vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Moje osmitisícovky Moje osmitisícovky Reinhold Messner

První kniha o horolezectví i první kniha od Messnera kterou jsem měl v ruce. Od té doby jsem si horolezectví zamiloval a tak mám s touto knížkou spojeno spoustu krásných vzpomínek na dětství. Lidé jako Messner, Kukuczka, Habeler, Kammerlander, Kurtyka pro mne byli dětskými hrdiny a jsou mými hrdiny dodnes. :-) U této knihy jsem strávil mnoho odpolední ve velkém napětí jak ta či ona Messnerova výprava dopadne. I dněšní optikou se mi kniha zdá velmi zajímavá, čtivá a přínosná. Dávám jasných 5 hvězd.

21.10.2014 5 z 5

Po záhadných stopách Po záhadných stopách Jaroslav Mareš

Stejné hodnocení jako u předchozí Marešovy knihy. Kdysi jsem to hodně "žral" dnes už vím, že Mareš často přehání a někdy bych řekl, že si i vymýšlí, takže občas to není ani tak popis faktů, jako spíše zábavná fikce. Kryptozoologie má aspoň od ostatních pavědeckých nesmyslů ten plus že není nebezpečná. Přes občasnou nevědeckost mne kniha bavila, takže 3 hvězdy.

21.10.2014 3 z 5

Detektivem v říši zvířat Detektivem v říši zvířat Jaroslav Mareš

Na jednu stranu poměrně zajímavá kniha o přírodě. Na druhou stranu jako skeptik musím říci, že Mareš je známý kryptozoolog a abychom se v jeho vyprávění dobrali pravdy je nutné všechny jeho zážitky dělit tak pěti. Jako například s tím levhartem, to je tak přehnané, až je to bezděčně vtipné. Celkově tedy za 3 hvězdy.

21.10.2014 3 z 5

Moje světočára Moje světočára George Gamow

Skvělá kniha o životě jednoho z nejgeniálnějších fyziků minulého století. Bohužel nedokončená, ale i tak je rozhodně na co se těšit. Dozvíte se spoustu věcí z Ruska první poloviny minulého století, kde Gamow vyrůstal. Jeho otec byl učitelem a učil mimojiné i Lva Bronštejna alias Trockého, takže se dočtete jakým byl žákem, dále i něco o práci fyzika té doby a o osudech jiných fyziků, třeba Matvěje Bronštejna popraveného komunistickou vládou. Tomuto osudu Gamow unikl, když se pokoušel utéct ze SSSR tím, že na gumovém člunu přepluje Černé moře a nakonec se nevrátil z jedné konference. Během života de facto vymyslel teorii velkého třesku, předpověděl reliktní záření nebo se zabýval možností řízené termojaderné fůze. Zbytek života prožil v USA. Gamow byl nejen geniálním fyzikem,ale i výborným vypravěčem a opravdu zajímavým člověkem. Vlastní biografie se tak opravdu povedla a já dávám plný počet.

06.10.2014 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

I tato Verneova kniha se mi poměrně dost líbila. Potěšil mne originální námět, ačkoli některé technické detaily v knize popisované jsou samozřejmě naprosto nesmyslné. Jinak jde v podstatě o učebnici o podmořském životě. Kapitán Nemo je jedna z mých nejoblíbenějších literárních postav. Dávám 3 hvězdy.

25.09.2014 3 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Verna jsem v dětství měl hodně rád, dnes už jsem z toho vyrostl a mnohé jeho knihy se mi vůbec nelíbí, ale tato k nim nepatří. Naopak ji považuji za Verneovo vrcholné dílo. A je to v podstatě jediná jeho kniha která se mi líbí i dnes. Trosečníci na osamělém opuštěném ostrově je sice trochu klišé, ale naštěstí to Verne jako klišé nepojímá. A není zde ani taková náboženská agitka jako v Robinsonovi Crusoe. Kniha mne hodně bavila, ale do nejvyššího hodnocení něco chybí, takže dávám 4 hvězdy.

