Yalka Yalka komentáře u knih

Zapisovatelé otcovský lásky Zapisovatelé otcovský lásky Michal Viewegh

Od Viewegha jsem četla jen dva kousky, takže nemám srovnání, ale tahle knížka se mi opravdu líbila. I když se k ní už asi nebudu vracet, hodně mi utkvěla. Pamatuju si docela přesně děj, postavy (postava otce je dojemná), dokonce i pár konkrétních vět, i když je to docela dlouho, co jsem ji četla.
Absurdnost s kritikem (nebudu prozrazovat) mi tam sice nesedla, jinak je to hodně civilní příběh, ale jako úlet dobrý.

03.01.2013 4 z 5

Malá škola lásky Malá škola lásky Marie Frydrychová

Vůbec jsem netušila, že tenhle "průvodce pro správnou katolickou dívku" napsala stejná autorka jako Panny od královny Anny! Hm, obě tyhle knížky jsem měla fakt hodně ráda.

Příhody včelích medvídků Příhody včelích medvídků Jiří Kahoun

Proti večerníčku slabota, nemůžu moc doporučit. Nemastné, neslané. Dobré je ale zařazení kultovních písniček a not k nim.

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Tenhle příběh miluju, myslím, že jeho znalost patří k obecnému kulturnímu přehledu.

Mimochodem propletenost osudů postav je tedy hooodně přestřelená, myslím tím tři dějové linie: příběhy 1) Valjeana, 2) Thénardiera & spol. a 3) Maria & jeho dědečka plukovníka Pontmercyho. Chtělo by to infografiku, když si to jen představím, zavařuje se mi mozek... :-)

Ty dlouhé popisné kapitoly na začátku jednotlivých úseků knihy jsem se (poté, co jsem pochopila strukturu knihy) nedonutila číst. Pro zajímavost jsem četla jen popis bitvy u Waterloo (pamatuju si, že bitevní pole mělo tvar velkého A), ale nakolik jsou vůbec ty úvodní pasáže kvalitní a jestli stojí za přečtení i v dnešní době? To by mě zajímalo...

03.01.2013 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Čteno před cca 25 lety. Pamatuju si jen tu hromadnou svatbu na konci, červená knihovna hadr :-)

03.01.2013

Želary Želary Květa Legátová (p)

Velmi zajímavě vylíčené postavy a propletené osudy. Film je úplně o něčem jiném, jen hezké obrázky, dle mě se vůbec nepovedlo převést ducha knížky, vnitřní dramata, dokonce ani vztah mezi hlavními postavami není ve filmu vůbec prokreslený, pro mě nepochopitelné selhání scénáristy...
Moje oblíbená postava je Žeňa (ve filmu ji hrála Iva Bittová, ale její příběh tam vylíčený nebyl). V knize se postupně odhaluje nefunkční vztah, který má Žeňa se svým otcem, příběh jakoby banální, ale pro protagonisty zásadní (a pro mě nezapomenutelný), Žeňa byla úžasná v tom, jaký životní prostor si dokázala vyboxovat v tak konvencemi a zvyky sešněrovaném prostředí.
Čtenář musí být hodně pozorný, aby v knize odkryl celou mozaiku vztahů a příběhů, pak je zážitek dokonalý...

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Klasika, která se mi ale vůbec nelíbí. A to jsem se jí upřímně snažila přijít na chuť.

Dětské postavy (včetně Karlíka) jsou strašně ploché, ne skutečné děti. Ale ani tak jsem těm „zlobivým“ fyzickou likvidaci v továrně v žádném případě nepřála. Přišlo mi to divné, morbidní, vždyť je to zločin. V celé knize mi vůbec vadí (podle mě) pochybné vymezení dobra a zla.

Zde nad tím většina komentátorů učůrává, jak byli ti spratci pěkně potrestaní. A nad tím, jaké z toho plyne pro současné fakany poučení. Ať si to pěkně přečtou!

No nevím, netrolí nás ten Dahl všechny?

Wonka je nebezpečný terorista a úchyl, co láká děti u školy na sladkosti. Karlík neexistuje, je to jen do krajnosti dovedená iluze dospělých, jak má vypadat vzorné dítko („Děti, když budete jako on, dostanete..." whatever). A zlobivci jsou čtenáři z toxických rodin, kteří podvědomě touží potrestat sami sebe, a tak tomu všemu tleskají. Ha? Možná ještě změním názor a dám tomu šest hvězd!

03.01.2013 odpad!

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem četla. Úžasný podmanivý příběh, vize postapokalyptického světa ze které mrazí. Ale zároveň se od ní nemůžete odtrhnout (plus k tomu lovestory napříč časem a prostorem). Hrozně moc mi to utkvělo. Doporučuju. Čistých 100 %.

Ať žijí duchové! Ať žijí duchové! Pavel Sýkora

Jeden z mála příkladů, kdy je film lepší než kniha. Nemůžu doporučit. Kostrbaté a nudné.

03.01.2013 2 z 5

Zloděj snů Zloděj snů Otto Janka

Skvěle napsaný western s použitím skutečné postavy, pozapomenutého českého malíře B. Kroupy.
Můžu jen a jen doporučit. Nechápu, že kniha tu nemá žádné hodnocení a komenty, je opravdu hodně dobrá.

