Záhadný Záhadný komentáře u knih

Silo Silo Hugh Howey

Výborně napsané. Temné, člověka až mrazí z toho, že by se to mohlo stát i v tomto světě. Při čtení se budete neustále bát o hlavní protagonisty, nikdy nevíte, co se jim může stát... Dílo nutí i k zamyšlení.

12.07.2021 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

I když se o knize mluví jako o brutálním a krvavém hororu, jedná se ve skutečnosti o inteligentní román s výborně fungujícím příběhem, který vás vtáhne již od začátku a pustí až na konci. Hovorový styl psaní knize svědčí a obsahuje občas zajímavé myšlenky. Jediné, co jsem moc nepochopil, tak proč Host v anotaci prozrazuje děj. Vzhledem k tomu, že trvá zhruba třetinu knihy, než se hlavní protagonisté dostanou ze základny, jistě by bylo napínavější, kdyby čtenář nevěděl, kdo se zachrání a kdo ne.

01.01.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Za mě celkem zklamání:(. Neříkám, že kniha je napsaná vyloženě špatně, ale příběh nepřichází s ničím, co byste už nečetli či neviděli někde jinde. Celou dobu tak člověk prostě ví, co se bude dít a snaha autorky o mystifikaci čtenáře během četby se míjí účinkem a vyznívá spíše komicky. Kdo má alespoň trochu načteno nebo shlédnut hororový žánr, duchařinu, bude se nudit. Kdyby kniha neměla tak vysoké hodnocení, tak si ji nekoupím.

10.04.2019 2 z 5

Temné znamení Temné znamení František Šmehlík

Spíš takové rady pro autora k zamyšlení než hodnocení díla…

Je vidět, že se autor ještě rozjíždí, přesto je vidět, že má vypravěčský talent. Jen by to chtělo odbornější literární redakci nebo aspoň svá díla dát přečíst někomu neutrálnímu, kdo rovněž píše a poskytne mu cenné rady… Jsou tam přece jenom nedostatky, které bijí do očí.
Občas jsem se musel smát při neustálém popisu erotických scén. Chápu, že s autorem cloumají hormony, ale je třeba odlišovat literaturu a osobní choutky. Autor tak nechtěně (nebo snad záměrně?) upozorňuje, že trpí nedostatkem sexu… Zkrátka občas trochu ubrat… Sem tam jsem narazil na opakování slov nebo příliš složitá souvětí, ve kterých se čtenář pak ztrácí, ale to se časem vypiluje… chce to jen psát a psát… Autor má např. v oblibě slovíčko „jakoby/jako by“, ale ne vždy ho používá ve správném tvaru.

Často autor používá ukazovací zájmena a v mnoha případě zcela zbytečně, působí to pak rušivě: Zdeněk s obrovským sebezapřením, neustále pozorujíc ta (to „ta“ použité zcela zbytečně, čtenářovi je jasné o jaká chapadla se jedná a těch zájmem je tam bohužel bezpočet) blížící se chapadla. (navíc špatně použitý přechodník, správně je „pozoruje“ – byly použity špatně i v jiných případech - na googlu je spousta informací, jak je správně psát)

Občas autor zcela nelogicky napojí větu mimo kontext (V jednu chvíli popisuje, jak otec kupuje synovi zmrzlinu a najednou vybafne s informací, že se otevřely dveře trolejbusu) nebo špatně napojí druhou informaci, např.: Byl to perfektní Štědrý den. Na vánoční prázdniny zůstali Tomešovi doma. Pan Tomeš chodil do práce a Lada zůstávala doma s Petrem. (Když píše autor nejdřív, že Tomešovi zůstali na prázdniny doma a pak že pan Tomeš chodil do práce, tak si to oponuje)

