vlkove vlkove komentáře u knih

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Svým způsobem o těchto zlomených hrdinkách ráda čtu. Oceňuji, že hrdinka v průběhu příběhu vyhledala odbornou pomoc. Jediné co bych vytkla je částečná zdlouhavost některých scén, které by šly snadno zkrátit.
Jinak povedená kniha pro fanynky Mony Kasten.

12.01.2022 4 z 5

Rádio hlásí Rádio hlásí Jiří Slíva

Básně mám ráda, protože buď musí být vtipné nebo musí mít hlubokou myšlenku. To se zde nestalo. Dost pochybné rýmy, ale co už, to by nevadilo. Význam básní je však někde v nedohlednu, nejspíše to mělo působit vtipně. Mně to přišlo spíše trapné, a to i jako čtení pro děti.
Jediné co se mi líbí, jsou ilustrace.

OSEL

Leze, spěchá, nemá stání,
chce uniknout očkování!

08.01.2022 1 z 5

Spokojenost pro každý den Spokojenost pro každý den Fabian Bergmann

Kniha je koncipována tak, aby si mohl čtenář každý den v roce přečíst krátký citát. Měsíce jsou odděleny obrázkem a malé ilustrace jsou pak i na jednotlivých stranách.
Mě tedy kniha nikterak neučarovala, asi bych raději četla každý den nějakou radu, poučení, větu pro lepší den nebo nějakou pěknou myšlenku. Citáty jsou dosti nijaké, často dost neříkající, např. 1. 7. Klid nacházíme jen v touze (Friedrich Schlegel).
V knize jsou citáty známých osobností, např. Charles Dickens, J. W. Goethe, John Steibeck a další.
Dle mého existuje mnoho lepších knih postavených na stejném principu.

08.01.2022 1 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

Ty jo. Věřím, že kdybych knihu četla tak před 7 lety, určitě by se mi líbila. Bohužel už mám v žánru načteno spousty a spousty knih a tato mi z nich vychází jako slabší průměr. Málo propracované, postavy nesympatické a celkově příběh hodně klouže po povrchu.
Věřím, že kniha se bude líbit hlavně těm, kteří v žánru nemají načteno mnoho knih.

08.01.2022 3 z 5

Heidi Heidi Johanna Spyri

Moc pěkná dětská kniha, která se i mně jako dospělé líbila. Příjemná délka, žádné zdlouhavé popisy a moc milá hlavní hrdinka. Pěkné čtení.

06.01.2022 5 z 5

Jednoduchá kuchařka - Jaterní dieta Jednoduchá kuchařka - Jaterní dieta Lukáš Zach

Skvělá kuchařka a v ČR snad jediná skutečně využitelná na jaterní dietu. Po propuštění člena rodiny z nemocnice moje maminka započala vařit jaterní dietu. Je to tedy boj. Já jsem dostala za úkol sehnat kuchařku. Je to fuška. Pořídila jsem knihy Kuchařka při onemocnění jater a Choroby jater - dieta a rady lékaře, jednu jsem našla v knihobudce a jednu pořidila za pár korun. Ještě jsem našla knihu Dieta při chorobách jaterních, která je však kvůli roku vydání 1987 nepoužitelná, takže tu jsem ani nesháněla, stejně jako knihu Dieta při onemocněních jater, žlučníku a žlučových cest, která má špatné ohlasy.
Ze všech těchto kuchařek je použitelná pouze tato. V ostatních výše zmíněných kuchařkách je málo receptů a také se používají suroviny, které se dnes už na jaterní dietu nedoporučují konzumovat.
Tato kuchařka je skvělá, škoda jen, že nevyšla fyzicky. Mnoho super receptů z povolených a lehce sehnatelných surovin. Maminka z kuchařky vaří skoro denně a je spokojená.
Pokud sháníte kuchařku s jaterní dietou, tak tuto mohu jen a jen doporučit.
V roce 2022 má znovu vycházet zrevidovaná a upravená Kuchařka při onemocnění jater od Vladimíry Havlové a lékaře Pavla Drasticha, tak snad bude také k užitku.

31.12.2021 5 z 5

Zápisky Georgie Nicolsonové Zápisky Georgie Nicolsonové Louise Rennison

Doma mám tuto knihu ale zde na DK jsem hodnotila všechny knih zvlášť, i když jsem je četla v tomto souboru, je to přehlednější. První tři díly dostaly 4 hvězdy, poslední čtvrtý díl mi přišel slabší, takže jsem dala 3 hvězdy. Je super, že kniha vyšla v takto souborném vydání, škoda jen, že ostatní díly se nedočkaly stejné pozornosti, úpravy a poslední dva díly série ani překladu. Díl sedm a osm, byl přeložen pouze do slovenského jazyka. Škoda.
Knihu i sérii určitě doporučuji a budu pokračovat ve čtení.
Pokud se Vám líbila tato kniha, doporučuji ke čtení i knihy Sesterstvo putovních kalhot a Princezniny deníky. Podle těchto knih byly natočeny i docela povedené vtipné náctileté filmy.