Táta Sekáč Táta Sekáč Jean Webster

Opravdu bezvadný dívčí románek. Svěže napsaný. Judy si prostě musíte zamilovat.

Zázračná hodinka Zázračná hodinka Marie Majerová

Smutná kniha. Jako dítě jsem ji neměla ráda. Plno umírání, bídy, hladu. Ovšem Majerová je dobrá pozorovatelka a umí to podat, to se jí musí nechat.

Ohohó: "Kniha nutí čtenáře srovnávat vlastní radostný život, v němž nehrozí bída, hlad, zima a nedostatek, se smutným životem v minulých dobách a tím učí děti tento nový život opravdu oceňovat."
To je ale krásná tendenční anotace :-)

03.01.2013

Čarodějná kniha Čarodějná kniha Zuzana Nováková (p)

Citlivě adaptované pohádky. Opravdu nádherné čtení. A krásné obrázky. Jedna z nejmilovanějších knížek mého dětství.
Kdybych měla vyjmenovat, které jsou moje oblíbené kousky, tak bych musela udělat výčet z půlky knihy :-)
Vřele doporučuji, čistých 100 %.

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Collinsové se v Hunger Games podařilo vytvořit naprosto uvěřitelnou a do detailů propracovanou vizi dystopického světa, ze které mi běhal mráz po zádech. Zapadlá provincie, ostnatými dráty ohraničený život, černý trh, boj o každé sousto, o každou kalorii, hlad byl úplně hmatatelný a stejně tak strach z jakéhokoli neopatrného výroku nebo činu, který mohl způsobit smrt hlavní hrdinky, nebo celé její rodiny. Katniss pevně rozhodnutá, že nebude mít děti... To vše mi přišlo fascinující a velmi reálné.

Pro mě 95 %. Těch pět procent strhávám za to, že Katniss měla v aréně od autorky hezky umetenou cestičku, ani jednou se nemusela rozhodovat mezi životem svým a životem někoho jiného.

Další díly trilogie mě moc nenadchly, chybí sevřenost prvního dílu, autorka si už, dle mě, ukousla moc velké sousto.

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

První díl Hunger Games miluju, druhý už míň. Ale tohle?
Komentář obsahuje spoilery! Většina děje posledního dílu mi přišla úplně zbytečná (ten quest do hlavního města, WTF?), zmatená a nikam nesměřující. Chování postav často nelogické. A je tam jeden klíčový moment, u kterého si dodneška lámu hlavu, jestli jsem dobře pochopila, jak to autorka myslela...
Prolila jsem u toho hektolitry slz, málokterá knížka mě tak sežvýkala a emočně vyždímala. Přišlo mi to od autorky nefér. Potřebovala bych asi daleko víc rozepsané poslení kapitoly, abych se z toho vzpamatovala současně s Katniss.
Chápu záměr autorky, ale myslím, že se neměla pouštět tak daleko za hranice žánru young adult, že už se ztratila. Už nikdy to nebudu číst znovu, to prostě nedám. Škoda, že jsem nezůstala jen u prvního dílu...

Abych jen nekritizovala: líbila se mi vize fungování společnosti ve 13. distriktu, bylo tam hodně zajímavých nápadů.

02.01.2013 3 z 5

Citlivá adaptace V. Plevy je pro děti daleko stravitelnější než originál. Četla jsem ji asi milionkrát :-)

02.01.2013 5 z 5

Pohádka o Květušce a její zahrádce Pohádka o Květušce a její zahrádce František Hrubín

Úplně první kniha, kterou jsem v životě přečetla. A od té doby jen čtu, čtu a čtu :-)

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Krásné verše.
(P. S. morbidní pohádku O králi a vose umím nazpaměť už někdy od třetí třídy)

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Pamatuju si z toho, jak se bráchové (vlastně celá domácnost) pořád přetahovali o "Pět neděl v balóně", víc knížek asi doma neměli. A utkvělo mi i pár postav. Třeba jejich nevlastní matka, která se mohla přetrhnout, ale stejně ji kluci neměli rádi. Nebo žebrák a jeho story, jak si chtěl dopřát... Docela smutná kniha.

02.01.2013 4 z 5

Pohádky Pohádky Olga Scheinpflugová

Docela děsivé čtení v 10 letech ;-). Nachytala jsem se na název "Pohádky". Samozřejmě jsem neměla nejmenšího tucha, kdo je to nějaká Olga Scheinpflugová... Pamatuju si Bláhovou jedli, Chlapce, který zastavil čas, O princi Aldebaranovi, Krajku s lidskýma očima ("Krajka" byla obzvláště ponurá a smutná). Dá se to přirovnat k pohádkám od Wilda nebo Andersena, taky spousta ne-happyendů a smutných příběhů...
Nicméně, oblíbila jsem si tam příběh "Vykoupená čarodějnice", který jsem vždy ořvala (ale skončil dobře), a ke kterému jsem se pak pravidelně vracela. Myslím, že jsem byla v naší vesnické pidiknihovně jediný, kdo tu knížku znal a pravidelně ji brával do ruky :-)

Nenapadá mě, jaké tomu dát hodnocení.

02.01.2013