Zuzvil Zuzvil komentáře u knih

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Klasická doporučená literatura střední školy, která mě příliš neoslovila a četba prvního dílu (celkem je dílů 5) mi úplně stačila. Je ale pravdou, že autor přesně popsal člověka, vlastence, kterého v této době těžko hledat, proto pokud se zajímáte o Národní obrození - směle do této knížky. Na mě byly některé pasáže velmi zdlouhavé a zbytečně popisné.

30.06.2012 2 z 5

Z Čech až do Země vycházejícího Slunce Z Čech až do Země vycházejícího Slunce Lucie Kovaříková

Zajímavě udělaný cestopis ze sedla kola po krásách celého světa, čtivé, zajímavé a pro mě nekolaře, poučné. Tento první díl se četl dobře, je plný fotografií a autentických zážitků. I když musím i říct, že převažují i popisy a údaje o jednotlivých oblastech či zemích, což já osobně bych klidně vynechala, to si každý dokáže dohledat, zajímavá je právě ta osobní zkušenost daného cestovatele. Knížku tedy hodnotím průměrně.

27.06.2012 3 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně Malika Oufkir

Další dobré autobiografické dílko, které je plné emocí: Silný příběh, který čtenáře vtáhne do děje, ale úplně tak neudrží, proto hodnotím průměrně. Krutost a násilí je v knize popsáno bravurně, ale celkově mě kniha tolik neoslovila, protože jsem chvílemi úplně její autentičnosti nevěřila...

26.06.2012 3 z 5

Jak voní Indie Jak voní Indie Zuzana Tarabusová (Rybářová)

Krásný a poutavý cestopis člověka, s kterým jsem se osobně setkala (učila mě angličtinu). Velice milá a zajímavá osobnost, knížka se četla jedním dechem. Rozhodně doporučuji šáhnout po ní :-) Ano, přiznávám, že budu ovlivněna tím, že autorku znám, ale přesto se mi knížka četla velice dobře, postřehy byly zajímavé, trefné a nepřikrášlené.

26.06.2012 5 z 5

Nůž Nůž Robert Lawrence Stine

Tak ani druhy díl edice Stopy hrůzy mě v dospělosti příliš neoslovil, jako puberťák jsem hltala díly všechny :-) Knížečka se čte rychle, pohodově, ale to je taky tak všechno co hodnotím kladně. Jen přemýšlím, jestli mě to nebaví vzhledem k věku nebo vzhledem k tomu, že už jsou v dnešní době tyto "horůrky" za zenitem. Každopádně je to nostalgické čtení, takže budu pokračovat.

26.06.2012 1 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Můj nejoblíbenější díl celé série, tady na mě zapůsobil wow efekt, že čarodějných škol je více. Jsou tu samozřejmě i draci, atd. Prostě už to není příliš dětské, ale rozhodně už převyšuje napětí, dobrodružství a mnohem drsnější děj. Autorka nejen bravurně vymyslela celý magický svět, ale také krásně vykresluje vývoj postav, respektive nejen jejich vývoj (že nejsou jen dobré a zlé postavy), ale taky věkové vyspívají hlavních postav, a to je taky velmi zajímavé.

26.06.2012 5 z 5

Tato kniha se mi ze všech Tolkienových knih, které jsem četla, líbila nejméně. Jsem v tomto případě opět kapánek proti proudu nadšenců a příznivců této knihy. Ze začátku velmi těžkopádné čtení, pak už je to dobrodružnější, ale bohužel ne natolik, aby mě to uchvátilo jako Pán prstenů, tato knížka mi přijde jako taková pohádka spíše, což je dobře, samozřejmě, ale nedá se to prostě s Pánem prstenů srovnat, alespoň já to tak vidím.

Poprvé a pak pořád znovu Poprvé a pak pořád znovu Lisa Moos

Velice poutavý autobiografický příběh ženy - prostitutky. Kniha se čte velmi dobře, má nenáročný jazyk a styl, každopádně obsahově je bohatá dost. Její plusy jsou především v autentičnosti a síle samotného příběhu, mínusem může být neustálé se opakování určitých částí příběhu, ale tak to prostě tato žena měla a je to jasně řečeno i v názvu.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Zhodnotím celou sérii 4. knížek najednou - jednoduchá, "nenásilná" literatura, určená především osobám školou povinným :-) Dobře se mi četly všechny čtyři díly této série a ač jsem (bohužel) už dospělák, tak mě upírská sága zaujala. Bylo to pro mě úplně nové téma, které jsem dosud nečetla, takže se mi proplétání lidí, upírů a vlků velmi zalíbilo. Stejnojmenné filmové zpracování už mě tolik neoslovilo. Knížky doporučuji k přečtení, já určitě nebudu číst znovu, ale přečtení nelituji.

26.06.2012 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Další fantasy díl z prostředí pohádkové Narnie (celkem má série 7 dílů, ale vyhodnotila jsem, že už to není literatura úplně pro mě, tak toto byl pro mě druhá a zároveň poslední čtený díl). V příběhu se posouváme v čase, hlavní hrdinové zůstávají. Knížka je čtivá, milá, dětská, což je jen a jen dobře a mladším čtenářům s klidným srdcem doporučuji. Za mě série o Harry Potterovi rozhodně (a o dost) lepší, ale toto je taková řekněme dětská verze Pána prstenů.

