zahadum Online zahadum komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Silná kniha, plná odkazov pre našu dobu ktorá už predbieha príbeh knihy. V knihe sú knihy zakázané a hasiči / požiarnici nie sú ľudia ktorí hasia požiare ( domy sú ohňovzdorné ) ale vyhľadávajú a pália knihy. Ľudia sa venujú len plytkým veciam ako je napr. sledovanie telestien, robia len veci prízemné a ničím sa netrápia, čo majú robiť, kde majú ísť a ako sa majú stavať k vojne im určí propaganda ( SYSTÉM ). Smutná kniha ktorá je v podstate len čierna predstava autora o nevyhnutnej budúcnosti ľudstva.
A dnešok ? ako sa líši od knihy ? nijak...aktuálne zúri debilizácia ľudstva, spoločnosť je primitívna a vedená len k povrchnej túžbe po hrách, sexe, lacnej stupidnej zábave v podobe reality show. Telesteny sú naše obrovské televízory s tristo programami kde beží len to isté, telesteny sú sociálne siete kde sú " rodinnky " falošný priatelia, reklama, propaganda...mládež je už totálne mladá ( DE )GENERÁCIA, pripravená na to čo bude chcieť systém.... zombie ktoré tupo čumia do mobilov, tabletov a nevidia okolo seba trávu, stromy, krásu modrej oblohy....
Všetci ostatní ktorí čítajú, používajú vlastný rozum a myslenie, pracujú s myšlienkou, hľadajú zmysel a pravdu života sú nežiadúci ! sú označovaní ako podivné osoby, psychicky mimo, konšpirátori , popierači , antisemiti a extrémisti...lebo nežerú systém...lebo nemajú " telesteny " ...lebo " skrývajú knihy " lebo chodia radi na prechádzky pešo.....
Mrzí ma,že na konci vydania z roku 2015 je epilóg od Františka Novotného, ktorý zase jednostranne a manipulatívne podprahovo ukazuje kam sa máme v knihe dívať...čo si o nej máme myslieť o dnešnom svete....je to neuveriteľný paradox kedy úžasná nadčasová kniha o anti utopistickom a totalitnom svete má debilný záver, kedy Novotný diktuje, poúča, nariaďuje zase len jedným smerom....pozor na to .... on je ......požiarnik.

04.03.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Napriek tomu,že som túto perlu čítal minimálne 10 x a videl všetky možné filmové adaptácie a rozhlasové hry, som si ju zase pripomenul. Nestačím sa stále diviť ako geniálne a premyslene je táto malá knižka ( cca 200 strán ) napísaná. Hoc vždy viem kto a prečo je vrahom, stále nedýcham a teším sa na finále v ktorom by nikto toho svojho vraha ani najmenej nečakal.

09.10.2016 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Vianoce 2021,
pod stromčekom kopec kníh ale ja sa zameriavam len na jednu jedinú ktorá mi prišla poštou a týmto tú milú osôbku ktorá ma obdarovala pozdravujem a ďakujem jej za krásny darček !
Máte radi šach ?
je to proste kráľovská hra, má svoje pravidlá ktorými sa riadi a bez ktorých by to nebol šach a dokonca ani hra.
Kto rieši ,že kôň skáče do L ? nikto a načo aj ? pravidlá šachu vyžadujú aby kôň skákal do L. A basta !
prečo začínam o šachu ? pretože ak si chcete vychutnať knihu Spasiteľ tak musíte akceptovať jej pravidlá a potom sa budete kráľovsky baviť. V opačnom prípade to nebude dobrý príbeh. Táto kniha je plná bludov a fabulácii ! Táto kniha má toľko nelogických vecí, že sa zastavuje rozum. Je plná protichodných informácii ktoré autor natlačil na malý priestor a chce aby sme sa tvárili, že to môže a musí fungovať!
A basta !
Báchorky o klimatických zmenách nejdem spomínať lebo to nestojí za reč, sú už na smiech. Samozrejme okrem istej šialenej dievčiny zo Švédska.
Nebudeme teda riešiť ani technické udalosti na Sahare a v Antarktíde, nebudem spoilovať.
Jednoducho je zbytočné rozoberať a analyzovať čo je možné a čo nemožné, nemá to význam keďže čaro a krása tejto knihy sú niekde inde. Netreba sa pozastavovať nad milión a jednou šťastnou náhodou.
V prvom rade sa jedná o famózny veľkolepý príbeh, originálne pojatý, grandiózne opísaný. Zároveň je napísaný prísne šetrným ale logickým štýlom, ani veta ani slovko nie sú zbytočné !
Ak ste čítali Marťana ste doma, len tentokrát je prúser o trošku väčší, vôbec nebudem preháňať ak napíšem, že má galaktické rozmery.
Marťan je špičkový príbeh vo svojej kategórii a Spasiteľ je jeho bohom vo všetkých kategóriách. Živý príbeh ktorý rastie a rastie každou vetou každé ďalšie slovo exploduje dopredu a tlačí príbeh priam rýchlosťou svetla do finále.
Začneme nevedomosťou rovnako ako náš hrdina ktorý sa volá( nevie to ) a nevieme to ani my ako čitatelia. Nevie kde je a ani my nevieme. Samozrejme ani prečo tam je, sme proste na tom rovnako a čo je veľmi vzrušujúce. Páči sa mi ako autor využil formu flashbackov ako formu spomenutia si nášho hrdinu. Originálne, funkčné, plní účel ! Bravó !
Náš hrdina je nielen šikovný, duchaprítomný, vedecko technicky zdatný ale on je aj rovnako vtipný aj keď ten humor je miestami čierny sarkazmus. Nikdy ale nie je rušivý a vždy trefne okomentuje nejakú väčšinou neradostnú udalosť.
Postupne ako sa vracia pamäť sa dozvedáme všetko podstatné a tu by som to už nechcel rozoberať vzhľadom k tomu ako je príbeh mnohovrstevný a prelína sa minulosť a súčasnosť aby sa stretli v jednom určitom nám známom bode.
Anotácia knihy síce prezrádza kopec z toho čo chcem utajiť lebo verím, že tak ako ja si knihu rovno zoberiete a prečítate ju skoro na jeden záťah. Veril som tomu, že ak Marťan bol skvelá kniha tak mi hodnotenia tu rýchlejších kolegov hovorili, že toto bude o nejaký ten level lepšia kniha. Neklamali ! Toto je o jednu astronomickú jednotku lepšia kniha ako bol Marťan !
Ako sa blíži koniec knihy ide dramaticky dopredu aj dejová línia ktorá je neskutočne napínavá a mal som miestami pocit, že nesedím ale stojím od napätia. Koniec knihy je proste jedno veľké grandiózne finále kedy už nedýchate a ....možno niektorým začne " presakovať obličaj "
Rozhodne za mňa je to u mňa kniha roku 2021 a vo svojej kategórii sci-fi ju radím medzi vrcholové diela.
Hlavne zahoďte všetky sprosté otázky na tému logika. Kôň tiež predsa neskáče do L a predsa to, že skáče do L v hre šachy dopomáha k tomu , že je to kráľovská hra. A táto kniha rozhodne kráľovská je a dlho ju z hlavy nepustíte. Ja teda rozhodne nie. A basta !