Cílem mého komentáře není autora zesměšnit nebo ztrapnit, příběhy mě bavily číst, jen jsem chtěl upozornit, na co by se měl autor zaměřit. Kdybych zde necítil jistý potenciál, neobtěžoval bych se s tímhle komentářem. Sám se věnuji psaní a jsem rád za každé připomínky, které dostanu. To zda si autor z mého komentáře něco vezme nebo ne, je už na něm. Osobně si myslím, kdyby se příběhy vypilovaly a trochu proškrtaly (zvlášť u příběhu Temné znamení jsem si ke konci připadal, jako bych četl parodii na teenagerovskou hororovou love story), dobře by se prodávaly i v knihkupectví, jen to chce ještě na sobě zapracovat, člověk se přece jenom v tomhle věku teprve vypisuje a některé myšlenky jsou ještě nevyzrálé až naivní…

PS: Termín „masový vrah“, který je uveden v jedné povídce je nesprávný. Masový vrah se vyznačuje zabíjením 4 a více osob, zpravidla na stejném místě. Postava v knize zabíjí podle určitých kritérií – použil bych spíš „sériový vrah“.

30.04.2016 3 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Je vidět, že kniha je psána spíše pro mladší čtenáře, přesto jsem si čtení velmi užil. Pokud se odprostíte nad některými nelogičnostmi během vyprávění, myslím, že vám kniha nabídne příjemný zážitek.

11.08.2022 5 z 5

Kazatel Kazatel Honza Vojtíšek

Líbilo se mi autorovo částečné zasazení děje do minulosti. V jedné recenzi jsem četl, že ze začátku jde vidět autorova nerozvážnost... Mně se naopak líbilo počáteční vykreslení postavy Řehoře a Janka; měl jsem při čtení skutečně pocit, že se jedná o muže sloužícímu Bohu a že je děj zasazený do 15. století. Znalost historie u autora je zde očividná.

Dialogy postav působí inteligentně a věrohodně, nicméně občas mě zarazilo některé chování postav, např. když se Gaben dozví tragickou zprávu od policistů (nebudu uvádět, ať nespoileruju), čekal bych, že Gaben projeví více zděšení, šok, zkrátka projeví více emocí. Dozvědět se osobně něco takového, tak by mě to asi dost rozhodilo. Některé násilné a sexuální scény jsou popsány na mě až příliš naturalisticky, ale to je asi už otázka vkusu, ostatně je na to upozorněno už na začátku nakladatelem.

Příjemnou odbočkou byly rovněž dějové linie vedlejších postav, i když mi občas chybělo, jak to s nimi dopadlo. U popisu zla bych ocenil nějakou hlubší motivaci.

O autorovi se dá na konci dočíst, že píše společně se slovenským spisovatelem Ivanem Kučerou román, chápu, že hororový, tak jsem zvědav na jejich literární počin a nebudu se zdráhat si ho koupit.

01.08.2019 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Zajímavý nápad na pohled hororu z různých úhlů od čtyř spisovatelů. Myslím, že dílo ocení zejména milovníci hororu, co se tak odehrává v mysli autora píšící horor. Kniha má zajímavé myšlenky, pro někoho se může dílo zdát málo akční, přesto má dílo mnoho co sdělit. Stylistika a barvitost textu je výborná; nejspíš i zásluhou dobrého překladu. Hvězdičku srážím za konec, který je takový typický béčkový - mohl být lépe promyšlenější, když už si autor dal takovou práci s příběhem. Přesto jsem rád, že jsem si knihu koupil.

27.08.2021 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Výborná pohádka s bohatou fantazií autora. Druhá půlka má pomalejší tempo a pro děti by se mohla zdát příliš filozofická, ale posléze chutně děj druhý dech...

21.03.2019 5 z 5

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Už delší dobu mě takhle žádná kniha na konci nedojala:)

16.06.2016 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

I když se možná nejedná o literárně dokonalé dílo, kniha je psána ze srdce a nerozpakuji se dát pět hvězdiček. Někdy právě knihy ze skutečného života bývají ty nejlepší. Žádné tahání čtenáře za nos, prostě podání příběhu tak, jak se odehrál. Příjemné počtení o člověku, který díky novému příteli dostane novou šanci - každý po ní touží, ale ne vždy ji dostane...

