Kristyna_Bubu

Přečtené 47Samotářky
? - květen 2022
Samotářky 2022, Barbora Šťastná

...novinka od Barbory Štastné Samotářky. Ty bláho, mě to strašně semlelo, rozcupovalo na kusy, zasáhlo až do srdce. Osudy tří žen - Ludmily, Amálie a Věry - se postupně rozplétají od minulosti až po současnost. V knize najdeme několik časových rovin, od 50. let minulého století až do současnosti. Seznamujeme se kromě hlavních postav i s vedlejšími, které jsou ale pro příběh neméně důležité, dokonce bych řekla i stěžejní. Moc se mi líbilo to, že ač jsem si třeba zezačátku říkala, jak je mi nějaká postava sympatická či naopak, bylo mi to po pár stranách vyvráceno a naopak. Snad žádná postava ze Samotářek proto pro mě nebyla "černobílá", až na pár výjimek jsem měla vlastně pro všechny pochopení. V ty dny, kdy jsem knihu četla, jsem na ni pořád musela myslet a i teď to ve mně doznívá, zdá se mi o tom a dopis od Tondy pro Matyldu, ten mě bude bolet ještě hodně dlouho... Myslím, že naposled mě takhle dostal na kolena Žert od Kundery... Tato kniha má ode mě jednoznačné doporučení, i když lehké čtení to není, a je to rozhodně jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Tleskám a děkuju!


Panenka
? - duben 2022
Panenka 2022, Yrsa Sigurðardóttir

nová Yrsa!!! Já se tak těšila a jako všechny předchozí ze série mě vůbec nezklamala baví mě ta propletenost, kdy zdánlivě jednotlivý příběhy jsou samostatný a pak do sebe zapadnou a je to jasný od začátku knížky to jede nak na tobogánu, čtenář nemá šanci se ani chvíli nudit. A jako vždy - na konci "překvápko" navíc a Huldar a Freya jsou boží!!! ️


Terapie
? - duben 2022
Terapie 2022, B. A. Paris (pseudonym)

Knížky od B. A. Paris jsou pro mě z těch, které jakmile člověk začne číst, nejdou odložit. Prostě čtu a čtu každou minutu, co to jde A ani Terapie nebyla výjimkou . Od začátku mě děj strhnul a já chtěla vědět, co se tam stalo. Alice a Leo se totiž přestěhují do uzavřenýho komplexu domů, postupně se seznamují se svými sousedy, jenže pak Alice zjistí, že bývalá majitelka domu, terapeutka Nina, zmizela. Co se s ní stalo? Podezřelý může být kdokoliv!! A já fakt do posledních chvil netušila


Kosprd a Telecí
? - duben 2022
Kosprd a Telecí 2013, Eva Papoušková

Kosprd a Telecí, kniha, kterou mám ráda už několik let. Četli jsme ji s dětmi na základce a moc se nám tenkrát líbila, jsem ráda, že ji mám teď i v naší knihovně. "Jak se jmenuješ?" Holčička si povzdychla. "Už je to zase tady..." a dodala. "Telecí." "Cože?" "Te-le-cí." ..... "Nevypadáš na takový jméno." Telecí se na něj usmála a nějak samozřejmě mu stiskla ruku. "Tak se budeme jmenovat blbě spolu." Malej kluk příjmením Kosprd nechce do školky, radši by se svým tatínkem kutil v dílně, ve školce pláče a plánuje útěk. Seznámí se s holčičkou, jejíž příjmení je Telecí a tak se do plánování dají spolu. Kniha je vtipná, svižná, má legrační ilustrace a - líbí se i (nebo možná hlavně) nám, dospělým. Dětem ukazuje, že přátelství se může nalézt i tam, kde se nám zpočátku nemusí líbit a že být trošku "jiný" ničemu nevadí. Kniha vyhrála v roce 2012 soutěž o nejlepší původní českou prózu, kterou vyhlásilo nakladatelství Albatros. Určitě stojí za přečtení!


