Zzuzzka Zzuzzka komentáře u knih

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Táto kniha si nezaslúži byť v modrom pásme, najmä keď si predstavím, koľko plytkých jednohubiek tu má vysoké hodnotenia.... Kto má rád tento žáner, nebude určite sklamaný.

03.09.2023 5 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

(SPOILER) Zombie apokalypsa z pohľadu osamoteného tridsiatnika. Najviac sa mi páčil začiatok knihy s opisom vzniku a postupu nákazy a reakcií politikov, médií, obyčajných ľudí, koniec zásobovania, internetu, energií, postupný pád civilizácie. Bolo to veľmi realistické. Neskôr, keď opustil svoj dom, už skôr pripomínal hrdinu z béčkového filmu...vždy na poslednú chvíľu unikol smrti, vymyslel riešenie a ešte všetko stihol zapísať a dokonca v kópii.
Zombíci dobre vykreslení, len mi nedávalo logiku, že voda bola pre nich prekážkou. Mnohí tam predsa museli spadnúť a vlny ich môžu unášať do nekonečna. Tiež Lúculo sa správal skôr ako pes a nie kocúr.
Kto čaká druhú Svetovú vojnu Z, bude mierne sklamaný.

07.03.2022 3 z 5

Temné dny Temné dny Manel Loureiro

(SPOILER) Na rozdiel od jednotky nie je písaná denníkovou formou, čo mi viac vyhovuje. Knihy so zombie tématikou milujem, táto je z tých slabších... Dej by bol v pohode, ale niektoré momenty boli proti logike a doterajšiemu vývoju postáv. Veteráni, ktorí prežili rok medzi zombikmi a sledovali v priamom prenose pád civilizácie, sa tešili na chladené pivo a obchody s oblečením na Lanzarote a boli nesmierne prekvapení, že musia do karantény...Vadilo mi množstvo opakujúcich sa opisov myšlienkových pochodov hlavného hrdinu a niektoré úplne wtf dialógy, ako z nejakej young adult knihy (napr. viackrát je spomenuté, že nášmu hrdinovi pri prechode zamorenou nemocnicou steká studený pot od strachu, pobije sa s pár zombíkmi a keď má vziať batoh s liekmi, prehlási, že dokelu, je ťažký, o päť minút budem spotený ako prasa...) Po viacerých takých hláškach som bola pevne rozhodnutá, že trojku čítať nebudem, ale ten otvorený koniec mi dojem z knihy trochu vylepšil.

06.03.2022 3 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

(SPOILER) Kniha ma prekvapila pozitívne aj negatívne.
Pozitívne - kniha od domáceho autora (Slovák či Čech, všetko jedno:)))) potešili české reálie, zombíci s inými vlastnosťami, ako sme zvyknutí. Čítala som to bezprostredne po Apokalypse Z od M.Loureira a páčila sa mi podstatne viac, hoci nemá nálepku svetový bestseller.
Negatívne - nie je vysvetlený pôvod a spôsob šírenia vírusu, záver knihy - odrazu useknutý dej, nie typicky otvorený koniec, ale ako keby niekto vytrhol posledné strany...škoda, že to nemá druhý diel

06.03.2022 4 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Autorka sa podarilo výborne zachytiť vnútorné prežívanie a psychológiu postáv najmä hlavnej hrdinky, nevie však okolo toho vystavať aj rovnako dobrý príbeh....čakala som nejaký zvrat a ono to bolo presne tak, ako bolo.

12.02.2022 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Dobrá kniha...nemá veľa strán, prečítala som za 1 deň, len ku koncu poradím vypnúť logiku a veľmi sa nezamýšľať. Nepíšem prečo, aby som nespoilerovala.
Zaujímavý námet, tak ma to vtiahlo do deja, že pri čítaní som mala pocit, akoby som sledovala film

15.01.2022 5 z 5

Odkaz mrtvého kostelníka Odkaz mrtvého kostelníka Milan Růžička

Takmer som to nedočítala...brala by som možno túto knihu v dobe, keď som mala jedenásť rokov a hltala edíciu Traja pátrači. Spisovateľ sa nepochybne inšpiroval Danom Brownom, ale výsledok pripomína skôr paródiu. Je tam všetko mysliteľné klišé (naháňačky, symboly, lúštenie šifier, bezproblémový prístup na akékoľvek miesto, tajné východy, sem tam mŕtvola, žiadna polícia, dokonca nepodarená sexuálna scéna), postavy sa chovajú v jednej chvíli retardovane a v druhej len tak mimochodom vylúštia komplikovanú šifru....najviac ma však rozčuľoval štýl, akým je kniha písaná...neskutočné množstvo banálnych dialógov, nelogické zvraty v deji, nejasná motivácia postáv.....fakt nechápem to pomerne vysoké hodnotenie.

