Jsem, protože musím... : ...napsala jsem si ve čtrnácti do lágrového deníku

od:


KoupitKoupit eknihu

Autentické životní vzpomínky poznamenané pobytem v německých koncentračních táborech. Knížka předkládá životní příběh překladatelky a filmové novinářky Kateřiny Pošové. Její autobiografické vzpomínky zaznamenala publicistka Pavla Frýdlová. Vzpomínky začínají na začátku 20. století na Slovensku, odkud Pošová pochází. V širokém záběru představují její širší příbuzenstvo, rodiče a prarodiče i celkově život v židovsko - maďarské rodině. Zásadní zlom do jejího života vnesla 2. sv. válka, během níž byla ona (i její rodina) deportována do Osvětimi a jiných koncentračních táborů. Zážitky z této doby popisuje autentický deník, který tvoří jádro celé knihy. Začíná v prosinci 1944 a je celý psaný tatínkovi, o němž autorka nevěděla, že v koncentračním táboře zahynul. Poslední část knížky zachycuje soukromý život po válce, manželství, rodičovství i profesní život překladatelky a novinářky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32450/jsem-protoze-musim-napsala-jsem-si-ve-ctrnacti-do-lagroveho-deniku-32450.jpg 4.313
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
ZiPur
17.07.2018

Čím je tato kniha jiná od jiných knih z období před a během druhé světové války? Tím, že vychází z maďarsko-československého prostředí, optikou mladé dospívající dívky a také tím, že vypovídá o pracovních koncentračních (a ne likvidačních) táborech. Velmi jemný příběh, který zároveň dokazuje, sílu a temperament a vnitřní ukázněnost hlavní hrdinky. Je vyprávěn celý příběh života a zkušenost z koncentračního tábora je v něm zařazena jaksi "mimoděk", v rámci celého životního příběhu. Atmosféra koncentračního tábora je popsána velmi civilně, bez příkras a uměleckých kliček, příkras či podtržení.

Ronny
11.07.2018

Tato kniha mne velmi oslovila. Nejdříve jsem si přečetla její příběh v krátkosti v knize Olgy Sommerové "O čen ženy sní" a Kateřina mi byla moc sympatická. Její životní příběh mne zaujal. Přesto že zažila mladé roky v koncentračním táboře a ani později nebyl její život jednoduchý, obdivuji její životní energii, optimismus, inteligenci a otevřenost, se kterou píše o svém životě a láskách. Je to už delší doba, kdy jsem knihu přečetla, ale četla jsem ji už 2x a to už samo o sobě vypovídá o tom, jak ji hodnotím.

Chemiczka
09.03.2013

Kniha je psána formou deníku mladé židovské dívky, doplněná fotografiemi (vždy mne fascinuje, jak i přes hrozný osud můžou přežít fotografie z té doby). Podrobný popis života před okupací - život v lepší společnosti, úpadek při nástupu fašistů až po hrozné osudy celé rodiny v koncentračních táborech - zde je přetištěn upravený deník Kateřiny.
Poslední část je popisem osudu poválečného.
Kniha je zajímavá pro Ty, které zajímá historie, zvláště pak židovské osudy II. sv. války.

Autor a jeho další knihy

Kateřina Pošová

Kateřina Pošová
slovenská, 1930 - 2008

Uživatelé mají knihu

v Přečtených15x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit3x