30.12.2021 4 z 5

Zmlkni mozku! Zmlkni mozku! Louise Rennison

Trošku slabší než předchozí díly. Závěrečná třetina už mi přišla docela rozvláčná. V této knize Georgie jede na školní výlet do Paříže a také je zde zmíněné období Vánoc a svátků. Nevím co víc dodat, kniha se nijak neodlišuje od předchozích knih série.

30.12.2021 3 z 5

Fakta o pesticidech aneb co o nich asi nevíte... Fakta o pesticidech aneb co o nich asi nevíte... Miluše Dvoržáková

Skvělá příručka, kterou bych doporučila úplně všem. V knize najdete vše od základních informací, grafů a obrázků, až po drobné perličky a historické kličky. Srozumitelně napsáno i pro člověka nepohybujícího se v oboru. Zajímavé střípky a podložené informace. Kéž by si tuto příručku přečetl každý před tím, než začne sáhodlouhé kázání o něčem čemu nerozumí.

28.12.2021 5 z 5

Hrdinky Hrdinky Eileen Favorite

Hodně zvláštní čtení.
Kniha je rozdělena na čtyři části, které jsou dále děleny na krátké kapitoly. Písmo je malé a na začátku každé kapitoly se nachází heslovité body, které popisují děj v dané kapitole.
Vypravěčkou je žena, která vzpomíná na to jak jí bylo třináct let. Děj se odehrává v šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století, i když ne že by to byla v příběhu důležité.
Nejsem si úplně jistá komu je kniha určena ale určitě ne stejně starým dětem. V příběhu se vyskytují zmínky o sexu, znásilnění, násilí a o léčebně pro psychicky choré, kam se hl. hrdinka v jedné ze čtyř částí příběhu dostává.
Nápad s penzionem pro hrdinky je moc povedený, co se týče děje, já nevím. Matka hl. hrdinky pošle svou dceru po jednom incidentu na oddělení psychiatrické péče, kam evidentně nepatří. Dosti divné čtení, nelze to brát ani jako pohádku, ani jako vyspělý příběh. Děj ve výsledku žádný, vysvětlení zápletky chabé a setkání s hrdinkami z knih bylo jen poskromnu, já nevím... Neslané, nemastné. Na Goodreads hodnocení pouhých 2.77/5, s tím musím souhlasit.
Myslím si, že kniha za překlad nestála. Dnes je mnoho jiných, pěkných, originálních a snadno zapamatovatelných překladových knih, ani se nedivím, že se tato kniha na knižním trhu úplně ztratila.
Poslední povzdech je nad obálkou, ta je opravdu hrozná.
Jak píše uživatelka Brambram v komentáři níže: „Nejsem po přečtení schopná určit záměr autorky, co tím a komu chtěla říct.“ S tím musím jen souhlasit.

27.12.2021 2 z 5

Svět motýlů Svět motýlů Rita Mabel Schiavo

Moc povedená kniha plná nádherných ilustrací. V knize je dostatek informací od základu až po zajímavosti a pár informací o legendách. V knize jsou i zmínky o určitých zástupcích z řad motýlů. Netroufám si říci, od kolika let by kniha byla vhodná, děti nemám, ale určitě v dětech probudí zájem.
Jen by možná bylo potřeba dodat, že u motýlů se larvě říká housenka ale jinak v pořádku.

26.12.2021 5 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Povedený počin, proč ne. Hodně oddechové čtení o životě jednoho studenta VŠ. Jelikož sama VŠ studuji, tak oceňuji atmosféru VŠ kolejí. Ne že bych s autorem ve všem souhlasila, jelikož já jsem poctivá studentka a pro tohle lajdáctví nemám velké pochopení, ale co se týká kolejí, menzy, peněz a zkouškového období, tak mi nezbývá nic jiného než přitakat.
Určitě bych v knize ocenila více popisů samotného studentského života, ale jinak proč ne.
Chválím rozsah, barevnou ořízku a krásné ilustrace.
Knize dávám 3,5/5 hvězd. Neočekávejte nic velkého ale na oddych je to moc povedené a já mám z knihy radost a dobrý pocit.

25.12.2021 3 z 5

Harry Potter: Pobertův plánek Harry Potter: Pobertův plánek Erinn Pascal

Oceňuji nápad s neviditelným inkoustem a svítící hůlkou. Text je jednoduchý a obsahuje jen všude dostupné známé informace.

