Tajný deník Marie Antoinetty

Tajný deník Marie Antoinetty https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1967/tajny-denik-marie-anoinetty-1967.jpg 4 54 12

Představme si, že při odchodu do popravčí káry zanechala Marie Antoinetta ve své vězeňské cele deník, v němž vypráví příběh svého života: naivní dívenka přichází na velkolepý francouzský dvůr, aby se provdala za těžkopádného dauphina. Nespokojenost z manželského svazku vyvažuje extravagancemi, nad nimiž žasne i dekadentní pařížská šlechta. Byla ale Marie Antoinetta skutečně jen symbolem zhýralosti? Carolly Erickson se pokusila nahlédnout na život neblaze proslulé královny z opačného úhlu, ve fiktivním Antoinettině deníku. Na jeho stránkách se objevuje milostná aféra se švédským diplomatem hrabětem Fersenem, jenž pro královninu záchranu riskoval život, společně s královskou rodinou prožíváme hrůzu krvavé noci, kdy do paláce vtrhla vraždící lůza, nechybí ani zmařený pokus o útěk z Francie, zatčení a pochmurné měsíce drsného vězení, královnino zoufalství z manželovy popravy, hrozná chvíle, kdy jí věznitelé vyrvali z náručí syna, jehož pak už nikdy neviděla... Autorce se podařilo skvěle vystihnout královninu povahu, její tužby, naděje, obavy, utrpení. Se zatajeným dechem sledujeme, jak se odvíjí pozoruhodný, událostmi nabitý osud Marie Antoinetty od dospívání, kdy si za trest začala psát deník, až po poslední dny života, kdy v cele očekávala den, kdy na její krk dopadne ostří gilotiny.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Domino

The Hidden Diary of Marie Antoinette , 2005

simca9342
31.12.2023 5 z 5

"Z pravěku"
Zápisky jedné z nejznámějších panovnic za francouzské revoluce .
Jak její příběh končí jistě víme.
Ale nějaké podrobnosti z jejího života, vztah s manželem a narození syna , důvod proč byla sťata nám zůstaly utajeny. V tomto fiktivním deníku se čtenářům historických příběhů otevírá pohled na život na francouzském dvoře a následně v zajetí.

Jája92
18.07.2020 5 z 5

Smyšlený příběh o jedné z nejznámějších žen v historii.

Leonor
08.07.2018 1 z 5

Nelíbí se mi, jak autorka nakládá s historickými fakty a charaktery. Samozřejmě, že historický román dává velké možnosti smyšlených scén a dialogů, ale přece není možné zcela pozměnit běh událostí a povahy postav. Jistě, Marie Antoinetta je jednou z nejkontroverznějších postav historie, nicméně její vylíčení v tomto románu neodpovídá té opravdové ani v těch nejzákladnějších bodech.

Scarlett44
19.06.2016 odpad!

Ktokoľvek má záujem dozvedieť sa niečo o skutočnej Márii Antoinette, jej osobnosti a časoch nech nečíta túto knihu. Odpad, odpad, odpad, neuveriteľný odpad. Som prekvapená, že má také vysoké hodnotenie. Toto by neobstálo dokonca ani ako priemerná historická fikcia. Úbohá kráľovná sa musí obracať v hrobe.
Prečítajte si radšej Antoniu Fraser (hoci niektoré veci tiež s rezervou) alebo memoáre Madame Campan.

Muhibbis
10.07.2015 3 z 5

V podstate by som mohla okopírovať svoj komentár z Jozefíny, ale budem milosrdná, pretože postavy boli o čosi málo komplexnejšie... Až na Dubarryovú, ktorú mám ja osobne celkom rada, pretože cez jej hlúposť a naivitu to bola milá žena s dobrým srdcom, kým Antoinetta sa k nej správala ako rozmaznané decko... Hlavne preto, že rozmaznané decko vtedy bola, napokon, od pätnásťročnej dievčiny z prudérneho rakúskeho dvora sa milosť k "pobehlici" nedala čakať. Čo knihu zráža až k vyššie spomínanej, je romanca... Axel akoby z oka vypadol Donovanovi, len je blonďavý a trochu uhladenejší, okrem toho, ja prakticky zbožňujem ten výraz "poznáme sa len odvčera, ale ja mám pocit, akoby som vás poznala celý život"... Zvlášť keď vzťah Márie a Fersena sa rozvíjal celé ROKY od náhodnej známosti k preskočeniu iskry a osudovej vášni, presne ako to mám rada a ako mi to zatiaľ nijaká romanca neposkytla...

Lucy2211
13.04.2014 5 z 5

Úžasná, poutavá knížka, která se skutečně dobře čte. Jsem moc ráda, že jsem jí po několika letech hledání, konečně sehnala v jednom antikvariátu. Marie Antoinetta to skutečně neměla lehké a já osobně bych tedy, po přečtení této knihy, v té době žít nechtěla :) Autorka je jedna z mých oblíbenkyň, dokáže vylíčit příběh tak, až si čtenář myslí, že je skutečně v příběhu. Kniha se velmi rychle čte a myslím si, že by si jí měl koupit snad každý, kdo se zajímá o francouzské dějiny, nebo má rád Marii Antoinettu.

katerina-b
21.10.2013 5 z 5

velmi dobře se čte, psáno formou deníku a můžu jen vřele doporučit k přečtení

rtesarova88
11.05.2013 5 z 5

I když se jednalo především o fikci. Tak děj byl pěkný, nechtěla bych v té době žít. Doporučuji k přečtení.

Marika Vanova
03.10.2012 5 z 5

I když se prý jedná převážně o fikci, líbilo se mi a možná, že tak nějak to mohlo být. Ta francouzská revoluce musela i tak být hodně drsná, krutá a syrová.

Janaf
27.06.2012 4 z 5

Mám ráda francouzské dějiny, zvláště dobu Ludvíka XIV. a Ludvíka XVI. Tato kniha se velmi pěkně četla. Líbila se mi.

Zuzvil
26.06.2012 3 z 5

Knížku jsem četla již před lety, ale bylo to moc příjemné čtení. Jedná se o fiktivní životopis Marie Antoinetty, autorka se snažila nenásilně seznámit čtenáře s historií této nejznámější dcery Marie Terezie. Knížka mi přijde parádní pro teenegery a pro ty, kteří nepotřebují jen čirá fakta, ale mají rádi, když má knížka svůj "příběh", či-li, že se jim historie dostane do hlavy tzv. nenásilně :-) Znovu číst určitě nebudu, ale na seznámení se s touto ženou knížka není určitě špatná.

lenka2011
06.04.2012

Jednoduchou formou deníku,i když fiktivního,se člověk dovídá historická fakta. Čte se velmi dobře a rychle.