Život je sacra zajímavej

Rozhovor Marka Orka Váchy s Karlem Satoriou / Deset let v trapistickém klášteře naučilo Karla Satoriu mnohem víc než jen naslouchat tichu, učilo jej především umět život, umět svůj čin, porozumět zadání svého života. Kniha je strhujícím uvedením do kontemplativní modlitby, do mystiky v tom nejkrásnějším slova smyslu a myšlenkově vychází z Terezie z Avily, Jana od Kříže, Josefa Ratzingera a mnoha dalších. Přes závažnost obsahu je kniha napsána nečekaně uvolněně a lehce, s vtipem, občasnou břitkou ironií i zemitým slovníkem. Otázkami a nadhozenými tématy knihu provází Marek Vácha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166654/zivot-je-sacra-zajimavej-166654.png 4.265
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Cesta

Kniha Život je sacra zajímavej

keek

Přečtěte si to. Oba autoři mají co říct. Co je důležité, to vyloženě "cpou", mnohé ale jen nastíní a nechají otevřené pro osobní kontemplaci čtenáře. S něčím se dá souhlasit, s něčím třeba tolik ne, ale to ať si přebere každý sám. Mě nejvíce oslovila ona naléhavost povzbuzující ku průzkumu mnohdy opomíjených hlubin..

freejazz

na Slovensku už by byli exkomunikováni...

Aghatte

Obou pánů si nesmírně vážím, a cokoliv vzejde od nich, beru jako dobré. Ne se vším souhlasím, ne vždy se můžou trefit, ale jsou pro mě známkou životaschopné církve, cítím z nich pokoru a úctu k životu, ale i schopnost sebereflexe, humoru. Nemám pocit, že něco kážou, pouze nabízejí svůj pohled na svět, a mně se líbí. Jsou o milion světelných let daleko přede mnou, ale nikomu a ničemu to nevadí.
Život je cesta a každý z nás tu má své nezastupitelné místo.

JulianaH.
08.11.2019

Nemohu srovnat se zbytkem tvorby dr. Váchy, protože většina jeho myšlenek se ke mně dostala formou přírodovědných přednášek a kázání, nikoli knih.
Četba mě bavila, prozařovaly ji výjimečné osobnosti obou kněží: humor a svérázný slovník Karla Satorii i jemný a skromný způsob tázání, kterým si mě kdysi získal Marek Vácha. (Škoda, že nedostal více prostoru, ačkoli je to přirozené vzhledem k jeho pozici moderátora.) I když jsem zatvrzelý ateista, našla jsem tu mnoho podnětů k dumání, ať už z církevních dějin, z teologie nebo ze života obou autorů.
Po čtyřech letech od přečtení jsem bohužel zapomněla, o čem byla kniha jako celek, a utkvěly mi jen jednotlivosti. I tak jsem velmi ráda, že mi ji tehdy půjčila manželka mého profesora ekonomie. Příjemné a milé čtení.

Chesterton
05.05.2018

Naprosto souzním s Káča2015
Mohla to být fajn kniha, kdyby autoři nepodlehli lehké zahořklosti a všelijakým náznakům jež patří spíš k osobním rozhovorům nad sklenkou či lahví vína než do knihy.
Ovšem brát ji jako nastavené zrcadlo je dobrý přístup!

Káča2015
13.03.2018

Karel Satoria mě trochu zklamal. Má toho hodně co říct, ale utápí se v náznacích a takovém trochu drbání o nešvarech církve. Čekala jsem víc duchovních impulsů, věřím, že na to má :) No, vlastně mi tak trochu nastavil zrcadlo - míň mudrovat o dávno pojmenovaných nedostatcích a víc se snažit něco konkrétního dělat.

ZiPur
25.02.2018

Knihu jsem poprvé četla hned po vydání a to mne neoslovila. Vzala jsem ji do ruky nyní podruhé - v podstatě náhodou - a přečetla ji jedním dechem. Podnětné. Zajímavé je, že v ní je vysloveno (a ne Váchou, ale Satoriou) řada námětů a myšlenek, které Vácha používá, rozvíjí ve své poslední knize "Nevyžádané rady mládeži".

Magdalena5
21.02.2018

Kniha na dlouhé čtení a přemýšlení

Bible Svatá
Bible Svatá