Hyperprostor

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Vědecká odysea paralelními vesmíry, zakřiveným prostorem a desátým rozměrem. Michio Kaku vykonal další dobrodružnou výpravu po hyperprostoru. Seznamuje laického čtenáře s teorií superstrun a zábavně a srozumitelně ho uvádí do problematiky vyšších dimenzí. Michio Kaku, jeden z nejvýznamnějších a nejuznávanějších vědců současnosti, je profesorem teoretické fyziky na newyorské univerzitě. Je považován za průkopníka nových směrů ve svém oboru. Kromě četných učebnic a vědeckých publikací je autorem populárně naučných knih Vize, Einsteinův vesmír či Paralelní světy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19579/big_hyperprostor-qSZ-19579.jpeg 4.258
Žánr:
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

Hyperspace, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Hyperprostor

majklus
04.11.2020

Kniha o strunové teorii, bohužel již čtvrtstoletí stará. Nicméně poutavě psaná, možná až moc populárně, ocenil bych zabrousit více do detailu.

Úplný konec již spíše patří do filozofické scifi. I tak hezká pouť mnohorozmětným prostorem.
Autor je sympaťák, již mám zakoupené i Paralelní světy.

milan1315
28.09.2020

Co to má být? Čekal jsem něco o moderní fyzice a ne ultralevičáskou propagandu. Hned od začátku samý Marx, utlačované pracující třídy, vše graduje nehoráznostmi, že vztah hmoty a energie objevili nezávisle Lenin a Einstein, a hlavně lživou větou, že většinu fyzikálních objevů učinili sovětští vědci. Jako vystřižené z učebnice z padesátých let, v nichž dieslový motor vymyslel Alexej Nikolajevič Dislov. Tohle není kniha o fyzice, ale trapná politická agitka. Vyhozené peníze.


Akana
12.12.2018

Michio Kaku má nesporně dar zaujmout i vyšší matematikou nepolíbeného laika, jako popularizátorovi vědy mu nemám co vytknout. Odbornou terminologii dávkuje ohleduplně ale na druhou stranu se nesnižuje ani k nějakému bodrému vtipkování za každou cenu. Také téma je fascinující, člověku s dostatečnou obrazotvorností dokáže představa hyperprostoru způsobovat slušné závratě. Jen se vždycky musím cynicky pousmát nad tím technologickým optimismem fyziků a kosmologů. Předpovídat druhé a třetí typy civilizace v situaci, v jaké se momentálně lidstvo nachází, mi přijde poněkud... ehm, irelevantní. Mám rád sci-fi, rád bych se ohledně naší budoucnosti mýlil, ale jsem taky realista.

Gurus
01.06.2018

Prof. Kaku, má úžasný talent poutavě psát. Při čtení mě napadlo pročc deti na základní škole neučit rovnou Reimanovskou matematiku a Euklidovskou probrat jen stručně. Vždyť děti mají úžasný talent chápat abstraktní věci jako je třeba vice rozměrná teorie a třeba takový Reimanův tenzor by určitě rychle pochopily.
Co se mi na knize tolik nelibilo a proto jen 4/5 je asi ta nutná polemika kolem náboženství..to je mi cizí.

roso.mak
23.04.2018

Potřebovala bych knihu, co vysvětluje tuto knihu.

Některé věci, které se učí i na gymplu tam vysvětluje dost podrobně a některé, které nejsou zrovna standardní součástí vzdělání, zase ne. Což ovšem nevylučuje možnost, že jsem na tuto knihu prostě jen příliš hloupá.

R.E.M.
29.04.2017

Úžasných prvních 110 stran. Pak přišly pro mě méně zajímavé kapitoly, zabývající se příliš historií bádání a staršími hypotézami. Ty odbočky od hlavního tématu byly dlouhé a jen mírně zajímavé, výjimkou byly přesahy do umění - ty se mi líbily. Obrázků není mnoho, ale velmi dobře splňují svůj účel, a to bez zbytečného plýtvání papírem. Od poloviny (cca dvousté stránky), kdy se text vrací více k tématu vesmíru a hyperprostoru (vyjma úplného závěru) byla kniha zase parádní. Kniha určitě stojí za přečtení, ale kvůli druhé čtvrtině (str. 110-201) dávám o hvězdičku méně.

Petr Dudek
20.12.2016

Jen 4/5, kniha se na můj vkus až moc věnuje jiným tématům, než hyperprostoru.

bulat
20.10.2015

Fyzika a popularizátora Michio Kaku som mal po predošlých skúsenostiach zaradeného skôr v kolónke sci-fi literatúry, avšak len dovtedy, ako som siahol po jeho knihe Hyperprostor, ktorá dlhší čas driemala v mojej knižnici ... už po prečítaní prvých 100 strán som musel tohto autora rehabilitovať a vrátiť späť do kolónky veda. Veľmi pútavo rozbehol rozprávanie o dimenzionalite priestoru (a času). Napríklad: netušil som, že Pytagorova veta neplatí len pre dvojrozmerný trojuholník, ale platí i v troch a viac rozmeroch ! Veľmi pekne načrtol základy Riemannovej geometrie, geometrie zakrivených plôch a priestorov, kde neplatia jednoduché Euklidove pravidlá, zrozumiteľne približuje, čo je to metrický tenzor, od ktorého nie je ďaleko k Einsteinovej všeobecnej relativite ... a pritom toto všetko je vďaka názorným príkladom a obrázkom plne zrozumiteľné i (matematicky) nevzdelanému laikovi.

1