Apokalypsa a umění v českých zemích: „ a viděl jsem nové nebe a novou zemi“

Apokalypsa a umění v českých zemích:  „ a viděl jsem nové nebe a novou zemi“ https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528057/bmid_apokalypsa-a-umeni-v-ceskych-zemich-6575aa2c05eaa.jpg 3 3 1

Biblický text Zjevení sv. Jana, zvaný Apokalypsa, a s ním spojená vizuální představivost zahrnovaly již od středověku dva póly. Na jedné straně líčení apokalyptických pohrom a zkázy světa asociovalo zkázu v přeneseném slova smyslu a s apokalypsou byly spojovány společenské krize, otřesy a válečné hrůzy. Na straně druhé text vrcholí silným tématem naděje. Apokalyptické vize tak zahrnovaly i obrazy nového světa, obnovy společnosti a útěchy pro jednotlivce. Kniha představuje širokou škálu inspirací knihou Zjevení ve výtvarném umění od středověku až do současnosti. Zaměřuje se především na díla vzniklá v českých zemích, avšak pozornost věnuje i zahraničním pracím, které byly na tomto území přítomné a měly určitý ohlas. Kromě klasických cyklů ilustrované Apokalypsy (Karlštejnská Apokalypsa, Albrecht Dürer) či kontrastních motivů Posledního soudu a vizí nového světa, zpřítomňuje podoby obou pólů tématu v moderním a současném umění (Jan Koblasa, Václav Boštík, Pavel Nešleha, Josef Bolf ad.). Úzce výběrově jsou prezentovány i ohlasy Apokalypsy v hudbě a literatuře, a to prostřednictvím okruhu českého undergroundu v době tzv. normalizace, v němž hrála apokalyptická symbolika významnou roli. Kniha je koncipovaná jako doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě, pořádané ÚDU v Západočeské galerii v Plzni (říjen 2023 – březen 2024).... celý text

Umění
Vydáno: , Artefactum

Apokalypsa a umění v českých zemích: „ a viděl jsem nové nebe a novou zemi“ , 2023

memphisz
10.12.2023 4 z 5

Obsáhlá doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě v Masných krámech Západočeské galerie v Plzni. Zejména je nutné zdůraznit krásné grafické zpracování knihy navazující na vizuální koncept výstavy. Současně téma Apokalypsy v českém umění je velmi zajímavé a může i překvapit, jak moc přítomné a časté - zejm. v ilustracích Bible a náboženských textů středověku, ale také v umění v období světových válek. Symbolismus a epičnost Zjevení sv. Jana fascinuje lidstvo, a zde konkrétně umělce, již po staletí. Kvůli své kryptičnosti lze příběh roubovat na celou čadu historických událostí a vždy se znovu vyjeví v plné síle v obdobích krizí, válek a zhouby.

Autoři knihy

Pavla Machalíková
česká, 1972
Tomáš Winter
česká, 1974

Kniha Apokalypsa a umění v českých zemích: „ a viděl jsem nové nebe a novou zemi“ je v