Poslední slib
? - březen 2022
Poslední slib 2022, Kathryn Hughes

Na novou K. Hughes jsem se obrovsky těšila, její předchozí knihy se mi líbily všecky do jedný Máte rádi v příbězích tajemství, záhady, který vyjdou mnohdy najevo až po několika letech? Tak to rozhodně po nějaký knize od týhle autorky sáhněte a jako bonus - vždycky, když už jsem si myslela, že je rozpleteno, přišlo nějaký překvápko! I tady se střídaj časy - minulost a současnost. Najde Tara po čtyřiceti letech svojí mámu? Kam zmizela?? Co se tehdy stalo? Přečetla jsem ji jednim dechem!!!!! Obrovsky doporučuju, bude se vám líbit! A možná, možná kápne i slza, jako mně ️


Všechno je krásné
? - březen 2022
Všechno je krásné 2021, Eleanor Ray

Všechno je krásné od Eleanor Ray pro mě byla taková "pomalá" kniha o ztracené, ale znovunalezené naději, o samotě, ale především o lásce. Amy opustil před 11 lety přítel, prostě zmizel. Opravdu odešel s její nejlepší kamarádkou, o které už taky neslyšela? Uzavřela se do sebe a teď má plnej dům věcí v krabicích, který dosahujou až ke stropu, nedostane se ani do ledničky, ani ke krbu, sotva projde po schodišti do patra. Nedokáže se jich zbavit, to harampádí je tam s ní, to ji totiž neopustí. Pak ale získává stopu a zjišťuje, co se před lety stalo... A při tom jí pomáhají moc sympatičtí sousedé, obzvlášť ten jeden, malý Charles Knihu považuju za odpočinkovou, milou, a i když je tam až detektivní zápletka, pořád je pro mě spíš takovým milým pohlazením. Dávám 75%


Myši patří do nebe
? - březen 2022
Myši patří do nebe 2006, Iva Procházková

....kniha, která se možná dostala povědomí díky filmu, kterej běžel nedávno v kinech... Já jsem film neviděla, chystám se na něj, můžu tedy hodnotit jen knihu a nemám srovnání - zatím. Moc, moc se mi líbila!! Pravda, hned na začátku mě trošku zarazilo, jak se okamžitě objevuje smrt, říkala jsem si, a jééje, to bude pochmurné a negativní... Ale nebylo. Naopak, ta kniha je plná lásky, naděje. Dokazuje, že přáteli se mohou stát i ti, do kterých bychom řekli, že se budou spíš nenávidět. Připomíná nám, jak je důležité věřit tomu, co si přejeme a chceme. Myši patří do nebe rozhodně stojí za přečtení a jako bonus nás celou knihu provází nádherné ilustrace. Moc doporučuji!


Čokoládový klub
? - březen 2022
Čokoládový klub 2022, Carole Matthews

Po oddechový literatuře chci následující: Zasmát se Dojmout se Popřemejšlet Bavit se Tahle novinka to pro mě splňuje na jedničku čyři kámošky, kdy každá má svoje problémy, se scházejí v kavárně, tam si dají vždycky něco dobrýho čokoládovýho a probírají, co se jim v životě děje. Ať nefungující vztah, problematiku drog v rodině, hledání pravý lásky... Moc dobře se mi Čokoládový klub četl, je to příjemná kniha v dnešní nelehký době. A plus má rozhodně za tu přenádhernou obálku!!! Jen tý čokolády bylo už občas moc doporučuju!


