wiix wiix komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Kniha sa príliš sústredila na dotváranie už aj tak uzavretej minulosti Lisbeth, zaujímavej postavičky, ktorá strácala na čare v tomto dieli. Išlo v skutku len o napodobeninu Larsonových kníh, kde jedna kapitola prekonávala tú druhu a zamotávala a objasňovala zároveň. Toto bol len slabší, priehľadnejší odvar.

19.12.2016 3 z 5

Útek Útek Marek Vadas

Je úplne obdivuhodné ako ma táto knižôčka zakliala. Najmä po stránke ilustrácii, priznávam. Po V melónovom cukre je toto ďalší vizuálny orgazmus. A čo sa týka obsahu, zase ma obalamutili detskou knihou, ktorá v mozgu dospelých spraví podvedome šarapatu a ohúri, ochromí, zaujme. Ani neviem ako sa Alan, malý chlapec a jeho otec pohybovali z krajiny do krajiny, utekali, boli odmietaní a dospeli až do štádia kedy chlapec sám utekal pred všetkým, zostal sám v neznámom a nepriaznivom svete. "Nabudúce, keď stretnem obludy bez srdca, ľudí s pečiatkami namiesto hlavy alebo predavačov s množstvom rúk, už nebudem cítiť strach. Všetci moji blízki budú so mnou." Tak jemne a neokato je tam ukryté to posolstvo. Pre nás jasné, pre deti zamaskované. Ako metaforicky idú opísať stereotypy, nevraživosť, zvyk a nezmyselné pravidlá.

17.11.2016 5 z 5

Můj strýček Oswald Můj strýček Oswald Roald Dahl

Fíha, takýto záhul som od Dahla nečakala. Úplnou náhodou sa mi táto kniha dostala do rúk, bez toho aby som vedela čokoľvek o deji a veruže som bola prekvapená. A milo. Aj keď ide o tému nie veľmi "pre všetkých", je skvele napísaná, vtipná a trefná.

04.10.2016 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Na jednej strane som milo prekvapená dejom na ďalšej som až urazená štýlom písania a celkovo vykonštruovanou zápletkou. Kedže však tento štýl nie je moja šálka kávy, hodnotím knihu veľmi pozitívne a čitateľne.

01.09.2016 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Pre mňa niečo medzi bravó! - toľko rôznorodých príbehov a myšlienok, to prepojenie a tajomno; a medzi príjemné čítanie - nakoľko to nebolo 100%tne pútavé a niektoré príbehy neboli spojené s inými tak silno, bol len akosi načrtnuté a potom nechané na pospas.

23.07.2016 5 z 5

Malomestské rozprávky Malomestské rozprávky Janko Jesenský

"I domov ju odprevadil. Rúčka v pazuche. V pazuche ľúbostné fluidum. Plný mesiac. Biela cesta. Zemiaky zľava, raž sprava. Cvrčky. Krása, cit, láska. Znamenitý majáles to bol..." Krásne poviedky, rýdzo slovenské, presne takto si predstavujem život na dediny v minulosti so všetkými strasťami a veselosťami.

05.07.2016 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Pre mňa jedno úchvatné dielo, jednak nežné a hlboké a na druhej strane tvrdé a kruté. Lásky Gatsbyho k Daisy je viac než romantická či vášnivá. Je osudová a smutná a zároveň silná. "Gatsby veril v zelené svetlo, v opojnú budúcnosť, ktorá rok čo rok pred nami ustupuje. Tentoraz nám ušla, ale nič za to – zajtra pobehneme rýchlejšie, lepšie vystrieme ruky... A jedného krásneho rána..."

25.05.2016 5 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Zatiaľ najslabšie dielo, ktoré som od Dána čítala. Dej aj zápletka totálne vykonštruované, okaté a priehľadné. Na vtipoch som sa nesmiala, avšak netvrdím, že nejde o dobrú knihu.

26.04.2016 3 z 5

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Nečakala som niečo tak pútavé a netradičné. Samotná zápletka ma prekvapila, plus štýl, akým to celé bolo obsiahnuté, tri hrdinky a zaujímavo rozpracované klišé o nevere a partnerskom súžití. Príjemné čítanie!

06.04.2016 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Veľmi príjemné dielo, rovnako pre dospelých ako pre deti, plné obrazov a metafor.

28.03.2016 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Veľmi príjemné a zaujímavé čítanie. Oceňujem rozsiahle opisy psychiky mladého človeka, vegetariána, strateného medzi náboženstvami a tiež vnútorné monológy hlavnej postavy nadobúdajúce hodnotu rozpráv o živote.

11.02.2016 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Vtipné a trefné! Očakávala som Forresta Gumpa, pri čítaní som myslela na Storočného starčeka a nakoniec to bolo celkom originálne a výnimočné. Príjemné oddychové čítanie o senilnom svojskom pánkovi.

01.09.2015 5 z 5

Vianočná koleda Vianočná koleda Charles Dickens

Taká vianočná klasika, ktorej poučenie a múdrosti sú využiteľné v každom dni. Plus veľmi pekne literárne spracovaná myšlienka, príjemné čítanie.

04.08.2015 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

V nijakom diele nebudú už nikdy tak dokonale a trefne popísané vnútorné rozbroje človeka v rozmedzí konať-nekonať, pocity viny, pochody zdravého sedliackeho rozumu a nespravodlivosti vo svete, v dobe cárskeho Ruska. Dielo je svojou myšlienkou nadčasové a nájde svoje opodstatnenie v každej dobe.
"…takmer každý, vo chvíli zločinu podľahne akémusi úbytku vôle a rozvahy, a nastupuje ich opak – detská fenomenálna ľahkomyseľnosť, najmä v tom momente, keď sú rozvaha a opatrnosť najnevyhnutnejšie (Rodion Raskoľnikov, s.62)."

28.07.2015

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Pokračovanie o hrdninoch a víťazoch "hunger games" mierne oslablo v dejovosti, miestami bola situácia tak prekombinovaná, až to sťažovalo čitateľnosť knihy a prežívanie postáv bolo akoby druhotné, avšak ani tieto malé mínusy neubrali na kvalite diela.

28.07.2015 4 z 5

„Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? – To kdybych věděla, asi aby tam vydržela co nejdéle ...“ (Maggie). Rovnako uchvacujúce dielo ako Tramvaj do stanice touha, rovnako pravdivé, dramatické a tragické. 7 hviezd z 5!

17.06.2015 5 z 5

Žiarenie Žiarenie Stephen King

Úžasné dielo, v ktorom King potvrdzuje svoje kvality. Dokonalo mysteriózny, napínavý thriller s úžasným psychologickým vykreslením postáv, netradičnou zápletkou a desivými scénami. Bravó!

14.06.2015 5 z 5

Púštny kvet Púštny kvet Waris Dirie

Dielo som zhltla za pár chvíľ a som rada, že som ho prečítala pred tým boom, aké vyvolal aj čo sa týka filmového priemyslu.

01.06.2015 4 z 5

Džamila Džamila Čingiz Ajtmatov

V čase, keď som prečítala toto dielo som asi nebola vo vhodnom vekovom i duševnom štádiu vývinu a preto neviem, nakoľko hodnotné je toto dielo vo všeobecnosti, avšak na strednej škole čítať neodporúčam.

01.06.2015 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Veľmi pôsobivá zbierka poviedok od dokonalých ako Rita Hayworthova, Nadaný žák a Dýchací metóda až po menej vydarené ako Telo. Každopádne ako celok to bolo veľmi čitateľné, napínavé a klasicky Kingovsky dobré.

23.04.2015 4 z 5