VladimirTetur VladimirTetur komentáře u knih

Svoboda jménem zlato Svoboda jménem zlato Hans J. Bocker

Jednu hvězdu za snahu ve správné oblasti, ale nic nového pod sluncem. Příliš povrchní. Velkou část knihy tvoří předmluvy vydavatele a autora, zbytek je spíš takový odrážkově psaný sešitek poznámek bez pořádných zdrojů. Pokud máte v nadcházející revoluci peněz nějak obstát, tak zoufale potřebujete jiné a lepší zdroje informací, než tohle.

30.08.2017 1 z 5

Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Nassim Nicholas Taleb

Konečně šel Nassim trošku do detailů o s obě samém, a rozepsal se i o tom, co jej formovalo, co má rád a s čím se potýká když zrovna intelektuálně nebombarduje intelektuálně onanujicí profesory a "experty". Už to není jen rigorózní vysmívání se pokryteckým tlachalům, ale i praktický průvodce životem na úrovni vysoko nade všemi. S ním bych si rád sedl na večerní skleničku vína a půlku kvalitního tripu.

10.08.2017 5 z 5

Tréninková bible pro triatlonisty Tréninková bible pro triatlonisty Joe Friel

Trenikova bible! Aneb jak jsem cely zivot trenoval blbe :)

17.07.2017 5 z 5

Jak na triatlon Jak na triatlon Petr Vabroušek

Tuhle knihu jsem bral jen jako Vabrouskovo addendum k Frielove Treninkove Bibli pro Triatlonisty, ktera je naprosto skvela, detailni az vycerpavajici a Petr Vabrousek k ni ostatne napsal komentar. Tohle je bohuzel pouze prepis Petrovych online eseji, ktere se casto opakuji. Trenikove plany rozhodne nejsou pro zacatecniky a pokud ano, jde o milove kroky. Nicmene i i pro hobika tu nejaka hodnota je.

17.07.2017 3 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Nic moc. Adolfův manipulační majstrštyk jsem ukousával nepravidelně, protože je to náročné a nudné čtení. Židovské spiknutí už dnes nikoho nepřekvapuje, světový vládce kapitálu a hybatel dějin v pozadí také ne, takže mě chyběl emoční náboj, kterým bych udržel koncentraci. Mezitím jsem stihl přečíst takové klenoty jako Huxleyho Brave New World, nebo Durellovu zvířenu a ve srovnání s kýmkoliv, kdo opravdu umí psát, je Adolf grafomanský patlal jako třeba Martin Fendrych. Každopádně je to ale kniha poučná a určitě bych ji dal jako povinnou četbu pro nadanou mládež, aby si uvědomila, co dokáže vhodná formulace myšlenek, vhodný výběr témat a práce s čtenářovými emocemi. Možná by si uvědomili, kolik nových Adolfů a Goebelsů dnes krmí lid skrze masmédia za účelem propagace fašismu 2.0, nyní trefně označovaným jako neomarxismus (Patrick Buchanan).

05.07.2017 2 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

Doporučuju!!! Jedna z nejtěžších a nejlepších naučných knih, co jsem kdy četl. Tím, že je kniha na první pohled o dětech je krásně zakryto, že je to hlavně o nás o všech. Já jsem se v té knize našel a pochopil jsem spoustu záseků, jejichž příčina tkví v událostech z dětství. Bohužel jsem musel pro knihu uzrát a trvalo mě několik let, než jsem se na ni naladil a byl schopen ji chápat. Nechtěl jsem to nevědomě přelouskat, jen proto, abych měl další čárku, protože je to fakt klenot. Manželé Kopřivovi rozhodně vědí o čem píší, sami mají pět dětí, za což klobouk dolů. Asi si od nich koupím nějaký kurz, abych se s nimi mohl seznámit a potvrdit svoji doměnku, že to jsou bývalí tripožrouti ;).