26.06.2012 3 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Do knížky jsem se pustila v návaznosti na druhou knihu autorky - Jozova Hanule. V této knížce najdeme povídky, přesněji osm povídek, které se jakoby vzájemně proplétají, respektive je proplétají jednotlivé hlavní postavy. Kniha mě oslovila tím, že má být z prostředí (fiktivního) vesničky v Beskydech, zároveň musím říct, že mě neoslovila natolik, abych na ni pěla chválu. Každopádně si myslím, že si knihu ještě někdy přečtu znovu, že do ní teprve "dozrávám".

26.06.2012 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Jedna z mála knih, které jsem četla až po shlédnutí filmu, který se jmenoval Želary (námětem filmu je právě tato kniha, nikoliv druhá kniha od autorky s názvem Želary). Film byl velmi povedený, pro mě ještě kapánek povedenější než kniha samotná. Je to silná a emotivní kniha, ale za mě příliš čtivá nebyla, respektive nesplnila moje očekávání. Za mě opět mohu říct, že na podobná témata jsem četla mnohem lepší knihy.

Kahlo Kahlo Andrea Kettenmann

Překrásná kniha plná obrazů mé nejoblíbenější malířky Fridy Kahlo. Kromě velkoformátových fotek obrazů jsou tu i popisky její života, který je neméně zajímavý. Mexická malířka byla velmi zajímavá, kontroverzní a specifická. Autorka knihu velmi dobře zpracovala, kniha je čtivá a není to úplně typická biografie, což je příjemné. Podstatou jsou obrazy a to je velmi dobře. Knížku rozhodně doporučuji, jak pro fanoušky Fridy (jako já), tak i pro člověka, který se s malířskou chce teprve seznámit.

Intimní autoportrét Intimní autoportrét Frida Kahlo

Další knížka, kterou jsem četla, a je spojena se životem mexické malířky Fridy Kahlo. Tato kniha mě bohužel tolik neoslovila jak druhá zmiňovaná. Jedná se o ukázky její soukromé korespondence nebo deníku, ale není to prostě úplně ono. Každopádně pro bližší představu jejího života je zcela dostačující, zajímavá a informativní.

Přežila jsem Přežila jsem Immaculée Ilibagiza

Poutavý autobiografický příběh ženy, která si za svůj život vytrpěla pro nás mnohé nemyslitelné. Silné téma a ještě silnější příběh, ale samotné zpracování mě úplně tak neoslovilo. Špatně se taková kniha hodnotí, ale přesto musím konstatovat, že jsem četla i lepší autentické knihy. Genocida ve Rwandě je rozhodně ale velmi zajímavé téma, takže můžete vyzkoušet třeba tuto knihu.

Tajný deník Marie Antoinetty Tajný deník Marie Antoinetty Carolly Erickson

Knížku jsem četla již před lety, ale bylo to moc příjemné čtení. Jedná se o fiktivní životopis Marie Antoinetty, autorka se snažila nenásilně seznámit čtenáře s historií této nejznámější dcery Marie Terezie. Knížka mi přijde parádní pro teenegery a pro ty, kteří nepotřebují jen čirá fakta, ale mají rádi, když má knížka svůj "příběh", či-li, že se jim historie dostane do hlavy tzv. nenásilně :-) Znovu číst určitě nebudu, ale na seznámení se s touto ženou knížka není určitě špatná.

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Jedna z mála klasických knížek, kterou jsem četla, a dočetla se sebezapřením. Už je to pár let, co jsem ji četla, ale živě si pamatuji, jak mě to strašně nebavilo, i přesto, že příběh=pointa je poutavá a zajímavá. Strááášně zdlouhavé popisy, často nic neříkající, souvětí dlouhá, předlouhá. Často jsem knížku chtěla opravdu odložit nedočtenou. Za mě rozhodně ne, ale každá knížka si svého čtenáře najde ;-)

26.06.2012 1 z 5

Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Dan Brown

Knížka se mi skvěle četla, bylo to velice zajímavé a poučné čtení, od kterého se nelze odtrhnout. Líbila se mi snad i více, než Šifra mistra Leonarda. Velice mě zaujalo prolínání příběhu s dějinami, že se autor snaží čtenáře přivést na nějakou myšlenku a záhy je "vyvede" z omylu, že je to vlastně úplně jinak. Děj zasazený do Vatikánu je opravdu skvostný a rozhodně doporučuji po této knize sáhnout a přečíst si ji.

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Další knížka z tzv. "povinné četby", lépe snad jen říct klasika. Tady ovšem musím říct, že i když jsem ji četla před lety, tak si zcela přesně vybavuji, že jsem kapánek přeskakovala některé odstavce, protože autor píše opravdu veeelmi popisně každý detail. Vyobrazení samotného příběhu je ale zajímavé a i v dnešní době často možné. Za mě ale knihu spíše nedoporučuji.

26.06.2012 2 z 5