Vlk.kh

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Naivně jsem si myslel, že co se naši přírody týče, vím už vcelku dost a hlavně ohledně stromů mě nemůže nic moc zaujmout a přinést nové informace, které by mi otevřely oči a naučili vnímat les ještě trochu jinak, než doposud. Tato kniha mě vyvedla z omylu. Dozvěděl jsem se mnoho nového a ještě jsem jí doslova zhltnul, protože je psaná velmi srozumitelným jazykem a nenudí.

31.12.2017

No, tak jak to jen zaobalit? V knize bylo pár dobrých fórů, resp. situací, co se dají brát, jako zábavné a povedené. Pak tam bylo docela dost takových, co na mě zapůsobilo spíš trapně a zbytek, to mě už jen nudilo. Nejvtipnější na knize jsou snad jen ty komentáře na přebalu, jaká je to neskutečná psina a nejvtipnější kniha dekády a kdo ví, co ještě - myšleno ironicky. Ale soudě podle hodnocení si v tom dost lidí to své najde, takže chyba asi nebude tak úplně v knize, když si našla tolik svých nadšených čtenářů. Mě se to každopádně moc nelíbilo.

10.01.2018

Po strništi bosPo strništi bosZdeněk Svěrák

Tohle bylo hodně kouzelné a poetické pozastavení v obhroublosti reality všedních dní. Zvolil jsem audio verzi čtenou panem Svěrákem a dobře jsem udělal. Při poslechu jsem se přistihl, že se často usmívám pod vousy a celkový zážitek podtrhlo samovolné vyvolávání vzpomínek na vlastní dětství, které jsem také trávil z valné části na venkově a poznával tamější svérázné lidi a krásu a smysluplnost běžných dní. No ale to už bych se rozepsal o věcech, co sem nepatří, jde přece o hodnocení díla páně Svěráka :-) Takže dvěma slovy - naprosto perfektní!

20.11.2019

Orlové ve válceOrlové ve válceBen Kane

Bitva v Teutoburském lese, potažmo dějinné období tzv. doby římské patří spolu s halštatem a laténem do hlavního okruhu mého zájmu o historii, takže mé hodnocení bude patrně dosti zaujaté, ale... je to zkrátka perfektní! Konečně jsem narazil na knihu popisující události v Teutoburském lese, kterou stálo za to přečíst ( např. kniha Varus byla oproti tomu dost katastrofa, takže jsem k tomuto dílu přistupoval s despektem. Ovšem byl jsem příjemně překvapen ) Autor má nejen nastudované znalosti o tehdejší výzbroji a výstroji legií, nebo o germánských kmenech, ale řadu věcí si vyzkoušel na vlastní kůži, jak je psáno v doslovu. Jen více takových autorů, jen houšť takových knih! Ač bylo vybíjení legionářů a jejich doprovodu líčeno velmi naturalisticky, že jim čtenář zkrátka musel držet pěsti, byl jsem jednoznačně na straně Germánů. Tullus je sympatický chlapík a i kluci z jeho centurie přirostou k srdci, ale přece jen to byl Řím prezentovaný, coby nositel civilizace, kdo byl v Germánii tím vetřelcem šířícím teror a bořícím staré pořádky. Co si budeme nalhávat, celý Řím stál a rostl hlavně na tom, co kde zabral, sebral, pobral do otroctví a postupy legií leckde neměli daleko do genocidy obyvatelstva. Ovšem před železnou kázní a vycvičeností legií nelze jinak, než smeknou. Jsem ale holt duší barbar a jiné už to nikdy nebude :-D

13.03.2019

Rázová vlnaRázová vlnaF. Kotleta (pseudonym)