14.02.2021 odpad!

Dům na útesu Dům na útesu Rachel Abbott

Dobre sa to čítalo, čakala som, že záverečné rozuzlenie ma viac posadí na zadok...nestalo sa, preto dávam dolu 1*

16.01.2021 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Moja tretia a jednoznačne najslabšia kniha od tejto autorky. Poslednú štvrtinu akoby narýchlo dopísal a vymyslel niekto iný....wtf situácie a banálne dialógy plné klišé. POZOR SPOILER! Správanie hlavnej hrdinky ma neskutočne iritovalo, po tom, čo sa jej prihodilo a čo sa dozvedela, do úplného konca mlčala pred políciou a ohrozila svoje deti aj ostatných ľudí...a všetci to s pochopením prijali, veď len chránila svoju rodinu. Jednoznačne mala byť za to potrestaná.

09.01.2021 2 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Zdĺhavý začiatok, chvíľu mi trvalo, než som sa dostala do deja...páčilo sa mi to viac, ako som na základe hodnotení očakávala.

07.01.2021 4 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Klasická dánovka, nie najlepšia ani najhoršia...dosť predvídateľný príbeh s bleskovým rozuzlením, taký prequel Beštie. Potešilo stretnutie so známou partiou... Nie je to kniha pre nových čitateľov, autor ide rovno na príbeh, ráta s tým, že čitateľ už pozná jednotlivé postavy, ich povahy a charakteristiky. Keby som nemala prečítané ostatné knihy, asi by som nebola veľmi v obraze.

19.12.2020 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Nejako nechápem chválospevy na túto knihu.....béčková priemerná detektívka plná klišé, viacero wtf momentov, nad ktorými som sa pozastavila, ale nechcem spoilerovat. Uvidím, či dám tejto sérii ešte šancu.

02.10.2020 2 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Prečítané za noc???? Námet možno nie je najoriginálnejší, ale dej dobre odsýpal, neboli tam žiadne nepravdepodobné náhody a momenty a hlavne ani raz som sa nepozastavila nad nelogickým chovaní postáv, co sa o mnohých knihách nedá povedať

07.06.2020 5 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Pre nás milovníkov povinná jazda, ale objektívne je to Jedna z tých horších Dánoviek...nie veľmi zaujímavý prípad, ktorý autor ozvláštnil za vlasy pritiahnutymi okolnosťami a bleskovým rozuzlením....potešilo ma pripomenutie problému y2k, pamätám si, aká hystéria okolo toho bola a tiež, že partia je v tejto knihe ešte kompletná aj s Petrou a Burgerom, kedže dej sa vrátil do minulosti oproti predposlednej knihe

26.12.2019 3 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Prečítané za 2 večery... Napínavá kniha s mrazivou atmosférou, mna by teda do tej chalupy nedostal nikto:) akurát hlavná hrdinka nie veľmi sympatická, jej správanie ma vyslovene iritovala, takáto nezrelosť by sa dala pochopiť, keby mala tak o desať rokov menej

15.12.2019 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Čítala som ju hneď po prvej časti, takže som mala ešte v čerstvej pamäti príhody, ktoré boli spomínané akože z minulého leta. Štýl knihy, jazyk a humor sa verne drží predlohy, ale nepovažujem to za vykrádanie, práve naopak, super možnosť ešte raz nakuknúť do ideálneho saturninovského sveta, ktorý ma nesmierne očaril (umysel povodneho autora je vysvetlený v doslove a teda na mňa to platí stopercentne). Doslov vysvetľuje aj to, prečo som mnohé príhody už síce počula ako samostatne anekdoty, ale neprekážalo mi to, bavila som sa parádne. Len tie neustále v každej kapitole spomenuté ústa slečny Barbory ma trochu rušili.

14.12.2019 5 z 5