Verrrunka

Přečtené 739Výměna
květen - červen 2022
Výměna 2021, Beth O’Leary

Knížka s neokoukaným námětem, kdy si vnučka výmění bydlení s babičkou, Londýn za venkov. Spousta vtipný situací, mezigeneračních vztahů, ale i úplně prvoplánové romantiky. Což byla dost škoda, že to nebylo napsané trochu chytřeji, od začátku jasně nalajnovaná vztahová zápletka... První kniha od autorky - Spolubydlící mě bavila asi mnohem víc, což ale neznamená, že Výměna byla špatná, chápeme se, ne? Na léto ideální pohodová četba.


Deník farářky
? - květen 2022
Deník farářky 2021, Martina Viktorie Kopecká

Nepochybně zajímavá osobnost, jen bych si vlastně raději přečetla nějaký dobře vedený knižní rozhovor. Tohle bylo takové lehce zmatené, přeskakování od jednoho k druhému. Ale co jsem čekala, když je to deník, že jo.


Pláž v Chorvatsku
duben 2022 (04.-10.)
Pláž v Chorvatsku 2020, Julie Caplin

Asi nikdo nečeká, že to bude nějaká sofistikovaná literatura, u každého dílu se opakuju, je to prostě jednoduchý, příjemný čtení, který mi v současným stavu mojí mozkový kapacity absolutně vyhovuje. :)


Před povodní
únor - duben 2022
Před povodní 2020, A. Bolavá (pseudonym)

Kdybych si přečetla, o čem knížka je, asi bych po ní teď nesáhla, ale jelikož jsem četla oba předchozí díly, brala jsem ji v knihovně už automaticky. Dost dlouho jsem se nemohla začíst, směsice hororu, lehce fantasy, deprese, zvláštní stavy všech postav, bylo toho trochu moc, těžký nehezký čtení, ale nakonec jsem se do toho docela ponořila a včera večer dotáhla asi 70 posledních stránek. Jazykově je to naprosto skvělý, jen obsahově to není úplně lehký a vůbec nevím, komu bych to mohla doporučit. Bylo to ale vlastně dobrý.


Ráda tě poznávám
? - duben 2022
Ráda tě poznávám 2021, Rachel Winters

Zas jedna jakoby romantika, poměrně ztřeštěná, ale jako čtení do porodnice jsem to považovala za dobrou volbu. A až do konce jsem si vlastně nebyla jistá, jestli je to dobrý, nebo není. Ale kdybych na to koukala jako na film, tak bych se asi docela slušně zasmála, takže proč ne. Milé, vtipné, sice jednoduché a konec samozřejmě totálně předvídatelný, ale to se asi u romantických komedií dá očekávat. Takže jako oddechovka docela slušný čtení.


Pod sněhem
? - duben 2022
Pod sněhem 2015, Petra Soukupová

Soukupová opět skvělá, zas jen takové obyčejné téma dovedené k dokonalosti perfektními dialogy, pro mě znovu skvěle zachycené myšlení a chování dětí, takové ty klasické rodinné problémky.


Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti
únor 2022 (03.-10.)
Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti 2019, Daniel Prokop

Tesat do kamene, zavést jako povinnou literaturu na školách a dávat z toho testy všem politikům před usednutím na teplý místečko. Fakt, je až v podivem, před čím vším nevědomky zavíráme oči, jak jsem jako národ xenofobní, jak si necháme denně lhát a nepřijde nám to vůbec divný. Těžký čtení, mořila jsem se s tím od října, ale rozhodně to stálo za to. Témata jako populismus, volby, chudoba, vzdělávání, migrace slyšíme z médií denně, ale tohle komplexní pojetí od Daniela Prokopa by si měl přečíst každý.


Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
? - únor 2022
Knihkupectví na Bylinkovém náměstí 2019, Eric de Kermel

No hele, čekala jsem asi něco trochu jiného. Sice se to četlo moc hezky, ale celé to je tak nadupané motivačními řečmi, že jsem si skoro přišla jak v pubertě, když jsem četla Coelha. Některé příběhy byly moc hezké, dojemné, citáty o knihách taky super, ale hlavní "hrdinka" mě tak neuvěřitelně vytáčela, že jsem chvílemi myslela, že to odložím... Tak pokud chcete něco uklidňujícího bez velké akce, nechat si poradit, co máte dělat se životem, tady to je. Každopádně nápad na knihkupectví, kde se potkávají různí lidé s různými životnímu příběhy je super.


Sněžný měsíc
leden 2022 (21.-26.)
Sněžný měsíc 2019, Michaela Klevisová

Dlouho, předlouho jsem Klevisové odolávala. Před pár lety jsem totiž četla první díl této série - Kroky vraha, a přišlo mi to docela hloupý. Ale tohle, tohle byla jiná liga. Perfektně vykreslené prostředí Beskyd, námět pytlačení, zamotané vztahy, ale dobré rozuzlení příběhu. Pár dějových linek bych uvítala ještě dokončených, ale fakt mě to velice mile překvapilo. U té první knihy jsem měla pocit, že je to tak divně šroubované na české reálie, ale příběh z Beskyd mi fakt sednul.


Kdo se postará o Annu
leden 2022 (17.-21.)
Kdo se postará o Annu 2020, Kateřina Pantovič

Leden a hned takové překvapení. Nečekala jsem, že mě tahle knížka tak dostane. Skvěle vymyšlený a napsaný příběh, vtipný, dojemný, cynický a plný emocí. Doufám, že se brzy dočkáme nějaké další knížky od této autorky.


Cukrárna v Paříži
? - leden 2022
Cukrárna v Paříži 2019, Julie Caplin

Jako číst o cukrárně plný makronek, eklérek, dortíčků a sušenek při těhotenský cukrovce nepovažuju za jeden ze svých nejlepších nápadů. Nicméně, opět se budu opakovat, když se člověk pustí do tohodle žánru, nemůže čekat nějaký super hluboký myšlenky. Takže oddech, super čtivé, hezky popsané prostředí Paříže, obě hlavní postavy mi byly sympatické a ty vedlejší zrovna tak.


Nejlepší pro všechny
leden 2022 (07.-17.)
Nejlepší pro všechny 2017, Petra Soukupová

Moje první letošní přečtená kniha a laťku nasadila teda hodně vysoko. Petra Soukupová píše obyčejně o obyčejných věcech, ale zároveň to člověku nedá spát, protože je to tak blízké. Podle mě perfektně vystihla myšlení desetiletého kluka, Viktora mi bylo líto, Hanku jsem od začátku nesnášela. Na začátku jsem měla trochu problém s absencí přímé řeči, ale rychle jsem si zvykla, je to možná díky tomu ještě víc čtivé. Nechápu, jak jsem mohla tak dlouho tuhle autorku míjet, mám co dohánět.


Kroniky prachu
prosinec 2021 - leden 2022
Kroniky prachu 2019, Lin Rina

Četlo se to moc přijemně, ale asi už nejsem ta správna věková skupina, tohle bude pro mladší ročníky. Mně by stačilo tak 250 stránek a byla bych spokojená a odpočinutá, s tímhle jsem se chvíli trápila, ale bylo to fajn čtení.


Lada u ledu
? - prosinec 2021
Lada u ledu 2021, Ema Labudová

Po téhle knížce jsem sáhla zcela náhodou, říkala jsem si, že by to mohla být další zajímavá česká próza a rozhodně jsem se nemýlila. Příběh Lady, která se potýká s anorexií je napsaný velmi sugestivní formou, až si člověk vlastně dokáže představit, že je vcelku snadné do něčeho takového spadnout. První půlka skvostná, druhá už lehce pokulhává, rozhodně by knížce prospělo zkrácení, každopádně ale stojí za pozornost.