05.01.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Peter May, autor ktorého som roky míňal a ktorého tvorba mi bola úplne neznáma. Videl som čo napísal a videl som aj reakcie čitateľov. Všetko skoro veľmi kladné a ja som začal byť zvedavý.
Skála, niekto by to nazval ďalšia severská detektívka. Aj nie aj áno. Je to zo severu, je to detektívka. Kým sever je jasný a ostrov Lewis sa nachádza v nehostinnej oblasti severu Škótska, tak s detektívkou to nie je tak určité. Vyšetruje sa tam vražda, to áno ale Fin - naša hlavná postava prichádza po rokoch na ostrov Lewis hlavne spomínať na veci na ktoré by najradšej zabudol.
Kým hlavná dejová línia knihy je súčasnosť, paralelne s tým autor vedie druhú líniu ktorá sa vracia do Finovho detstva na tomto ostrove. Šťastné detstvo sa to nedá nazvať v žiadnom prípade.
Spoznávame tak v súčasnosti všetko čo zanechala minulosť. Nemusím zdôrazňovať, že to bola veľmi smutná, krvavá stopa ktorá siaha až do súčasnosti. Máme príbehy dva v jednom, chválim autora za úžasné prelínanie. Obe časové línie sa nevyrušujú ale citlivo dopĺňajú. Obe linky ale majú spoločné jedno a to je smutná melancholická nálada.
Lewis je miesto kde stáročia ľudia zápasia s nepriazňou ako je zlé počasie, chudoba a odlúčenosť od pevniny. Ich povahy sú chladné, drsné a nepripúšťajú si zlyhanie.
Žiť tam, znamená "trest na doživotie".

May celú knihu pretkáva množstvom príbehov z Finovej minulosti ktoré by si si zaslúžili vlastné knihy. Ich opisy sú jedným slovom dokonalé a človek pri nich zabúda dýchať. Veľmi pútavo nám autor dovolí nazerať do jednotlivých kapitol Finovho života. Príbeh s pneumatikou, prvý lov vtákov guga alebo pohreb sú veci ktoré formovali Fina do podoby v akej je. A rozumieme mu vo veľa veciach.

Skutočne veľká poklona ! May má dar veľkého spisovateľa, šetrí opismi aby nechal na čitateľa nech si privrie oči a vnútorným okom si doladí skvelý autorov opis. Pomáha k tomu autorov talent ktorý píše slová ktoré sa ako maslo kĺžu v hlave čitateľa. Kniha sa číta naozaj ľahko a rýchlo. Autorov štýl je jedna vec a druhá vec je napätie ktoré nás spolu so zvedavosťou ženie do finále ktoré sa ukáže v plnej krutej a drsnej nahote. O prekvapenie sa rozhodne nejedná, keďže May dal dosť indícii aby si pozorný čitateľ záver domyslel sám.

