Vironey Vironey komentáře u knih

Morová rána Morová rána Margit Sandemo

Zajímavý příběh, který má podle mě neuvěřitelný potenciál, ovšem v rukách jiného autora - v téhle formě chvílemi naprosto nesnesitelné. Nad některými pasážemi jsem jen nevěřícně valila oči, jestli to autorka myslí vážně nebo jen zkouší stupiditu svých čtenářů. Neuvěřitelně přitroublé žvásty, nesmyslné a hlavně nelogické skoky v "psychologii" postav a v jejich chování. Zpočátku jsem si myslela, že ten otřesný jazykový projev je výsledkem abnormálně špatného překladu. Zhruba v polovině knihy po šíleném vylíčení dívčích nočních polucí jsem dospěla k závěru, že autorkou je beztak nějaká nadržená dvacítka pod diktátem twilightmánie, která si léčí mindráky z puberty. Na konci knihy jsem potlačila žluč a podívala se na rok vydání originálu. Velké překvapení. Poté jsem si vyhledala autorku zde na databázi - naprostý šok. Tuhle absurdní jalovou slátaninu napsala důchodkyně?! Ach, bože... Více dílů nikdy více. Jednu hvězdičku za uslintané líčení bivoje Tengela, která z čtenářek by ho nechtěla, že. ;)

15.10.2011 1 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Po přečtení mi zůstala velmi nepříjemná pachuť, které jsem se dlouho zbavovala. Po vcelku zromantizované filmové adaptaci s Jeremy Ironsem bylo setkání s knihou jako ledová sprcha. "Chlapi jsou perverzní prasata", probíhalo mi každou chvíli hlavou. Jistě, je absurdní generalizovat charakteristiky fiktivní postavy na celé mužské pokolení, nicméně... Nicméně! Pánové, sáhněte si do svědomí, komu z vás občas necukne v koutku oka při pohledu na nějakou náctiletou (byť předčasně vyspělou) nymfu? Myslím si, že autor zde jen dotáhl do extrému naprostou lidskou přirozenost. Muži obecně mají slabost pro mladé dívky a ač to popírají, ač mají za partnerky i starší ženy, tak jim prostě diktát biologické determinace velí "Vem si tu mladší!" Samozřejmě jen nadsázka, vážení. :) Jistě, pokud nějaký obstarožní šedivějící seladon s dechem páchnoucím whisky oplzle slintá nad dvanáctiletým dítětem, tak je něco špatně. A Nabokovova psychologická sonda do duše jednoho takového individua je děsivá, chvílema zvrácená, nicméně naprosto strhující.

19.09.2011 5 z 5

Tabu v sociálních vědách Tabu v sociálních vědách Petr Bakalář

Tato kniha působí v akademických kruzích jako strašák, od kterého se všichni snaží dát ruce pryč. Všechna tři témata propíraná v této knize jsou jistě velmi těžko uchopitelná a názorově velmi problematická (a v dnešní době především problematizovaná). Můžeme s autorem v těchto otázkách polemizovat, nesouhlasit, můžeme zpochybňovat všechny předložené výsledky výzkumů, použité zdroje, ze kterých autor čerpá, a vlastně si můžeme myslet a zpochybňovat, cokoli chceme... Nejde totiž jen o problematiku těchto "kontroverzních" témat, jde i o mnohem větší problém. Již sám název knihy tento problém předestírá - tabu. Proč jsou některá témata označována za "kontroverzní", či "extrémistická", proč v dnešní společnosti stále máme tabuizovaná témata? Už z podstaty věci je tohle podle mne nejzásadnější problém. Nezáleží na tom, jaký máme názor, ale zda ho můžeme svobodně vyjádřit. A obávám se, že nemůžeme. Jen na okraj - tato kniha byla prý stažena z distribuce (proč vlastně?), a proto je celkem problém ji sehnat. Já sama ji objevila před lety ve školní knihovně na gymplu a od té doby jsem ji bezúspěšně sháněla. Nakonec mi nezbylo nic jiného, než kontaktovat přímo autora, který mi knihu laskavě zaslal.