Nejslabší díl trilogie. Možná je to tím, že jsem toho po předchozích dvou dílech začínal mít dost, kdo ví? Každopádně děj mě začínal postupně nudit, až mě to přestalo bavit úplně. Stále stejné přestřelky, stále stejně pidloocí nepřátelé, co ani z pušek, automatů a RPG pořádně netrefí cíl, zato naši hrdinové to kosí z pistolí a revolverů po desítkách a na v podstatě nereálnou vzdálenost - něco málo o tom vím, mám už něco odstříleno. Do toho Kulhánkem zavedené a stále dokola opisované klišé Japonců - Japonek ohánějících se katanou a porcujících houfně celé skupiny padouchů ozbrojených palnými zbraněmi. Já vím, že je to oddechová literatura, která se nemá brát vážně, ale stejně, bylo toho na mě trochu moc a vše na jedno brdo. A ještě něco mi tady dost vadilo a to, že si tu autor až moc rozepisuje své sexuální fantazie a občas kniha připomínala béčkové porno, ze kterého bych možná byl nadšený tak někdy v pubertě, ale rozhodně ne teď. Ani závěrečný finiš, byť nečekaný, nezvrátí to, že mě tato kniha spíš nudila.

10.01.2018

NarrenturmNarrenturmAndrzej Sapkowski

V roce vydání byla pro mě tato kniha naprostou senzací a od té doby jsem se k ní vrátil ještě dvakrát. Skvěle vyvážený mix dobrodružství, historie, humoru a fantastična. V dalších dvou dílech postupně narůstá i syrovost a temnější stránka příběhu - což rozhodně není na škodu, protože doba husitských válek musela být opravdu drsná a lidský život měl pramalou cenu. Zaklínače mám hodně rád, ale Rainmar z Bělavy je mému srdci bližší, lépe se s ním ztotožním a je také zajímavé sledovat postupné "dospívání" a vývoj jeho postavy. Samson Medák a hlavně Sharlej jsou taktéž sympaťáci, i když Sharlej je leckdy drsný pragmatik, ale také úsměv vyvolávající Vychcánek. Např. scéna s hraným vymýtáním nečistého ducha je nezapomenutelná. Mimo štědré porce zábavy a napětí se zde člověk také mnohé dozví. Autor musel prosedět mnoho hodin ve studovnách a knihovnách, protože detailně popisuje reálné historické události a v knize vystupuje přehršel skutečných historických postav. Dávám plný počet, nemám co vytknout a ke knize se určitě opět vrátím - potažmo k celé trilogii.

30.12.2017

Magor a jeho dobaMagor a jeho dobaMarek Švehla

Vezmu to asi velmi stručně, protože při pročítání komentářů od ostatních čtenářů jsem seznal, že vše důležité již bylo napsáno a já bych to tak výstižně asi ani nedokázal. Skvělá kniha plná neuvěřitelného množství informací nejen o Jirousovi, ale i ostatních lidech z komunity undergroundu. Ač bych s Ivanem Jirousem asi těžko vydržel bez konfliktu - vzhledem k jeho divokosti a vulgárním výstřelkům v alkoholovém opojení a hlavně hovadskému chování v devadesátých letech - tak má on a ostatní lidé kolem undergroundu po přečtení této knihy můj hluboký respekt a na druhé straně se ještě více prohloubila má nenávist a opovržení k Rudému dobytku a všem jeho sympatizantům a kolaborantským práskačům - nejen v době totality.

21.07.2019

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

Asi jako zdaleka ne jediný jsem byl ke knize nasměrován mediální kampaní kolem filmu p. Marhoula, co běží právě v kinech. Zatím jsem ho neviděl, ale řekl jsem si, že si to rozhodně musím přečíst, protože se všude psalo a mluvilo o realistické brutalitě, syrovosti a drsnosti příběhu z období světové války. No, abych se přiznal, tak jsem měl trochu jinší očekávání. Násilí a perverznosti v knize působí dost účelově, protože když mladý hrdina potká už x -tého agresora, nebo úchyla, začne to dost nudit. Mimo jiné pak z knihy vyplývá, že tam kdesi v Polsku, nebo blíže neurčené východní Evropě bylo vesnické obyvatelstvo tvořeno jen z negramotných odiotů, ochlastů, zoofilů a dementních existencí libujících si v trápení druhých. Jako, ano, nebezpečných a zlých deviantů je dost a dost a válka v lidech neprobouzí rozhodně to nejlepší, co v sobě má, ale tohle mi přišlo krapet přitažené za vlasy.
Co se mi líbilo, tak některé epizodní mikropříběhy postav a popis všeobecně přetrvávající víry v pověry a čarodějnictví, ale zrovna o tom asi kniha být neměla, je to takový "vedlejší produkt" hlavního příběhu.
Takže, suma sumárum, je to průměr. Není to úplně špatné, ale ani extra dobré a rozhodně to moc nešokuje. Možná jsem po tom, co jsem načetl o válce a dalších zvěrstvech už přece jen kapku otrlý, ale až na občasné drobné záškuby to se mnou moc nehnulo.