A ona detektívna časť knihy ? Detektívny príbeh je jemne s citom utlačený do úzadia a vôbec nechýba. Dráma detektívky vôbec nie je potrebná k navodení pocitu ako obvykle drámy navodzujú. Postačuje k tomu ťažký život Fina a ľudí na ostrove Lewis.
Dráma je život sám o sebe a May vie život opísať ukážkovo na jednotku s hviezdičkou.
Po takejto kvalitnej ochutnávke samozrejme siaham aj na ďalšie knihy autora a už sú na ceste druhé aj tretie pokračovanie Skály a už sa nemôžem dočkať.

Všetko čo sa udeje na Skale, tak na Skale aj ostane...

Cesta pri ktorej si človek praje aby sa nikdy neuskutočnila, vždycky ubehne rýchlo.

100 %

09.02.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Nedávno som sklamane odložil Silo a sťažoval som sa na plytký dej a chabé psychologické vykreslenie postáv. Na jednom fóre ma oslovil čitateľ ktorý mi poradil,že ak chcem kvalitný post-apokalyptický román mám sa obrátiť na Merleho Malevil. Knihu som rýchlo našiel na jednom knižnom bazári , objednal a čakal. Naprosto súhlasím,že Malevil je špička medzi tzv. post.apo románmi .... nevadí ani jeho dátum vydania ( 1972 ) .... v podstate ani nie je podstatné čo sa udialo...aká bomba ukončila svet ako ho poznáme..autor tuším použil bombu ktorá nie je rádioaktívna a dôvody sa dozviete v samotnom románe. Porovnať Silo a Malevil je ako porovnať detské leporelo pre dvojročné deti a nejakého Ruského klasika....Malevil je malé hradné sídlo niekde vo Francúzsku .... podotýkam vidiecka poľnohospodárska oblasť...Stručne ale detailne je nám predstavený hlavný hrdina Emanuel Comte, jeho príbeh je vlastne nosná časť románu...aj keď miestami je na pár stránkach prerušený pohľadom inej postavy...je to veľmi zaujímavý spôsob podania totožných udalosti dvoma osobami....Po krátkom úvode nastáva deň D....apokalypsa....na malom ale dobre zásobenom priestore sa zachráni malá skupinka ľudí....nikto nerieši prečo sa to stalo a kto to bol..poprípade prečo a načo....stalo sa to a rieši sa fakt,že treba jesť a existovať ďalej .... skupinka potrebuje vedenie...potrebuje evidenciu toho čo majú a toho čo nemajú...čoskoro sa začne úžasne spracovaný boj o prežitie....kontaktovanie okolia.....okolie kontaktuje ich....autor sa nehrá s ničím..ukazuje neľútostný boj o holý život kde padli niektoré formy civilizácie aby ich nahradili nové .... príroda je proste FAKT...ak máte 5-6 mužov a jednu ženu....nastupuje príroda...autor to nijak neprikrášľuje a našich hrdinov nám ukáže vo svetle reality.....celý román je pojatý ultra realisticky a zameraný na detail psychológie jednotlivých postáv .... až maniakálne puntičkársky rozoberá prepletenec vzťahov medzi postavami.....je tu komunizmus, demokracia, náboženský fanatizmus...cit pre spolupatričnosť a aj cit vlastne pud pre sex...vraždy...lúpeže a potrebu ovládať svet .... aj keď v malom....dokonalý román v dokonalom podaní...bez rušivých vplyvov gýču a nejakých šablón....knihu doporučujem a beriem si z nej veľmi veľa !

20.07.2014 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nesúhlasím,že kniha má pomaly rozbeh. Kniha je od prvej vety neuveriteľne napínavý a dokonale premyslený thriller ! Napriek tomu,že kniha je pomerne krátka je v nej množstvo vrstiev. Príbehy sú tu v podstate prepletené a zdanlivo spolu nesúvisia ale je to len zdanie. Autor si dokonale preštudoval všetko čo sa týka tém všetkých príbehov. Je to novinárska práca, finančníctvo a ekomonika, história švédskeho nacizmu, súdnictvo a policajná práca a nesmiem zabudnúť na dobré znalosti z IT a hlavne hackingu a sveta okolo toho súvisiaceho. Trošku by som súhlasil s tým,že autor viacmenej plocho a chladne opisuje postavy a ich jednanie....je to možno spôsobené prekladom....a možno je to proste severský spôsob vyjadrovania sa. Príbeh ma pohltil a bol dostatočne napínavý aby udržal moju zvedavosť. Videl som obe filmové adaptácie ako švédsku tak aj americký remake a predsa knižný príbeh bol pre mňa dôvodom aby som pri knihe sedel a stotožnil sa s tým ako to autor pojal. Som zvedavý na druhý diel ktorý už čaká na to aby som ho otvoril.