21.08.2011 5 z 5

PS: Miluju tě PS: Miluju tě Cecelia Ahern

Budu asi v menšině, ale tohle je podle mne jedna z mála knih, kde mi filmová adaptace přišla podstatně lepší. Námět je to zajímavý, potenciál jsem v tom viděla veliký, ale chyběl mi v tom ten lehce morbidní a cynický nadhled, který měl filmový protějšek Holly v podání Hilary Swank. Přišlo mi to příliš přeslazené, patetické a ufňukané. Nerada se uchyluji k srovnávání s filmovou adaptací, ale tady mi ten kvalitativní rozdíl přišel tak velký, že jsem to prostě musela zmínit. Parafrází na jiný komentář bych dodala: Nekažte si dojem z filmu knihou! :)

21.08.2011 2 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Pokračování rozvíjí děj prvního dílu, ovšem ne do takové míry, do jaké by se podle objemu knihy dalo soudit. Kniha se skvěle čte, kapitoly ubíhají jedna za druhou, ale po dočtení mi přišlo, že tam toho bylo strašně málo, že se vlastně nic nevyřešilo, otázky z prvního dílu nebyly zodpovězeny - naopak se objevily nové. Autorova snaha rozvětvit děj do všech stran je určitě zajímavá a podává mnohostranný pohled na děj, ale přijde mi, že je to tak trochu na úkor příběhu samotného. Osobně mě vždycky nejvíce zajímají kapitoly o mých oblíbených postavách, Arye a Daenerys, a na nich je to vidět snad nejvíce. Za celou knihu se v jejich životech v zásadě nic důležitého nestane, až na konci je jakýsi náznak věcí budoucích, který zní velmi epickým příslibem (tenhle pocit jsem ovšem měla i po dočtení prvního dílu a ejhle, ono nic). Nicméně tohle je jen můj osobní dojem, někomu tato rozvláčnost může vyhovovat, já osobně bych s klidným srdcem oželela tak třetinu knihy.

07.08.2011 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Upřímně jsem si myslela, že nic nemůže předčit genialitu Strážců (Watchmen). Po přečtení tohoto díla si nejsem až tak úplně jistá. Vendeta ve svých myšlenkách možná není tolik rozmáchlá (až bych řekla metafyzická) jako Strážci, ale na druhou stranu je více vztažená k lidem. Je to politická satira, thriller, drama, svým způsobem i hořká komedie. Možná je tu zřetelněji rozlišeno "dobro" a "zlo" než ve Strážcích, ale i o tom bychom mohli dlouho polemizovat. Dílo velmi nadčasové, mrazivě znepokojující a nebezpečně anarchistické. Milí nemytí spoluobčané s barevnými číry a arzenálem spínacích špendlíků, chcete skutečně pochopit, co znamená anarchismus ve své holé podstatě? Přestaňte kreslit červená áčka v kroužku a přečtěte si V jako Vendeta.

20.07.2011 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Přijde mi naprosto zbytečné originální dílo srovnávat s jakoukoli jeho adaptací - téměř vždy totiž vítězí originál. Samozřejmě se najdou výjimky, ale nemyslím si, že má smysl zde polemizovat o tom, co bylo lepší - komiks nebo film? Příběh ve své původní komiksové podobě je pro mě naprostým skvostem a to z několika důvodů. Předně je to skvěle vypointovaný příběh s neuvěřitelnou hloubkou, která úžasně kontrastuje s lacinými barevnými kostýmy superhrdinů a pozlátkem jejich "supersvěta". Samotní "hrdinové" jsou geniálně nejednoznačné postavy - každý si zde najde toho svého hrdinu, za jehož pohled na svět by umlátil nejednoho příznivce postavy jiné než té jeho. Osobně nemám nejoblíbenější postavu. Každá z nich má v sobě ono "bílé" dobro a "černé" zlo a k tomu ještě tisíce odstínů šedé. V tom pro mě vězí Moorova genialita - v oné dokonale postmoderní relativizaci veškerých našich vykonstruovaných hodnot a vykuchání všech zažitých předsudků. Proto veškeré snahy o adaptaci tohoto díla jsou nutně pouhou recyklací, nicméně ten film docela ušel :)

