Odstřelovačské eso - Deník z východní fronty a sovětského zajetí

Bruno Sutkus (1924–2003), pocházející z litevsko-německé rodiny usazené ve Východním Prusku, působil za druhé světové války jako odstřelovač v 68. pěší divizi wehrmachtu a za pouhých šest měsíců na frontě prokazatelně zneškodnil 209 sovětských vojáků – rekord, který v německé armádě patrně nemá obdoby. V této autobiograficky laděné knize Sutkus detailně popisuje své zážitky z války, založené na pečlivě vedených, téměř deníkových záznamech, i svůj pozdější život ve vyhnanství na Sibiři pod dozorem sovětských tajných služeb. Souhlas k návratu do Pobaltí dostal od úřadů až v roce 1971 a do Německa se dostal teprve v roce 1997, po dvaapadesáti letech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278906/odstrelovacske-eso-denik-z-vychodni-Jmx-278906.jpg 3.530
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

Im Fadenkreuz. Tagebuch eines Scharfschützen., 2009

Kniha Odstřelovačské eso - Deník z východní fronty a sovětského zajetí

pobijecmuch
28.09.2019

Tak trochu se divím, že ještě v roce 2016 něco takového může vydat, tak velké nakladatelství jako je Mladá fronta. Naivní, chvílemi hodně nudný deník německého odstřelovače v druhé světové válce. Podobných knih bylo vydáno více a daleko lepších. Nebudu dávat odpad, za mně jedna hvězda za závěrečné poznámky MF, kde aspoň trochu vysvětlili zkomoleniny ze samotné knihy.

mot33
28.01.2018

Ze začátku pořád jako deník tehdy a tehdy,od půlky kdy šlo o zajetí v Rusku o mnoho lepší.Mě se to osobně líbílo.

Vlk.kh
15.01.2018

Se značným utrpením dočteno. Než bych se rozepisoval, dovolím si drze použít to, co už tu napsali přede mnou - konkrétně McBerny vše perfektně vystihl a pod jeho komentář ke knize bych se klidně podepsal, nemám k tomu víc co dodat. Pokud si chcete přečíst něco lepšího o osudech odstřelovače v řadách wehrmachtu, zkuste knihu Na mušce lovce. Mě osobně se líbila mnohem víc, než toto dílko.

pavel80
30.04.2017

Za mě průměrná kniha. Nenáročné čtení, dá se zvládnout během dne. První část, popisující Sutkusovu odstřelovačskou kariéru je dost jednotvárná, protože je psaná na základě odstřelovačského deníku - je to spíš stručný přehled potvrzených zásahů než příběh. Druhá část, popisující autorův poválečný život v Litvě a poté ve vyhnanství v SSSR, je mnohem zajímavější, některé pasáže, vypovídající, jak se může chovat člověk k člověku, jsou opravdu neuvěřitelné. Nicméně pro objektivní pohled autor zcela pomíjí fakt, že ohledně chování vojáků Rudé armády za války jim Němci nemají co vyčítat... ani zmínka o Hitlerově diktatuře, holocaustu, řádění zejména jednotek SS v Rusku v první části válečného tažení, chování Němců v porobených státech a vůbec zapomíná na skutečnost, že to byli Němci, kdo 2. světovou válku rozpoutal. Hovoří pouze o německých obětech, ostatní zcela pomíjí. Německo pasuje do role zachránce Evropy před bolševickými hordami, které bylo západními mocnostmi zrazeno a díky tomu prohrálo válku. V tomto ohledu je tedy třeba brát autora s rezervou. Kladem knihy je fotografická příloha s faksimilemi autorových válečných dokumentů.

wendys120
21.01.2017

Příběh psaný B.Sutkusem mne nadchl. Může se zdát, ze jsou stránky o jeho zásazích nudné, ale nedokážu si představit, jak jinak by se to celé dalo popsat. Celým zážitkem knihy mě doprovazela přerušovaná husí kůže. Myslím, že stojí za přečtení.

PanZahadnyCZ
17.01.2017

První část knihy je velmi otravná. Vychloubačný Bruno nezajímavě popisuje jeden zásah za druhým, ale nic víc. Když to ale překousnete, tak zhruba v půlce knihy autor popisuje svůj pobyt na Sibiři a na ostatních místech v SSSR, kde nuceně desítky let živořil, a to už je mnohem poutavější čtení. Napínavé, výřečné a neuvěřitelné. Přestože autor má tendenci k přehánění (jak ostatně nejednou přiznávají i poznámky od překladatele), tak je to dechberoucí čtení. Jako stvořené pro výpravnou historickou TV minisérii.

McBerny
09.12.2016

Ufff, mám to za sebou.
Krátké hodnocení-první část s neustále se opakujícími větami typu "zvednul se, dostal jsem ho, 21.-28.potvrzený zásah" by se dala shrnout do excelové tabulky, která by určitě byla čtivější... druhá část připomíná slohovou práci méně nadaného žáka třetí třídy základní školy s nulovou sebereflexí o tom, kdo byl vůbec původcem II.světové války a kdo do ní zavedl masakrování civilistů. Jednu hvězda za nízký počet stran....

alnahu
21.09.2016

Autobiografická kniha v které nám německý odstřelovač pocházející z litevsko-německé rodiny popisuje detailně své zážitky z války i pozdější život ve vyhnanství na Sibiři pod dozorem sovětských tajných služeb ,do Německa se vrátil až po 52 letech. Zajímavé příběh.

Autor knihy

Bruno Sutkus