01.03.2015 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Padla celá táto skvelá trilógia, tretí diel bol čo sa kvality týka lepší ako druhý a dôstojne zavŕšil celú túto famóznu sériu. Bohužiaľ. Veru veľká škoda, že sa už na ostrov Lewis a jeho okolie nevrátime.
Tretí diel je presne v duchu v akom sa niesli oba predchádzajúce diely. Silný príbeh tiahnuci sa za minulosti do súčasnosti. Veľa postáv ktoré majú kostlivcov v skrini a silne poprepletané osudy. Navonok Fin mimo všetkého ale prídeme na to, že je stredobodom a dokonca aj hýbateľom udalostí. May nám zase prináša skvelé opisy prostredia prírody, ľudí a zvykov v tomto rozhodne zaujímavom kúsku sveta. Postavy mlčanlivé a odolné voči počasiu si nesú bolesť aby ju skryli pred svetom aj sebou samým. Zvyknutý tak nejak bojovať sami za seba.
Postava " Piskoř " je typický predstaviteľ miestneho ľudu, tvrdohlavý a milujúci slobodu a nezávislosť. Spoločne s Finom nájdu lietadlo s telom a začne sa zase typický výlet do minulosti ktorý končí vo veľmi ale skutočne veľmi dramatickom finále. Uzatvára sa tak veľa kapitol nielen s Finom ale aj iné postavy z minulých dielov nájdu ukončenie svojich životných príbehov.
Úžasná trilógia tak končí a budem tajne dúfať, že sa raz autor rozhodne vrátiť na ostrov Lewis aby nám ešte ukázal niečo z jeho neprístupnej krásy. Rozhodne by som bral !

100%

25.02.2022 5 z 5

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Môže sci-fi príbeh z roku 1980 byť lepší ako mnohé diela po tomto roku alebo zo súčasnosti ? Nielen môže ale on je rádovo lepší ! Malá nenápadná knižka ( brožúrka ) ktorá sa mi doma roky skrývala odhalila svoje krásne tajomstvá. Príbeh je jednoduchý, ľudstvo je rozdelené a jeho jedna časť žije na Mesiaci, jedna ostala na Zemi kde došlo k drastickým zmenám ktoré mali katastrofálny dopad na ľudskú populáciu a v podstate aj na samotnú planétu. Ešte existuje jedna vetva ľudstva o ktorej však taktne pomlčím...
Dejová linka na Mesiaci je žiaľ trošku krátka a dosť na rýchlo uzatvorená, chcelo by to ešte poznať nejaké detaily a pozadie života človeka na Mesiaci. Lenže ak si spätne spomínam tak kniha by potrebovala ešte stovky strán aby sme boli celkovo v obraze. Zajdel geniálne ale veľmi stručne načrtol toľko pozoruhodných udalostí a spojitostí ktoré siahajú až dvesto milión rokov do budúcnosti ( naozaj nepreháňam ) Kniha je po prvom čítaní len také " predjedlo " lebo v dohľadnej dobe bude človek chcieť znovu a znovu čítať aby analyzoval každé slovíčko v tomto pozoruhodnom románe. Nie je to veľkolepá sci-fi opera ale v podstate hravo do vrecka strčí všetky veľké sci-fi všetkých čias. Dokonca je v príbehu implementovaná dejová línia veľkej love story ! ktorá je ale tak umne našitá na hlavný príbeh, že čitateľ ani nevie , že číta súčasne " dve knihy " ! naprosto geniálne ! Čo je ešte geniálnejšie ale depresívnejšie je opis budúcnosti ľudstva. Človek si ani nemôže povedať, že na to kašle však je to výplod fantázie autora. Nie nie autor s desivou presnosťou vystihol a predvídal skoro všetky súčasné problémy ľudstva a nás to desí keďže kniha ukazuje kam to speje. Toto je úžasná, silná, realistická sci-fi ktorá ma dostala do kolien a z obyčajnej brožúrky sa vykľul klenot mojej knižnice! Odporúčam všetkým znalcom kvalitnej sci-fi kde nemá miesto tupá omáčka, klišé a kde filozofia knihy prekračuje samu seba a kde dokonca vtipne a úchvatne nájdete v knihe aj opis knihy ktorú práve čítate ( geniálne ! )

29.08.2021 5 z 5

Protokoly sionských mudrců Protokoly sionských mudrců Sergej Aleхandrovič Nilus

Jedine čo sa dá dodať je :

Keď čítaš cestovný poriadok , nezaujíma ťa, kto ho napísal ale či podľa neho jazdia spoje...

17.08.2020 5 z 5

2.2.1959 je dátum kedy "možno" - zahynulo " možno " 9 vysokoškolákov v pohorí Ural. Prečo možno ? Táto dodnes záhadná udalosť ktorá fascinuje aj po rokoch množstvo bádateľov nemá hádam vo svete obdoby. Názov knihy je trošku zavádzajúci....Kto zavraždil....nie je jasné či to bola vražda, v našom prípade hromadná. Určite nejestvuje dodnes žiaden ani len trochu vysvetľujúci dôkaz prečo, ako a kedy zahynuli títo mladí ľudia .... kniha je v podstate súhrn všeobecne známych faktov ktoré nájdete na internete v rôznych podobách. Tu je to šikovne, prehľadne a chronologicky zoradené pod " jednou strechou " Až skoro 40 % tejto knihy tvorí veľmi dobre spracovaná foto-dokumentácia a rôzne náčrtky a mapy. Kniha nefandí žiadnej teórii ani nie je proti žiadnej zaujatá. Dáva jasné ZA a PROTI, všade máte doložený odkaz na materiály a dôkazy. Nevyhýba sa ani myšlienkam,že smrť nemuseli spôsobiť veci z tohoto sveta. Koná to ale v racionálnom duchu a odvoláva sa na všetky možné podobné udalosti vo svete. Nenecháva v čitateľovi pocit,že táto udalosť sa stala presne takto a toto je motív...Nie nie...predostrie kopec faktov, fotiek, výpovedí svedkov, pitevných správ, dobovej reakcii na udalosť a je čisto na Vás čo pokladáte za Vaše ZA a PROTI. Nedávam plný počet vzhľadom na to,že tak 90 % knihy je zadarmo dostupná na internete v podobe videí, fotiek, diskusných fór a kopec stránok sa tejto téme živo venuje. Väčšina informácii je ale v ruskom jazyku a pre tích ktorý neovládajú ruštinu je táto knihy cenná publikácia o tejto mrazivo tajuplnej udalosti. Na záver knihy je pár informácii z dnešných čias ( 2015 a 2016 ) Sú to nové fakty ktoré sa objavili a ktoré podľa mňa ešte viacej zamotali už tak dosť nejasný prípad ako je smrť mladých turistov ktorá bude jedna z najväčších tajomstiev ešte veľmi dlhú dobu.