04.10.2019

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Subjektivně, nic moc. Hodnotil bych asi jako slabší průměr, až podprůměr, ale i tak docela úspěch - z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud je velká reklamní masáž plná plků, jako "mrazivý severský thriller", top thriller, nálepka světový bestseller, apod. máte reálnou šanci, že utratíte peníze a hlavně svůj čas strávený četbou za kupku literárního hnoje. Tohle ještě docela šlo, ale i tak je to slabota. Příběh mě nijak zvlášť nedokázal vtáhnout - kolikrát jsem četl a nevěděl jsem co. To, co by mělo vyvolávat napětí a šokovat čtenáře na mě nijak nefungovalo. Asi už mám po krk knih s těžko uvěřitelnou zápletkou a předhánějící se v tom, že pachatel bude geniálnější, zvrácenější a nevím, co ještě, až je z toho ve finále blbost, když se nad tím člověk zamyslí. Nemohu si pomoct, ale starším knihám tzv. drsné školy z dvacátého stol. kde jsou uvěřitelnější kriminalisté i kriminálníci to nesahá ani po kolena. Nebo s knihami Dominika Dána, co se současnosti týče - s tím se nějaký Kaštánek vůbec nedá srovnávat a to opět z důvodu, co jsem uvedl výše, policisté, prostředí, zápletky i zločinci jsou tam uvěřitelní, přirození a člověku je to celé tak nějak "bližší", než tyhle bláboly vyšroubované leckdy až do absurdna. Howgh!

11.12.2019

Krev prvorozenýchKrev prvorozenýchJuraj Červenák

Vynikajícím způsobem napsaná historická detektivka plná tehdejších reálií. Pro mě osobně výrazně zvyšuje atraktivitu příběhu zasazení do někdejší Prahy. Párádní čtení, rozhodně doporučuji všem fandům Červeňáka a napínavých historických románů.

29.12.2017

Smrt a jiné vrcholy mého životaSmrt a jiné vrcholy mého životaSebastian Niedlich

Je to pěkná knížka. Místy úsměvné, ale zároveň se to stále točí kolem závažného tématu naší smrtelnosti a nutilo mě to po přečtení k zamyšlení. Je třeba neřešit hlouposti a život si řádně užívat - Obladi, oblada :-)

