Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma

Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396331/bmid_pribehy-civilizace-a-barbarstvi-pod-nXB-396331.jpg 5 7 2

Kniha je věnována římskému impériu, po dlouhá staletí hegemonovi starověkého světa. Snahou autorů bylo syntetizující formou načrtnout hlavní rysy Římské říše, aniž by rezignovali na faktografické shrnutí a na představení základní terminologie. Pojednávané okruhy byly vybírány subjektivně, se záměrem poskytnout čtenářům orientační přehled o tématech, která se i v současné diskusi o roli a podobě státu objevují (např. systém vlády a státní správy, obrana a vojenství, společenské integrace a polarizace). V závěru je pak představen jeden dílčí úsek římských dějin, v němž se pod nadvládou Říma krátkodobě ocitla i část území dnešní České republiky. Autoři jsou přesvědčeni, že v dějinách Římské říše lze identifikovat četné rysy, které mohou dnešní společnosti posloužit jako náměty k přemýšlení, a také jí mohou dodat užitečné argumenty při vlastním střízlivém a erudovaně kritickém pohledu na naši současnost.... celý text

Petok
21.02.2023 4 z 5

Veľmi, veľmi stručné, aj keď kvalitne napísané, pojednanie o fungovaní všetkých podstatných aspektov života v Rímskej ríši. Knihu obohacujú (možno aj) stovky fotografií.

Vlk.kh
03.10.2022 5 z 5

Vypisovat podrobně, o čem to vlastně je asi nemá smysl - popis knihy výše je vyčerpávající, tak jen stručně.
Jde o vynikající publikaci, která zkraje nastiňuje vznik Říma a v kontextu s jeho další historií pak rozebírá jednotlivá témata, jako provincie a jejich správu, armádu, nebo politické, ekonomické a náboženské aspekty. Kniha obsahuje stovky fotografií a obrazových rekonstrukcí a jednoznačně ji řadím mezi to nejlepší, co u nás kdy na podobné téma vyšlo.

archeologie antika starověký Řím starověké civilizace římská říše

Autoři knihy

Marek Vlach