Pes Moko a jeho oko
? - březen 2022
Pes Moko a jeho oko 2020, Mirka Ábelová

Přiznejme si - a teď vážně: bez přátel vždy život vázne. Život není k životu, když sám stojíš u plotu. Tohle byla tolik krásná kniha! Já to tušila už od začátku. Zaujala mě díky překladu Emila Hakla, kterýho mám moc ráda už leta... vlastně od tý doby, co jsem přečetla jeho novelu O rodičích a dětech, za níž vyhrál Magnesii Literu. Pes Moko a jeho oko je kniha o přátelství, o jinakosti, o životě, o lásce. Psaná je v jednoduchých verších, melodických, krátkých. Proto se tak hezky čte dětem, pro které je zřejmě prvotně určená, já ale říkám, že by si ji měli přečíst všichni dospělí. Pejska Moko trápí chybějící očičko, všichni se mu kvůli tomu posmívají, a tak se jej vydá hledat. Při svém putování potkává chlapečka Viliho, jenž je taky odlišný od ostatních dětí, rozumí totiž zvířátkům. Přidá se k pejskovi a putují spolu. Na své cestě potkají další "tvorečky", kteří jsou z nějakého důvodu taky jiní a trápí se tím. Co myslíte, najde Moko svoje oko? Poselství knihy je asi jasné. Přečtěte si ji! Zahřeje vás na srdci. "Dobré srdce, čistá duše, ty jsou přece podstatné. Když nás osud začne zkoušet, netřeba to vzdávat, ne? Nemusíte z jinakosti míti žádné obavy. Návod na to je tak prostý: láska všechno napraví."


Prasklina
říjen 2021 - březen 2022
Prasklina 2021, Sharon J. Bolton


Propast smrti
? - únor 2022
Propast smrti 2021, Robert Bryndza

Propast smrti s Kate a Tristanem, kteří mají svou soukromou detektivní kancelář a vyšetřují zmizení novinářky Joanny. Vím, že spousta čtenářů měla raději Eriku, ale já jsem si tohle nové duo posledních Bryndzových knih zamilovala. Fakt jsou mi moc sympatičtí, oba! Nicméně musím uznat, že předchozí autorovy detektivky se mi zdály lepší, kvalitnější. Nelze upřít čtivost, napětí, který prosakuje celým dějem, ale nějak tomu chybí švih. Nebo je to jen možná můj pocit. Vraha jsem poznala velice záhy, jen jsem čekala, jak se vyvrbí závěr. Ale čtenářskej zážitek mi to ani tak nezkazilo, pro ty, co mají Bryndzu rádi, ji moc doporučuji a těším se na další!!!


Houpačky
? - říjen 2021
Houpačky 2021, Lucie Konečná

Jiřina a Zdena jsou nejlepší kámošky, a i když už maj svoje léta, užívaj si život naplno jenže Zdena začíná zapomínat a nějak se to celý hroutí... U týhle knížky se zasmějete, pobavíte se, ale i dojmete a pobrečíte... Moc doporučuju!


Klíč
? - říjen 2021
Klíč 2021, Kathryn Hughes

Stejně jako u dopisu nejsme jen v jedný časový rovině, část příběhu se odehrává v psychiatrický léčebně v padesátých letech a část vlastně v současnosti. Kupodivu musim říct, že se mi předchozí Dopis líbil víc! Ovšem autorka Klíč napsala opět neskutečně čtivě, od tý knihy se prostě nejde odtrhnout Tady je bezpochyby ohromně poutavý téma blázince, ale Dopis mě nějak chytl za srdce PS: Já četla snad před 15 lety, možná dřív, Mlčení od Diane Chamberlain a to je teda jízda, na to nezapomenu do konce života! PS2: obálka ale získává ode mě 200% !!


Dopis
? - říjen 2021
Dopis 2018, Kathryn Hughes

Tahle kniha, ta mě dostala... ️ Silnej příběh, vlastně příběhy, protože jeden děj se odehrává v dávný minulosti a jeden o několik desítek let později. Jsou propletený dopisem a postupně se dozvídáme, co se kdysi stalo. Kniha Dopis mě chytla obrovsky za srdce, je to pořád ženský čtení, ale zůstane ve mně dlouho. A věřím, že pro mě jako pro mámu na mě působil o to víc. Jednoznačně doporučuju, neodtrhnete se!!! Neuvěřitelně čtivě napsáno. Teď čtu od stejné autorky Klíč a to vám povim, to je taky jízda!