30.12.2017

LavondyssLavondyssRobert Holdstock

Téměř hned po začátku četby jsem byl vtažen do příběhu obrovskou silou. Pátrání malé Tallis po záhadách a podivných úkazech v okolí jejího domova na hranici Ryhopského lesa mě zcela pohltilo. Holdstockovo vyprávění rozvibrovalo hned několik oblastí mého podvědomí. Za prvé jsem byl v dětství Tallis v ledasčem podobný, jako asi ostatně každé děcko s fantazií. Také jsem trávil hodně času na venkově a pořádal výpravy po okolí, kde jsem se pozastavoval v lesích nad každým větším kamenem s vyrytým křížkem, zbytky obranného valu, nebo na zřícenině staré kaple a letohrádku v lese kousek za chalupou. Fantazie podmíněná tímto prostředím tehdy frčela na plné obrátky. Jak je to staré? Kdo to sem dal? Kdo postavil tu zídku z nasucho kladených kamenů, co teď zarůstá mechem? A snil jsem o roztodivných lesních a prastarých bytostech, co možná číhají za tím nedalekým, mohutným dubem a pozorují mě. Pátrání Tallis mě katapultovalo zpátky právě do těchto úžasných dní. A v neposlední řadě udeřil autor hřebíček na hlavičku i v mém "dospěláckém já", protože se stále rád toulám a nocuju po lesích, poblíž pravěkých hradišť, dávno zaniklých osad a na dalších místech. I tam se rozjede fantazie člověka na plné obrátky a vyvolává staré mýty a genia loci. Zkrátka z prvních dvou třetin knihy jsem byl nadšený a řekl si, že k tomuhle se rozhodně budu vracet a je to více, než důstojné pokračování mnou zbožňovaného Lesa mytág. Jenže pak se něco stalo, přetrhla se nit a posledních několik desítek stran knihy jsem tak nějak dočetl s donucením a autor se hnal někam do psychedelických rovin, kam jsem za ním odmítl jít. Jasně, některé pasáže a epizody z nitra lesa jsou skvělé - autor opravdu dokáže psát, že čtenář vnímá příběh každým smyslem, jak to tu už někdo napsal přede mnou. Cítí vůni tlejícího listí, vánek na tváři, lesní prsť - a stejně tak vykreslení života a drsných rituálů v okolí neolitické osady bylo perfektní ( máme tu nedaleko neolitické hradiště, už se těším, až tam půjdu nocovat :-) ) ALE, nějak to pak přestalo fungovat. Fantastično se rozkošatělo na můj vkus až moc a pro mou maličkost to degradovalo předchozí text geniálního díla. Zkrátka jsme se s panem Holdstockem na konci rozešli každý svým směrem a velké finále příběhu se nekonalo, jen mírné rozpaky. Ale kdo ví, třeba se k tomuhle počinu za pár let vrátím a uvidím to zase trochu jinak. Každopádně, Lavondyss ve mě zanechal hlubokou stopu a i přes malé rozčarování na konci bude patřit k tomu top z oblasti fantastiky, co jsem kdy přečetl. Těším se na Les kostí.

14.06.2019

ToToStephen King

Tohle je dnes už klasický "majstrštych". Poprvé jsem to četl už někdy v osmičce na základní škole - zapůjčeno z knihovny - a od té doby ještě dvakrát. V dohledné době si to patrě zopakuji :-D Propracování postav a celková košatost děje jsou v této knize až neuvěřitelné. Pro mou maličkost jedna ze špičkových knih mistra oboru, pana Štěpána Krále :-)

29.12.2017

Vlk a dýkaVlk a dýkaJuraj Červenák

Právě dočteno a plná spokojenost. Pěkná zápletka, po pomalejším rozjedu to mělo spád a dokonce se i zaválčilo a rozbilo pár machometánských kebulí, což jednoho také potěší. Trochu mi scházel kapitán Stein a jeho ustavičné brblání, ale aspoň mladý Jaroš se ke konci objevil a mohl opět prokázat mistrovství ve svém oboru. Tak tedy jen piště směle dál, drahý Juraji a hrňte to na nás pod tlakem :-)

31.12.2017

Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové taženíZemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové taženíDieter Breuers

Jak už napsal přede mnou SMITH, kniha rozhodně není naivní a romantické povídání o rytířských ctnostech a soubojích - to raději nechť čtenář sáhne po Ivanhoem, pokud chce něco podobného. Tady jde o syrové a nepřikrášlené líčení událostí okolo první křížové výpravy. Vyprávění je plné surového násilí na leckdy bezbranném civilním obyvatelstvu, špíny, fanatismu, negramotnosti a bezpraví. Přijde mi, že příběh je ještě o pár stupňů drsnější, než můj oblíbený román Za přísahu a lásku, který se s popisem středověku rovněž nijak nepáře. Nemohu jinak, než dát knize Zemřít za Jeruzalém plný počet hvězd. Nejsem fanda načančaného dvorského tlachání a přemrštěně idealizovaných příběhů. Pokud už čtu příběh ze středověku, očekávám naturalistické vyprávění odpovídající mým představám o válečných taženích a tvrdém životě té doby a to jsem zde dostal vrchovatě.

