Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Nepřítel boha Nepřítel boha Bernard Cornwell

Je to parádní příběh a díl od dílu mi to přijde lepší a lepší. Pro pohanská období evropských dějin mám zkrátka slabost. Škoda, že není víc podobných knih odehrávajících se na našem území před příchodem křesťanství, ať už by se to týkalo Keltů, Germánů, nebo Slovanů ( nepočítám slovanskou fantasy, apod. ) Co se mi nejvíc líbilo na tomto díle je to, že Artuš snad konečně procitne ze svého postoje ala Mirek Dušín a začalo to obrazně řečeno konečně trochu lítat. I parchant Mordred dostal po hubě, krása - škoda jen, že neskončil pod drnem, jak jsem se v jedné části knihy nadchl. No, těším se na poslední díl, i když mám takové tušení, že neskončí úplně dobře. Křesťanská lůza se rozmáhá a čím dál víc boří staré pořádky. Na co jsem ale opravdu zvědav: jak a proč se u všech bohů stal Derfel zapráskaným knězem toho ukřižovaného tesaře??? No, uvidíme. Ale líbit se mi to asi určitě nebude.

24.06.2018 5 z 5

Za mě naprostá pecka a mohu jen doporučit - ne tedy každému, ale člověk bez vztahu k přírodě a s nějakým menším, či větším odstupem od současné civilizace by si tuhle knihu asi těžko koupil. Zajímavé jsou pro mě všechny rozhovory v knize, s ledasčím souhlasím a jinde je to pro mě zase kapku přes čáru ( např. Ruda, nebo některé pasáže Strážce prahu - i když je skvělé, jak otevřeně hovoří a jak Aleš Palán dokáže perfektně rozhovor posouvat tím správným směrem ), ale i tak je to prostě parádní počin a ke knize se určitě opět vrátím. Každá zpovídaná osoba mě něčím zaujala a myslím, že s ledaským z nich bych našel společnou řeč.

30.04.2018 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Výstižně a v pár větách popsal níže mé osobní pocity z knihy radmik. Několik povídek jsem přečetl s nadšením, některé tak nějak, aby se neřeklo ( když už jsem s nima začal, že ano ) a našlo se pár, které jsem projel "letem, světem" a nedočetl. Není to dost možná chyba autorů, mám jen trochu jinou představu a líbí se mi jiný směr fantastiky. Sumasumárum se to dalo, ale jsem rád, že jsem za ten špalek neutrácel peníze, ale půjčil si ho v naší knihovně.

24.04.2018 2 z 5

Hroby knížat - Kapitoly z českých dějin a hrobové archeologie Hroby knížat - Kapitoly z českých dějin a hrobové archeologie Michal Lutovský

Kromě výše zmíněných témat v popisu knihy - hrob kolínského velmože, apod. je v textu i stručně a srozumitelně popsán vztah mezi územím Čech a Velké Moravy a Franckou říší, dějiny Franků v 8. - 9. stol. ( opět stručně, ale přehledně ) a další informace ohledně "našich" slovanských knížat doby raného středověku. Mimo tzv. kolínský knížecí hrob je v knize i popis raně středověkého pohřebiště na hradišti Kouřim.

15.04.2018 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Oblíbená knížka mé drahé polovičky a rozhodně jsem neprohloupil, když jsem se nechal zlákat k jejímu přečtení. Jakožto fanda lehce ulítlého Tima Burtona a jeho tvorby jsem z téhle hororové pohádky nadšený, hodně mi to připomíná právě některé jeho filmy.

