Sny vědomí: CIA, LSD a revolta 60. let

od:


KoupitKoupit eknihu

Nesmyšlený, faktografický obraz šedesátých let, pozadí vzniku Hippies a LSD - magické drogy, která to celé rozjela. CIA, která se snažila nalézt sérum pravdy, harvardští profesoři a psychiatři, kteří brali LSD společně s pacienty, agenti zpravodajské služby, provádějící už v padesátých letech pokusy na nic netušícím obyvatelstvu, Timothy Leary a jeho partička osvícenců v Millbrooku... ti všichni propadli kouzlu psychedelické modly, kterou je kyselina lysergová. Strhující vyprávění o tom, jak LSD ovlivnilo sociologii, psychologii a celou kulturu, politiku a společnost dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/102227/cia-lsd-a-revolta-sedesatych-let-102227.jpg 4.911
Orig. název:

Acid dreams (1985)

Žánr:
Literatura faktu
Vydáno:, Volvox Globator
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Jacck
23.07.2017

Skvělá kniha, která popisuje desetiletí mezi objevem LSD a jeho zákazem. Desetiletí acidové subkultury, která dala vznik hnutí hippies, beatnikům, společenským revoltám, volné lásce a spoustě skvělé hudby. Nechybí popisy acidových dýchanků v Ashbury Heights v San Franciscu a acidový guru Timothy Leary.

VladimirTetur
15.02.2017

Po nastudovaných záblescích paměti od Learyho, Lillyho Vědci, Huxleyho Branách vnímání a Ůžasném novém světě, po Straussově Molekule duše a po mnoha dalších knihách zabývající se problematikou rozšířeného vnímání s použitím drog, izolačních komor, holotropního dýchání, náboženských repetetivních modliteb apod. můžu v klidu říci, že tohle je výborná třešnička na dortu literatury faktu shrnující vznik a úpadek první psychedelické vlny západního světa.

Nic se ve světě narkotik neděje samo od sebe. LSD boom a následná revolta mládeže 60. let by bez přičinění státního aparátu a tajných služeb pravděpodobně neproběhla. Látka, která měla USA pomoct zničit okolní svět nakonec málem zničila je samotné. Tady někde vidím první prototyp barevné revoluce, kterou v první iteraci tajné služby orchestrovaly ještě na vlastním území.

Kniha je úžasným doplňkem a rozcestníkem při studiu vzniku new-age. Ztripovaní Beatles pomohli vykopat východní mytologii zpět na světlo mediálních pódií, což skvěle zase zapadlo do rodící se kuchyně NWO, Frankfurtské školy. Od té doby probíhá prakticky neustále kulturní revoluce, cílící především na mládež podle osvědčeného receptu "Turn on, tune in, drop out". LSD je prázdné a původní božská naděje na osvícení lidstva byla převálcována naprosto nečekanou tsunami zklamání z vystřízlivění, když se ukázalo, že z debila psychedelický prožitek lepšího člověka neudělá.