07.01.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Za mě naprostá pecka a mohu jen doporučit - ne tedy každému, ale člověk bez vztahu k přírodě a s nějakým menším, či větším odstupem od současné civilizace by si tuhle knihu asi těžko koupil. Zajímavé jsou pro mě všechny rozhovory v knize, s ledasčím souhlasím a jinde je to pro mě zase kapku přes čáru ( např. Ruda, nebo některé pasáže Strážce prahu - i když je skvělé, jak otevřeně hovoří a jak Aleš Palán dokáže perfektně rozhovor posouvat tím správným směrem ), ale i tak je to prostě parádní počin a ke knize se určitě opět vrátím. Každá zpovídaná osoba mě něčím zaujala a myslím, že s ledaským z nich bych našel společnou řeč.

30.04.2018

StalingradStalingradF. Kotleta (pseudonym)

Nemůžu si pomoci, ale tohle je bohůmžel pro mě béčko i mezi béčky. Krom knih Spad, Poločas rozpadu a knih Perunova krev se pro mě páně Kotleta stává svou tvorbou brakem mezi brakovou literaturou. Jak už tu pár lidí napsalo, i když květnatěji a více do hloubky - je to vcelku o ničem. Jen masakrování všeho a všech a do toho Kotletovo oblíbené porno, které tam prostě musí nacpat, i kdyby nevím co. Podobnou krvavou oddechovku jsem občas vyhledával, ale mistr v tomto žánru u nás Boiohemu je a asi navždy bude jen jeden a to Jirka Kulhánek. Ať se to fanouškům Kotlety líbí, nebo ne, nesahá mu ani po kolena a je to v podstatě slabý odvárek. Příběhy jsou vesměs opravdu, jak přes kopírák - jak to trefně uvedl sharik - a je to celé příliš jednoduché, pubertální, povrchní a nudné. A to mám přitom fantastiku i drsnější příběhy v nejrůznějších formách rád.

16.09.2019

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

Syrové vyprávění, které pro mě bylo zhruba do půlky knihy zajímavé, ovšem potom začal zájem pomalu upadat. Začalo to být stále dokola to samé - pokus o odvykačku, návrat mezi své, zmáknutí pár klientů, našlehnutí, pokus o odvykačku, návrat mezi své....a tak dále a tak dále. Mimo jiné jsem začal mít neskutečnou alergii na slovo cool, které tam bylo téměř na každé stránce, na některé i dvakrát :-) ale chápu, že má jít o přepis vyjádření mladé narkomanky, takže to nelze knize vyčítat. Jinak sympatie k hlavním "hrdinům" vyprávění jsem necítil žádné. Sice ještě tehdy nebyla patrně žádná velká osvěta mezi mládeží ( na rozdíl ode dneška, kdy to do každého cpou od základní školy, takže začít fetovat může akorát opravdový pitomec ), ale k veškerým narkomanům chovám silné antipatie, opovržení a veskrze negativní emoce. Hlavně v dnešní době, kdy je jich všude plno, šíří nakažlivé choroby, páchají trestnou činnost a ničí životy svých blízkých. Snad bude tahle knížka pro hodně mladých lidí výstražným mementem, aby se vyhnuli podobnému svinstvu, ale jsem v tomhle směru spíš skeptikem.

27.11.2019

Hradba západuHradba západuJuraj Červenák

Nejprve si dovolím drobnou kritiku, než se uchýlím k velebení díla. Ač mě Juraj dokázal udržet bez větších výkyvů zájmu u knihy až do konce, musím podotknout, že - z čistě subjektivního pohledu - roztáhnout příběh točící se kolem jednoho obléhání jedné pevnosti na nějakých pět set stránek není nejšťastnější nápad. Holt jsem byl zvyklý z předchozích knih na něco jiného - cválání krajinou, různá místa, různé situace, zkrátka na menším rozsahu stran toho hrdinové stihli v minulosti podstatně víc. Byl jsem v pokušení právě za tohle ubrat jednu hvězdu v hodnocení, ale nakonec jsem to neudělal. Právě to, že i přes velmi omezený prostor dokázal autor rozvést příběh do takového rozsahu a ještě udržet napětí, si zaslouží plný počet :-) Jinak naprostá spokojenost, hadrácké přičmoudlé kebule pukají pod údery čakanů, mečů a kulí z mušket o sto šest, příměs fantastiky na pozadí historických událostí opět výrazněji neruší a i pár těch naprosto nečekaných zvratů se našlo. Jen jednu nelogičnost nemohu Voroninovi odpustit - když už bych tu vlčí čubku dostal do spárů, rozhodně bych jí po tom všem, co spáchala nesvázal a netransportoval někam do horoucích pekel před řádný soud. Předhodil bych jí nejdříve svým vojákům a když by se hoši dostatečně vyblbli, nechal bych jí smáznout z povrchu zemského, jaképak copak. S sebou bych vzal maximálně její nasolenou makovici, jako důkaz. Ale chápu, že jí autor potřeboval pro další vývoj příběhu, tak to pořešil trochu jinak.

