yaoiyuri yaoiyuri komentáře u knih

Obelix a spol. Obelix a spol. René Goscinny

Caesar: Poslyš, mládenečku, historické průpovídky jako alea iacta est a podobné blbinky tady pronáším já!

Opět naprosto S-K-V-Ě-L-Ý díl – zápletka navíc velmi originální, přestože naši hrdinové nevytáhnou paty z vesnice či jejího okolí, a ještě navíc chytrá. A menhir zdarma k tomu. :D

25.02.2021 5 z 5

Asterix a Normani Asterix a Normani René Goscinny

Ufff… 3,5 hvězdičky, ale jenom za to, jak se Normané naučili bát. Celý sešit je kvalitou jak na horské dráze. Z protekčního spratkoidního synka je postupem času jen kulisa pro „zápletku“, Římané se tam mihnou, aby se neřeklo (jak proboha mohli ovládnout tak velké území, když legie dostanou nakládačku od každého barbara, na kterého narazí), hrubě nevyužitý potenciál jinak vynikajících Seveřanů. Chyběly úderné vtipy a chytré narážky. Asterix to umí lépe.

23.02.2021 3 z 5

Asterix legionářem Asterix legionářem René Goscinny

TICHO! KONEC LEGRACE! TADY JSTE V ARMÁDĚ!

Skvělý díl — povedená zápletka, vtípky i narážky. Přesně to, co od Asterixe očekáváte. „Dobrovolnická“ legie je geniální včetně vykreslení cizojazyčnosti a stereotypů jednotlivých národů (opravdu překvapující, že nad šlichtou z vojenské kantýny se olizuje jedině Brit). Hledání informací o Tragikomixovi mělo takový „propustku A38“ nádech. A Gót jménem Vepřoknedlik – překladatelka si vážně dala záležet. :D Spolu z Velkopardubixem z Kotlíku jedno z nejgeniálnějších jmen vůbec.

23.02.2021 5 z 5

Asterix a kotlík Asterix a kotlík René Goscinny

Nemoralix: Nemáš právo pochybovat o mých vlasteneckých citech, ano obchoduji s Římany, ale… nechávám si od nich platit dvojnásobnou cenu než od Galů.

Hezký příběh, Obelix je tady extrémně natvrdlý a chudáků pirátů v hospodě mi bylo fakt líto. Tohle si nezasloužili. x(

23.02.2021 4 z 5

Asterix v Británii Asterix v Británii René Goscinny

Má zahrada je menší než Řím, ale mé pilum je pevnější než vaše sternum.

Animák zbožňuju, ale upřímně mě překvapilo, v kolika drobnostech se komiksová předloha liší. Jak mohli ve filmu vynechat Beatles a doubledeckery. :D Na druhou stranu třeba zápletka ohledně čaje mi přijde povedenější ve filmu. Přesto je tento díl spolu s Kleopatrou absolutní TOP, co se celého obsáhlého asterixovského univerza týče.

01.02.2021 5 z 5

Dárek od Caesara Dárek od Caesara René Goscinny

Děda Archaix: A mně cizinci nevadí, pokud zůstanou doma.

Příběh o tom, jak vysloužilý a notně "vypitý" legionář dostane dar nedar, který v galské vesnici způsobí totální chaos. Velmi pobavily některé narážky a vtípky, především *narážka na antického dramatika Plauta, Molièra své doby*. Proto tyhle komiksy miluju.

10.01.2021 4 z 5

Asterix věštec Asterix věštec René Goscinny

Věštec k Caesarovi: …Dokud ti bude Brutus nablízku, nemáš se čeho obávat.

LOL

Velmi povedený a kvalitní díl. Postava podvodného věštce a to, jak se jím nechají téměř všichni oblbnout, je jako vystřižené ze „skutečného“ života. Lehce se jím inspirovali i tvůrci prvního hraného filmu. Jen mě fakt mrzí, že ženské postavy se v komiksech většinou chovají jak stádo splašených slepic.

10.01.2021 5 z 5

Asterix v Helvetii Asterix v Helvetii René Goscinny

Nobody:
Hostinský: KUKU!

Díl plný orgií, narážek na Švýcary a sýrové fondue. Jen škoda poněkud nevyužité postavy kvestora Zánětnerva, na kterém sice stojí celá zápletka, ale mihne se tam jen na začátku a na konci, kdy se mu od Galů dostane nebývalé pocty. Mohlo se alespoň v pár panelech ukázat, jak se měl ve vesnici a jak se k němu stavěli tamější obyvatelé.