Kaštánek
listopad - prosinec 2021
Kaštánek 2019, Søren Sveistrup

Konečně krimi thriller, který jsem hned neprokoukla. I když teda v půlce jsem si říkala, aha, takže je to jasný, co bude hlavním motivem všech vražd, prosím pěkně o celých 10 stran dřív než hlavní vyšetřovatelé, tak nakonec jsem byla velmi mile překvapená, jak to nebylo vůbec prvoplánové, ani úplně extrémně přitažené za vlasy. Skvěle gradované napětí, kvalitní psychopat, sice zas detektiv, který něco skrývá, ale bez toho by se asi severská literatura neobešla.


Nebe nad Jemenem
listopad 2021 (22.-30.)
Nebe nad Jemenem 2019, Tomáš Šebek

Velmi zajímavé vyprávění, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, kterým Tomáš píše, ale bylo to vlastně skvěle autentické. Ani jsem si vlastně nedokázala představit, co vše na těchto misích musí řešit a jak složité lidské osudy potkává.


Pekárna v Brooklynu
listopad 2021 (10.-22.)
Pekárna v Brooklynu 2019, Julie Caplin

Jako netřeba si honit svoje intelektuální ego, chceš romantiku, dostaneš romantiku. Narozdíl od jiných různých autorek, které jsem četla, mi přijde, že Julie Caplin píše úplně normálně, příjemně, nesahá do zbytečných extrémů v zápletkách. Člověk prostě dostane, co chce na pár stránkách, čte se to dobře, svižně a vždy je to zasazeno do prostředí, které je skvěle vykresleno a dokáže mě přenést na místo.


Vox
říjen - listopad 2021
Vox 2019, Christina Dalcher

Musím říct, že už dlouho mi žádná kniha nerozhodila spaní jako tahle. Na začátku velice sugestivně popsaná situace, ze které mrazí. Člověku dojde, jak snadné je přijít o všechna práva, která jsme získali. Ale bohužel pokračovaní příběhu mě až zas tak nezaujalo, nepřišlo mi to moc uvěřitelné, konec byl poměrně uspěchaný a vyhrocený. Ale jako podnět k zamyšlení kniha funguje skvěle.


Hovory s porodní bábou
říjen - listopad 2021
Hovory s porodní bábou 2006, Jana Doležalová

Obálka knihy je podle mě teda dost tristní, ale už je to kniha starší, takže OK. Ale kdybych nezaznamenala několik kladných ohlasů, sama bych po ní nesáhla. Nicméně je to ale podle mě kniha, kterou by si měla přečíst každá matka. Ať už nastavající, současná nebo mnohonásobná. Protože to rozhodně pomůže odbourat obavy z porodu, může to vysvětlit traumata a pochyby z porodů minulých nebo prostě jen pomůže porozumět ženskému tělu. Jednu Ivanu Konigsmarkovou do každé porodnice prosím!


Faktura
září - říjen 2021
Faktura 2015, Jonas Karlsson

Hodně zajímavý námět, který donutí člověka zamyslet se nad hodnotou vlastního života. Ale přišlo mi, že příběh se jen motal v kruzích, hlavní hrdina jen udivený nad výší své částky a závěr dost uspěchaný a vlastně pro mě bez nějaké velké pointy. Velká škoda, protože jako námět knihy mi to přišlo skvostné!


Ochráním tě
září - říjen 2021
Ochráním tě 2019, Peter May

Do návratu na ostrov Lewis jsem vkládala obrovské naděje. Ale zas přišlo zklamání, začínám mít pocit, že ty dobré knihy od Petra Maye už jsem přečetla. Dost natahované, některé příhody z minulosti ani pořádně nezapadly do celého kontextu, už tak od poloviny knihy jsem tušila, kdo vlastně bude vrat a závěr totálně vyhrocený a překombinovaný. Přitom tak pěkný nápad.


