Žoldnéři fantasie: Lovci monster

Žoldnéři fantasie: Lovci monster https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313321/bmid_zoldneri-fantazie-lovci-monster-Hkd-313321.jpg 4 13 13

Žoldnéři fantasie série

< 7. díl >

Náš svět je jako klidná vodní hladina. A pod ní se v hlubinách prohánějí monstra. Náhle se rozčeří vlny -- a je pryč plavec či parník plný pasažérů. Jenže na příšery z hlubin nahoře zas číhají rybáři -- lovci. Profesionální zabijáci, které od monster dělí jen poslední špetka lidství a pracovní etiky, i nešťastní matéři nečekaně vržení do obludných situací. Přečtěte si uvnitř, jak se s nimi vypořádají. A koho zašlápne Cthulhu, má 10 bodů! Jako host Tomáš Bandžuch se svou zbrusu novou chmurnou fantasy-polit-fiction Pramen naší svobody.... celý text

Přidat komentář

Vlk.kh
11.12.2023 4 z 5

Moje první setkání s Žoldnéři a musím říci, že to není špatné. Po čtení některých jiných analogií povídek, jako např. ceny mloka, apod. jsem k téhle sbírce přistupoval poněkud skepticky, ale jsem příjemně překvapen a celek hodnotím lehce nadprůměrně. Tady je holt docela znát, že autoři povídek už mají něco za sebou a to se projevuje na jejich kvalitě. Několik povídek bych hodnotil, jako hodně povedené, jinde průměr, kde autor podle mě nevyužil potenciál tématu, co si zvolil. Pár kusů je v mém osobním žebříčku pod čarou průměru, ale každý autor zkrátka píše trochu jinak a každý má svou základnu fanoušků, kterým jeho tvorba sedne. Nuže, vzhůru na další svazek ze žoldnéřské řady, co se mi dostal do rukou - Osamělé válečníky.

Skallarix
01.11.2018 3 z 5

Ke sbírkám Žoldnéřů fantazie už přistupuji s jistým očekáváním, které se každoročně vyplňuje. Tento ročník nebyl žádnou výjimkou. V "Lovcích monster" mi povídky jakožto "skvělé" přišly akorát tři, vítězná jako povětšinou, jedna z těch opravdu slabších (ačkoliv ne nejslabší, letos se našli i jiné) a zbytek balancoval někde kolem střední linie, ohledně hodnocení.

Ony tři povídky, které bych hodnotil jako nejlepší, byly: "A z prachu povstal..." z alternativní historie dvacátého století, "Podej ďáblovi prst" z období třicetileté války a "Píseň bílé tmy", jejíž děj se odehrává v polovině devatenáctého století. (... A až teď jsem si všiml, co ty "mé vítězné" povídky spojuje. Historie, ačkoliv třeba alternativní, fiktivní.) Všechny byly napsány velice čtivě, zajímavě a každá svým osobitým způsobem. Nebudu se však rozepisovat o jejich ději a jejich kladech zde, v odkazu "Povídky" jsem je už náležitě rozebral... Další takovou velmi zajímavou prací byla i povídka "Román o růži" od V. Mertlíkové. Ale co se týká opačného konce pomyslného žebříčku... Největším zklamáním pro mě byla jen jedna povídka, a to "Ochránci klidného spánku", která hraničila až s patetickou infantilností a naivitou (možná někteří čtenáři desetistránkových, ilustrovaných pohádek pro nejmenší z distribuce W.Disneyho toto ocení - ačkoliv, abych někřivdil, pravda, ocenila to i porota Strak na vrbě a Kristýna Sněgoňová se vyhoupla se svým dílkem až na druhé místo).
Ostatní povídky povídky byly vcelku zajímavé, čtivé, některé samozřejmě méně... Každý si najde to své. Jen tento ročník mě utvrdil v názoru, že od Žoldnéřů můžete čekat stále skoro stejnou směs příběhů, které ačkoliv se příběhově liší, stylově a žánrově, když půjdeme více do hloubky, už nikoliv. I přesto - již lepší ročníky zde byly. ...


Svářeč
30.12.2017 4 z 5

Už pár let se v Žoldnéřích z nějakého důvodu střídají slabší ročníky se silnějšími a tohle je zase ten silnější. Vlastně až překvapivě silný. Všechny povídky působí sebejistě a profesionálně, autoři píší poutavě a vesměs se jim daří dávat svým povídkám zamýšlenou atmosféru. K tomu vynikající hostující text od Bandžucha, který navzdory své kvalitě ostatní povídky nijak nezastiňuje, což opět jen svědčí o nevídané síle tohoto ročníku. Škoda jediné slabší povídky, jinak by to bylo za pět. Na soutěžní sborník opravdu hodně kvalitní.

cori
17.09.2017 3 z 5

Sbírka jako tradičně přináší deset povídek, které ve většině případů spojuje boj hrdinů proti různým monstrům. Nejvíc mě zaujala povídka Román o růži. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.