Nevlastní sestra
? - říjen 2021
Nevlastní sestra 2021, Sandie Jones

Kate a Lauren jsou ségry, každá má jinej život, ale pravidelně se scházej každou neděli u svý mámy na oběd. Jenže jednou někdo zazvoní a za dveřma stojí Jess, která tvrdí, že je jejich nevlastní sestra... A jak to všecko bylo a co se před lety stalo a nestalo, se postupně dozvídáme... Knížka je velice čtivá, plná zvratů, když už si myslíte, že víte, o co jde, zas se to za pár stránek změní. Mám thrillerů přečteno už kvanta, četla jsem lepší, ale i horší. Za mě lepší průměr, ráda si přečtu ještě autorčinu první knížku - Matčinu hru, ta je prej lepší.


Poprava
? - říjen 2021
Poprava 2021, Yrsa Sigurðardóttir

Čtvrtej díl od Yrsy ze série s Huldarem a Freyou. Opět prostě jízda, já to miluju!!! Pro mě má všecko, co má detektivka mít, většinou se případy týkaj rodinnejch vztahů, nějakejch tajemství a to mám ráda. Navíc Yrsa umí překvapit nejen odhalením vraha, ale ještě tomu dodá třešničku třeba na poslední stránce. Pro mě jsou to ohromně čtivý detektivky a Poprava nebyla výjimkou Přečteno za pár dní a budu vyhlížet další díl! A taky trošku doufat, že Huldar s Freyou už konečně budou mít to rande!


Štěstí má barvu levandule
? - říjen 2021
Štěstí má barvu levandule 2021, Pauline Mai

Ač je to autorčina prvotina, je moc povedená. Atmosféra Provence na vás dejchne už od prvních stránek, člověk vidí ta levandulová pole při západu slunce, třpyt ve skleničce vína a cítí vůni eclairs a madlenek a drobenkovejch koláčů. Nechybí láska, dávný tajemství a vše dopadne tak, jak má. Tenhle žánr mi vždy trvá dýl přečíst, pak ve mně ale zůstává stejně tak dlouho takovej zvláštní klid na duši


Najdu tě
? - říjen 2021
Najdu tě 2021, H. Beck (pseudonym)

Haylen Beck se i v předchozí knize věnoval v podstatě stejnýmu tématu - únosu dětí. Četla jsem právě i tu předchozí knihu (Byly tady a už nejsou) a s touhle je spojuje nejen téma a žánr, ale i extrémní čtivost. To opravdu hltáte jednim dechem a nemůžete zastavit. Ač mi bylo jasný, kam to celý směřuje a co se v knize děje a bude dít, moc se mi kniha líbila Nepovažuju ji sice za nějakou čtenářskou bombu, ale jak řikám, člověk to zhltne za pár dní.


Pochopíš, až budeš velká
? - říjen 2021
Pochopíš, až budeš velká 2017, Virginie Grimaldi

"Máme dva životy. Ten druhý začíná v den, kdy zjistíme, že máme jen jeden." Jak víte, nejradši čtu detektivky a thrillery, který prokládám oddychovkama. A aby se mi taková odpočinková knížka fakt líbila, musí splňovat pár věcí. Nesmí to bejt taková ta prvoplánová červená knihovna, ale ráda se u tohoto typu knížek směju, taky pláču, všímám si, když to nese nějaký životní poselství... Knížku "Pochopíš, až budeš" velká jsem si koupila ve výprodeji na Luxoru a naprosto mě dostala. Je o Julii, která je zlomená životem a jde pracovat do domova důchodců. Smála jsem se ("Jste k sežrání, fosilové!"), brečela ("Z minulosti se má uchovávat jen to pozitivní. Od zítřka se nemá nic očekávat. Minulost se změnit nedá a budoucnost nemůžeme znát předem. Strach plyne z minulosti a ničí budoucnost. Někdy si cenu přítomnosti uvědomíme až na konci života."), u spousty odstavců se zamyslela... Je to krásná knížka, která mě vzala za srdce ️ Tohle chci mít ve svý knihovně napořád. A tím, co vypráví Julia, se řídim odjakživa: "Nikdy jsem si tolik nevážila maličkostí jako od doby, co vím, že všechno jednou skončí. Teď už znám jejich cenu. Čím dál víc si myslím, že štěstí sestává z drobtů posbíraných cestou."