25.03.2018 5 z 5

Otrávené duše Otrávené duše Petr Švec

Přemýšlel jsem, co napsat a pečlivě probíral v hlavě knihu ze všech stran. Nakonec musím hodnotit, jako spíše slabší kus. Možná za to může nálepka hororu, čili jsem od toho čekal trochu víc a od toho se odvíjelo očekávání a celkový dojem z knihy. Ano, říďa místní základky je slušný magor a ďábelský hajzlík - hlavně díky jeho postavě jsem se dějem prolouskal až na konec, protože jsem chtěl vědět, co přesně v tom jeho chování vězí. A ano, bylo tam pár momentů, kdy jsem byl napnutý, co bude dál - výprava k lesní chatě, apod. - ale jinak to byla dost slabota, tedy na horor. Jinak ten příběh není napsaný vůbec špatně, postavy jsou propracované, vypravěčský styl také v pohodě, ale bohužel to na mě halt nějak nefungovalo. Vždy, když jsem očekával silný moment, na který měl děj náběh a potenciál, nějak to vyšumělo do ztracena. A to závěrečné finále, hmmm, o tom jsem měl opravdu jinší představu. Patrně nejsem ten správný cílový konzument této knihy. Možná, kdybych byl mladší, tak by mi bylo bližší to školní prostředí i hrdinové a zhltl bych to jedním dechem, ale ne dnes.

22.03.2018 2 z 5

Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Stanislav Motl

Nebylo to veselé čtení - stejně, jako další knihy pana Motla s válečnou tématikou. Při čtení jsem zažíval různé emoce, vesměs negativní a velmi často čirý vztek. Při čtení toho, co se dělo v pohraničí po Norimberském projevu A. Hitlera se člověk už tolik nediví tomu, jak se chovali Češi k Němcům během jejich odsunu po skončení války. Neříkám, že to vše schvaluji, ale řadu věcí více chápu. Je děsivé, jak se během krátké doby z civilizovaně vystpupujících lidí - sousedů - může stát zvěř s vymytým mozkem a dopouštět se nejhorších zločinů. Stejně tak je dobré mít na paměti, jak to leckdy dopadá se spojenectvím, když dojde na lámání chleba - nezapomínejme na Mnichov. Je dobré pamatovat i na to, jak se k nám v roce 38 zachovali ostatní sousedé, nejenom Německo - nepřátelský postoj zauzali i Maďaři a Polák se nerozpakoval ozbrojenou silou obsadit Těšínsko - konkrétně na to se hlavně při výuce na školách dost zapomíná a autor se tomuto tématu v knize také věnuje. Ale kromě zrady a špatných věcí spojených z popisovanou dobou autor popisuje i hrdinství a obětavost a to zdleka ne jen českých občanů, ale i československých Němců, kteří byli stíháni a zabíjeni pro svůj antinacistický postoj. Ne všichni byli stejní a někteří se snažili zapojit v zahraničí do boje proti nacistickému Německu. Pokud vás zajímá téma obsazení Československa v roce 1938, bez váhání po této knize sáhněte. Ale jak říkám, není to veselé čtení a náladu to člověku opravdu nezlepší.

19.03.2018 5 z 5

Poutník časem chaosu Poutník časem chaosu Václav Cílek

Od pana Cílka jsem přečetl většinu jeho knih a za sebe mohu říci, že tato je nejlepší. Možná je to tím, že jde o přepis rozhovoru, který usměrňoval určitým způsobem Jan Dražan - pan Cílek neměl tolik volnou ruku v rozmanitosti témat a není zde taková roztříštěnost námětů, jako v knihách esejů, u kterých jsem měl většinou dost rozpačité dojmy. Část knihy mě zpravidla velmi zaujala a další mě nebavila vůbec, což rozhodně není případ Poutníka časem chaosu. I tato kniha je tématicky obšírná - nebudu vypisovat, už je to tu rozepsané přede mnou, čím vším se autor zabývá - ale přesto je jaksi komplexnější, než ostatní knihy. V postatě jsem v téhle knížce nenarazil na pasáž, která by mě nebavila a v budoucnu se k ní budu rozhodně vracet.

