zelena_zabicka zelena_zabicka komentáře u knih

Zahrada ve svahu Zahrada ve svahu Peter Wirth

Přiznám, že jsem od této knihy z pozice zahradnice a studentky zahradní tvorby čekala trochu něco jiného a že mě trochu zklamala - tím však nechci říct, že je špatná. Své čtenáře si určitě najde, ale řekla bych, že spíš než mezi zahradníky, tak mezi architekty. Je totiž zaměřená víc než na rostliny a design spíše na technické aspekty prvků svažitých zahrad: zídky a zdi, chodníky, schody, terasy, usazení domu na pozemku ap. Také mi vadila autorova "rozkecanost" - text není příliš čtivý, je psán jakoby kostrbatě, v dlouhých souvětích, co by šlo říct ve dvou větách je rozpliznuto na dva odstavce.

06.01.2022 2 z 5

Zahradní rostliny Zahradní rostliny Andreas Bärtels

Studuji zahradní tvorbu a tahle knížka je navíc (k tomu, co bylo řečeno již níže) skvělá i v tom, že obsahuje i tabulky s doporučenými kultivary do zahrady, má uvedeny vzrůstnosti rostlin, jejich nároky, barevnost... Je tam víc jak 90 % dřevin, které se učíme i ve škole. Jsem z nadšená. Navíc plná fotek. Doporučuji.

06.01.2022 5 z 5

Architektura zahrady Architektura zahrady Bohdan Dlouhý

Útlá knížka založena na reálných fotkách českých zahrad, na kterých autor zcela konkrétně ukazuje, co se povedlo a co již méně. V tomto směru je knížka jedinečná. Nutí člověka se nad fotkami zamýšlet, vnímat je, řešit dané snímky a teprve potom si přečíst komentář autora. Text je čtivý, lehounce vtipný... Nejedná se o převratnou literaturu, která z vás udělá architekta (takové ambice však ani nemá), ale takovou příjemnou jednoodpolednovku... Asi nejcennější na této knize je právě to, že se jedná o českého autora a české prostředí - tedy zahrádky a situace a rostliny, které každodenně vidíme všude kolem sebe.

21.12.2021 3 z 5

Mistrovský kurz zahradní architektury Mistrovský kurz zahradní architektury John Brookes

Taky mi přijde, že kniha je přeceňována. Je to jedna z velkých, "listovacích" knih plná hezkých fotek, ale obsahově = prakticky použitelná příliš není. Jedná se spíše o inspiraci, o takovou "kávovou náladovku" především pro profi architekty, než pro běžného zahradníka.

19.12.2021 2 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Romantika každým coulem. Ale čtivá, nepřeslazená, se zajímavou zápletkou... Kniha se mi líbila a určitě zkusím Jojo Moyesovou zkusím ještě znovu.

15.09.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Kdyby tahle kniha už napsaná nebyla, nic by se nestalo. Bylo tak trošičku mlácení skoro prázdné slámy. (On to Sapkowski psal i s letitým odstupem a je to na tom znát)... Ale líbil se mi ten závěr (setkání s liščicí a pak epilog s Nimue), ten závěr to trochu vyšvihl.

26.08.2021 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Jedni jsou tu z posledního dílu nadšeni, druzí o moc méně - bohužel patřím do druhé skupiny. Souhlasím se vším, co tu bylo řečeno: spousta "vaty", zbytečných postav i dějových linek, upozaděný hl. příběh, béčkový závěr... I já už dočítala na, jen abych dočetla. Přitom kdyby se celá série stáhla tak na 3 knihy, byl by to fantastický příběh! Jo a taky: lituju, že jsem neuposlechla rady některého čtenáře tady a nenechala si první dvě povídkové knihy až po přečtení románu. Snad můj dojem z celé ságy vylepší závěrečná Bouřková sezóna.