Podrobný opis tejto udalosti je na stránke:

25.02.2017 4 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Nie je to až tak dávno čo som dočítal knihu Prasa a na konci mojej recenzii som si neodpustil rúhavú vetu o tom, že z tmavých lesov sa zase ozýva nejaký šepot. Keby som len ja vtedy vedel...

Ivan Kučera slovenský autor väčšinou hororových príbehov nám spolu s českým autorom tiež strach naháňajúcich kníh Honzom Vojtíškom predstavujú spoločnú novú knihu. Prišla náhle a nečakane alebo ako sa hovorí ako blesk z jasného neba. Vôbec som nevedel, že Ivan pripravuje novú knihu a keď sa zjavila v ponuke okamžite som písal Ivovi kedy? prečo? ako ? s kým s čím ? ale hlavne funguje Ti pošta ? Obratom mi prišla zásielka a neváhal som ani sekundu, zaujímavá obálka, pekná tématicka záložka. Letmo som nazrel a úvodné magnetické slová ma nemilosrdne vtiahli do temnoty. Obed šiel bokom, WC šlo bokom, pojem o čase takisto a zrazu vidím okolo seba šero, boľavý mechúr a žalúdok vydával zvuky ako zo starej štôlni. Ejha 150 strán padlo ! Už som vedel, že príbeh je môj a ja patrím príbehu a naplno som sa začítal. Kniha padla do 24 hodín. Nečudujem sa vysokým a kladným hodnoteniam nielen tu na tejto stránke. Môžem smelo skonštatovať, že sa zrodil môj prvý tohto ročný knižný hit z našich lesov, lúk a pasienok. A nepreháňam ani trochu keďže lesy, lúky sú miesta ktoré v knihe tvoria gro lokácii. Nesmieme zabúdať, že sú naše aj geograficky. Dej sa odohráva na slovenskom - moravskom pohraničí neďaleko historicky zaujímavého mesta - Trenčín. A tu aj začína náš dej, historicky známa osobnosť Matúš Čák Trenčianský spustí udalosti ktoré začnú nevinne. Jeho chúťky na nové územia a zvedavosť mu vnuknú nápad čo tak poslať ľudí na miesta dosiaľ neznáme. Miesta kde ľudia ešte nebývajú a kde by sa Čáková ríša mala rozťahovať. A preto poverí veterána mnohých vojen kapitána Tibora Lukavského aby vytvoril vojenskú jednotku ktorá pôjde s drevorubačmi, tesármi, sedliakmi založiť osadu v mieste zvanom Diablov chrbát. Vojaci budú chrániť civilov počas cesty, počas výstavby osady a samotných prác v osade. Súčasťou výpravy je aj samozrejme kňaz a felčiar. Prvý sa stará o "blaho duševné " a druhý o zdravie telesné. Viacej v mojej recenzii...

11.02.2023 5 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Silný známy príbeh ktorý som doteraz poznal len ako film je vo svojej knižnej podobe priam niečo čo človeku dá ranu kladivom po hlave. Pôvodne som chcel rozpísať svoje dojmy obšírnejšie ale kolega : Pralev to napísal skôr, opísal moje pocity aj názory a napísal to lepšie ako by som to napísal ja sám. Sila ľudskej vôle je neskutočná, človek aby prežil dokáže zázraky. Je to biologická potreba číslo jedna ! Prežiť ! Nehľadiac na prekážky a utrpenia ktoré sa človeku postavia do cesty. Na prvom a poslednom mieste je jednoznačne snaha prežiť ! Nejdem sa vyjadrovať k otázke a téme či bolo správne alebo nebolo použiť mŕtve telá tých ktorý nehodu neprežili ako potravu. Rozum v istých chvíľach prepína režim myslenia a hodnôt človeka do stavu : prežiť ! A to za každú cenu nehľadiac na hodnoty ktoré dotyčný vyznáva alebo jeho dôstojnosť a pohodlie. Davová psychická porucha zvaná tiež náboženstvo ktorá stojí za miliónmi ľudských obetí a nespočet utrpení by mala rozhodne radšej mlčať ! Samotná kniha je napísaná presne tak ako si predstavujem podobnú knihu mať napísanú. Fakty, pozorovanie z viacerých uhlov, žiadne moralizovanie ani komentáre, vecné a holé údaje o hrôzostrašnom boji za život skupine mladých ľudí. Autor múdro stojí akoby nad celým dianím a vždy sleduje, počúva a analyzuje to čo by chcel vnímavý čitateľ vedieť. Je samozrejme, že slabší autor by skĺzol do senzácie chtivej oblasti ale toho sa tento skúsený autor našťastie vyvaroval. Vďaka mu za to ! Vždy keď máte pocit, že knihy ide na kosť ( doslovne ) autor úctivo zmení udalosť rozprávania. Som rád, že som mohol vedieť viacej o neuveriteľnej príhode ktorá človeka desí a uvažuje ako by on na mieste niektorých preživších reagoval, správal sa a či by to vôbec zvládol. Hlavne generácia ľudí v roku 2022. Mám silné pochyby. 100 %