05.07.2017 5 z 5

Ztracená vítězství 2 Ztracená vítězství 2 Erich von Manstein

Pro první i druhý díl platí, že obsah je nad formu. I když je kniha plná překlepů a chyb, tak na to sere bílý tesák. Manstein má co říct a říká to velmi dobře. Poznámkový aparát českého vydání je bohatý a detailní, upozorňuje na některé lži a pomáhá osvětlovat reálie dějů i méně zasvěcenému čtenáři. Nicméně zeměpisná mapa v ruce a google jsou při čtení nutností :), tak obsáhlé to je. Než se dáte do čtení, je dobré jako úvod shlédnout pár desítek hodin filmových dokumentů (dnes na youtube), umocní to zážitek z knihy. Doporučuji "Druhá světová válka v barvě", "Velká vlastenecká válka", "Apokalypsa: 2. světová válka".

Říká se, že Manstein byl údajně nejlepší manažer druhé světové války. Co s tím? - Nevím, z knihy sice vyplývá, že byl operačně nadprůměrně schopný, ale minimálně jeden týpek s ním sehrál důstojnou partii, Georgij K. Žukov! Takže dokud nepřečtu paměti Žukova, nechávám si rezervu v hodnocení.

07.06.2017 4 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Mé první setkání s Geraldem Durellem a je z toho můj soukromý čtenářský objev roku!!! Tak dobře a vtipně píše opravdu málokdo. Stavím jej po boku Aldouse Huxleyho a Jacka Londona.

31.05.2017 5 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Pan Spisovatel ve své nejlepší formě o celoživotním rande se svou můzou.

27.04.2017 5 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Moje nejoblíbenější francouzská kniha, Mikulášovy patálie, byla tímto "chef-d'oeuvre" téměř nahrazena na piedestalu klukovské literatury. Mít tohle dílo vtipné Sempého ilustrace, je to tutová jednička. Krása! A to jsem ji četl až minulý rok.

26.04.2017 5 z 5

Zbohatněte jako já Zbohatněte jako já Donald J. Trump

Takový megastručný medailonek z Trumpova života a způsobu jeho myšlení. Žádný návod na zbohatnutí se "překvapivě" nekoná, ale historky jsou úsměvné a pár rad do života, které si Doník vzal od svého otce k srdci je celkem užitečných. Knížka je to zábavná, čte se rychle a odpustím vydavateli i slabikářový font a rozvržení odstavců, bez něhož by šlo o šedesátilistový sešitek.

01.04.2017 1 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Skvělé! Dezoláti z uličky Na plechárně mě sedli podstatně víc než dezoláti z Tortilly. I když se v předmluvě ke knize psalo, že je nějaká temnější, či co, vůbec mě to tak nepřipadalo. Takový je prostě život, někdy se smějeme, někdy je nám na nic a někdy tak moc usilujeme o to, udělat druhému radost, že to dopadne přesně naopak.

27.02.2017 5 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Steinbeck píše fantasticky, nicméně parta vypitých lenivých dezolátů neustále podrážejících a okrádajících sebe navzájem i lidi kolem mě moc k srdci nepřirostla.

24.02.2017 4 z 5

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Miroslav Dolejší

Legenda československé konspirace. Aneb z totality proletariátu rovnou do totality korporátního fašismu. Bohužel chybí zdroje, reference a cokoliv, co by zvýšilo důvěryhodnost této tragické výpovědi.

Pro vydavatele: Nebylo by od věci vyhledat v Košicích posledního žijícího důvěrníka pana Dolejšího a provést s ním rozhovor a knihu doplnit. Co se týče mýtu Václava Havla, existuje spousta dalších rozhovorů (např. herec Landovský), které by mohly být rovněž součástí publikace. Negativně se k tzv. disentu z Prahy vyjadřovali i známí cestovatelé Zikmund s Hanzelkou, což jsou pojmy světové třídy. Berte to jako podnět pro zlepšení příštího vydání.

16.02.2017 2 z 5

Ticho promlouvá Ticho promlouvá Eckhart Tolle

Kazatel prázdnoty s mizernou životní bilancí opět útočí na naše peněženky.

16.02.2017 odpad!