25.09.2014 4 z 5

Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) John D. Barrow

John Barrow je odborníkem spíše na fyziku a tak jsem měl trochu strach jak skončí jeho pokus o popularizaci matematiky. Ale mé obavy byly zbytečné, protože Barrow to opět zvládl skvěle. Kéž by bylo více podobných knih a bylo o nich větší povědomí mezi veřejností,pak by snad byly přírodní vědy populárnější a jejich prestiž by se zvýšila. Knížka je totiž napsána skvěle, dozvíte se 100 zajímavostí z oblastí, ktteré by jste ani neřekli, že může matematika ovlivňovat. Od stavebních prací, přes počasí až třeba k nejostudnějšímu fotbalovému utkání všech dob. Rozhodně dávám 100% a těším i na pokračování této knihy "100 věcí, které nevíte o sportu."

25.09.2014 5 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Tuto knihu jsem si přečetl vlastně jen ze zvědavosti, zda bude taková jaká jsem čekal, že bude. Byla. Neměl jsem o její kvalitě iluze už od začátku. Byl jsem totiž na jejím uvedení v Brně, kde byli pan Grygar i autorka, předčítala se jedna kapitola a o té knize se mluvilo vlastně hodinu. No a paní autorka se tam chvástala, jak je to něco úplně nového na trhu a že ona píše naprosto jinak, než se věda běžně popularizuje, totiž tak typicky žensky a že je to vlastně super. Tohle mne samozřejmě varovalo, protože já mám naopak rád ten styl většiny významných autorů popularizační literatury. No a nebyl jsem překvapen, kniha obsahuje co se týče fyziky řadu nepřesností a hlavně mne vůbec nezaujala, humor nebo poučení nikde. Navíc o kvalitě příběhů by se taky dalo dlouze diskutovat. Dávám tedy jen 40%. Jo a Pan Tompkins je podle mne mnohem mnohem kvalitnější :-)

24.09.2014 2 z 5

Jistě, pane premiére 2 Jistě, pane premiére 2 Jonathan Lynn

Bohužel všechno jednou musí skončit a tak skončil i tento geniální seriál/kniha. Končí ovšem velice důstojně, kvalita dílů je naprosto stejná jako v předchozích případech a naše trojice je opět ve formě. Perlí i Hackerův předchůdce: "Hacker průměrný věk vlády zvýšil, ale její průměrné IQ snížil." Nejoblíbenější díly: Diplomatický incident, Střet zájmů, Školská reforma. 100% je samozřejmostí.

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Z Jima se stává premiér a ze sira Humphreyho tajemník vlády a to ještě přidává na kvalitě, přestože jsem už nevěřil, že to ještě jde. O kvalitě tohoto počinu myslím svědčí i to, že lady Thatcher, která prý téměř neměla smysl pro humor tento seriál milovala. Naše trojice samozřejmě řeší vážnější problémy. Někteří si stěžují, že tím, že je seriál natolik reálný, tak řpestává být vtipný, ale podle mne je to právě naopak. Nejoblíbenější díly: Klíč, Vítězství demokracie, Biskupské šachy. Opět nejvyšší hodnocení.

Jistě, pane ministře 2 Jistě, pane ministře 2 Jonathan Lynn

Moje oblíbená trojice znovu v plné parádě. Sir Humphrey perlí ještě víc než minule, Hacker přestává být aspoň trochu naivní a Bernard je opět strašlivý pedant. Objevují se také mé oblíbené vedlejší postavy sir Arnold, sir Francis a bankéř Desmond Glazebrook. Nejoblíbenější díly: Morální rozměr, Kazatel v lihu, Danajský dar, Kostlivec ve skříni. Opět jasně nejvyšší hodnocení.