30.09.2022 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Tu sa nedá veľa písať keďže je to vynikajúca kniha, ktorú napísal vynikajúci spisovateľ a na jej základe natočili vynikajúci seriál.
Videl som ho skôr ako som čítal knihu ale nie je to na škodu, aspoň som si mohol predstaviť postavy a reálie príbehu dokonale.
Páči sa mi úsporný štýl písania aký zvolil Tevis. Knihe by ublížilo ak by rozoberala každý zbytočný a nepodstatný detail. Ťažký život sa neoplatí rozpisovať, je lepšie schovať ho v detailoch. Bravó za to !
Nechápem tie niektoré komentáre o tom, že v knihe je plno šachu ??? No však je to kniha o šachu čo iné tam má byť ? Upíry ??? transvestiti ???
Milujem šach a vychutnával som si tie " nemé " šachové bitky do ktorých autor umne vpašoval aj ľudské vlastnosti.
Beth je jedinečne opísaná postava a Tevis jej démonov lacno nezneužil ale naopak ich využil aby upevnil jej charakter!
Dokonalé dielo a som rád, že som sa nebál toho, že som videl ako prvý seriál.
Autor opísal reálie studenej vojny tak ako to videl bežný človek. Strach a paniku robili a robia len politici. Dnes by Tevisa za jeho zhovievavý prístup k ZSSR možno popravili na námestí liberálni fašisti ale hold taká je doba.
Kniha je literárny klenot a najlepšia kniha o šachu aká kedy bola napísaná !

100 %

09.03.2022 5 z 5

Božská rovnice: Hledání teorie všeho Božská rovnice: Hledání teorie všeho Michio Kaku

Michio Kaku ako vždy skvelý a predkladá nám nové správy zo sveta výskumu počiatkov a budúcnosti vesmíru. Teda polovica kniha sú nové správy, prvá polovica je povinná jazda od Newtona, Einsteina až po dnešok. Nie je na škodu taká rekapitulácia pre ľudí ktorí s podobnou literatúrou začínajú. Ľudia ktoré nemajú vedomosti fyziky a výskumu vesmíru si tak môžu spokojne pridať hviezdičku navyše. Kaku je výborný rozprávač a dokáže aj tieto komplikované veci podať pomerne vecne, logicky a po lopate. Záver knihy je jedným slovom fantasticky kedy nám Kaku obhajuje jeho preferovanú strunovú teóriu pred všetkým tým kritickým pohľadom. Musím uznať, že kritika je oprávnená a na druhú stranu Kaku vie obhájiť v rámci možnosti strunovú a neskôr aj M-teóriu ktorá vychádza zo strunovej teórie. Milujem konce takýchto kníh kde autor ako je Kaku vedecká kapacita naplno popustí uzdu svojej fantázie a dovolí nám nahliadnuť do neskutočného sveta akým vesmír je. Preto ho mám rád, píše zrozumiteľne, vecne, stručne, plne obhajuje svoje ZA ale aj PROTI a vie byť aj fantasta a snílek. Táto kniha by nemala mať sotva 200 strán ale minimálne 800 a vedel by som ju čítať rovnako so zatajeným dychom. Takže vrelo odporúčam ľuďom ktorí vesmír chápu ako miesto ktoré je plne skryté pred zrakmi ľudí ale nájdu sa ľudia ako Kaku ktorí sa neboja byť zvedavý. 80 %