07.12.2019

PlatnéřPlatnéřFrantišek Niedl

Kdo čeká od historického románu především válčení, souboje, obléhání hradů, apod. bude zklamán, protože o tom trilogie Platnéř opravdu není ( i když i zde to sem tam zařinčí železem ). Ale i tak mohu doporučit, je to čtivě napsané a příběh je poutavý. Hlavní hrdina není žádný bijec a válečník, ale právě proto mi byl sympatický. Člověk si od těch neporazitelných siláků také musí někdy odpočinout, že ano :-) SPOILER - dějem trilogie se mihne mimo jiné zajímavé postavy i Hynek Tas z Boru, známý z jiné autorovy románové řady.

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Na základě Sněhuláka začnu patrně opět přehodnocovat názor na sérii Harry Hole od Jo Nesba a to k lepšímu. První jsem četl Červenku, ta mě chytla hodně a vrhl jsem se na další - Netopýra a Švábi - to bylo tedy podstatně horší ( můj subjektívní názor, samozřejmě ) a tak jsem se rozhodl, že se na celou sérii mohu vybodnout. Ale rok se s rokem sešel, nedalo mi to a v naší městské knihovně jsem drapl svazek, co byl zrovna k mání - Sněhuláka. Jsem velmi příjemně překvapen a zkusím nějakou další. Autor mě parádně zblbnul, kdo že by mohl být vrah, ale říkal jsem si: "Takhle snadné to přece nebude, vždyť zbývá ještě dost stránek, tam bude nějaká bota :-D "
Na závěr rada pro lidi, kterým se kniha také líbila a chtěli by ztratit svůj drahocený čas shlédnutím stejnojmenného filmu - nedělejte to! Opravdu je to ztráta času a budete naštvaní. Většina je toho překroucená, někdo, kdo v knize žije je ve filmu zavražděn, spousta děje je vypuštěna - ne, opravdu lidi, od toho ruce pryč. Jak se mi třeba líbilo zpracování knih od Thomase Harrise, tak tohle fakt ne.

10.02.2018

Cigaretka na dva ťahyCigaretka na dva ťahyDominik Dán

Jedna z nejlepších Dánovek, co jsem prozatím četl. Skvěle napsané, zdánlivě nesouvisející nitky různých příběhů, které nakonec srůstají v jeden společný cíl. A co se týče korupce a prohnilosti některých aparátů státní moci, stejně jako provázanosti s podsvětím - inu, nedělám si iluze, že je to lepší, než je popsáno v knize. Spíše naopak, asi bychom se dost divili, kdyby vše vyplavalo na povrch.

06.05.2019

Zimní mužiZimní mužiJesper Bugge Kold

Je to neveselé čtení a velmi drsný příběh, co po sobě zanechá přetrvávající stopu v podvědomí. A je to brilantně napsané, až jsem nevěřil, že jde o autorovu prvotinu. Asi nejhorší na tom příběhu je samozřejmě to, že nejde o románovou fikci v pravém slova smyslu, ale že se tohle opravdu dělo - a rozhodně to není nijak dávno, bylo to ve "věku rozumu", v moderních dějinách dvacátého století. A může se to snadno stát znovu - model samozřejmě nemusí být totožný, nemusí jít o "nácky", ale válčit se bude pořád, vraždit se bude pořád a stále se najde dostatek lidí, co budou vzhlížet k různým psychopatům, dostatek hloupých a krutých jedinců a v neposlední řadě pak zmrzačené duše, ze kterých válečné běsnění udělá ony v knize zmíněné Zimní muže, kteří se z rolí obětí přetransformují v další monstra, nebo figurky zmítané ve smršti událostí, které se nedokáží postavit a jdou s proudem.
Člověk se ve svých nejtemnějších stránkách od pravěku příliš nezměnil - rozhodně ne k lepšímu. Jen z kamenného sekeromlatu přešel k rychlopalným puškám a k výkonnějším způsobům vybíjení druhých. A i o tom pro mě tahle knížka byla.