Pandemie
duben - říjen 2021
Pandemie 2021, Franck Thilliez

Thilliezův thriller/detektivka Pandemie byla pořádná jízda! Zezačátku mi trošku trvalo, než jsem se začetla, ale pak děj nabral spád a jelo to až do konce. Docela mě štve, že jsem nečetla předchozí díly, protože je tam toho dost "navazujícího". Ale i tak se mi kniha moc líbila a je opravdu neskutečný, jak autor vystihl to, v čem teď žijeme, i když Pandemii napsal před pár lety zpět. Dávám 75% a teď si přelousknu nějakou oddechovku, protože toto byl docela nápor na nervy!!


Nevinný záskok
? - říjen 2021
Nevinný záskok 2021, Lizzy Dent

Debut Lizzy Dentové Nevinný záskok. Jsem spokojená, kniha je přesně taková, jakou jsem chtěla a čekala - vtipná, pohodová, na konci napínavá, nechybí samozřejmě láska ‍️️ Všem je jasný, jak kniha dopadne, ale to u tohoto typu literatury bývá a mně to vůbec nevadí, ba naopak. Bavila mě Birdy, která jako neřízená střela vzala za svou kámošku Heather místo someliérky v luxusnim hotelu, i když o vínu neví nic. Heather ani nikdo další netuší, že se vyměnily... Doporučuju! Jen bych ji možná o pár desítek stran zkrátila


Vířivka
? - říjen 2021
Vířivka 2019, Lucie Konečná

Druhá kniha od Lucie Konečné - Vířivka. Po Houpačkách jsem čekala trošku jinej typ literatury, něco takovýho vtipnýho a oddechovýho. Vířivka je ale jiná. Když si přečtete pár recenzí od ostatních čtenářů, často i o Vířivce hovoří jako o oddechovce. Pro mě to ale odpočinková literatura neni, protože řeší docela vážný téma/témata. Knihu jsem přečetla za jeden den jednim dechem a doopravdy věřím, že se tohle může stát a je to hrůza. Rozhodně doporučuju!!


Výměna
? - říjen 2021
Výměna 2021, Beth O’Leary

Já od této autorky četla kdysi Spolubydlící a byla to jedna z nejkrásnějších oddychových knih, které se mi kdy dostaly do ruky ️ Měla jsem ji půjčenou z knihovny a následně si knížku koupila, protože si ji chci přečíst zas a znova. Výměna je taky úžasná, byť se mi líbila o trošku míň. Leena si vymění "život" se svou babičkou - odstěhuje se na dva měsíce na venkov a babička naopak do rušného Londýna. Rozhodně doporučuji, pokud si chcete odpočinout a přečíst si milou knihu ️


Svědectví o životě v KLDR
? - říjen 2021
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Knihu se stejným tématem - život a útěk z KLDR jsem už jednu četla (Řeka v temnotě), tahle od Niny Špitálníkový je zas ale jiná. Obsahuje totiž sedm přepsaných rozhovorů Niny a jednotlivých uprchlíků. Nejvíc mě dostal příběh mladý vysokoškolačky, která - dle svých slov - si žila docela dobře, studovala, měla přátele, pocházela z dobrý rodiny, ale nejspíš rodiče naplánovali její útěk, aniž by o tom věděla. Myslela si, že se zase vrátí. Rodiče ani mladšího bráchu už nikdy neviděla a asi je jasný, co se s nima stalo... No a nejzajímavější výpověď byla pro mě ta poslední, staré paní, která utekla až opravdu jako starší žena, ale zažila v Severní Koreji ty "dobré časy", jak sama říká, svoji zemi milovala a milovala i vůdce. Myslim, že tuhle knihu by si měl přečíst každej a opravdu se zamyslet nad tim, jak se máme úžasně v našem státě. A klanim se před Ninou, protože dobrovolně jet na stáž na Kimovu univerzitu, to chce teda koule. Mě by do tý země nedostal nikdo ani za nic!