17.04.2022 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Fin sa vracia na ostrov Lewis, vyzerá to tak, že definitívne. Rozhodne sa usadiť v dome svojich rodičov. Dom vyžaduje opravu a tak začne s prerábaním kým on medzi tým spí v stane. Ak prvý diel bol ešte aspoň z časti detektívka, tak druhý diel detektívnu časť vypustil skoro úplne. V rašeline sa nájde telo mladého muža, spočiatku to vyzeralo ako archeologický nález. Netrvá dlho a stáva sa z toho miesto zločinu najhoršieho, to jest - vraždy.
Komu patrí telo mladého muža ? kto ho zabil obzvlášť brutálnym a surovým spôsobom ?
Dve tajomstvá a záhady po stopách ktorých sa Fin pustí. Paralelne s pátraním Fina v súčasnosti si jeden starý muž začne spomínať na svoje dávne časy detstva. Kam dovedie pátranie Fina ? kam až siahajú spomienky starého muža trpiaceho demenciou ? Majú niečo spoločného ?
Otázky, samé otázky a priznám sa, že hľadanie odpovedí je rovnako vzrušujúce ako v Skale. Tempo nám spomalí a celkom sa tak môžeme sústrediť na túto tajomnú a opustenú časť sveta. Dozvieme sa zaujímavé veci z minulosti ostrova a to ako sa tam ťažko žilo. A ako sa staré krivdy a pomsty driapu až do súčasnosti.
Kniha sa číta rovnako skvelo ako prvý diel. Je len o málinko horšia v tom, že už nezachycuje takú veľkú drámu ako na konci Skaly. Nehovorím, že finálne nie je dramatické. Rozhodne dobrá kniha a tretí diel je už na ceste ku mne.
90%

20.02.2022 5 z 5

Túlavý autobus Túlavý autobus John Steinbeck

Jednoduchá až priam banálna životná situácia. Pár ľudí je nútených stráviť spolu istý čas v obmedzenom priestore. Steinbeck majstrovsky rozohráva najprv skryté a neskôr aj otvorenejšie prejavy myslenia a prejavov ľudskej mysle. Ako geniálny psychológ predstaví všetky možné formy skrytej sexuálnej žiadostivosti ...áno..podstata tohoto románu sú rôzny formy sexuálnych predstáv u ľudí v dobe kedy sex bolo stále skryté tabu ale naprosto potrebné k životu. Samozrejme,že to nie je nejaký zvrhlý erotický román, kdeže...o erotiku to ani nezavadíme. Je to skôr o tom ako zmýšľa človek o druhom pohlaví ak to nesmie nejak dávať najavo. Všetky možné psychologické hry mužov a žien a ich skryté túžby a vzrušujúce myšlienky. Tie postavy sú tak živé,že často nebolo treba ani mena postavy aby som na základe jeho myslenia a správania vedel o kom je reč. Fascinuje ma autorov rozhľad v človeku a to ako rozumel ľudskej duši do jej posledných a neprístupných zákutí. Kniha je skutočné majstrovské dielo svetovej literatúry. Na niečo vyše dvesto stranách je ľudstvo opísané do maniakálnych detailov od autora ktorý poznal čo je to človek, jeho duša, jeho city, jeho túžby, chúťky, zlomyseľné aj závistlivé sklony. Berte !

28.10.2018 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Na začiatok sa priznám, spravil som veľkú chybu a videl som seriál produkcie HBO skorej ako som mal česť čítať knihu. Varovanie nerobte to !!! akonáhle dočítate knihu nemusíte už pozerať na seriál...zhoršilo by to vaše predstavy ktoré ste si pri čítaní vytvorili...seriál vám neponúkne veľkolepé davové scény....nie je epický..nie je monumentálny ...neukáže vám svet tejto knihy vo všetkých veľkých ale aj jemných odtieňov starostlivo vybudovaný majstrom a pánom spisovateľom Martinom.

Samotná kniha je prvý diel ktorá nám predstaví hrdinov a antihrdinov ...je len na vás koho si ohodnotíte ako kladného a záporného..verte alebo nie..je to zložité...tu je každá postava náchylná na väčšie alebo menšie poklesky....v tejto knihe nie je na prvom mieste drak..čarodej...monštrá a postavy ktoré si automaticky radíte k fantasy ..nie..dokonca ani nie sú rozdielné rasy postáv..všetci sú to ľudia ! čaro a nádhera príbehu spočíva v náznakoch ..znameniach...šepote o tieňoch...spomienkách na staré časy.....verte nie je nič mrazivejšie ako krátka veta : zima sa blíži...veta obsahuje skryté obavy....v tomto svete ročné obdobia trvajú roky...čím je dlhšie leto..tým je dlhšia zima...svet na severe ohraničuje tzv Stena ktorá chráni ríšu pred ...čím vlastne ? čo je za stenou ? prečo na stene strážia celé generácie muži z tzv. Nočnej hliadky ? dozvedáme sa,že sú tam rôzne stvory ktoré počas zimy prechádzajú aj za stenu...kto sú to Iní ? všade na svete sa rôzne znamenia ktoré zvestujú,že táto zima má byť niečo viac...nevieme čo ?

Tak toto je len jedno z lákadiel prečo čítať knihu..druhé a možno zaujímavejšie je samotný názov diela...Hra o tróny...
Intrigy, zákulisné hry, staré hriechy, rôznorodosť rodov ich rodinné zväzky ktoré sú poprepletané vekmi .... to všetko je mix ktorý Martin zvláda bravúrne ... je dokonalý psychológ ktorý necháva svoje postavy aby nám odhalili svoje motivačné činitele vedúce ich k rozhodnutiam ktoré niekedy prekvapia a niekedy nie..proste človek je tvor nevyspytateľný...postavy sú živé..reálne sú ich skutky...v tomto svete sa bežne súloží...bežné sú tu krutosti ktoré proste patria do sveta kde len tí najsilnejší prežijú...či je to meč..alebo lesť..na tom nezáleží...obľúbené postavy ktoré sú plné zdravia a budúcnosti vám o pár stránok nečakane autor znesie zo sveta ani okom nemihne....holt taký je život....

geniálne spracovanie ..autor je správne stručný tam kde treba...správne nešetrí slovkom tam kde chceme široký opis...kapitoly sú písané pohľadom jednotlivých postáv ...príbeh ide rýchlo dopredu...nikde nie je hluché miesto.. nuda je tejto knižnej perle cudzia.

