ZiPur ZiPur komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Je zajímavé otevřít knihu, která byla povinnou četbou a najít takové verše jako "a kde někde stály buky, sotva jaký hnije kořen" nebo "Žel bohu, kde můj tatíček? Již na něm roste trávníček!" Milé :).

22.03.2018 2 z 5

Vladimír aneb Zastavený let Vladimír aneb Zastavený let Marina Vlady

Rvavá řeka, která je tak silná, že si vymele koryto sama a díky tomu sílu ztratí mnohem dříve než tok v březích.

20.03.2018 5 z 5

Včely Včely Meelis Friedenthal

Jeden týden v životě studenta, pro kterého díky depresi (melancholii) je každý odžitý den malým vítězstvím nad sebou samým. Jak najít smysl a oporu pro život, když déšť ve vnějším světě jen dokresluje šeď a tíhu světa vnitřního a když venku zuří hladomor vedoucí k kanibalismu, takže lidský rozum nahrazují pověry. Poetický příběh, velmi jemně, ale přesně vykreslený svět deprese a v neposlední řadě povedený vhled do úrovně akademických znalostí a života v 17. století.

14.03.2018 5 z 5

Kathy Kathy Jan Štifter

Obyčejný život žitý ve vykloubené době.

09.03.2018 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Vyhrát nemusí vždy znamenat přežít. Vyhrát může znamenat zachovat si vlastní lidskou důstojnost, svobodu a schopnost držet svůj osud ve svých rukách nebo se o to alespoň pokoušet do posledního dechu. A tak vyhrát sám nad sebou i nad jinými.

05.03.2018 5 z 5

Stigmata duše Reinkarnační román Stigmata duše Reinkarnační román Markéta Pilzová

Nevědomí je mnoha způsoby odděleno od vědomí a je k tomu mnoho dobrých důvodů. Stigmata duše jsou sondou o tom, co se stane, pokud se nevědomí prolamuje do vědomí, až převezme vládu a propukne psychická nemoc.

05.03.2018 3 z 5

Fénix - reinkarnační román Fénix - reinkarnační román Markéta Pilzová

Myslím, že je to silná kniha, i když na převtělování nevěřím. Ale oba příběhy jsou o lásce, schopnosti v lásce dát svobodu, o touze a snaze překonat osud, určit si vlastní cestu, i o schopnosti nechat druhého jít jeho vlastní cestou. Hovoří také hodně o bolesti, té kterou si způsobujeme sami i té, kterou nám způsobují jiní. A nakonec i o společenských normách a kulturním pozadí, do něhož se rodíme, které nás formuje a se kterým jsme spojeni a z něhož se někdy snažíme vymanit, což ale v důsledku může znamenat přetnutí svých vlastních kořenů.

01.03.2018 3 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Knihu jsem četla velmi záhy po přečtení Pana Theodora Mundstocka, který mne nadchl a ztrhl. Možná i proto jsem se do ni nedokázala začíst, motivy naznačené v panu Mundstockovi mi zde přišly nadbytečné a použité pro použití samotné. Kniha pro mne vytvářela nejasný a zmatený svět, do něhož jsem nedokázala být vtažena ani ho s láskou pozorovat.

01.03.2018 3 z 5

Maso Maso Martin Harníček

Šílená kniha, při jejímž čtení se mi místy dělalo špatně. Šílená kniha o šíleném světě, kde jediným pravidlem je ukojit hlad kanibalismem neboť společnost již není schopna tvořit, ale jen požírat sama sebe jako pomalu dohasínající perpetum mobile. Kniha o společnosti vykloubené z pantů i lidských kloubů. Člověk se stal zvířetem a jeho maso potravou. Přesto nebo právě proto člověka při čtení napadá jak moc nebo jak málo nás od takové společnosti dělí.

28.02.2018

Naše národní pohádky Naše národní pohádky * antologie

Sbírka pohádek, která rozhodně stojí za přečtení. Kromě známých pohádek obsahuje i pohádky zcela neznámé, z nichž některé jsou zaznamenány tak, jak si je lidé vyprávěli (tedy v hovorové formě). Některé pohádky mají jiný průběh jež je běžně vyprávěn (např. Popelka, Rudovous). Rozhodně stojí za přečtení!

Umíme se modlit? Umíme se modlit? Tomáš Špidlík

Formou otázek a odpovědí odpovídá na základní otázky ohledně modlitby (v katolické církvi).

Kudy do pohody Kudy do pohody Karel Nešpor

Vtipná kniha, která si drží nadhled, věci nezjednodušuje, ale ani je nečiní nemožnými. Obsahuje řadu praktický rad a tipů, jak bojovat sám se sebou a dostat se do pohody.

Matka Františka Lechnerová Matka Františka Lechnerová Jan Larisch

Cesty Boží jsou nevyzpytatelné, výborné čtení pro všechny, kdo si myslí, že svatí mají cestu jasnou a nemusejí hledat. Silné svědectví i o tom, jak církev na konci 19. století odpovídala na sociální potřeby doby.

25.02.2018

Rouška Veroničina / La Saletta / Znamení moci Rouška Veroničina / La Saletta / Znamení moci Jan Zahradníček

První dvě části mne příliš neoslovily, poslední část (Znamení moci) to zcela nahradila, bravurní báseň, která zachycuje dobu padesátých let zcela neuvěřitelně.

Znamení moci Znamení moci Jan Zahradníček

Velmi silná báseň. Až po jejím přečtení souhlasím s tím, že Zahradníček byl velký básník, ostatní jeho díla mne o tom tak nepřesvědčila.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Dobré, lehké oddechové čtení. Nejsem do jaké míry je moje hodnocení dáno tím, že nemám fantasy příliš načtenou. Kamarád knihu ani nedočetl, protože mu přišlo, že se jedná jen o spojení nápadů vykradených v jiných fantasy knihách/ságách.

Život je sacra zajímavej Život je sacra zajímavej Marek Vácha

Knihu jsem poprvé četla hned po vydání a to mne neoslovila. Vzala jsem ji do ruky nyní podruhé - v podstatě náhodou - a přečetla ji jedním dechem. Podnětné. Zajímavé je, že v ní je vysloveno (a ne Váchou, ale Satoriou) řada námětů a myšlenek, které Vácha používá, rozvíjí ve své poslední knize "Nevyžádané rady mládeži".

Terezka Martinová Terezka Martinová Marie Holková

Beleteristicky převyprávěné dětství Terezie z Lisieux, které je ale histograficky nepřesné a vynechává některé podstatné věci ze života Terezie (např. obrácení během Vánoc). Osobně pro mne bylo až příliš růžově laděné (viz předchozí vynechání obrácení na Vánoce, smrti matky jen letmo dotknuté).

25.02.2018 2 z 5

Hry pro levou polovinu mozku Hry pro levou polovinu mozku Allen D. Bragdon

Zajímavá kniha, která kromě her (číselné hlavolamy, spojování podobností atd.) obsahuje i řadu zajímavých informací o fungování mozku.

Oráč z Čech Oráč z Čech Jan Ze Žatce

Pro mne osobně bylo zajímavé sledovat přídavná jména a jiná slova, která se dnes již nepoužívají.