24.12.2021 4 z 5

Utečte z krysího závodu Utečte z krysího závodu Robert T. Kiyosaki

Zajímavě zpracované téma. Mám k tomu pár výtek. Podnikání určitě není bez rizika a dále si nemyslím, že hledat příležitosti pro děti třeba v deseti letech je možné. Jde o to aby pak děti nezačali vydělávat třeba na rodičích a neodmítli některé běžné činnosti dělat zadarmo. Příklad s prodejem zmrzliny se mi nelíbí a pro děti je to nereálné řešení.

21.12.2021 4 z 5

Lék pro poníka Lék pro poníka Rebecca Johnson

Stejně dobré pokračování prvního dílu. Je to moc pěkné čtení o třech dívkách z internátní australské přípravky pro veterinární pěči. Vhodné pro dívky okolo 8 - 10 let. Větší písmenka, srozumitelný styl psaní a rozsah knihy okolo 100 stran textu.
Kniha navazuje na první díl, je tu trocha akce, nějaká ta soutěž v ježdění na koních a rozumná dávka informací ze zemědělské praxe. V knize není ani náznak žádné romantické linky a obecně kluků je v příběhu poskromnu. Co se týká koní, tak to nedokáži posoudit ale informace zahrnující skot jsou pravdivé. Určitě krásné čtení a dárek pro menší dívky zajímající se o koně a práci veterinářů.

21.12.2021 4 z 5

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Moc krásný příběh. Chytil mě za srdce. Skryté poselství, které je velice důležité. Nádherná kresba. Hodně se mi líbilo zakomponování příběhu Petra Pana.
Bála jsem se aby kniha nebyla moc dětinská nebo nicneříkající, ale rozhodně se mé obavy nenaplnily.

20.12.2021 5 z 5

Dřív, než tě uspí démoni Dřív, než tě uspí démoni Heather L. Reid

Bohužel, velké zklamání. Očekávala jsem takovou tu typickou mládežnickou fantasy knihu, příslušící k typickým knihám žánru vydávaných okolo roku 2010 - 2015, na tyto knihy si potrpím a čtení je pro mě nostalgický návrat k začátkům mé čtecí kariéry. Pro tyto knihy byla typická čtivost, jednoduchost a vymyšlený prostý fantasy svět. Ale bohužel tahle kniha je velký podprůměr.
Moc se mi líbil motiv knihy, první kapitola a konec. Zbytek je nezajímavá výplň stále dokola se opakujících věcí. Zaklad příběhu je vlastně něco ve stylu týrá mě zlá holka co mi přebrala kluka a nemohu nikomu jinému říct co se mi děje. Fakt bída. Otravné postavy a nesmyslné chování. Kdyby autorka rozvedla myšlenku z konce knihy do celého příběhu, určitě by to mělo větší úspěch.
Knihu nedoporučuji, dnes již je přeložena celá řada mnohem lépe zpracovaných knih na podobné téma.
Takhle kniha je strašně rychle zapomenutelná a nezajímavá.

20.12.2021 1 z 5

Louskáček a čtyři říše Louskáček a čtyři říše kolektiv autorů

A proč ne. Krátká kniha pro menší děti, která v hodně krátkém textu s obrovskými písmeny převypravuje děj stejnojmenného filmu.

11.12.2021 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Tak jsem se dostala až k poslední stránce této dlouhé série. Bylo to tedy opravdu vyčerpávající. Necelých 1000 stran je opravdu nálož ale nejsem si jistá, zda to knize pomohlo. Dle mého názoru by stačilo kdyby kniha měla o 400 stran méně. Velkou část knihy zabírá jen výplň.
Úplně mě nebavilo koukat na příběh z mnoha různých úhlů pohledu. Chvílemi jsem se nudila a některé pohledy, zejména ten Aedionův, mě moc nebavily. Opět mě bavila postava Manon, která je opravdu dobře napsaná a klidně bych o ní ocenila vlastní knihu. Co mě v knize rozplakalo byla scéna s třináctkou. Jinak já mám hlavní hrdinku opravdu ráda ale v této knize mi přišlo, že jí chyběla její obvyklá povahová smršť.
Obálka knihy je moc povedená a zobrazuje dvě scény z knihy, což mě opravdu potěšilo.

Autorce se nedá upřít, že příběh měla promyšlený. Série se mi líbila ale uznávám, že se mi nejvíce líbily první čtyři díly a povídky. Další díly už mi přišly slabší, a to hlavně díl Věž úsvitu, tato kniha mi přišla zbytečná a mohla se klidně shrnout do krátké povídky. Hodně čtenářů říká, že se jim první díl úplně nelíbil, já se k tomuto názoru nepřidám, já ho mám ráda a s chutí se do něj někdy pustím znovu.
Série je hodně obsáhlá a možná by mohla být i kratší, což by jí dodalo spád. Série už mi ke konci přišla hodně vyčerpaná a těším se až od autorky začnu číst její jiné série, jen doufám, že ty nebudou tak rozsáhlé.

HODNOCENÍ SÉRIE: 92 %

10.12.2021 4 z 5