Weweuka Weweuka komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Prvotní úmysl byl donést kolegyni knihu, aby měla co číst o volném víkendu. Říkala jsem si, že ráda čte romány pro ženy, a tak by mohla být spokojená. Vrátila mi však knihu hned druhý den, že se jí nelíbí to proložení zprávami z StB a že to bude blbost. Osobně romány nevyhledávám, ale už jen z důvodu odvržení jsem dala knize šanci. Rozhoduji se většinou kolem třicáté strany, zda má smysl se nad knihou "trápit". Žítkovské bohyně je kniha, která mě velmi vtáhla do svého děje. Četla jsem kdykoli a kdekoli to bylo možné. Stává se mi, že mám rozečteno několik knih naráz a v jejich čtení se střídám podle nálady. Přistihla jsem se u tohoto románu, že jsem po celou dobu četby zůstala věrná:) Překvapilo mě, jak rychle se dá 450 stran přečíst. Do poslední strany jsem doufala, že to nemůže být přeci konec, že musí být pokračování...

14.02.2014 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

K neuvěření. Film patří k mým oblíbeným a i tak jej kniha předčila:)
Četla jsem i v angličtině a díky malé slovní zásobě vypravěče se čte snadno.

19.01.2014 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Veršované pohádky má má dcerka velmi ráda a skvěle si je dokáže zapamatovat. Taková klasika ani u nás nesměla chybět.

10.10.2018 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

U knih, kde je ubližováno, se vždy zabývám myšlenkou, kde se ta bezcitnost a krutost v lidech bere. Zmíněnou knihu jsem potřebovala přečíst na jeden zátah a upřímně jsem si nad ní vícekrát pobrečela.

17.01.2021 5 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Nám lidem se často stane, že zapomeneme, co dělá život životem a na čem opravdu záleží. Příběh děvčátka Momo nám připomíná, jak je náš čas drahocenný, a že bychom jej měli věnovat více svým blízkým (hlavně svým dětem). Nadčasový příběh!

31.08.2016 5 z 5

Veselé Vánoce Veselé Vánoce Jiří Žáček

Krásná kniha! Popisuje vánoční čas tak kouzelně. Budeme se k její četbě vracet o Vánocích pravidelně.

02.12.2019 5 z 5

O malíři O malíři Pavel Čech

Úžasná! Vracím se k její četbě už kolikátý večer.

25.05.2019 5 z 5

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa - filmový příběh Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa - filmový příběh kolektiv autorů

Animovaná pohádka opravdu krásná, knižní podoba psaným slovem slabá. Dcera (2 a 3/4 roku) knihu využila jako doprovodnou činnost při sledování pohádky- otáčela stránky podle plynutí děje.

21.05.2019 3 z 5

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

Must-have mezi dětskými knihami. Měly jsme nejprve s dcerou zapůjčené z knihovny a nakonec bylo třeba pořídit i domů...
Kniha vhodná na samotné vyprávění dítěte, tvorbu příběhu společně s rodičem, sledování chování zvířat a proměn v přírodě během roku. Úžasná!

10.11.2018 5 z 5

Vegetariánství a děti Vegetariánství a děti Sharon Yntem

Jakožto rodič-vegetarián jsem hledala informace, jak zajistit svému dítěti zdravý, vše potřebné zajišťující jídelníček...nejlépe bez zbytečných negativních emocí nesouhlasící většiny populace a fanatického přesvědčování o správnosti mého rozhodnutí na straně druhé. Více takto psaných knih, doporučuji!

09.05.2017 5 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Zajímavé přiblížení k problému bezdomovectví. Ne každý je na ulici ze stejného důvodu, každý má svůj životní příběh.

29.12.2013 3 z 5

Farářova dcera Farářova dcera George Orwell (p)

Mě osobně kniha nijak nenadchla.. Hrdinka neprůbojná, příliš obětavá, sama sobě odříkající. Jde vidět, že to psal muž:)

14.12.2013 2 z 5

Líný kocour Josef Líný kocour Josef Franziska Biermann

Pěkný příběh o tom, jak se z lenocha může "nešťastnou" náhodou stát aktivní jedinec. Mezi dětmi naší školy oblíbený hrdina:) Kniha je předávána z jedné dětské ruky do druhé.

07.11.2013 5 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Pavel Šrut je spisovatel, před kterým smekám.
Povedená kniha. Stejně tak i další díly neztrácejí na kvalitě.
Lichožrouti se mi ve škole stali výbornou pomůckou při vysvětlování lichých a sudých čísel:)

07.11.2013 5 z 5

Planá růže, růžička šípková Planá růže, růžička šípková Helena Šmahelová

Dala jsem dnes prostor knížce kdysi zděděné, několik let přehlížené, a byla jsem mile překvapena její čtivostí. Nejvíc mě uchvátilo autorčino zachycení plynoucího času na základě měnících se detailů z informace o dceřině smrti i dceři samotné.

23.01.2021 5 z 5

Dubánčí den Dubánčí den Leona Šťastná

Loni jsme po čtení s dětmi Dubánka vyráběly, letos jsme celý příběh zdramatizovaly, vytvořily pro Dubánka místo na spaní. Také jsme vymýšlely, jak se takový malý skřítek na světě objeví.

17.10.2019 5 z 5

Kam se poděl můj sýr? Pro děti Kam se poděl můj sýr? Pro děti Spencer Johnson

Čtenářská lekce s touto knihou byla prostě super. Text není dlouhý, takže se dá během jednoho sezení přečíst celá. Doprovodné otázky vedou k zamyšlení. Přestože před četbou všechny děti věřily tomu, že příběh bude o myších, které milují sýr a v sýru i bydlí, po četbě žádné z nich u názoru nezůstalo- poznaly jinotaj. Pomocí uličky rozhodování argumentovaly, zda má Beňo zůstat se svým kamarádem, nebo jít za svým sýrem. Všem bylo Leňa líto, ale pochopily, že to bylo jeho vlastní rozhodnutí, což se jim bude v životě hodit. Doporučuji pro společnou četbu s dospělým, případně zhodnocení po četbě.

05.06.2014 4 z 5

Bláznivá teta a já Bláznivá teta a já Sylvia Heinlein

Čtení, které děti baví. Velmi pěkně se jim představuje problém s mentálně postiženými lidmi, kteří nejsou schopni vést samostatný život pro svou důvěřivost, bezstarostnost a naivitu, že vše je snadné, všichni jsou milí a nikdo nekoná činnost s postranními úmysly. Projevený vzdor vůči matce/sestře, která je kariéristka a život má do detailů nalajnovaný, dokonalý. Doporučuji.

18.03.2014 4 z 5

O chlapci, který spadl z nebe O chlapci, který spadl z nebe Petra Braunová

Krásný vánočně laděný příběh, ve kterém se chová nevhodně ten, u kterého bychom to nečekali.

02.01.2014 4 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Překrásné ilustrace, které rozvíjí fantazii. Ke každé jednotlivé by šlo vymyslet vyprávění.
O rozdílu snění malého chlapce a dospělého. Ztrácí snad dospělí schopnost snít, fantazírovat?...

29.12.2013 4 z 5