30.05.2016 5 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Napínavé od začátku do konce. Celá trilogie je dobře napsaná. Rozhodně mohou doporučit.

16.09.2020 5 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Celému románu se musí vyčíst fakt, že se ve skutečnosti nejedná o román, ale o novelu. Avšak dobře napsanou s gradující atmosférou. Následuje pak soubor povídek, které mě celkem překvapily, že tam jsou... Hodnotím pouze novelu, povídky jsem četl jen tři, ty už byly slabší, tak jsem si nechtěl kazit dojem z knihy.

05.04.2019 4 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Bavilo mě to. Asi bych uvítal na konci nějaký slovníček pojmů používaných v té době, ale jinak není knize moc co vytknout.

14.11.2020 5 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Na začátku čtenář musí obdivovat slovní zásobu autora, která je vynikající, ale celý román je zaplněný příliš velkou vatou. A i sebelépe napsaná vata začne po čase nudit. Dějová linie týkající se Dalovi milenky je zbytečně dlouhá, nudná a hodí se spíš do červené knihovny než do hororu a v konečném důsledku je vlastně pro děj zcela zbytečná. Posléze jsem tyto pasáže už přeskakoval. Horor to není, možná spíš sociální drama. Kdyby to bylo tak o 120 stránek kratší, určitě by celý příběh vyzněl lépe.

14.11.2019 3 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Kniha není špatná. Zajímavě je popsána teoretická část profilu sériového vraha, ale vadilo mi, na to že je kniha určena i laické veřejnosti, tak je zde příliš cizích slov, kterým jsem nerozuměl a bohužel často nebyly uvedeny na konci v rejstříku cizích slov, což by u odborné publikace nemělo být. Druhá část je podle mě zbytečně zdlouhavá - člověk musí být asi "blázen" aby dokázal přečíst všechny profily sériových vrahů - stačilo by podle mě méně "vrahů" a podrobnější popis. Třeba u Bonnie a Clyde bych uvítal pestřejší popis a ne tak strohý.

25.05.2016 3 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Starý dobrý King.

29.10.2023 5 z 5

Nalezený Nalezený Erin Kinsley

Na prvotinu to není úplně špatné, ale příběh nepřichází s ničím originálním. Taková klasická kostra detektivky, která asi moc neuspokojí náročné milovníky tohoto žánru. Dialogy v knize občas působí tak nějak uměle, nepřirozeně. Jak psal uživatel vnimat_Krasu: anotace prozrazuje podstatě celý děj. Všiml jsem si, že Host to poslední dobou dělá často (např. Všemi dary obdarovaná)... Nevím proč.

17.07.2021 3 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Příběh je vydařený a poutavý. Napsaný i pro čtenáře, kteří zas tak nemají velké povědomí o historii a kultuře legionářů, za což dávám autorovi plus. Co je třeba knize vytknout, tak že nejspíš neprošla vůbec předtiskovou korekturou. Co stránka to překlep nebo špatné skloňování, ale z vlastní zkušenosti vím, že narazit na dobrého korektora je umění.

09.03.2020 4 z 5

Posledné mesto Posledné mesto Blake Crouch

Příjemné zakončení trilogie. Děj má spád. Na konci však vyvstává otázka, jestli přece jenom nebude někdy pokračování. Za mě 70%.

01.02.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Moc nevěřím, že by kniha byla psána podle vyprávění nějakého "Igora". První třetina knihy byla úžasná, budování tajemné atmosféry, pestrý jazyk, člověk s napětím očekával, jak se bude příběh vyvíjet. Ale bohužel od druhé třetiny kniha ztrácí své tempo a gradaci. Hlavní vypravěč se změní v ufňukaného a sprostého individua, jehož charakter by spíše sedl k ublíženému puberťákovi a ne vysokoškolsky vzdělanému jedinci. Jako by samotného autora příběh přestal bavit a chtěl ho mít rychle hotový. Je to škoda, náběh to mělo slušný, kdyby to vzal do ruky takový King, byla by z toho kniha roku.

18.06.2018 2 z 5