Sny vědomí: CIA, LSD a revolta 60. let Sny vědomí: CIA, LSD a revolta 60. let Martin A. Lee

Po nastudovaných záblescích paměti od Learyho, Lillyho Vědci, Huxleyho Branách vnímání a Ůžasném novém světě, po Straussově Molekule duše a po mnoha dalších knihách zabývající se problematikou rozšířeného vnímání s použitím drog, izolačních komor, holotropního dýchání, náboženských repetetivních modliteb apod. můžu v klidu říci, že tohle je výborná třešnička na dortu literatury faktu shrnující vznik a úpadek první psychedelické vlny západního světa.

Nic se ve světě narkotik neděje samo od sebe. LSD boom a následná revolta mládeže 60. let by bez přičinění státního aparátu a tajných služeb pravděpodobně neproběhla. Látka, která měla USA pomoct zničit okolní svět nakonec málem zničila je samotné. Tady někde vidím první prototyp barevné revoluce, kterou v první iteraci tajné služby orchestrovaly ještě na vlastním území.

Kniha je úžasným doplňkem a rozcestníkem při studiu vzniku new-age. Ztripovaní Beatles pomohli vykopat východní mytologii zpět na světlo mediálních pódií, což skvěle zase zapadlo do rodící se kuchyně NWO, Frankfurtské školy. Od té doby probíhá prakticky neustále kulturní revoluce, cílící především na mládež podle osvědčeného receptu "Turn on, tune in, drop out". LSD je prázdné a původní božská naděje na osvícení lidstva byla převálcována naprosto nečekanou tsunami zklamání z vystřízlivění, když se ukázalo, že z debila psychedelický prožitek lepšího člověka neudělá.

15.02.2017 5 z 5

LSD - mé nezvedené dítě LSD - mé nezvedené dítě Albert Hofmann

Nezbytná součást slabikáře každého trippera. Dnes už legendární Hofmanův cyklovýlet na cestě z práce spustil nepřímo revoltu západní mládeže v 60.tých letech, která v podstatě tiše cirkuluje dodnes. Je zajímavé se dozvědět jak přísně vědecky Albert Hofmann k tomuto objevu přistupoval. Kratičké, ale o to čtivější.

07.02.2017 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Nosným tématem románu je instantní štěstí, jehož snadná dosažitelnost dovedla společnost až k branám pekelným. Huxley předběhl svou dobu a jako zkušený tripper správně vytušil skutečný potenciál halucinogenních látek v kombinaci se sociálním inženýrstvím. Tímto románem nám ukázal, kde už možná jako konzumní společnost vězíme až po uši. Je to už několikátá kniha poukazující na to, že instantní štěstí "sex, drogy a rock'n roll", chcete-li "chléb a hry" jsou hluboce integrovanou součástí sociálního systému naprosté kontroly našich životů. Svoboda vypadá jinak a pokud boj o ni vzdáme, probudíme se jednoho dne v totalitě.

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Směle řadím tento román po boku děl Jacka Londona, Tulák po hvězdách a Démon alkohol. Je to skvěle napsané, čtivé, zábavné, poučné. Správně načasované citáty ze Shakespeara mě hluboce zasáhly. Člověk, který tohle dokázal napsat, musel o životě už jó něco vědět. Ty tuny poctivě přečtených a pochopených knih, ty tisíce procestovaných mil, ty naplno odžité roky... to nezvládne každý. Na ramenou takových titánů pak můžeme stát my, když studujeme jejich dílo a bereme si z něj ponaučení, abychom aspoň svými životy pohnuli o něco lepším směrem, než je nám úředníky matrixu predestinováno.

03.02.2017 5 z 5

Motivační lži: Proč jen pozitivní myšlení nefunguje? Motivační lži: Proč jen pozitivní myšlení nefunguje? Steffen Kirchner

Nejlepší kniha na téma motivace, kterou jsou zatím četl. Střízlivá, čerstvého data, bez ezoteriky, celkem slušné reference na zdroje, systematicky členěná a dobře se to čte.

30.01.2017 5 z 5

Úpadek a pád římské říše Úpadek a pád římské říše Edward Gibbon

Na historickou naučnou knihu překvapivě krásná a čtivá.

18.01.2017 4 z 5