13.11.2018

Rozervané královstvíRozervané královstvíFrantišek Niedl

Stále dobré čtení. Ale ač fanoušek knih pana Niedla, tady budu malinko kritický. Přišlo mi totiž, jako bych v téhle knížce malinko ucítil nastavovanou kaši, s trojicí prvních dílů se to nedá srovnávat, čtvrtý ještě tak nějak šel na stejně vysoké úrovni, ale tady už mi ty přes kopírák psané šarvátky malých oddílů vedených hrdiny knihy připadají jako mlácení prázdné slámy. A jakožto hnidopich se zkusím zaměřit ještě na jeden problém, co mi nedá spát, ale trklo mě to až nyní. Lze střílet ze středověkého jasanového luku koňmo? Jsou totiž dost velké, jeden máme doma a neumím si představit, že by ho někdo dokázal napnout do plné síly v koňském sedle a přitom je to motiv, který pan František hojně využívá ve všech svých knižních sériích - samozřejmě mohou před střelbou sesednout, ale výslovně se několikrát uvádělo, že střílejí z koní. Taky transport luku s nasazenou tětivou není moc reálný, tětiva se nasazovala většinou až před bitvou, ale na koni to neuděláte. Četl jsem o jízdních kušovnících a samozřejmě i o lučištnících, ovšem jednalo se o střelce z reflexních nomádských luků ke střelbě ze sedla ideálních.
Ale co, teď už pro změnu mlátím prázdnou slámu zase já :-D Je to oddychová, dobrodružná, nenáročná literatura na příjemný relax a panu Niedlovi to jde stále od ruky. Další díl je evidentně na cestě, tak doufám, že Honzovi z Hohenbachu už někdo řádně nakope řiť a vykopne ho až do horoucích pekel, kam patří.

09.01.2019

Římské legieŘímské legieDaniel Peterson

Pěkně zpracovaná publikace obsahující základní informace o fungování a výzbroji legií - a pomocných sborů - římského impéria v několika staletích. Text je doplněn řadou fotografií skupin věnujících se tzv. living history z daného období a kniha je svým zpracováním velmi podobná titulům Vikingové znovuzrození ve fotografiích, nebo Oděv a zbroj vojáka ve středověku.

07.03.2020

Návrat do divočinyNávrat do divočinyAleš Palán

Po přečtení komentářů předchozích čtenářů jsem byl obezřetnější a knihu si tentokrát nešel koupit, ale půjčil jsem si jí z knihovny. Inu, není to úplně špatné, líbí se mi. Ale jsem rád, že jsem si Návrat do divočiny jen vypůjčil - dát relativně nemalý peníz za knihu, která je spíš fotoalbem s textem co by se dal použít do malé brožurky, nebo jako rozsáhlejší článek, to se mi tedy opravdu nechce. Je to takové nedotažené, čekal bych trochu víc.

01.05.2020

Jakubův cestovní deníkJakubův cestovní deníkJakub Čech

Nic moc - spíš nic, než moc. Jsem tulák a vandrák, takže mám rád knihy o toulání, šlapání, putování...však víme, co myslím. První půlka knihy mě bavila, ovšem pak to šlo postupně do háje. Jak už tu bylo napsáno v jiném komentáři - jeden den, jako druhý. Vstal jsem, šel jsem snídal jsem, potkal jsem x lidí, dali jsme řeč, udělal jsem si oběd, šli jsme, usnul jsem v devět...sem tam něco, co oživilo děj, ale i tak dost bída posléze i nuda. Já vím, má to v názvu deník, tak bych měl čekat deník, ale tohle je prostě jen přepsaný blog.