Paříž je vždycky dobrý nápad
? - říjen 2021
Paříž je vždycky dobrý nápad 2021, Jenn McKinlay

Milujete romantický filmy, kde vlastně už dopředu víte, jak to dopadne, ale ani to vám nebrání, abyste se zachumlali do deky, vzali si do ruky hrnek s čajem nebo horkou čokoládou a užili si zamilovanej příběh? V tom případě si přečtěte knihu Paříž je vždycky dobrý nápad!️ Marně přemejšlim, zda jsem někdy četla tak typickej romantickej příběh jako stvořenej pro zfilmování. V knize najdete proměnu z obyčejný holky v princeznu, zklamání v lásce, pak naopak její znovunalezení, skvělý jídlo, nádherný prostředí Francie, Anglie i Itálie, sem tam karambol pro zasmání. Pro mě totální odpočinková literatura, líbila se mi! ‍️


Vražda na blatech
? - duben 2021
Vražda na blatech 2020, Catherine Shepherd

Pokud ji mám zhodnotit jako prvotinu, řekla bych, že je zdařilá. Pokud čekáte - dá-li se to tak nazvat - odpočinkovou detektivku, bude to správná volba. Nejvíc se mi na knize líbila dvojice vyšetřovatelů, resp. forenzní specialistky z pitevny Julie a komisařem Florianem. Oba dva maj svoje tajemství, jak už to u krimi bejvá, ale doopravdy jsou moc sympatičtí a dobře jim to spolu lícuje. Knihu přečtete díky její čtivosti hned, má krátký kapitoly, neni tam žádný výrazný retrospektivní skákání, děj hodně rychle ubíhá dopředu. Na konci, po odhalení vraha, si asi řeknete podobně jako já: "Aha, tak dobře.", nic, co by mě nějak šokovalo, je to zkrátka čtivá, jednoduchá, nenáročná detektivka. Mám tu i další díl ze série a tam slibujou už větší drámo! :-) Těšim se!


Řeka v temnotě
? - duben 2021
Řeka v temnotě 2020, Masadži Išikawa

Ach jo, kde začít... Autobiografický vyprávění Masadžiho Išikawy, který je napůl Korejec a napůl Japonec a jako dítě se spolu s rodinou přestěhovali z Japonska do KLDR za vidinou lepšího života. Je to šílený, strašný, nechápu, jak se takto někde může žít, jak to vůbec systém a i ostatní státy mohou dopustit a nevšímat si toho. Věděla jsem, že se v Severní Koreji dějou hrůzy, ale že i obyvatelům, kteří nijak ten jejich diktátorský režim neporušují, že žijí hůř než zvířata, jedí kůru ze stromů, aby vůbec něco jedli, to mě naprosto šokovalo. Masadži se po letech pokusí uprchnout zpátky do Japonska. Podaří se mu to? A co jeho rodina? Přečtěte si to... Pak si hodně hodně člověk rozmyslí, zda bude vůbec ještě někdy nadávat na to, jak se má u nás špatně..


Pekárna s vůní skořice
? - duben 2021
Pekárna s vůní skořice 2021, Ruth Kvarnström-Jones

Chtěla jsem oddechovku, tu jsem dostala. Ne však žádnou červenou knihovnu, to já nerada, ale pěknej příběh, se kterým se na několik stran přeneseme i do minulosti a sledujeme konflikt dvou rodin, který se táhne až po současnost a zasahuje i po tolika letech do života několika lidí. Udělala jsem chybu, že jsem si na začátku, kdy se vyprávění začalo hemžit jmény, neudělala rodokmen :-) I ke konci knihy jsem občas musela přemýšlet, kdo je kdo... Na muj čtecí vkus se děj docela dost táhl. Atmosféra ale super, člověk úplně cítí v nose vůni a na jazyku chuť skořicových šneků! Znám lepší oddychovky, neurazí, nenadchne :-)