03.08.2021 2 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Nejlepší díl z celého románu. Napínavé, mnoho dějových linií, mnoho vypravěčů, všude se něco děje, příběh má spád... Super.

22.07.2021 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Předchozí díl byl hl. o politice, tento je spíše o putování - ne nezajímavém, ale přesto ... no, je to hlavně o té cestě než o cíli... trochu to připomíná pohádku o Kohoutkovi a slepičce: z místa na místo a všude je něco někam posune dál. Pořád trvám na přesvědčení, že první dvě zaklínačské knihy povídek zatím zůstaly nepřekonány.

15.07.2021 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Příběh se mi nelíbil - 2/3 knihy o ničem, resp. o nekončícím "hrocení vztahů": spory o vůdcovství a poradní sněmy a lastura. Poslední třetina náhle vygraduje - odpudivým a zároveň těžko uvěřitelným způsobem. Hodně mi tam chybělo rozvinutí příběhu jako takového: co se stalo s letadlem, se kterým chlapci havarovali, proč ho nevyužili na stavbu přístřešků, jak dlouho vlastně na tom ostrově byli, kolik jich bylo, jak mohli přežít prakticky jen na ovoci (a tu a tam pečené maso), jak si co vyráběli... apod. (chyběl mi tam zkrátka takový ten "duch robinsonky"). Zarážela mě i téměř úplná absence stesku po rodičích. I to, že ač tam dětí hodně, ale vše se točí jen kolem několika hl. postav - ostatní jsou v naprosté anonymitě. Ani jedna z postav mi navíc nebyla sympatická ... Kdyby to bylo rozsáhlejší, nedočtu. Závěrem: odmítám přijmout ústřední myšlenku knihy, že by děti dokázaly být tak nechutně a rafinovaně kruté.

20.06.2021 1 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Pořád je to Zaklínač, takže super. Ve rovnání s předchozími dvěma povídkovými knihami však asi nejslabší díl: málo příšer, příliš politiky, chybí tomu švih... Taková ta dynamika děje. Každopádně pokračuju a těším se dál!

21.05.2021 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Paráda! Napínavé, čtivé, řízně vtipné,... krásná "startovačka" pro navazující románový děj. Už se těším.

21.05.2021 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Ani já se nezařadím mezi nadšené čtenáře této knihy. 2/3 knihy jsem nedávala (násilí, utrpení, nespravedlnost, hloupost... celková nízkost lidského společenství. A taky zima a hlad.) Poslední 1/3 to trochu vytáhla. Nic však nemění na tom, že je mi hl. hrdina nesympatický (i v každém ze svých životů), příliš sebestředný, vždy "výjimečný". Už to tu též zaznělo: vadí mi přílišná černobílost postav, chybělo mi bližší vysvětlení toho, jak se spolu vězni dorozumívají klepáním (jak to vymysleli a hl. jak se to dokázali na dálku naučit), takové příliš vykonstruované nosné zápletky, hl. 3 postavy jsou vzdělanci, ostatní hrubí tupci,... Knihu jsem četla na doporučení, ale nemyslím, že bych se k ní někdy chtěla vrátit.

26.04.2021 3 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Mně se na téhle knize líbilo nejvíc to, že ačkoli se svým zp. jedná o podobenství na lidskou společnost, že se tu králíci stále chovají jako králíci: bojí se, jsou opatrní, bobkují, hrabou,... I jejich přístup k ramlicím je ryze králičí (rodit mladé a hrabat nory). Též bylo příjemné, že tu nevystupoval jeden hl. hrdina, ale o tuto roli se děli hned víc adeptů. Nikdo tu nebyl vylíčen jako neporazitelný, neohrožený, který všechno vyřeší,... ale naopak se všemi králičími slabostmi. Za mě super čtení!