04.06.2020

Mělké sibiřské hrobyMělké sibiřské hrobyMichael Krupa

Hodně dobrá kniha, podobná vyprávění založená na vlastních prožitcích mám rád. Při četbě jsem rozhodně neprožíval jen pozitivní hnutí mysli - má neměnná a stále doutnající nenávist k Rudému dobytku se opět rozhořela naplno - ale kdyby autor vynechal ona zvěrstva, násilí, nepravedlnost a krutý osud mnoha lidí, zkrátka to zlé, s čím se setkal, nemělo by asi smysl něco podobného napsat a číst. Děj mě pohltitl a s napětím jsem fandil hlavnímu hrdinovi, i některým dalším epizodním postavám. Ono sice bylo jasné, že to nedopadne špatně - jinak by to nemohl pan Michael Krupa po letech vyprávět - ale i tak člověka děj vtáhne a prožívá horké chvilky s hlavním hrdinou naplno. Co se mi ještě líbilo je, že autor popisuje nejen útrapy své a ostatních spoluvězňů, ale i strašlivý dopad Stalinského bolševismu na veškeré prosté obyvatelstvo v zemích pod jeho krutovládou.

21.11.2019

Zapomenutá legieZapomenutá legieBen Kane

Lepší průměr. Byl jsem namlsaný z Kaneovi trilogie pojednávající o osudech legií v bitvě v Teutoburském lese a následných taženích, ale tohle se bohůmžel nemůže oné trilogii rovnat. Popis zkaženého a zkorumpovaného Říma super - hlavně pohled na věc ze stran otroků se mi líbil. Dále pasáže točící se kolem školy gladiátorů a jejich klání, to byla také velká paráda, ale to je tak vše, co bych zde vyzdvihl. Osudy postav, na kterých je vystavěna kostra příběhu mi nepřišly příliš uvěřitelné. Stejně tak líčení tažení proti Parthům pak sklouzlo do takové monotonní roviny, kdy to začalo pomalu nudit. V neposlední řadě bylo v knize na můj vkus až moc věštění, znamení, předpovědí, atd...v historické fantasy bych to bral - mám jí jako žánr velmi rád - ale tady mi to dost skřípělo a jak to bylo časem v textu dost zhusta, začalo to být na nervy jdoucí. Ještě si rozmyslím, jestli se vrhnu na další pokračování, nebo ne. A abych nezapoměl - v knize se minimálně třikrát Říman pokřižuje.... no, v 1.století před Kristem, nevim, nevim...ale to může být jen blbý překlad, mohlo to být třeba přežehnal, nebo něco takového. A nebo se Římani křižovali ( teď nemyslím oblíbenou kratochvíli s odsouzenci ) už před příchodem křesťanství a já o tom hold nevím.

22.02.2020

Předkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních vědPředkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních vědJan Reichstäter

Tak, jedno upozornění hned zkraje - Kniha rozhodně není nic pro ezopošuky, čtenáře knih s názvem "Moudrost druidů, Keltská magie" a podobných slátanin. Jedná se čistě o literaturu faktu a proto je náhled pana Reichstatera kritický i k mnoha zažitým interpretacím výkladu pohanských kultů Keltů, Germánů, apod. Člověk vlastně zjistí, že valná většina toho, co v minulosti přečetl jsou pouhé domněnky, navíc šířené zástupy opisovačů obšlehávajících teze svých předchůdců - což v této knize neplatí, naopak je zde přehršel původních zdrojů, kam až lze do nejstarší možné historie dohledat původní spisy pojednávající o starých pohanských kultech. Opět tu člověk zjišťuje, že např. i u Germánů a původního náboženství skandinávských etnik toho moc není a víceméně vše vychází z islandských ság sepsaných v době, kdy tzv. vikingskému období už odzvonilo, čili to pár staletí nazpět mohlo být také docela jinak.
Knížku bych jednoznačně doporučil někomu, kdo už má o historii Keltů a germánských kmenů něco načteno a stejně tak i nějaké informace o jejich ať už diskutabilních, nebo doložitelných kultech, legendách a panteonech bohů a namísto naivního a romantického přístupu k problematice je schopen i nadhledu a kritického myšlení.

25.07.2020