ZiPur ZiPur komentáře u knih

Podobenství a nápověda Rabiho Izáka ben Jehudy Podobenství a nápověda Rabiho Izáka ben Jehudy José Jiménez Lozano

Krátké příběhy, které se zdají nesmyslné, ale přinutí přemýšlet a nahlédnout věci jinak. A také bolestivé svědectví, že pronásledování Židů provází evropskou civilizaci od jejího zrodu.

03.02.2022 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Snažila jsem se, ale nejsilnější pocit, který jsem při čtení této knihy cítila smutek ... z autorky, která zneužívá citlivá témata. Beze smyslu poskládané zraňující témata, která v konečném důsledku znevažují a urážejí ty, kteří podobné věci zažili ve skutečném životě.

02.02.2022 odpad!

Najít smysl v našich selháních Najít smysl v našich selháních Joël Pralong

Nečekané propojení životních obzorů Viktora Frankla a Terezy Martinové, zvané sv. Terezičky z Lisieux.

02.02.2022 3 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Knihu jsem si náhodně vybrala v knihovně, nic jsem o ni ani autorce nevěděla. A byla jsem nadšená. Líbí se mi prostor pro vlastní pochopení, pro domýšlení příběhů z jen načrtnutých charakterů. Některé pasáže jsou jednodušší, črtovité, ale celkově se mi líbí. Alegorie o moci a bezmoci slov.

02.02.2022 4 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Beru to tak, že je to kniha pro lidi, kteří chtějí začít a takto mi přijde fajn. Jasně, že řada věcí přemýšlejícího člověka napadne, ale na druhou stranu je zde seznam různých stránek, odkazů, kde lze najít více. Prostě dobrý úvod. Nevyděsí a nabídne, kde hledat více.

31.01.2022 3 z 5

Zpověď Zpověď Arnošt Lustig

Když se člověk ohlédne za svým životem ve stáří, vzpomíná opravdu na ty nejsilnější zážitky. Vznikne mozaika, kde většina barev je křiklavých a vzájemně snad až nesourodých. Člověk by meditací nad jednotlivými střípky a jejich barvami, odlesky mohl a chtěl strávit hodiny.

28.01.2022 4 z 5

Jak mi Francie zachránila manželství Jak mi Francie zachránila manželství Amy Finley

Prostě jsem se nezačetla, takže jsem to po třiceti stranách vzdala.

28.01.2022 1 z 5

O mulo! Povídky o duchách zemřelých O mulo! Povídky o duchách zemřelých * antologie

Osvěžující povídky, které se na smrt dívají jinýma očima než většinová společnost.

28.01.2022 2 z 5

Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

Není to jednoduché kniha ke čtení, protože nastavuje nemilosrdné zrcadlo naší společnosti a také proto, že otevírá řadu myšlenek, které dlouho doznívají v mysli nebo zvou k zastavení. Rozhodně ale stojí za přečtení, i opakované.

18.01.2022 5 z 5

Jednou snad Jednou snad Debbie Johnson

Kniha je zajímavá pro velmi dobře vystiženou atmosféru života po obrovské ztrátě a momenty truchlení.

06.01.2022 3 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Proč pět hvězdiček? Protože první část knihy, kde je popsán stav člověka na hranici bolesti a smutku beroucího schopnost žít, je neobyčejný.

17.12.2021 5 z 5

Dospělí a ti druzí Dospělí a ti druzí Caroline Hulse

Někdy zdlouhavé, ale zajímavé postřehy ze života a vztahů.

17.12.2021 1 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Stand-up je prostě jiný žánr než knižní vyprávění ... vodopád slov nelze vměstnat na stránky, schází energie očního kontaktu, pohyb těla a grimasy. Pro mne bohužel vodopád slov, který přináší obrazy, které nejde zcela pojmout, takže nakonec unaví. Gradace se ztrácí v přívalu hmoty slov. Asi ve třetině jsem vzdala. Ale pokud bude v divadle, ráda se zajdu podívat na živou verzi.

19.04.2021 1 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Nápad dobrý, ale ke konci se příliš táhnoucí děj ...

19.04.2021 3 z 5

Macecha Macecha Claude Pujade-Renaud

Kniha je jemným a subtilním nahlédnutím do vztahu dvou lidí, kteří nemají nikoho jiného než sebe. Do jemného světa, ve kterém je hlavní schopnost naslouchat a respektovat druhého takový, jaký je. Nesouhlasím s oficiálním popisem vydavatele - kniha je oslavou života a odvahy nacházet a žít jemnost a lásku i tam, kde je pro druhé nemožná. Vynikající náhled do světa duševně nemocných.

15.03.2019 5 z 5

Jak být šťastný Jak být šťastný Eva Woods (p)

Je to kniha reálná, je to kniha pravdivá a je to kniha, která stojí za přečtení.

18.02.2019 5 z 5

Kam jedeme, tati? Kam jedeme, tati? Jean-Louis Fournier

Život se děje, život přináší věci, lidi a události, které byste si sami nevybrali, na něž Vás nikdo nepřipravil a které se musí žít. Jeden z nejhorších aspektů, pokud se rozhodnete z těchto situací a setkání neutéci? Okolí, které Vás soudí ať již vyřčeně nebo nevyřčeně, třeba jen svými představami, jak vnímat, prožívat a chovat se.

20.07.2018 2 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Alegorie o lidském společenství a předurčené úloze v něm síle a odvaze, která je nutná k změně předem daného osudu. Chvílemi má román pomalejší spád, ale jako celek je kompaktní. K pochopení románu je dobré znát něco o hierarchii a způsobu života včelstev.

20.07.2018 4 z 5

Hra na Betsy Bowovou Hra na Betsy Bowovou Ruth Park

Jemný a subtilní příběh, který nenásilně vede k zamyšlení. Četla jsem v dospělosti a potěšil a pohladil.

20.07.2018 5 z 5

Jsem, protože musím... : ...napsala jsem si ve čtrnácti do lágrového deníku Jsem, protože musím... : ...napsala jsem si ve čtrnácti do lágrového deníku Kateřina Pošová

Čím je tato kniha jiná od jiných knih z období před a během druhé světové války? Tím, že vychází z maďarsko-československého prostředí, optikou mladé dospívající dívky a také tím, že vypovídá o pracovních koncentračních (a ne likvidačních) táborech. Velmi jemný příběh, který zároveň dokazuje, sílu a temperament a vnitřní ukázněnost hlavní hrdinky. Je vyprávěn celý příběh života a zkušenost z koncentračního tábora je v něm zařazena jaksi "mimoděk", v rámci celého životního příběhu. Atmosféra koncentračního tábora je popsána velmi civilně, bez příkras a uměleckých kliček, příkras či podtržení.

17.07.2018 5 z 5