Pohádky

Pohádky https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57640/pohadky-57640.jpg 5 15 6

Výbor pohádek. Ožívají v nich jednak neživí hrdinové, jednak tradiční pohádkové postavy a konečné postavy z pomezí pohádky a skutečného života (Barča s pekelnýma rukama, ponocný Javůrek atd.)

JasmínKučera
24.02.2024 5 z 5

Obdivuhodná knížka! Četl jsem v dětství, ale dodnes si pamatuji na čarodějnici, zastavený čas, jedli, krajku... Netypické pohádky, zato velice působivé a podmanivé.

Ulriška
12.07.2019 4 z 5

Buď už jsem stárnoucí senilka, nebo jsem právě dočetla příběhy jímavé, hluboké, které pod povrchem pohádkového hávu přinášejí mnohá poznání o pádech pyšných, o promarněných životech a hodnotách, jež bereme jako samozřejmost.
Vykoupená čarodějnice, O bláhové jedli a Straka je moje top 3. Na 4. místě jsou všechny další příběhy.

Elsinor024
31.01.2018 5 z 5

Přidávám se k fanouškům Vykoupené čarodějnice:) Nejlepší pohádka, kterou jsem kdy četla (a bylo jich dost). Vždycky, když po mně jakékoliv dítě chtělo vyprávět pohádku, naservírovala jsem mu jako první pokaždé tenhle krásný příběh.
I další povídky, pohádkami se to dá nazvat jen trochu přeneseně, jsou unikátní. Člověk si je pamatuje i po mnoha letech.
V létě jsme byli na výletě v památníku Karla Čapka ve Staré Huti, zkoušela jsem tam někde hledat otisk Olgy Scheinpflugové s těmi krásnými příběhy, které mi hned naskočily ze zasunutých přihrádek v hlavě.

Ventimiglia
19.09.2017 5 z 5

Četla jsem tyto pohádky jako dítě a několik z nich se mi definitivně vrylo do paměti; pohádka o čarodějnici především. Přečetla jsem si komentáře dalších čtenářů a pocítila jsem souznění, že příběh čarodějnice tak silně zapůsobil i na někoho jiného. Je to pro mě poselství o tom, jak prosociální chování proměňuje lidi a působí na ně.

Hanule77
23.02.2017 5 z 5

Už jsem byla skoro v pubertě když jsem vzala knížku do ruky. Moc jsem si od ní neslibovala a o to víc mě pak dostala. O bláhové jedli a hlavně Vykoupená čarodějnice patří k mým nejmilejším pohádkám vůbec. Málokdo asi tyhle pohádky zná a je to škoda. S chutí si je přečtu i dnes.

Yalka
02.01.2013

Docela děsivé čtení v 10 letech ;-). Nachytala jsem se na název "Pohádky". Samozřejmě jsem neměla nejmenšího tucha, kdo je to nějaká Olga Scheinpflugová... Pamatuju si Bláhovou jedli, Chlapce, který zastavil čas, O princi Aldebaranovi, Krajku s lidskýma očima ("Krajka" byla obzvláště ponurá a smutná). Dá se to přirovnat k pohádkám od Wilda nebo Andersena, taky spousta ne-happyendů a smutných příběhů...
Nicméně, oblíbila jsem si tam příběh "Vykoupená čarodějnice", který jsem vždy ořvala (ale skončil dobře), a ke kterému jsem se pak pravidelně vracela. Myslím, že jsem byla v naší vesnické pidiknihovně jediný, kdo tu knížku znal a pravidelně ji brával do ruky :-)

Nenapadá mě, jaké tomu dát hodnocení.

Olga Scheinpflugová
česká, 1902 - 1968