Panda v nesnázích
? - duben 2021
Panda v nesnázích 2018, Markéta Lukášková

Moc mě bavila, víc, než Losos v kaluži. Super bylo vyprávění v těch několika rovinách, Mariino, z let po válce, pak současnost s Terezou, která mi mimochodem byla moc sympatická stejně jako její kámoška Ester, a zároveň se mi líbil i supr rozebranej vztah Tereziiných rodičů. Bylo to napínavý, velice, velice čtivý. Bohužel v knížce najdeme dost nejasností, kdo to bude trošku podrobněji zkoumat, zjistí, že tam jaksi neštymuje čas... A ten maglajs se jmény Jan/Tomáš, to je teda docela zvláštní taky... Konec mohl být pro mě tak nějak dotaženější (příběh Marie), nevím, trošku mim to ten celkový dojem kazí... Ale pokud hledáte supr čtivou knížku na pár večerů, rozhodně ano!


Dlouhá trať
? - duben 2021
Dlouhá trať 2020, Viktorie Hanišová

No řeknu vám, uff... Nečekejte oddychovku, je to sakra "depkoidní" čtení, ale perfektní. Knížka obsahuje několik krátkých povídek se stejným tématem - sebevražda, které je více či méně zmíněné. Jednoznačně nejvíc člověka citově rozštípe na kusy povídka Vrátíš se? ... ovšem z povídek Díra a Pozůstalost mi běhal regulérně mráz po zádech a i teď, po pár týdnech, kdy píšu tuto "recenzi", mi je úzko. Bravurní dílo, doporučuji!


Katarze
březen - duben 2021
Katarze 2019, Yrsa Sigurðardóttir

To zas byla jízda! Čtyři sta stran přečtených teď, lusknutím prstu! Velké téma šikany a toho, jak daleko může zajít... Dle mého názoru nejslabší díl ze série s Huldarem a Freyou, ale i tak peckový. Z poslední věty mi přeběh mráz po zádech (pravda, trochu asociace s Nesboem)... Těším se na další díl!


Štěstí na dně silné kávy
březen 2021 (01.-05.)
Štěstí na dně silné kávy 2021, Agnès Martin-Lugand

Jako napsat recenzi na tuhle knížku bude hodně, hodně složitá, protože jsem vnitřně/názorově rozervaná na dvě poloviny a nevim, co s tim... Příběh má obrovský téma, o tom, jak silná je mateřská láska, nejsilnější ze všech a nic se jí nemůže vyrovnat. Několikrát jsem při čtení držela slzy v očích a kdybych mrkla, asi by se mi skutálely po tvářích dolu... Takže tato část příběhu ano, je to síla. Na druhý straně s tim ale souvisí i milostný téma, láska mužem a ženou a tady mám problém... Jakmile někde čtu: "Naše těla se spojila v jednu bytost, šeptala jsem mu do úst miluji tě" a tomuhle podobný věty, jsem otrávená. To je samozřejmě muj osobní problém, ale nemůžu si pomoct... A ten závěr, konkrétně "záležitost" s Pacomem, považuju za zbytečně patetický. Kniha má skoro 450 stran, ale čte se neskutečně dobře, máte ji přečtenou v podstatě okamžitě...


Smrtelný hřích
? - březen 2021
Smrtelný hřích 2021, Maria Grund

Severský thriller, debut spisovatelky, který jsem přečetla během chvíle. Kniha je velice čtivá, vyprávění běží chronologicky, jak jsme zvyklí třeba u Bryndzy, žádný retrospektivní vracení se atp. Díky tomu děj svižně ubíhá kupředu. Kromě toho má vše, co já mám na thrillerech, potažmo tedy detektivkách, ráda - tajemství z minulosti, ponurost, zapletenec. Co mně vadilo, je vztah mezi vyšetřovatelkami Sannou a Eir, Eir je mi vysloveně nesympatická a to špičkování mezi nimi se mi zdálo až přehnané a neprofesionální. A ještě jedna věc... Tak od tři čtvrtě knihy bude čtenář tušit a říkat si, sakra, jaktože to ti vyšetřovatelé neviděj, když to vidim já? :-) Ovšem konec je svym způsobem překvapivej...