Čajovna v Tokiu
září 2021 (09.-21.)
Čajovna v Tokiu 2021, Julie Caplin

Tak jsem zase sáhla po nějaké té romantice. A nebylo to vůbec špatné, sice předvídatelné a bez větší zápletky, ale když od toho člověk nic nečeká... Aspoň to není stupidní jako knihy jiný autorek. Japonsko je opravdu zajímavá země, popisy místních zvyků a prostředí byly skvělé, ale oproti prvnímu dílu pro mě děj lehce pokulhával.


Listopád
srpen - září 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Tady Alenka, to je vždycky sázka na jistotu. Zas neuvěřitelně čtivá kniha, ale pro mě asi její nejslabší. Už při vydání mě trochu odrazovalo, že se to celé odehrává v alternativní historii, tyhle fikce mě moc netáhnou. Ale nakonec to jako odstrašující příklad toho, co se mohlo stát, funguje i na mě. Jen jsem poměrně brzy prokoukla, kam bude příběh směřovat, popisů života za komunismu tam bylo až až, ale příběhově mi to prostě nestačilo, asi jsem od ní zvyklá na vyhrocenější dráma. A nebo jsem teď v nějaký divný hormonálně cynický fázi.


Normální lidi
srpen 2021 (20.-31.)
Normální lidi 2020, Sally Rooney

Textově je to skvělé, tok slov, který nese spoustu důležitého. Styl vyprávění se mi fakt líbil. Ale jinak ten příběh, nevím no. Četla jsem na to dost chvály, že to prej je o mileniálech, skoro úplně must-read... Tak jsem si říkala, o nás pro nás, že jo ale pak jsem si našla definici mileniála a zjistila jsem, že já už jsem vlastně staromileniál, rozumějte dobře situovaná, usazená s vysokým příjmem :D, takže pro příběh o lidech, co spolu neumí mluvit, a neumí řešit svoje problémy, prostě už nejsem cílovka. Bohužel.


Smrtící bílá
červenec - srpen 2021
Smrtící bílá 2019, R. Galbraith (pseudonym)

Ach jo, člověku by se snad i chtělo napsat, že těch 700 stránek bylo málo! Já si nemůžu pomoct, ale takhle dvojice mě neskutečně baví... Zápletka jako vždy promyšlená do posledního detailu, malé tušení jsem sice měla, že v tom bude ten "někdo" zapletený, ale jinak jsem do posledních stran netušila vůbec nic. Navíc dobře zakomponovaná linka osobního života hlavních detektivů. Nemůžu se prostě přestat rozplývat a chci urychleně přeložený další díl!


Jen aby, řekla moje žena
červenec - srpen 2021
Jen aby, řekla moje žena 2017, Michael Třeštík

Koncentrát humoru, ironie a inteligence. Hodně vtipné!


Svolení
srpen 2021 (05.-06.)
Svolení 2021, Vanessa Springora

No, hodně nepříjemný čtení a je dobře, že se začíná téma sexuálních predátorů konečně víc otvírat. Ale kniha samotná mě až tak neuchvátila, sice chápu jisté odosobnění, možná je to potřeba k zachování zdravého rozumu, ale kdybych k tomu měla přistupovat jako ke každé jiné knize, tak za mě to bylo málo. Jinak mi teda hlava nebere, jak je možný, že v té době bylo tohle veřejný tajemství naprosto v pořádku, že se nenašel nikdo, komu by to přišlo prohnilý a zasáhnul.


Jeden z nás
srpen 2021 (03.-04.)
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

Já nevím, že já se nechám pokaždé nalákat. Je to čtivé, ale to je tak všechno. Překombinované, jen aby to bylo trochu míň průhledné, pořád stejný koncept předměstí, kde kdo nespal se sousedem, jako by nebyl, a každý má samozřejmě svoje temný tajemství. Takže mrhání časem, snad už se poučím.