Hru o tróny vyhráš alebo umrieš.

..zima sa blíži...a nemôžem sa dočkať

17.09.2012 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Typická kniha od Bachmana, brutálna, nechutná, drsná, krvavá a na konci cynicky neľútostná. Výborný príbeh ktorý graduje od prvej stránky až do finále kedy sa stránky otáčali ako ventilátor. Starý cigáň uvalí kliatbu na právnika menom Billy Halleck. Billy mu totižto autom zabije dcéru. Ako a za akých okolností sa dozviete v knihe. Spočiatku obézny Billy víta chudnutie ale veľmi skoro zistí, že to nebude prírodná forma chudnutia. Toto chudnutie nepochádza z tohto sveta a začne sa zúfalý boj Billyho s vlastným telom a nepriateľským okolím ktoré mu nechce veriť, že sa jedná o kliatbu. Kilá padajú a príbeh sa zdramatizuje.

Musím uznať, že to má tie správne grády a rozhodne to nie je svetlý a radostný príbeh. Je to depresívna hra s časom a nepriazňou rodiny, priateľov a lekárov. Billy vie ako skončí a musí urobiť všetko preto aby to zvrátil. King ako pravý Američan toho moc o svete nevie a preto jeho cigáni v knihe hovoria švédsky a sú potomkami maďarských náčelníkov. Nič hrozné to nie je ale rozhodne si to mohol trošku naštudovať. Ale za to koniec je teda za hviezdičku navyše ! A rozhodne som pri tom nemal pocit, že by ma autor " ocigánil.
80 %

06.02.2022

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

všetci sú si rovný…niektorý sú si rovnejší…rozumej kto má prachy je vždy rovnejší… táto kniha hoc krátka a na prvý pohľad infantilná nám nastavuje nemilosrdne pravdivé ( krivé ) zrkadlo našej " rovnej a rovnejšej " spoločnosti… Netreba v tom vidieť alegoriu na komunizmus lebo knižka je to nadčasová …a v dnešnej dobe pokiaľ nebozkávame zadok USA a Izraelu sme všetci teroristi a antisemiti každá doba má svoje prasce !!!

Kniha zakázaná v USA v " kolíske demokracii " ( dobrý vtip )
ktovie prečo ju zakázali ?:))))

11.03.2012 5 z 5

Mimozemský život Mimozemský život Avi Loeb (p)

Výborná a zaujímavý publikácia, bál som sa, že sa na kúsok a viac ako dvesto stranách bude autor krútiť na jednej a tej istej téme. Omyl ! Samozrejme, že objekt " OUMUAMUA" ktorý rozvíril na jeseň roku 2017 nielen odbornú verejnosť, je len jedna z bohatým tém tejto knihy. Autor rozoberá svoj osobný aj odborný život astrofyzika z Harvardu.
Venuje sa rôznym témam ako je SETI alebo program tzv. hviezdna strela na ktorej spolupracoval aj známy Stephen Hawking.
Súhlasím s autorom, že súčasná veda je pomerne skostnatená a bojí sa zase pozerať aj za obzory a je pohodlná a venuje sa témam málo kontroverzným.
Nebojí sa hypotéz nad rámec súčasného smerovania vedeckej línie a dáva nám jeho argumenty o tom, že sa skutočne nemusí mýliť.
Autor je mi sympatický tým ,že nič netvrdí sebaisto a priznáva, že sa púšťa na tenký ľad ale naozaj vedecké dôkazy nepustia. Aj keď tajuplný objekt " oumuamua " tu bol krátko predsa sa len podarilo čo to o ňom zistiť a aj svetové vedecké kapacity si lámu hlavy čo to bolo. Nedá sa to odbiť asteroidom ani kométou. Je na škodu, že tento vzácny a ojedinelý jav sme nepodchytili skôr.
Jednalo sa o prvé potvrdené teleso ktoré prišlo z medzihviezdneho priestoru !

PS : vlkodlaq : pominiem tú pomýlenú vetu v čom je spoločný mimozemský život a astrológia ( to fakt dať do kopy je umenie ! )
ale Tvoja posledná veta : preferujem vedu faktov namiesto príliš odvážnych tezí...
No kamarát je to presne naopak :) ten objekt tu BOL ! je zachytený, zdokumentovaný, vypočítaný, zaznamenaný a pod....skutočnosť, že ho veda nedokáže analyzovať je faktografický údaj o tom, že veda toho ešte veľa nevie !
naopak kniha ktorá píše o multivesmíre je len odvážna teória o ktorej nikto nikdy nedal jediný rukolapný dôkaz !
Zrejme si túto knihu ani v rukách nemal keďže si tak odsúdil ani nevediac o čom je !
pekný deň s domnienkami.

90 %