yossarianxxii yossarianxxii komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Erika Fosterová má opět plné ruce práce, Londýnem otřásá případ sériového vraha a navíc má i sama dost vlastních problémů. Pokračování série mne bavilo, opět mne děj chytil již od prvních stránek.
Kniha je též dostupná v audio verzi, díky níž se v budoucnu rád k příběhu vrátím.
Načetl ji Martin Stránský a toho je radost poslouchat.

27.02.2023 4 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

První povídka, kde se setkáváme s doktorem Watsonem, který po návratu z Afghanistánu hledá v centru Londýna podnájem a krom bydlení sežene i velmi excentrického spolubydlícího. Máme tak možnost poznat vztah Sherlocka Holmese a doktora a jejich postupně se vyvíjející přátelství.
Sherlock Holmes v této povídce odhalí svůj první případ a konečně je znám motiv vražd.
Viděl jsem několik verzí jak filmových, tak i seriálů. Vykreslení minulosti a pochopení motivu v nich na rozdíl od povídky chybělo.
Připadalo mi to, jako bych četl dvě na sobě nezávislé povídky, které se na závěr spojí a vše zapadne tram, kam má.

27.02.2023 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

S dalším návratem série se opět vracíme do minulosti, která pokračuje do současnosti a vytváří tak nové problémy, s nimiž se budou naši hrdinové muset vypořádat.
Závěrečný díl se nese v duchu předchozích knih a čtenáře nezklame.
Opět tu máme vykreslení lokality, která vytváří pocit, jako by tam člověk sám žil a znal tamní přírodu a poměry.
Mohu doporučit. I tento příběh je možné poslouchat v audio podobě, čtení se opět ujal Jiří Dvořák.

23.02.2023 4 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

První autorova kniha, jež se mi dostala do ruky a hned mne nadchla.
Sériový vrah, který je jako chameleón, mrtvá těla naaranžovaná jako mistrovská díla,s tím vším jsme se již v minulosti mohli v literatuře i ve filmu setkat.a přesto kniha přináší něco nového a příběh mi přišel originální. Knihu jsem si po přečtení pustil v audio verzi, kde ji čte Jan Vondráček. A měl jsem tak možnost si příběh prožívat znovu, poslech mne bavil i přes znalost děje a do budoucna se ke knize právě prostřednictvím audia rád vrátím.

23.02.2023 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Peter May je vážně velmi dobrý vypravěč, jeho vykreslení postav, krajiny i historie je dokonalé.
Vše jsem si dokázal dokonale představit tak, jako bych bych v těch místech byl.
Hlavní hrdina má v pokračování lepší charakter, ale o něho v pokračování nejde.
Vrátíme se do minulosti a zjistíme, jak strastiplný byl pobyt v dětském domově a cesta z něj na ostrov Lewis.
Vše se nám v závěru knihy propojí, takže jde spíše o román než o klasickou detektivku.
I tak jsem si knihu užil a mám v plánu se k ní vrátit v audio podobě, kde ji načetl Jiří Dvořák.

21.02.2023 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Tato sci-fi povídka je dnes naprostou klasikou. Stále má své kouzlo a věřím, že si najde i v budoucnu své čtenáře.
Kniha se dočkala hned několika filmových zpracování, verze z r. 1975 má
k originálu hodně blízko. Zato modernější pojetí z r. 2004 je spíše sci - fi komedií.

21.02.2023 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Hororový román, jenž dokáže čtenáře vtáhnout do děje od prvních stránek. Dnes je kultovní a to i za předpokladu, že horor není vaším oblíbeným žánrem.
Známý je film Romana Polanského z roku 1968, který se ocitl jako přepis na filmovém plátně.V hlavní roli s Miou Farrow, která zde hrála skvěle.
U nás je příběh dostupný též v audiopodobě, čte jej Pavla Beretová.

21.02.2023 5 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Od tohoto autora jsme zvyklí převážně na sci-fi romány, kde je příběh natolik rozpracován, že by se dalo uvěřit tomu, že by to tak mohlo být. Nyní máme příběh z jiného soudku, a který se stal. Kniha je sinspirována skutečnou loupeží roku 1885, při níž bylo
ukradeno dvanáct tisíc liber ve zlatě. Děj nám vykresluje, jak taková loupež mohla být spáchána.
Na motivy knihy byl roku 1978 natočen film, na němž se sám autor podílel.
V hlavních rolích Sean Connery a Donald Sutherland.
Příběh je možno vychutnat i v audiopodobě, kde se slova ujal Martrin Preiss a Lukáš Příkazký.

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Spojení mých oblíbených autorů nasadilo laťku očekávání hodně vysoko. Možná proto jsem nakonec tak nadšený nebyl. Příběh sám o sobě zajímavý byl, vtip, jaký jsem očekával také, ale...nebylo to ono.
Ve srovnání se Zeměplochou od Terryho Pratchetta nebo třeba Anansiho chlapci
od Neilka Gaimana, tak o level níž.
Kniha je dostupná i v audiu, kde ji načetl Jan Zadražil.
Na motivy knihy natočil Amazon seriál se skvělým soundtrackem. Během čtení jsem ho poslouchal a byl to výborný podkres. Po přečtení knihy jsem se na seriál těšil, ale hned na začátkujsem jej vypnul a zůstanu u zážitku z knihy.