Katedrála moře
duben - červenec 2021
Katedrála moře 2011, Ildefonso Falcones

Tahle bichle mi dala docela zabrat, strávila jsem s ní téměř 4 měsíce. Bylo to totiž poměrně velké vystoupení z mé komfortní zóny, historické romány prakticky vůbec nečtu. A do toho španělské reálie, spousta jmen, takže orientace nebyla úplně jednoduchá. Jde vlastně o takovou španělskou středověkou telenovelu, ale bavilo mě to dost. Hodně věcí je založených na skutečnostech, takže jsem si zase rozšířila obzory. Rozhodně zajímavé čtení.


Karanténa
? - červenec 2021
Karanténa 2020, Peter May

Po dlouhé době šlápnutí vedle. Furt píšu, že Peter May je můj oblíbený autor, a to se nezměnilo, ale tohle asi fakt mělo zůstat v šuplíku. V úvodu píše, že se to vydalo vlastně jen díky tomu, že pandemie opravdu přišla, knížku totiž napsal už v roce 2015. Takže jasně, teď po tom lidi sáhnou, protoře jsou zvědaví, jako já, ale obávám se, že tohle autorovi jen uškodí. Konec je totálně vyhrocený, celé to tak nějak plyne, ale nic moc zásadního se podle mě neděje. Škoda, velký škoda...


Jako bych žila dva životy
červen 2021 (11.-27.)
Jako bych žila dva životy 2020, Milan Ohnisko

Když začalo vysílat DVTV, tak přiznávám, že jsem rozhovory, kde byla Daniela, záměrně vynechávala, bylo to na mě hrozně invazivní. Postupem času jsem tomu přišla na chuť, viděla pár rozhovorů, kde byla Daniela jako host, a zjistila jsem, že první dojem není vždycky ten správný. Skvělý rozhovor o věcech, které byste rozhodně nečekali. Teda aspoň já jsem to nečekala, protože v mých očích byla Daniela vždycky ryze racionální osobnost a vůbec by mě nenapadlo, jak bohatý duchovní život vede. Takže doporučuji všemi deseti.


Věci, na které nastal čas
červen 2021 (04.-09.)
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová

Obyčejná a vlastně hodně smutná kniha, kde čas jen tak plyne, ale pomalu se vytrácí láska, jestli někdy byla. Obyčejné problémy, ale o to je to možná znepokojivější, že nás to možná může potkat všechny, když si nebudeme tu obyčejnost hýčkat a nebudeme si vážit jeden druhého.


Foukneš do pěny
květen - červen 2021
Foukneš do pěny 2020, Radka Třeštíková

Jako takhle, po prvních stránkách jsem to fakt chtěla zahodit a úplně jsem chápala ten obrovskej hejt kolem týhle knihy. Ale řekla jsem si, že když všechno vždycky dočítám, že to přece jen tak nevzdám. A po 50 stránkých mě začalo fakt zajímat, co z toho bude. No ale bohužel z toho nebylo vůbec nic. Někdy zajímavé, jindy dost přestřelené, Vladěna je fakt strašlivě protivná a některý situace podle mě nepochopím ani v přechodu. Takže spíš takový čtení, abych věděla o co jako všem jde, ale rozhodně bych nedoporučovala tomu věnovat větší pozornost. Bohužel.


Tichá smrt
květen 2021 (24.-27.)
Tichá smrt 2021, Peter May

Peter May je můj hooodně oblíbený autor, takže když chci sáhnout po nějakém thrilleru, patří hned po Nesbovi mezi tutovky. Tichá smrt je skvělá kniha! Napínavé vyprávění, hodně mi sednul hlavní hrdina John Mackenzie, jediný problém mám s tím, že jsem poměrně dost brzo prokoukla, kdo za tím zločinem stojí a co ho k tomu vedlo. Takže v tomhle směru žádná velká novinka, ale zas musím říct, že už mám poměrně dost thrillerů načteno a není jednoduché mě překvapit. U Maye mě baví, že je každá kniha zasazena do jiných reálií, takže se jako bonus dozvím spoutu nových informací. Takže jako oddechovou literaturu můžu jedině doporučit.