14.03.2018 5 z 5

Krása je rozmanitost plazů Krása je rozmanitost plazů Václav Cílek

Větší část knihy týkající se zápisků ze setkání s Blackhorsem a navažškou, potažmo indiánskou kulturou jako takovou, je super - pokud tedy máte stejně, jako já slabost právě pro Indiány a přírodní národy a naše vlastní archaické kořeny v pravěku.
Ovšem co mě opravdu nebralo, byla část pojednávající o ptácích, to mi tam vůbec nesedlo a absolutně nebavilo. U většiny Cílkových knih se mi to tak stává, že přinejmenším z poloviny bývám nadšený a tu druhou bych vymazal a nečetl.

04.03.2018 3 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Čtivě popsané ozbrojené střety a válečné tažení - to na rozdíl od jiných autorů pan Niedl umí dobře. Co mi ale trochu ubírá na nadšení je věc, kterou tu už zmínil cz.klima - je to čtvrtý svazek a některé věci se opakují, takže to člověka kapku nudí. Podobné pocity jsem měl i u série o Hynku Tasovi z Boru, kde už od třetího dílu začal můj zájem lehce pokulhávat. Nicméně jednoručka Honza Křivý stále nedostal finálně nakopáno do zadnice a král Jan začal dělat ordnung mezi naší vzpupnou šlechtou, takže další díl určitě bude - tipuji tak do Vánoc - a já si ho opět pořídím. Co se dá dělat, no :-D

22.02.2018 4 z 5

Mrtvý luh Mrtvý luh Otomar Dvořák

Dávám dvě hvězdičky za povídku Mrtvý luh - ta jediná mě bavila a vykazuje pro mě určité kvality. To ostatní, to byl velký podprůměr - i když začátek Vzpoury mrtvých pro mě vypadal nadějně, ovšem potom, darmo mluvit... K téhle knize se už určitě vracet nebudu.

16.02.2018 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na základě Sněhuláka začnu patrně opět přehodnocovat názor na sérii Harry Hole od Jo Nesba a to k lepšímu. První jsem četl Červenku, ta mě chytla hodně a vrhl jsem se na další - Netopýra a Švábi - to bylo tedy podstatně horší ( můj subjektívní názor, samozřejmě ) a tak jsem se rozhodl, že se na celou sérii mohu vybodnout. Ale rok se s rokem sešel, nedalo mi to a v naší městské knihovně jsem drapl svazek, co byl zrovna k mání - Sněhuláka. Jsem velmi příjemně překvapen a zkusím nějakou další. Autor mě parádně zblbnul, kdo že by mohl být vrah, ale říkal jsem si: "Takhle snadné to přece nebude, vždyť zbývá ještě dost stránek, tam bude nějaká bota :-D "
Na závěr rada pro lidi, kterým se kniha také líbila a chtěli by ztratit svůj drahocený čas shlédnutím stejnojmenného filmu - nedělejte to! Opravdu je to ztráta času a budete naštvaní. Většina je toho překroucená, někdo, kdo v knize žije je ve filmu zavražděn, spousta děje je vypuštěna - ne, opravdu lidi, od toho ruce pryč. Jak se mi třeba líbilo zpracování knih od Thomase Harrise, tak tohle fakt ne.

10.02.2018 4 z 5

Encyklopedie mytologie germánských a severských národů Encyklopedie mytologie germánských a severských národů Jitka Vlčková

Jak už tu bylo napsáno - pokud chcete vědět něco bližšího o mytologii skandinávských národů a Germánů, knihu si určitě přečtěte. Krom pár úvodních stránek o severské mytologii jako takové je kniha psána formou abecedně seřazených hesel s podrobným popisem o co se jedná a případným odkazem na další hesla navazující. O mytologii Seveřanů jsem už v minulosti něco načetl, ale přesto jsem zde narazil na velké množství informací - a například o Finech jsem nevěděl téměř nic. Kniha obsahuje i fotografie a ilustrace mající vztah k textu.