10.01.2021 4 z 5

Asterix a Kleopatra Asterix a Kleopatra René Goscinny

X: Už není čas, kapitáne! Co budeme dělat?
K: Potopíme loď. Výsledek bude stejný a ušetříme si výprask...

Animovaný film znám prakticky nazpaměť... a komiksová předloha rozhodně nezklamala. Obojí je skvost ve svém žánru. Jen mě překvapilo, jak moc se liší legendární nosík komiksové královny Kleopatry od té filmové.

09.01.2021 5 z 5

Asterix a Gótové Asterix a Gótové René Goscinny

Na Kleopatru to sice nemá ani zdaleka, ale zase mi to přišlo lepší než Cesta kolem Galie.
Přesto mi v tomhle díle “něco” chybělo, nějaká nenápadná, ale důmyslná kulturní / historická narážka, špetička humoru navrch... protože nejzábavnější mi přišla soutěž v druidském lese a jména Gótů a to je na Asterixe sakra málo. I samo vykreslení Gótů víceméně jen jako tupých surovců mi přišlo jako mrhání potenciálem.
Ale zápletka jako taková není špatná.

09.01.2021 4 z 5

Já, písnička (2) Já, písnička (2) * antologie

Zpěvník z 5. – 6. třídy, který tenkrát měl prostě každý. Z lidovek byl u nás největší nářez To ta Helpa a Růžička a pak umělé „klasiky“ jako Tři kříže, Veď mě dál, cesto má a Život je jen náhoda. U koled dávám přednost prvnímu dílu. Žlutý zpěvník stále doma někde mám, jen bohužel neumím číst noty. :D

27.12.2020 5 z 5

Já, písnička 1 Já, písnička 1 * antologie

Bývala (a možná stále je) to nesmrtelná součást hudební výchovy na prvním stupni. Klasické lidovky, trampské písně + nejznámější koledy. Ach, to byly hodiny s Červenou řekou, Marnivou sestřenicí, Tisícem mil, Trpasličí svatbou, Třemi citronky... Taková nostalgie. :D

27.12.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Co má společného vysokoškolačka, řidič, šmelinář a důchodkyně? Prožili velkou část svého života v pozemské verzi pekla. Jak vypadá pozemská verze pekla? Jako současná i minulá KLDR – fúze komunistického manifestu a Orwellova 1984 šmrcnutého Příběhem služebnice. Děsivý koncentrát bizarnosti, absurdnosti, politické i občanské nesvobody a šíleného bezpráví a zvěrstev existující už více než sedmdesát let, jen pár desítek tisíc kilometrů od nás, což je na tom to nejděsivější. Skutečně se to stalo a skutečně se to stále děje. Právě teď.

Neuvěřitelně silná kniha. Neuvěřitelné lidské osudy. Doporučuji naprosto všem.

PS. Jediné, co mi trošičku kazilo celkový dojem, byly nevychytané korektury.

18.12.2020 5 z 5

Nech mě vyprávět o lese Nech mě vyprávět o lese Tereza Novotná

Ilustrace povedené, básničky ucházející.

11.12.2020 3 z 5

Asterix a cesta kolem Galie Asterix a cesta kolem Galie René Goscinny

Příliš mnoho cílů a příliš málo stran na to, abychom si jako čtenáři cestu kolem Galie skutečně užili. Za mě osobně jeden z nejslabších dílů, které jsem četla.

11.12.2020 3 z 5

Asterix gladiátorem Asterix gladiátorem René Goscinny

Obelix: A jak se takový byt jmenuje?
Násobix: LSD... Latinská Smíšená Domácnost.

Tenhle díl mi přišel ještě vtipnější než dva předchozí. Spousta povedených hlášek a narážek. A hlavně se tu na scéně konečně objevují moji oblíbení PIRÁTI! I když jen na okamžik. XD

20.11.2020 4 z 5

Jak Obelix spadl do druidova kotle, když byl malý Jak Obelix spadl do druidova kotle, když byl malý René Goscinny

Já si vždy myslela, že Obelix do kotle spadl jako miminko (myslím, že to byli řečeno i v nějakém filmu). A ono prý ne.