Kde zpívají raci
květen 2021 (18.-24.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Možná lehce nadhonocuji, ale četlo se to tak dobře a muselo to dát autorce tolik práce! Krásný příběh, až poetické popisy přírody. Příběh o tom, že když se chce, všechno jde :-) Na konci jsem musela obětovat hodinu spánku a prostě to dočíst, protože to byla pěkná smršť! Možná je to spíš čtení pro holky, ale asi ne nutně, protože to není žádná červený knihovna.


Zločin jak ho pamatuju
? - květen 2021
Zločin jak ho pamatuju 2018, Josef Klíma

Já nestačím valit voči, co se v tomhle státě dělo a děje... Komu by se nechtělo tolik číst, tak Josef Klíma natočil na tohle téma i podcast České podsvětí, který mi přijde trochu obsáhlejší než kniha. V knize to na mě působí tak nějak útržkovitě, klidně by mohla být delší podrobnější, protože takhle to působí spíš jen jako takový přehled všech českých zločinců.


Kavárna v Kodani
duben - květen 2021
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin

No jsem po těch dětech nějaká rozněžnělá, takže už beru za vděk takovými slaďárnámi jako je tahle. Prostě mě tyhle romantiky poslední dobou nějak dojímají... A když se k tomu přidá kavárna, skořicový šneci a Kodaň? Tomu samozřejmě nemůžu odolat. Moc hezký čtení, pohodička, samozřejmě jasná zápletka i rozuzlení, ale to stejně všechny nakonec chceme, ne? :)


Volání netvora
duben 2021 (19.-28.)
Volání netvora 2012, Patrick Ness

Tak jsem si zas pěkně pobrečela no, že já si nedám pokoj. I když jsem od začátku věděla, jak to skončí, tak mě to stejně na konci dostalo. Textově to odpovídá tomu, že je to young adult, takže vlastně nevím, co jsem čekala, ale trochu mě to iritovalo, ale musela jsem to stejně dočíst, protože mi bylo jasné, že to nakonec bude stát za to. Taková jednohubka na večer, ale dost silná.


Němci
duben 2021 (09.-15.)
Němci 2012, J. Katalpa (pseudonym)

Nemohla jsem odolat a hned jsem vzala do ruky další knihu od Jakuby Katalpy. A nebýt toho, že jsem nejdřív četla Zuzanin dech, tak bych byla totálně nadšená. Teď jsem trochu mín, protože to bylo lehce slabší, hlavně ten konec mi přišel lehce odbytý. Každopádně bylo ale zajímavé číst příběh z 2.sv. války zase z druhé strany, vidět to očima Němců v pohraničí. Styl psaní opět skvělý, v podstatě strohý, ale řekne víc než rozsáhlá souvětí.


Dívka, žena, jiné
březen 2021 (23.-29.)
Dívka, žena, jiné 2020, Bernardine Evaristo

Asi neexistuje moc témat, který by aktuálně rezonovaly společností víc než feminismus, ženská práva a rasová nenávist. Takže jsem se přirozeně bála, že je tahle knížka zbytečně přechválená, protože je to zrovna v kurzu. Ale bylo to tak skvělý! ♥️ Už jen ten text, který postrádá jakýkoliv pravidla, tečky, čárky chybí, to bylo samo o sobě umělecké dílo... A pak ty příběhy, komplikované životní osudy 12 žen, kterých se týká minimálně jedno z výše zmíněných témat. Vlastně jsem si ani nikdy nedokázala představit, kam až může sahat nenávist k lidem jiné pleti, co všechno si muži dovolí k ženám... Nebylo to vůbec jednoduchý čtení, občas jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo, ale rozhodně to stálo za to, protože mi to zase o trochu víc otevřelo oči...


1 ...