21.03.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Ilona Prath-Krejčová

Tuhle knihu jsem dostala zdarma k předplatnému čas. Receptář a při listování jsem z ní byla nadšená. Na pohled je moc hezky udělaná, plná autorčiných fotek (to velice cením - téměř žádná fotobanka), všechna možná témata, která vás napadnou: od designu zahrady až po bylinkové recepty, pěkně tlustá. Fakt pěkná. Bohužel při čtení moje nadšení opadlo na tyhle pouhé dvě hvězdy - jedna je za ty fotky, druhá za několik autorčiných článků o tom, jak zahradničí(vali) oni. Obsahově je to takové všechno a nic - spíše encyklopedicky pojaté, než aby se toho dalo chytit i praxi. Je to takové to ve stylu "co se všechno může dělat", ale už chybí "proč" a "jak" a "jak jinak"... Texty zůstávají plytké, bez hlubších znalostí či zkušeností.. Jsou to takové různé přehledy a seznamy všeho možného, ale ta opravdová zahradničina v tom moc není. Jedna z těch hezkých knih, které potěší oko, ale mozek moc ne.

11.02.2021 2 z 5

Školní zahrada jako přírodní učebna Školní zahrada jako přírodní učebna Dana Křivánková

Jsem poradcem přírodních zahrad a v této publika jsem našla pěkné inspirace, co mohu zařadit do návrhů školních zahrad. Jedná se o čtyři tématické sešitky - jen je veliká škoda, že jsou tak útlé. Paní Křivánková má vědomosti i praxi na to, aby o k přírodě vlídných zahradách napsala skvělou obsáhlou knihu - bohužel se její tvorba úží pouze na tyto "projektové" publikace.

17.12.2020 3 z 5

Živá zahrada Živá zahrada Václav Křivan

Příjemná příručka, z níž je znát, že autoři jsou na danou problematiku skuteční odborníci. Jedná se o nepříliš obsáhlou brožurku, což je škoda, neboť tito pánové by jistě mohli nabídnout i mnohem širší záběr zajímavých a "neopsaných" informací. Vizuálně je knížka velmi pěkná - autentické fotografie (žádná fotobanka ;-) ) Kniha je takovým zájembudícím úvodníkem do tématu přírodních zahrad.

15.12.2020 3 z 5

Jakou rostlinu kam zasadit Jakou rostlinu kam zasadit Thomas Hagen

Spíš než kniha je to taková příručka - rychle chytnout, rychle najít nějakou květinovou inspiraci a pak už si ji rychle běžet koupit :-) Moc textu tam není, spíše se jedná opravdu o praktické přehledy, které však zahradníka nezahltí.

13.12.2020 3 z 5

Rok přání Rok přání Noelle Oxenhandler

Naprosto souhlasím s Iworri. Navíc bych ještě dodala, že čtivosti jsou dost na škodu dlouhé úvahy nad mnoha různými knihami. Také mi nějak neseděla ta volba přání, kolem kterých se celá kniha točí. I když na sílu "Vesmírných objednávek" věřím a mockrát jsem se přesvědčila, že to funguje (děkuji!!), tak přece jen nevidím nic až tak zázračného na tom během roku si tato tři vcelku obyčejná přání s trochou vůle splnit i bez "magie". O tom, jak si správně přát, píše i Pierre Franck - jeho knihy (spíše knížečky) jsou naopak svižné, čtivé, zábavné a naprosto funkční, člověk se k nim rád vrací a hledá inspiraci a povzbuzení. Autorka o sobě navíc uvádí, že je i lektorkou tvůrčího psaní...No, nevím, mě neoslovila a Rok přání vracím do veřejné bibliotéky.

30.11.2020 2 z 5

Květiny pro každou zahradu Květiny pro každou zahradu Petr Hanzelka

Cením hl. velmi užitečný přehled trvalek dle nároků na místo, světlo, vláhu,... v závěru knihy. I jinak je kniha velmi praktická, vycházející z opravdových mozolů autora - nejen z něčeho, co si jinde přečetl, kterýžto pocit v poslední době u zahradních knih občas mívám.

18.11.2020 5 z 5