Příběh naprosto jednoduchý a nepříliš důmyslný, ale s krásnými ilustracemi. Neurazí, nenadchne.

18.11.2020 3 z 5

Asterix a zlatý srp Asterix a zlatý srp René Goscinny

*A na povoze*: Seš slepej, ty barbare!
*B na povoze v protějším pruhu*: Myslíš, že jsi Ben Hur, co?

Obelix dostává konečně více prostoru a já postupně zjišťuji, kolik je v těch komiksech vtipů, které mladší čtenáři nebo lidé bez patřičného kulturního rozhledu prostě nemůžou pochopit. Velmi se mi líbí i latinské promluvy Římanů, které tomu dodávají na "autentičnosti". Zápletka vtipná a téměř detektivní.

18.11.2020 4 z 5

Asterix z Galie Asterix z Galie René Goscinny

Jsem odchovaná starými animáky s nezapomenutelným galským duem, a proto mě překvapilo, že dobrosrdečný hromotluk se v prvním díle pouze mihl ve změti obyvatel vesnice a jinak měl vše na svých bedrech Asterix. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, jak ze scénáře, tak kresby je poznat, že zde o "rozjezd" celé série, ale... každá legenda nějak začít musela.

18.11.2020

Poslední dny dinosaurů Poslední dny dinosaurů Vladimír Socha

(SPOILER) Ewww… pro mě teda největší literární zklamání z celé letošní četby, do čtení jsem se musela většinu času nutit. Sochovy odborné a populárně naučné knihy mám ráda, stejně tak jako jeho články, ale jediné, co se povedlo na téhle knize, jsou ilustrace a vše, co následuje od slovníčku pojmů.

Samotná myšlenka cesty časem do druhohor není závratně originální (zdravím Žambochovy Predátory a brakový Dinoland), ale s tím se u tohohle námětu počítá. Kostra zápletky na jednu stranu taky originalitou nepřekypuje, na druhou je fakt divně překombinovaná – začátek byl tak rychlý a motivace VYSOKOŠKOLSKY VZDĚLANÝCH postav se k výpravě v šibeničním termínu přidat tak šíleně nablblé, až jsem tomu pomalu nevěřila (a upřímně ani rozhodnutí toho klauna Archibalda vybrat zrovna tyhle 4 v kontextu všeho, co následovalo, prostě nedávalo smysl).

A v pravěku se to nelepší. Postavy většinou nepřekročí stín šablony, která jim na začátku byla přiřknuta, a když ano, jejich motivace a činy nedávají smysl (vyšinutý Robben, lacině vyšinutý de Bras, který navíc dostal do vínku naprosto stupidní konec).
Jakákoliv svižnější, akčnější scéna (a nejen ta) se utápí v balastu místy až úmorných odborných výrazů, obvykle neuměle našroubovaných do úst hlavních hrdinů, protože autor nedokáže vybalancovat správný poměr (doktorčina schopnost se erudovaně kochat naprosto vším a poučovat o tom ostatní, ačkoliv mají za zadkem raptory, T-Rexe nebo meteorit, je skutečně fascinující).
Dinosauři se jakoby mimochodem objeví, jen když je potřeba hrdiny zbrzdit nebo pošramotit, jinak jste neustále oblažování popisy křídového hmyzu, rostlin a ještěrek.

Z „nevinné“ cesty do pravěku se postupně stává zamotaná – a nedomyšlená – konspirační šílenost, které pomyslnou korunu nasadila poslední část. (Což o to, nic proti konspiracím, ale pobyt v pravěku neodkazoval k tomu, co se nám snažil nakecat konec, skoro vůbec. Kde a jak se sakra došlo k přechodu od údajných pravěkých domorodců s oštěpy k pravěké manipulaci s genomem?!)

Nemohu si odpustit ani poznámku k formě textu. Hlavně na začátku jsou extrémně dlouhé bloky, které zabírají i celou stranu a tím znepříjemňují čtení - a přitom by mohly být rozděleny na 3-4 menší odstavce.
Naprosto neuvěřitelné je opakované zvěrstvo při psaní přímé řeči – promluva každé postavy by měla být na samostatném řádku. Tady běžně na jednom řádku končí horní uvozovky, pak mezera a začínají dolní uvozovky další promluvy. To je prostě typografický hnus a zločin proti čtivosti... jinak se to nazvat nedá.

08.11.2020 2 z 5