Skála Skála Peter May

První příběh z ostrova Lewis mě nadchnul, originální zápletka, při jejímž řešení mne hlavní hrdina doslova štval, ale zároveň jsem mu držel palce. Popis komunity ostrova, jak se lidé k sobě navzájem chovají a to, že i v dnešní době mohou takto žít, byl uvěřitelný.
Celkové vyústění dokonale podtrhlo vybudovaný příběh.
Tento detektivní román je dostupný i jako audiokniha s interpretací Jiřího Dvořáka.

20.02.2023 4 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Tato kniha znamenala vůbec mé první setkání s detektivem Dalglishem, při čtení jsem musel hodně trpělivý. Příběh samotný byl dobrý, ale hrozně vleklý a do čtení jsem se musil nutit,abych dočetl do konce.
V roce 1984 byla na motivy knihy natočena pětidílná minisérie s Royem Marsdenem v hlavní roli.
V roce 2021 VB natočila seriál Dalglish, v němž Rubáš pro Slavíka tvořil první díl. Film se od knihy nepatrně lišil, ale to hlavní tam je.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Mé první setkání s úžasným fantasy světem jménem Zeměplocha.
Postava Mrakoplaše patří k mým oblíbeným a je neuvěřitelné, kolik
děje se vejde do tak tenké knížky.
Ke knize se rád vracím v audiopodobě, kde ji načetl Jan Kantůrek.

20.02.2023 5 z 5

Netvor z temnot Netvor z temnot Duane Swierczynski

Kniha je skvělým detektivní thrillerem, který přináší něco nového.
Tím nemyslím jen nového detektiva a vraha, ale to, že si můžeme
obohatit naše představy o ději krátkým videem u jednotlivých kapitol.
Postava vraha, hadího muže, byla místy až děsivá, což některá
videa podkreslila.
Knihu jsem četl před lety a rád se k ní i znovu vrátím.

20.02.2023 5 z 5

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Tommy a Pentlička je na rozdíl od Hercula Poirota a slečny Marplové jiný druh detektivky.
Při prvním setkání s touto dvojicí nás čeká dětinský příběh s prvky špionážního dramatu a komedie zároveň.
Pro fanoušky klasické detektivky to může být trochu zklamání, pro jiné naopak milé zpestření.
Já byl s příběhem spokojen a Pentlička je velmi zábavná, proto myslím, že příběh ocení více čtenářky.
Kniha byla zfilmována roku 1983 a ještě 2015, kde Pentličku hraje Jessica Raine a Tommyho David Waliams.

Teror pochází z hlubin Teror pochází z hlubin Steve Alten

O knize jsem se dočetl v recenzi na chystaný film. Rozhodl jsem se si ji sehnat a jsem tomu rád, kniha mě od prvních stránek vtáhla do děje.
Pravěký žralok, který žije na dně Mariánského příkopu a dostane se na povrch.
To je téma, které mne chytlo.
Jako fanouška románů Michaela Chritona (hlavně Jurského parku), mě Megalodon bavil.
Po přečtení knihy jsem čekal na film a po jeho shlédnutí jsem byl značně zklamaný.
Vůbec se mi nelíbil, nevyužil potenciál, který v knize je.

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Ve světě je známý Erich von Daniken, u nás Arnošt Vašíček. Několikrát jsem byl na jeho přednáškách a autorském čtení a mám ho rád.
Krom knih o záhadách se věnuje i psaní románů plných odkazů a šifer.
Tak jako u Dana Browna řeší tajemství profesor Langdon, tak u Arnošta Vašíčka
objasňuje záhady doktor Runa. Jde o zajímavý příběh, kde se historická fakta a fikce propojují a výsledkem je Ďáblova lest.
Kniha se čte velmi dobře a lze ji přečíst za jeden den.
Na motivy románu natočila Česká televize třídílnou minisérii, kterou režíroval Jiří Strach s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Dále uvidíme Jiřího Dvořáka a Annu Geislerovou v roli vyšetřovatelů.
Kniha je dostupná i v audioverzi, kde se čtení ujal Tomáš Jirman.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Psychologické drama na svou dobu nadčasové a stejně jako třeba Orwellova Farma zvířat bude aktuální v každé době.
Kniha vypovídá o tom, jací lidé jsou. Po něčem toužíme a když toho dosáhneme, tak zjistíme, že to už nechceme.
Charlie se stal z mentálně zaostalého géniem a dar vysokého IQ byl pro něho prokletím.
Knihu lze číst znovu a znovu a pokaždé v ní naleznete něco nového.
Kromě několika filmových adaptací lze srovnat i s představením divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné, kde se hraje již od roku 1993.
V hlavní roli Jan Potměšil, který hraje skvěle.

15.02.2023

Marťan Marťan Andy Weir

Mark Watney je génius! Je na celém Marsu sám, dokáže přežít a nezbláznit se.
To, jak si se vším Mark dokáže poradit, mne bavilo. Román, kde sci-fi není zase tak docela sci-fi a nechybí zde ani dávka humoru.
Podle knihy byl natočen v roce 2005 stejnojmenný film s Mattem Damonem v hlavní roli.
Také existuje audio verze knihy, kde se čtení ujali Jan Zadražil a Jan Vondráček.

15.02.2023 4 z 5

Vřelé díky, Jeevesi Vřelé díky, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Skvělá povídka, která žádného fanouška tohoto autora nezklame.

15.02.2023 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Klasický příběh z pera Williama Shakespeara v moderním pojetí od Jo Nesboa, přesazený do dnešní doby.
Ten původní mám rád, stejně jako jeho filmové verze, ale tento druh adaptace mi nesedl.
Musel jsem se nutit, abych knihu vůbec dočetl do konce.

12.02.2023