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

Volný přepis první poloviny dílů geniálního seriálu. Jedná se o můj nejoblíbenější seriál, musím tedy dát jasných 100%. Kniha dokonce obsahuje i pár informací navíc. Sir Humphrey už ze začátku neuvěřitelně perlí: "Tradiční alokace exekutivních pravomocí byla vždy determonivána tak, aby právě uřadujícího ministra oprostila od veškerých administrativních banalit. Transferováním manažerských funkcí na ty osoby, které vzhledem ke své praxi a kvalifikaci jsou pro vykonávání tak prostých úkonů mnohem lépe uzpůsobeny. Tím se jejich politickým nadřízeným uvolní ruce pro složitější povinnosti a pro komplexní hodnocení celkové politické situace, jež jejich exponované postavení nevyhnutelně doprovází." Takhle bych chtěl někdy umět mluvit. Nejoblíbenější díly: Oficiální návštěva, Právo na informace, Šplh po namaštěné tyči.

23.09.2014 5 z 5

Stručná historie mého života Stručná historie mého života Stephen William Hawking

Text této knížky je opravdu tak stručný jak napovídá její název. Právě jsem knihu dočetl a přečetl jsem ji víceméně jedním dechem za dva dny. Hawkinga obecně nemám moc rád, zdá se mi trochu přeceňovaný, jeho postižení přitahuje pozornost a nebýt toho, tak by tak známý nebyl. A existuje poměrně dost lepších fyziků než je on. Nicméně tato kniha se mi docela líbila, na Hawkingovi samozřejmě obdivuji, jak se se svým hendikepem dokázal vyrovnat. Pokud ovšem čekáte jen informace z Hawkingova soukromí, budete možná zklamáni, protože text knihy obsahuje zhruba půl napůl informace z osobního i vědeckého života. Přečtete si tak o Hawkingově dětsví, dospívání, studiu a manželství, ale i základní informace o cestování časem nebo velkém třesku. Celkově dávám slušných 80%. A současně doporučuji třeba knihy Kitty Fergusson, která o Hawkingovi napsala několik rozsáhlejších knih.

23.09.2014 4 z 5

Černé díry, červí díry a stroje času Černé díry, červí díry a stroje času Jim Al-Khalili

První kniha kterou jsem před cca. 8 lety četl o popularizaci fyziky a astronomie. Tehdy mne velmi zaujala, dnes už ji hodnotím poněkud střízlivěji. Přesto se jedná o velmi solidní počin, text je srozumitelný i pro laickou veřejnost a dozvíte se mnoho zajímavých věcí z fyziky o nichž jste pravděpodobně ani netušili, že by bylo zajímavé se jimi zabývat. Dávám 80%.

Černé díry a zborcený čas Černé díry a zborcený čas Kip S. Thorne

Velice obsáhlá a hlavně kvalitní kniha o černých dírách a cestování časem. Kip Thorne je na rozdíl o mnoha autorů popularizačních knih nejen výborným popularizátorem, ale i skvělým fyzikem a je to vidět. Knihu jsem četl už před delším časem, ale dodnes si pamatuju jak jsem ji hltal a získala si mne už po prologu, který mne skvěle navnadil na četbu dalších kapitol. V další části se pak dozvíte mnohé o historii zkoumání černých děr, jaké mají černé díry vlastnosti nebo zda je možné cestovat v čase. Právě na Kipa Thorna se totiž obrátil Carl Sagan, když chtěl napsat sci-fi román neporušující fyzikální zákony. Thorne mu poslal poměrně stručnou odpověď ne jejímž základě vznikl román Kontakt. Knihu jednoznačně doporučuji a dávám 100% hodnocení.

23.09.2014 5 z 5

Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství Keith Ball

Jedna z velmi zajímavých matematických knih. Autor probírá zajímavé příklady z našeho běžného života a ukazuje, že matematika nás ovlivňuje mnohem více, než si myslíme. Knížka ovšem není vhodná pro začátečníky a matematiky neznalé lidi. Obsahuje v některých pasážích i poměrně složitou matematiku. Proto dávám 80%, ačkoli lidé, kteří se matematikou zabývají profesně jistě budou knihu hodnotit výše.

