2. místo - Jules Verne v nakladatelství Jos. R. Vilímek (Vadim Horák)
2005 - Vědecká a odborná literatura – 3. místo - Dějiny českého výtvarného umění V (Marie Platovská)
2005 - Zvláštní cena - Work! (Rostislav Vaněk)
2004 - Bibliofilské tisky – 1. místo - Máj (Karel Hynek Mácha)
2004 - Cena Arna Sáňky, studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol – 1. místo - Texty (Helmut Heissenbüttel)
2004 - Cena ŠČUG Hollar - Strom života (Petr Sís)
2004 - Cena Typodesignklubu - Flashback: Český a slovenský filmový plakát 1959 - 1989 (Michal Soukup)
2004 - Katalogy – 1. místo - Sport & móda (Eva Uchalová)
2004 - Katalogy – 2. místo - Libeňský plynojem (Karel Srp)
2004 - Katalogy – 3. místo - Cesta časem – cesta do budoucnosti (Petr Babák)
2004 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 1. místo - Heroes (Ivan Pinkava)
2004 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 2. místo - František Skála (František Skála)
2004 - Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 3. místo - Černé práce - Black works - Linolea 2000-2004 (Viktor Karlík)
2004 - Knihy pro děti a mládež – 1. místo - Říkadla a kecadla (Ivan Diviš)
2004 - Knihy pro děti a mládež – 2. místo - O Sasance - dokument z pohádky o Sasance (Jiří Černický)
2004 - Knihy pro děti a mládež – 3. místo - Kouzelná baterka (Olga Černá)
2004 - Krásná literatura – 1. místo - Pohádky (Hermann Hesse)
2004 - Krásná literatura – 2. místo - Faráři a fanatici (Ondřej Pilný)
2004 - Krásná literatura – 2. místo - Vyhnanství (Pádraic Ó Conaire)
2004 - Krásná literatura – 3. místo - Nanobook (. Mardoša (pseudonym))
2004 - Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky – 1. místo - New Czech Step by Step (Lída Holá)
2004 - Vědecká a odborná literatura – 1. místo - Česká architektura a její přísnost (Rostislav Švácha)
2004 - Vědecká a odborná literatura – 2. místo - Octobriana a ruský underground (Petr Babák)
2004 - Vědecká a odborná literatura – 3. místo - Sen neboli měsíční astronomie (Johannes Kepler)