Ztracená vítězství 2

Jeden z nejvýznamnějších německých vojevůdců druhé světové války napsal své paměti v první polovině padesátých let minulého století. Jeho kniha se téměř okamžitě stala bestsellerem a byla přeložena do mnoha světových jazyků, včetně ruštiny. Nakladatelství Jota tímto překladem splácí určitý dluh, který může český čtenář, jenž neměl možnost se s tímto druhem literatury v minulosti seznámit, cítit. Vydání knihy rozhodně není propagací nacismu, tak jako vydávání pamětí sovětských maršálů není propagací komunismu. Přesto je kniha doplněna redakčním poznámkovým aparátem, který jednak čtenáře orientuje v záplavě dnes již méně známých osobností, událostí a vojenských reálií druhé světové války, jednak upozorňuje na případné pasáže, které lze označit jako subjektivní. Druhý díl pamětí generála Ericha von Mansteina zavede čtenáře na sovětsko-německou frontu a přiblíží mu organizaci německých vojsk za 2. světové války. Paměti velitele Skupiny Don a Skupiny armád Jih se tentokrát zaměřují na pokusy o vyproštění obklíčených německých vojsk u Stalingradu a o poslední rozsáhlé německé útočné operaci v létě 1943. Začátkem roku 1944 byl generál von Manstein Hitlerem odvolán. Součástí knihy jsou seznamy velitelských sborů německých vojsk a fotografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98998/ztracena-vitezstvi-2-r24-98998.jpg 4.57
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Jota

Verlorene Siege, 1955

Kniha Ztracená vítězství 2

VladimirTetur
07.06.2017

Pro první i druhý díl platí, že obsah je nad formu. I když je kniha plná překlepů a chyb, tak na to sere bílý tesák. Manstein má co říct a říká to velmi dobře. Poznámkový aparát českého vydání je bohatý a detailní, upozorňuje na některé lži a pomáhá osvětlovat reálie dějů i méně zasvěcenému čtenáři. Nicméně zeměpisná mapa v ruce a google jsou při čtení nutností :), tak obsáhlé to je. Než se dáte do čtení, je dobré jako úvod shlédnout pár desítek hodin filmových dokumentů (dnes na youtube), umocní to zážitek z knihy. Doporučuji "Druhá světová válka v barvě", "Velká vlastenecká válka", "Apokalypsa: 2. světová válka".

Říká se, že Manstein byl údajně nejlepší manažer druhé světové války. Co s tím? - Nevím, z knihy sice vyplývá, že byl operačně nadprůměrně schopný, ale minimálně jeden týpek s ním sehrál důstojnou partii, Georgij K. Žukov! Takže dokud nepřečtu paměti Žukova, nechávám si rezervu v hodnocení.

kyssling
26.01.2015

Špičková kniha pro zájemce o 2.světovou válku a především Wehrmacht naprostá povinnost. Platí to samé co jsme napsal o prvním svazku. Co mě nejvíce překvapilo, byla naprostá korektnost jednání Hitlera s generály (alespoň pokud jde o Mansteina), čekal jsem více familierní vztahy.

helmiczka
19.01.2014

Ak by som mal pred sebou vystretú mapu, tak by som z knihy zrejme mal viac. Obrovské kvantum geografických názvov a faktografických údajov. Mnoho strán som len preletel pohľadom... ale vzťah s Hitlerom bol zaujímavý.

Erich Manstein, von
německá, 1887 - 1973