23.09.2014 4 z 5

Konstanty přírody Konstanty přírody John D. Barrow

Další skvělá kniha od Johna Barrowa. Navíc kniha, která v našem jazyce trochu chyběla. Dovolím si volně zacitovat přímo z této knihy: "Každý týden mi chodí 2 pokusy o teorii všeho, všechny mají společné tři věci, jsou absolutně nesmyslné, vyvracejí Einsteina a objasňují základní fyzikální konstanty."
Základní fyzikální konstanty představují obrovskou záhadu dnešní fyziky. Proto je skvělé přečíst si o tomto problému knihu od renomovaného autora jako je Barrow. V knize se zabývá základními konstantami, historií jejich zkoumání, zda se mohou v čase měnit, jejich původem nebo tím co by znamenalo pro vesmír a život kdyby se některá z nich nebo i více změnilo.
Richard Feynman jednou řekl o konstantě jemné struktury: "Je záhadou hned od svého objevení před více než padesáti lety a každý správný teoretický fyzik si její hodnotu napíše někam na stěnu a hloubá o ní." Doufám, že po přečtění této knihy budete i vy :-)

22.09.2014 5 z 5

Kniha o nekonečnu Kniha o nekonečnu John D. Barrow

Velmi zajímavý pohled na nekonečno v matematice, fyzice i jiných vědách, na jeho zkoumání a využití ve vědě. Barrow navíc také často ve svých knihách píše velmi poučné příběhy vědců, kteří nejsou až tak známí, ale přesto se výrazně zasloužili o posun vědění. V tomto případě jde především o matematika Georga Cantora, kterému zcela zaslouženě věnuje hodně prostoru (zjistil například, že některá nekonečna jsou větší než jiná). Dále se věnuje třeba i matematikům jako Gauss, Riemann a Bolyai a jejich neeuklidovským geometriím, nebo Hilbertovi a jeho nekonečnému hotelu. Téma mne osobně hodně zaujalo, pobavilo a poučilo. Barrowa mám jako autora hodně rád, přestože občas píše občas trochu složitěji než jiní autoři podobné literatury. Dávám 100%.

Kvantový vesmír Kvantový vesmír Brian Cox

Velmi solidní kniha na téma kvantové fyziky, která ale přecejen, dle mého soudu nedosahuje kvalit například knihy "Nový kvantový vesmír". Nemohu ji také doporučit úplným začátečníkům, není totiž napsána zcela bez použití matematického aparátu a složitější fyziky, možná tedy budete muset číst některé pasáže několikrát, abyste je více pochopili. Naopak velice oceňuji závěr, kde se velice obšírně popisuje aplikace kvantové fyziky na velké objekty, konkrétně na hvězdy v konečném stádiu vývoje. Celkové hodnocení je tedy 80%.

22.09.2014 4 z 5

Hyperprostor Hyperprostor Michio Kaku

Další Kaku a dalších jasných 5 hvězd. Kniha je napsána velmi čtivě a srozumitelně i pro širší veřejnost, přesto obsahuje velmi zajímavé informace o vědeckém i jiném zkoumání možné existence dalších prostorových rozměrů. Samozřejmě v některých částech kniha zabíhá do vysoce spekulativní superstrunové teorie, které je vlastně na vyšších rozměrech založena, nicméně knize to na kvalitě nijak neubírá. Odkazy na umění mne na rozdíl od předchozího komentáře naopak velmi potěšily, rád získávám nové informace o souvislosti umění a vědy. A ani zde není tolik vidět občasné velké sebevědomí v podaní autora. Možná bych však ocenil trochu více matematického aparátu, jehož absence ale pro ostatní asi bude příjemná.