Týden blázna
? - únor 2021
Týden blázna 2008, Jaroslava Černá

"Sám vidíš, že není tak těžké být šťastný. Všechno máme v sobě... štěstí, lásku, pohodu... i ten smysl života. Jen si to uvědomit a nehledat nikde jinde než sám v sobě." Je to takový až detektivní příběh o muži, kterého všichni ve městě považují za bezdomovce a neškodného blázna. Že je vše jinak se ukáže v jeden osudný den nehody... Příběh o lásce, nenávisti, odpuštění, o tom, zda je opravdu možné sám sebe změnit... Bylo to silný, možná i duchovní, hodně k zamyšlení... Napsaný neskutečně čtivě, člověk knížku přečte opravdu za dva večery... "Nikdo se za vás nemůže narovnat a nebo nadechnout, to musíte udělat vy sami."


Ikabog
? - únor 2021
Ikabog 2020, J. K. Rowling (pseudonym)

Rowlingová dala text na internet a požádala děti o ilustrace... Neskutečný, co děti dokážou nakreslit, to se mi na knížce líbí asi nejvíc ... K obsahu, Ikabog je určenej pro děti od 7 let, snažila jsem se vžít do tohoto věku a představit si, co na to malí čtenáři... Asi nejvíc mě štvalo, jak je děj pořád na jedno brdo, je tam docela dost kruťáren, ale má to vše, co má pohádka mít, i poučení, že lhát se nevyplácí a láska zmůže hodně.


Černá díra
? - únor 2021
Černá díra 2018, Yrsa Sigurðardóttir

Druhý díl ze série s Huldarem a Freyou a já opět tleskám. Mně bylo jasný, kudy se bude vyšetřování ubírat, resp. proč vrah řádí... ale opět do konce jsem nevěděla, co a jak. A poslední stránka mě rozsekala. Výborný!


DNA
leden - únor 2021
DNA 2017, Yrsa Sigurðardóttir

Knížka mě neskutečně strhla! Na začátku prolog z minulosti, následný přenesení do současnosti a my se jen celou dobu snažíme přijít na to, co se tam před dávnými časy vlastně stalo... Zbejvalo mi dvacet stran do konce a já pořád nevěděla, kdo je vrah! Všecko skvěle zamotaný, líbilo se mi, jak je kniha napsaná - ne nijak jednoduše, kapitoly se střídaj tak, že jednou jste s vyšetřovacím týmem, pak se přenesete k psycholožce, další kapitola popisuje řádění vraha... Propracovaný, záhadný, jednu noc jsem z toho měla až hnusný sny a fakt se bála :-) Jediný, co mě mrzí, je jedna věc... ale bohužel nemohu prozradit - nechci spoilerovat. Ale už se mi to zdá u detektivek jako takový - často se opakující - klišé.


Než jsem tě poznala
? - leden 2021
Než jsem tě poznala 2013, Jojo Moyes


Čokoládový průšvih
? - leden 2021
Čokoládový průšvih 2018, Petra Hülsmann

Za mě slabší kniha... Celé mě to jaksi rozčilovalo, obzvlášť tedy dlouhý vnitřní monology a "pochody" hlavní hrdinky...


Nechci lásku nebeskou
? - leden 2021
Nechci lásku nebeskou 2018, Catherine Bennetto

Mně se to líbilo, fakt! Má to svý části, který jsou nudnější, ale není to uslintaná slaďárna, kterou by člověk možná podle názvu čekal... Místama jsem se i smála nahlas. Milý, vtipný, smutný, dojemný, hezký. Doporučuju jako supr oddychovku!


1