Šamanství - Kořeny naší spirituality

"Strom bez kořenů nemůže žít. Člověk také ne." Wofl-Dieter Storl Plná historie a mýtů nabízí tato kniha přehled o šamanských kořenech naší kultury a poskytuje čtenáři kontakt s dávnými cestami, které v nás mohou být živé i dnes. Léčivé rostliny, mýtická zvířata, cesty do jinosvěta - inspirativní exkurze do historie a součastnosti šamanství a poselství pro náš moderní svět: MY JSME PŘÍRODA...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289264/samanstvi-koreny-nasi-spirituality-xjc-289264.jpg 4.79
Duchovní literatura, Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno, Fontána

Kniha Šamanství - Kořeny naší spirituality

Galdrakona

Kniha je psaná formou do témat rozdělených otázek a autorových odpovědí. Oceňuji vědomě přejmenování slova šamanismus na šamanství a zpřístupňování jeho obsahu široké veřejnosti aniž by se z toho dělala zprofanovaná senzace. Nejde totiž vůbec o to stát se samozvaným šamanem, sám autor dokonce tuto klasifikaci odmítá, a daleko spíše se označuje za někoho, kdo šamanství "pouze" praktikuje. Se mnou tato slova hluboce souzní, neboť šaman je pro mě někdo povolaný ale určitě to neznamená, že by se ostatní o přírodu a duchovno neměli zajímat. Pro srovnání je to v mých očích stejně absurdní jako chtít zakazovat křesťanovi modlení, pokud není vyloženě knězem. Přesto zde musím vytknout připodobňování přírodě nepřátelských sil v podobě elektrosmogu apod. k mýtickým titánům a napříč různými mytologiemi různě nazývaným primordiálním silám, které "musely" být mladší božskou generací na počátku věků spoutány, zatímco dnešní člověk je nemoudře vyvolává ze zemského nitra napovrch. Tato zjednodušující generalizace vypovídá jen o snaze něco někam zaškatulkovat, aniž by zde byl alespoň minimální respekt nebo snaha o porozumění vůči předmětným silám. Na druhou stranu to bude pouze v odlišném slovníku který já a Storl používáme. Jen, že u tak učeného a moudrého člověka mě takováhle bagatelizace rozčiluje více, než u druhořadých pisálků.

Tyet
13.07.2018

I když si někdy myslím, že Wolf-Dieter Storl mě už ničím nepřekvapí a že se (nevyhnutelně) ve svých knihách opakuje, pokaždé se u něj najde něco, co je pro mě svěží a nové nebo alespoň skvostně zformulované. Mně jsou jeho myšlenky skutečně niterně blízké a dotýkají se na té nejhlubší, nevědomé úrovni přímo mého srdce.
Z knihy:
„Skutečné šamanství nelze vyjmout z kulturního ani ekologického kontextu. Šamanství je produktem, extraktem konkrétní etnické komunity, její kultury, jejích tradic. Bez těchto aspektů ztrácí hloubku. Kdokoli sice může použít k rituálu vykuřování pelyněk třeba po vzoru prérijních indiánů, ale pro ty to má mnohem hlubší význam. Indián se narodil na rohoži z této byliny. Její vůně bylo to první, co ve svém životě ucítil. Při každém posvátném obřadu, při každé bohoslužbě se pelyněk zapaloval. Tanec k poctě slunečního božstva se tančil na podlaze vystlané pelyňkem. Od dětství, dříve než se zformulovalo indiánovo ego, to pro něho byla pevná součást sakrální kultury. Když dnes někdo z jiného prostředí použije k vykuřování pelyněk, nemůže se nikdy dostat do stejné hloubky. Samotná jeho vůně sice působí na limbický systém, otvírá jej, ale účinkuje jinak, protože rituál byl vytržen z kulturního kontextu.
Dnešní neošamanismus se stává součástí běžné globální ideologie, ideologie ´jednoho světa´. Modrý globus, tedy Země, ten krásný klenot ve vesmíru, působí jako vyznání víry, jako ikona nového sekulárního náboženství. A my musíme tuto malou planetu, na níž žijeme, chránit před nebezpečím.
Ale pro šamanské národy a lidi spjaté s přírodou je to obraz absolutního odcizení. Šaman, tradiční šaman, stojí na Zemi. Pro něho je Země nekonečná, obrovská. Není to jen malý, modrý bod ve vesmíru. Šaman je plodem Matky Země a ta je posvátná. Dává život. Můžeme zemi, humus, lesní půdu vzít do rukou a ucítíme vůni života. Nahoře je obloha s věčnými hvězdami a tyto hvězdy jsme pozorovali už ve všech předchozích generacích. Jsou to naši věční průvodci. Existuje podsvětí, horní svět a naše Středozemě – takový je šamanský obraz světa.
A ten je lokálně určen. To, kde teď právě jsem, je posvátná země.
Stále si myslíme, že musíme být aktivní na rozdíl od indiánů, kteří zachovávají klid. Rostlinná bytost přichází sama ve své božské podstatě a učí nás. Domýšlivý člověk jí nenaslouchá a dělá z ní objekt svého zkoumání, analyzuje ji a rozkládá na jednotlivé části v přesvědčení, že se dá všechno postihnout rozumem. To, co mu vyjde, je však jenom karikatura. Šamanský princip otevření duše, vstřícnosti a vnímavosti dovoluje rostlinné bytosti, aby se nám sama přiblížila. Tu se objeví duševně vyhladovělý Evropan, požije nějakou drogu a řekne. ´Právě jsem byl v Brazílii a zúčastnil se šamanského rituálu s ayahuascou!´ Projevuje se tím jeho zbytnělé ego. Nikdo si nemůže myslet, že jen tak přijde, koupí si drogy a uvede se do kýženého stavu. Tak jednoduché to není, k tomu je třeba znát staré a vyzkoušené techniky.“

Čtyři dohody
Čtyři dohody