01.02.2018 5 z 5

Cesty za oponu času 2 – Ozvěny lidické noci Cesty za oponu času 2 – Ozvěny lidické noci Stanislav Motl

Některé pasáže a kapitoly jsem musel přeskočit, ale není to chyba pana Motla, nebo knihy, jako takové. Jde o to, že jsem před krátkou dobou přečetl knihu Oběti a jejich vrazi od téhož autora a relativně dost informací a kauz se opakuje i v této knize. Není to výtka, jen konstatování - kdo jste četl Oběti a jejich vrahy, budete dost věcí a informací z Ozvěn lidické noci znát, ale i tak se tam člověk dozví mnoho nového a zajímavého. Veselé čtení to rozhodně není, ale potřeba si připomínat, co zde leckterá svině způsobila v době poměrně nedávno minulé a stejně tak hrdinství a ryzí charakter některých "zapomenutých" lidí, protože historie se opakuje v neustálých kruzích - jen s nepatrnou obměnou.

28.01.2018 5 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Tak předně se nejedná zdaleka o čistě hororovou sbírku povídek, jak už tu bylo napsáno přede mnou - což mě tedy, přiznám se, trochu otrávilo. Čekal jsem něco trochu jiného. Ale našlo by se tam pár kousků, co mě bavilo, konkrétně Nejlepší nový horor, 20th Century Ghost, Abrahamovy synové a Černý telefon - ten byl z celé sbírky dle mého názoru nejlepší. Ten zbytek, to bylo takové všelijaké. V některých povídkách mě autor alespoň na chvíli zaujal a rozezněl tu správnou strunu, kdy jsem se tetelil blahem, jak to bude dál, ale to záhy vyšumělo. A pak tu bylo pár takových, co jsem vyloženě protrpěl a místy i přeskakoval text - přiznávám bez mučení - ale byla to neskutečná nuda.

23.01.2018 2 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tohle jde asi dost mimo mě. Byl jsem na tuto oslavovanou knižní sérii hodně natěšený, už jenom proto, že mám rád fantasy tvorbu a mám rád knihy mistra "Štěpána Krále", ale jsem dost zklamaný. Nesedl mi příběh, ani popis světa, do kterého je zasazen, místy mi to přišlo takové až příliš snové, jinde zcela nezáživné. Představa dalších svazků - a některých dosti objemných - této série mě docela děsí, takže pokračování Rolandových příběhů si nechám ujít.

17.01.2018 2 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Malinko slabší, než předchozí díl, ovšem stále dobré a příběh mi přijde docela originální. Mám nakoupeno pár dalších dílů, tak jsem zvědav, jak se s touhle partičkou popasují jiní autoři.

17.01.2018 4 z 5

Odstřelovačské eso - Deník z východní fronty a sovětského zajetí Odstřelovačské eso - Deník z východní fronty a sovětského zajetí Bruno Sutkus

Se značným utrpením dočteno. Než bych se rozepisoval, dovolím si drze použít to, co už tu napsali přede mnou - konkrétně McBerny vše perfektně vystihl a pod jeho komentář ke knize bych se klidně podepsal, nemám k tomu víc co dodat. Pokud si chcete přečíst něco lepšího o osudech odstřelovače v řadách wehrmachtu, zkuste knihu Na mušce lovce. Mě osobně se líbila mnohem víc, než toto dílko.

15.01.2018 1 z 5

SAS - ilustrovaná historie SAS - ilustrovaná historie Barry Davies

Spíš takové drahé fotoalbum, než že by se toho člověk příliš dozvěděl. Textu je tam pomálu.

12.01.2018

Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho Petri Sarjanen

Příběh tohoto chlapíka mě hodně zajímal, stejně jako tématika Rusko - finské války, o které jsem příliš nevěděl a v podstatě ani doposud moc nevím. Takže s tématikou bych problém neměl, naopak, byl jsem pln očekávání. Ovšem je to tak blbě napsané, že se mi to moc nelíbilo. Není to taková hrůza, jako třeba Zápisky odstřelovače, ale je to hrozně nezáživné a takové "šité horkou jehlou".

12.01.2018 2 z 5