20.07.2011 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Skvělá kniha! Z počátku mi trochu vadil styl psaní - respektive použité obraty a skladba vět - ale to může být samozřejmě vinou překladu... Ať tak nebo tak, kniha je velmi čtivá, kapitoly z pohledu různých postav rychle ubíhají a spoustu postav si člověk oblíbí a znelíbí ani neví jak. Sice mi tam vzhledem k rozsáhlosti knihy trochu chybělo více rozvedené politické pozadí (což je třeba v Sapkowského knihách naprosto geniální). Na druhou stranu úžasně propracovaná mytologie a historie světa mě naprosto uchvátily. Jdu na druhý díl :)

16.07.2011 4 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Pro mě jedna z nejlepších knih od Márqueze. I když není tak rozsáhlá a propracovaná jako jeho nejvýznamnější dílo Sto roků samoty, přesto ji považuji za úžasnou knihu, která je prostoupená Márquezovou filozofií více než jeho jiné, rozsáhlejší, knihy. Na první pohled obyčejný romantický příběh o lásce mladého kněze k velmi mladičké zrzavé lolitce má neuvěřitelný náboj a hloubku. Jeho síla podle mě spočívá právě v té jednoduchosti. Za příběhem o nenaplněné lásce se skrývá opět dokonale znázorněný rozklad osobností, opět zde Márquez uzavírá čas do stále se opakujícího cyklu bez počátku a konce, opět je čtenář uvězněn do bizarně snového světa, který dokáže vytvořit jen Márquez.

13.07.2011 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Nevím, kde vlastně začít. Rozhodně nejhorší kniha z celé ságy a to z několika důvodů. Za prvé: Plochost a odtažitost hlavních hrdinů je i po svatbě docela smutná ;-) Za druhé: Porod. Ano, tohle jistě přesvědčí většinu mladých slečen, aby založily rodinu již v útlém věku a nečekaly až do 30. :D A za třetí: Hlavní hrdinka se samozřejmě jako upírka stane tou nejkrásnější, nejsilnější, nej-cokoli. Prostě splněný americký sen... Blábol na entou.

13.07.2011 odpad!

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Třetí díl této ságy je o poznání slabší než první dva, dějově je to dosti suché, Bella se projevuje prázdněji a sterilněji než v předchozích dvou dílech. Také milostný trojúhelník je rozebírán až příliš, dialogy vedené v tomto směru jsou omílány neustále dokola (asi k naznačení bezvýchodnosti situace nebo proč) a po chvíli vyloženě otravují.

13.07.2011 1 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Další díl této ságy vůbec nezaostává za prvním, jak v obsahu, tak i ve formě. Velkým kladem této knihy je větší propracování psychologie postav (oproti nulovému stavu prvního dílu), hlavně Bellino depresivní období je podáno velice sugestivně (alespoň pro mě), což se mnoha autorům nepodaří. Dalším velkým kladem (čistě pro mě) je mnohem méně Edwarda a jeho přihlouplých řečí ;-) Naopak Jacob se projevuje jako celkem sympatická postava až na nějaké afektované výstupy, které ovšem prostupují všemi postavami ve všech dílech, takže si na to člověk po čase zvykne :-) Opět velmi atraktivní, čtivé a místy i napínavé (i když ne tolik jako první díl).

13.07.2011 2 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Přes všechnu hysterii, která kolem této ságy panuje, musím uznat, že to až tak špatná kniha není. Samozřejmě, je to psáno dosti primitivním stylem podle jednoduchého romantického schématu, hlavní hrdinové projevují jistou míru mentální retardace a nelogického chování :-) Ale přesto všechno je to kniha, která průměrného čtenáře neuvěřitelně rychle vtáhne do děje a nepustí, proto dávám i poměrně vysoké ohodnocení (vysoké na literaturu tohoto žánru). Ideální kniha na dovolenou, do pochmurného podzima a nebo prostě jen tak, když si chce člověk oddechnout. Velmi nenáročná i v angličtině, takže perfektní při bilingivním studiu :-)

13.07.2011 2 z 5